Dawid Kubacki (vpravo) a Kamil Stoch. (Autor: TASR/AP)

MS v klasických lyžiarskych disciplínach 2019 - Seefeld, Rakúsko (skoky na lyžiach)

Muži - individuálna súťaž na strednom mostíku HS-109

3.Stefan KraftRakúsko214,8 b(93,5 m + 101,0 m)
4.Philipp AschenwaldRakúsko214,5 b(91,0 m + 103,5 m)
5.Richard FreitagNemecko211,3 b(93,5 m + 103,5 m)
6.Stephan LeyheNemecko210,6 b(96,5 m + 99,0 m)

SEEFELD. Poľský skokan na lyžiach Dawid Kubacki si vybojoval zlatú medailu v piatkových individuálnych pretekoch mužov na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Rakúsku.

Po prvom kole pritom figuroval až na 27. mieste.

Výrazný skok zaznamenal aj Stoch

Čoskoro 29-ročnému rodákovi z Nowého Targu na strednom mostíku HS-109 v Seefelde namerali v hustom snežení 93 a 104,5 metra, za čo získal v súčte výslednú známku 218,3 bodu.

Kubacki si pripísal svoj najväčší úspech v kariére, hoci na MS už raz stál na najvyššom stupienku - pred dvoma rokmi vo fínskom Lahti v súťaži družstiev na veľkom mostíku, k tomu mal aj bronz z tímovej súťaže na MS 2013 v talianskom Val di Fiemme.

Úspech poľských reprezentantov v takmer neregulárnych podmienkach podčiarkol druhým miestom Kamil Stoch, na krajana mal odstup 2,8 bodu.

Trojnásobný olympijský víťaz sa na strieborný stupienok dostal z 18. priečky po prvom kole.

Na radosť domácich priaznivcov obsadil tretiu priečku Rakúšan Stefan Kraft (214,8 bodu), obhajca prvenstva z predchádzajúcich MS 2017 vo fínskom Lahti sa posunul na bronzovú pozíciu z desiatej pozície po prvom kole.

Na nepopulárnom štvrtom mieste klasifikovali jeho krajana Philippa Aschenwalda (214,5 b.), piaty bol Richard Freitag (211,3 b.) a šiesty ďalší nemecký skokan Stephan Leyhe (210,6 b).

Na MS 2019 zlatý na veľkom mostíku HS-130 v Innsbrucku Markus Eisenbichler z Nemecka obsadil siedmu priečku (210,5 b.).

Nevýhodu mali najlepší po prvom kole

V Seefelde mali smolu skokani, ktorí boli po úvodných pokusoch v popredí priebežnej klasifikácie.

Vo finálovom druhom kole bola vplyvom náročných podmienok ich nájazdová rýchlosť aj o 2,5 km/h nižšia ako pri skôr štartujúcich pretekároch.

Doplatil na to aj líder po prvom kole Rjoju Kobajaši z Japonska, ktorý skočil v druhom kole len 92,5 metra a prepadol sa až na konečnú 14. priečku (203,4 b.).

Druhý po prvom kole Karl Geiger z Nemecka obsadil napokon až 18. pozíciu (199,0 b.), senzačne tretí Žiga Jelar zo Slovinska sa po 87 metroch vo finále musel uspokojiť s 27. miestom (186,0 b.).

Slovensko nemá medzi mužmi v skokanských súťažiach zastúpenie.

Kubacki mal radosť aj zo Stocha

Dawid Kubacki na MS vybojoval pre Poľsko triumf na strednom mostíku po dvanástich rokoch, v japonskom Sappore 2017 sa tešil Adam Malysz.

Legendárny Malysz zvíťazil na svetovom šampionáte až tri razy na strednom mostíku - aj vo fínskom Lahti 2001 a v talianskom Val di Fiemme 2003. Kubacki je druhým Poliakom so zlatom na strednom mostíku v histórii.

"Po nevydarenom prvom kole a 27. mieste som sa chcel vo finále priblížiť k najlepším a ísť v celkovom poradí vyššie. To, že napokon budem zlatý a stáť na najvyššom stupienku, sa mi ani nesnívalo. Radosť mám pochopiteľne aj z toho, že Kamil Stoch má tiež medailu, urobili sme si z toho poľský šampionát," vyjadril sa v prvej televíznej reakcii piatkový hrdina Kubacki.

Domov»Zimné športy»Skoky na lyžiach»Po prvom kole bol na 27. mieste. Kubacki sa senzačne stal majstrom sveta