Viktória Kužmová.
Viktória Kužmová. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|21. feb 2019 o 10:00

V druhom sete jej Kvitová uštedrila kanára.

DUBAJ. Víťazné ťaženie slovenskej tenistky Viktórie Kužmovej na turnaji WTA Premier 5 Dubai Tennis Championships v Dubaji sa skončilo vo štvrťfinále.

V ňom Kužmová nestačila na turnajovú dvojku Petru Kvitovú z Česka, ktorej za 63 minút podľahla 4:6, 0:6.

Napriek neúspechu v boji o semifinále si 20-ročná Slovenka odnáša za postup medzi najlepšiu osmičku prémiu 59 960 amerických dolárov a do rebríčka WTA si pripíše 190 bodov. V online poradí renkingu jej momentálne patrí 44. priečka, jej doterajším maximom bola 45. pozícia.

Kužmová sa držala len v úvode

Slovenská fedcupová reprezentantka Kužmová (46. v rebríčku WTA) a Kvitová (4.) odohrali premiérový vzájomný zápas. Favoritka hneď v úvode unikla na 3:0, ale Kužmová vzápätí kontrovala vyrovnaním na 3:3.

Rozhodujúci okamih prvého dejstva prišiel v desiatej hre, ktorú Slovenka prehrala čistou hrou.

Hneď v úvode druhého setu nevyužila pri Kvitovej podaní za stavu 40:15 dva brejkbaly. V ďalšom priebehu setu však Kužmová získala už len šesť loptičiek a dostala nepopulárneho "kanára".

Vydarená sezóna

Rodáčka z Košíc štartovala v Dubaji premiérovo. V 1. kole zdolala v dvoch tajbrejkoch Američanku Bernardu Perovú. Nasledovalo prvé kariérne víťazstvo nad hráčkou Top 10, keď v 2. kole triumfovala nad svetovou osmičkou Kiki Bertensovou z Holandska 6:2, 4:6, 7:6 (6).

V osemfinále si Kužmová poradila s rovesníčkou Sofiou Keninovou z USA, v zápase už prehrávala 1:6 a 3:5, odvrátila tri mečbaly a dokázala obrátiť skóre vo svoj prospech (1:6, 7:5, 6:2).

Zverenka Michala Mertiňáka v rámci projektu NTC Kužmová má za sebou vydarenú vlaňajšiu sezónu. Začala ju mimo Top 100 a ukončila ju na 50. mieste.

V úvode tohtoročnej sezóny sa dostala do semifinále na turnaji v Aucklande. Na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open ju v 2. kole zastavila nasadená päťka Elina Svitolinová z Ukrajiny.

WTA Premier 5 Dubai Tennis Championships - dvojhra - štvrťfinále:

Petra Kvitová (2-ČR) - Viktória KUŽMOVÁ (SR) 6:4, 6:0

Online prenos: Viktória Kužmová - Petra Kvitová (WTA Dubaj 2019, štvrťfinále)

Prenos
To je už z mojej strany všetko, ďakujem vám za pozornosť a prajem ešte pekný zvyšok dňa. Zápasom vás sprevádzal Miroslav Revaj.
Koniec zápasu
0:6
importantGEM, SET, ZÁPAS Petra Kvitová! Česká tenistka predviedla jasnú dominanciu v druhom sete, keď sa ukázali zrejme jej väčšie skúsenosti a nasadil Viky Kužmovej kanára. Aj tak si slovenská tenistka zaslúži za účinkovanie v Dubaji veľkú pochvalu a môžme sa čoskoro tešiť na jej ďalšie vystúpenia, v rebríčku by sa mohla po tomto turnaji posunúť vyššie.
0-40
importantTri mečbaly pre českú tenistku!
0-30
Presne umiestnený úder k čiare od Kvitovej, ktorá tak vedie o dva fiftíny a to už vyzerá na predbežný koniec tohto stretnutia.
0-15
Obe tenistky sa dostali do výmeny a následne prichádza víťazný forhend českej hráčky.
0:5
Koniec prestávky, podávať bude Viktória Kužmová.
0:5
Nasleduje prestávka a výmena strán.
0:5
importantPetra Kvitová úspešne potvrdila brejk po nepresnom returne od našej tenistky a tak vyhráva v druhom sete 5:0! Viktória Kužmová tak bude podávať na udržanie sa v zápase a odvrátenie kanára.
15-40
Eso českej tenistky, takže česká tenistka má dva gembaly na potvrdenie brejku.
15-30
Nepresný return od slovenskej tenistky, podávajúca hráčka získava druhý fiftín v rade.
15-15
Po 15 na oboch stranách, Kvitová si pomáha priamym bodom z podania.
15-0
Cestu za potvrdením brejku však Kvitová nezačala úspešne, Viky vyťahuje presný return.
0:4
importantTeraz sa však už Petra Kvitová úspešne presunula na sieť a po ďalšom víťaznom údere už využíva tretí brejkbal a vedie v druhom sete 4:0! To je už moc komplikovaná situácia pre našu tenistku, uvidíme, ako ju zvládne.
30-40
Je tu priamy bod od našej tenistky, ktorým odvracia aj druhý brejkbal.
15-40
Dlhšiu výmenu teraz naša tenistka zvládla, Kvitová zahrala loptičku do autu a stráca tak prvý brejkbal.
0-40
importantViktória Kužmová sa previnila dvojchybou a tak jej súperka získava tri brejkbaly!
0-30
Nasledoval víťazný úder a česká tenistka vedie pri podaní našej tenistky o dva fiftíny. Opäť je tak Viky pod tlakom.
0-15
Kvitová na úvod podania našej tenistky s presným returnom.
0:3
0:3
0:3
importantAut z rakety slovenskej tenistky, takže jej súperka Petra Kvitová úspešne potvrdila brejk a vedie v druhom sete 3:0! Takto podobne sa vyvíjal aj prvý set, potom prišlo zrovnanie stavu od Viktórii Kužmovej.
15-40
Kvitová to však celé odčinila priamym bodom a získava tak dva gembaly na potvrdenie brejku.
15-30
Dvojchyba českej tenistky!
0-30
Následne prichádza jej víťazný úder a vedie tak o dva fiftíny.
0-15
Petra Kvitová zahájila cestu za potvrdením brejku priamym bodom.
0:2
importantOpäť lepšia hra na sieti od českej tenistky, ktorá tak využíva hneď prvý brejkbal a vedie v druhom sete 2:0! Vyzerá to, že sa nám zopakuje scenár z prvého setu, ale ešte nepredbiehajme.
15-40
importantPetra Kvitová sa presunula na sieť a presným volejom získava dva brejkbaly!
15-30
Prvé eso na konte Viky Kužmovej.
0-30
Nepresný dropšot našej tenistky, takže Kužmová prehráva na svojom podaní o dva fiftíny.
0-15
Po servise našej tenistky prichádza víťazný forhend jej súperky.
0:1
importantPetra Kvitová úspešne dobehla skrátenú loptičku od našej tenistky, následne zahrala presný úder na čiaru a potom prichádza úder do pásky od Viky Kužmovej. Česká tenistka si tak s ťažkosťami udržala prvé podanie druhého setu.
40-A
Po víťaznom údere získava Kvitová druhý gembal.
40-40
Jastrabie oko teraz muselo potvrdiť dvojchybu českej tenistky, takže putujeme späť na zhodu!
40-A
Return slovenskej tenisky úspešný nebol, gembal pre Kvitovú.
40-40
Ani druhý brejkbal Kužmová nevyužíva, presúvame sa na zhodu už v úvode druhého setu.
40-30
Petra Kvitová predchádzajúce zaváhanie odčinila prvým esom v tomto zápase a odvrátila tak prvý bejkbal súperky.
40-15
importantJe tu dvojchyba českej tenistky, takže tu máme dva brejkbaly pre Kužmovú!
30-15
Petra Kvitová si pomohla druhým kvalitným podaním a tak znižuje na rozdiel jedného fiftínu.
30-0
Loptička za základnú čiaru od českej tenistky, ktorá má tak v úvode druhého setu problémy na servise.
15-0
Slovenská tenistka sa po servise súperky presunula na sieť a presným úderom získava prvý fiftín v druhom sete.
0:0
Koniec prestávky, podávať bude Petra Kvitová.
0:0
4:6
importantNasledoval nepresný return od našej tenistky, ktorá tak prehráva prvý set pomerom 4:6! Toto dejstvo však bola veľmi vyrovnané, aj keď Viky v jeho úvode prehrávala 0:3, dokázala brejknúť súperku a následne vyrovnať. Pri servise na udržanie sa však spravila až dve dvojchyby a tak ju čaká náročná úloha v druhom sete.
0-40
importantPresný bekhend od českej tenistky, ktorá tak získava tri setbaly! Z toho sa už Viky bude vyhrabávať len ťažko.
0-30
Tak to je veľmi zlé! Druhá dvojchyba našej tenistky v rade, čo ju dostáva pod ešte väčší tlak.
0-15
Veľmi dôležité podanie zahájila slovenská tenistka najhorším možným spôsobom, teda dvojchybou!
4:5
4:5
4:5
importantS týmto podaním nemala Kvitová žiadne problémy a tak vyhráva v prvom sete 5:4! Viktória Kužmová tak pôjde podávať na udržanie sa v prvom sete, verme, že to naša talentovaná tenistka zvládne.
30-40
Ďalší priamy bod Kvitovej po druhom podaní. Gembal pre českú tenistku.
30-30
Česká tenistka si pomohla priamym bodom, po 30.
30-15
Presný return slovenskej tenistky. Viky získava druhý fiftín v rade a dostáva tak Kvitovú pod menší tlak na jej podaní.
15-15
Tento úder podávajúcej hráčky bol dlhý a končí za základnou čiarou. Viky však zatlačila svoju súperku do defenzívy a z toho pramenila táto chyba.
0-15
Petra Kvitová musela ísť teraz cez druhé podanie, čo zvládla a po chybe našej tenistky, keď loptičku posiela do pásky získava fiftín.
4:4
importantVýborne! Čistá hra našej tenistky, ktorá je prvá v tomto zápase, takže vyrovnáva stav prvého setu na 4:4! Ešte to teda môže byť poriadne zaujímavé v prvom sete.
40-0
Viktória Kužmová predviedla kvalitný druhý servis a tak získava tri gembaly.
30-0
Servis na telo a následne od siete prichádza presný forhend.
15-0
Priamym bodom z podania odštartovala slovenská tenistka tento gem.
3:4
3:4
3:4
importantDruhé podanie českej tenistky bolo úspešné a po ďalšom víťaznom údere vyhráva v prvom sete 4:3!
15-40
Viktória Kužmová to skúsila dropšotom, na ktorý však súperka stihla zareagovať a od siete prichádza presný úder na čiaru.
15-30
Česká tenistka teraz musela cez druhé podanie, čo však zvládla a po nepresnom údere do autu v podaní našej hráčky znova vedie o jeden fiftín.
15-15
Po 15 na oboch stranách, teraz to bola naozaj krásna výmena z oboch strán, ktorú Kvitová zakončila úderom do pásky.
0-15
Petra Kvitová teraz takisto predviedla priamy bod z podania.
3:3
importantĎalší výborne zvládnutý servis našej talentovanej hráčky, ktorá tak potvrdila brejk a vyrovnáva stav v prvom sete na 3:3! Začína sa tak odznova, aj Viky zaznamenáva tri gemy v rade.
40-30
Priamy bod z podania pre našu tenistku, ktorá tak získava gembal na potvrdenie brejku.
30-30
Kvitovej teraz pomohla aj páska, takže po 30 na oboch stranách. Sme teda zvedaví, čo bude nasledovať ďalej.
30-15
Víťazný forhend v podaní slovenskej tenistky, ktorá získava druhý fiftín v rade pri obhajobe brejku.
15-15
Na presne umiestenú loptičku na čiaru nemala česká tenistka nárok, po 15 na oboch stranách.
0-15
Cestu za potvrdením brejku nezačala naša tenistka úspešne, fiftín na konte jej súperky.
2:3
2:3
2:3
importantViktória Kužmová prvýkrát v tomto stretnutí berie svojej súperke podanie a tak znižuje stav prvého setu na 2:3! Petra Kvitová za stavu 40:15 spravila dvojchybu a tá ako by ju rozladila. Mladá a talentovaná tenistka bude po krátkej pauze podávať na potvrdenie brejku.
A-40
importantProblémy Petry Kvitovej na tomto podaní pribúdajú, Viktória Kužmová získava brejkbal!
40-40
Česká tenistka nevyužíva ani tento gembal! Po servise zahnala našu hráčku do rohu, ale následne nedokázala umiestniť loptičku do odkrytej časti a po jej nevynútenej chybe tak putujeme na zhodu!
30-40
Aj taká hračka, akou je Petra Kvitová sa dopustí dvojchyby. Stráca teda prvý gembal.
15-40
Priamy bod z podania a máme tu tak dva gembaly pre českú tenistku.
15-30
Slovenská tenistka sa snažila umiestniť svoj úder presne k čiare, ale loptička napokon končí v tesnom aute.
15-15
Pridlhý úder z forhendu od podávajúcej hráčky, po 15 na oboch stranách.
0-15
Po servise sa česká tenistka presunula na sieť a odtiaľ umiestnila loptičku presne k čiare.
1:3
importantSlovenská tenistka ukončila tento gem víťazným forhendom a tak znižuje stav prvého setu na 1:3! Verme, že víťazné gemy na strany našej tenistky už začnú len pribúdať.
40-15
Viktória Kužmová získava dva gembaly, keď jej súperka na bekhend k čiare reagovala len úderom do pásky.
30-15
Slovenská tenistka si teraz pomohla druhým kvalitným podaním a tak znova vedie o jeden fiftín.
15-15
Táto výmena už bola dlhšia, Viky ju však zakončila dlhým úderom do autu. Po 15 na oboch stranách.
15-0
Toto podanie odštartovala slovenská tenistka úspešne, hneď na úvod tu bol kvalitný servis.
0:3
0:3
0:3
importantPetra Kvitová napokon s ťažkosťami brejk potvrdila a vyhráva v prvom sete 3:0! Ťažká situácia pre Viky Kužmovú, ale tá už neraz ukázala, že aj pod tlakom v takýchto situáciach vie ešte pohroziť.
40-A
Výhoda a tak aj gembal na potvrdenie brejku pre českú tenistku.
40-40
Petra Kvitová priamym bodom z podania odvrátila brejkbal, prvýkrát v tomto stretnutí tak pôjdeme cez zhodu 40:40!
40-30
importantÁno! Viktória Kužmová dostala súperku pod tlak, tá následne chybovala z forhendu a tak má slovenská tenistka k dispozícii brejkbal!
30-30
Po 30 na oboch stranách, keď na forhend súperky reagovala naša tenistka len úderom do autu.
30-15
Tento bekhend českej tenistky však úspešný nebol, zahrala ho len do autu a tak Viky znova vedie pri podaní súperky o jeden fiftín.
15-15
Po 15 na oboch stranách, keď Kvitová predviedla servis von z kurtu a následne je tu bekhend do odkrytej časti.
15-0
Česká tenistka neodštartovala cestu za potvrdením brejku úspešne, jej bekhend končí za základnou čiarou.
0:2
importantOdvrátiť ju nedokázala a tak Petra Kvitová berie prvé podanie našej reprezentantky v tomto zápase, čím sa ujíma vedenia 2:0 v prvom sete! Môže za to nevynútená chyba Viktórii Kužmovej.
30-40
importantTeraz tu však už máme prvý brejkbal tohto stretnutia! Úder našej tenistky končí v aute a tak bude čeliť hrozbe v podobe straty podania.
30-30
Tá ho však zatiaľ zvláda, pomohla si teraz prasiatkom. Po 30 na oboch stranách.
15-30
Druhý fiftín v rade pre Kvitovú, česká tenistka vytiahla víťazný forhend a dostáva tak teraz našu hráčku pod menší tlak.
15-15
Po 15 na oboch stranách, česká tenistka sa prezentovala presným returnom.
15-0
Prvý fiftín v tomto zápase pre slovenskú tenistku, keď si pomohla dobrým servisom a následný nízky bekhend od Kvitovej končí na páske.
0:1
importantPetra Kvitová zahájila toto stretnutie čistou hrou a tak sa ujíma vedenia 1:0 v prvom sete!
0-40
Kedže nasledoval ďalší priamy bod z podania pre Kvitovú, bude si naň ešte musieť počkať. Tri gembaly pre českú tenistku.
0-30
Následne sa už obe tenistky dostali do výmeny, ale úder slovenskej tenistky zastavuje páska. Viky zatiaľ čaká na prvý fiftín v tomto stretnutí.
0-15
Petra Kvitová zahájila toto stretnutie priamym bodom z podania.
0:0
Stretnutie sa práve začalo.
Stretnutie otvorí svojom servisom Petra Kvitová.
Obe tenistky sú už na kurte a venujú sa svojej rozcvičke pred zápasom. Očakávať môžme určite veľmi zaujímavé stretnutie a či vyrovnané, tak to sa dozvieme neskôr. Ja vám už teda prajem príjemný športový zážitok, o malú chvíľu začíname.
Čisto české semifinále v Dubaji neuvidíme! Pred pár chvíľami dohrala svoje stretnutie Karolína Plíšková, ktorá v minulom kole vyradila Dominiku Cibulkovú. Teraz sa jej však nedarilo proti Su-wej Sie z Tchaj-wanu. V rozhodujúcom treťom sete síce viedla 5:1, ale napokon už nezískala ani gem a tak Karolína Plíšková končí na tomto podujatí. Českú vlajku tak ešte drží Petra Kvitová, ale verme, že to proti Viktórii Kužmovej bude mať podobne náročné.
Prajem príjemné tenisové popoludnie! Dianie na tenisovom turnaji WTA Dubaj pokračuje ďalej a o malú chvíľu sa začne stretnutie medzi Viktóriou Kužmovou a Petrou Kvitovou. Mladá a talentovaná slovenská tenistka predvádza v Dubaji výborné výkony, dokázala zdolať vyššie postavené hráčky v rebríčku a dokázala sa tak prebojovať už do štvrťfinále! Tam však už narazí na naozaj veľmi silnú skalu v podobe českej tenistky Petry Kvitovej, ktorá je momentálne svetovou štvorkou a celkovo dvojkou tohto turnaja. Držme teda Viktórii palce, aby sa jej podarilo poriadne potrápiť súperku a kto vie, ako by to mohlo aj napokon dopadnúť.
Vítam všetkých priaznivcov tenisu pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia Viktória Kužmová a Petra Kvitová. Predbežný začiatok zápasu je naplánovaný na 12:30.

V týchto dňoch prebieha v Spojených Arabských Emirátoch tenisové podujatie WTA Dubaj a stále aj so slovenskou účasťou! Dominika Cibulková síce vypadla v druhom kole na rakete českej súperky Karolíny Plíškovej, ale Viktória Kužmová predvádza na tomto turnaji vynikajúce výkony, keď už vyradila dve americké tenistky Perovú a Keninovú a takisto aj osmičku turnaja Kiki Bertensovú. Je teda veľkým, ale príjemným prekvapením tohto turnaja. Dnes jej v ceste bude stáť česká tenistka Petra Kvitová, ktorá je dvojkou tohto turnaja a nedávna finalistka Australian Open. Podari sa mladej talentovanej tenistke zo Slovenska znova prekvapiť, alebo to bude jasné víťazstvo Kvitovej? Určite nás teda čaká zaujímavé stretnutie, sledujte ho spoločne s nami!
Vítame vás u on-line prenosu. Stretnutie začína o 12:30.