Slovenský brankár Matej Tomek. (Autor: SITA/AP)
Športové prenosy SME|12. mar 2019 o 09:00

Svetová zimná univerziáda 2019 - Krasnojarsk, Rusko (ľadový hokej, finále)

Rusko - Slovensko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 36. Džiošvili (Kudako), 42. Kolgotin - 38. Šmída (J. Šiška, Marcinek)

Zostava SR: M. Tomek - Bačík, Ďurkech, Vyskoč, Gábor, M. Jendroľ, Kasanický, Mihalko - E. Smolka, J. Zlocha ml., Vybiral - Šmída, J. Šiška, Marcinek - N. Ondris, Tatár, Klema - Ligas, Fedorko, D. Mikula

<>

KRASNOJARSK. Slovenskí hokejisti prehrali s Rusmi 1:2 v utorňajšom finálovom zápase na 29. Svetovej zimnej univerziáde (SZU) v ruskom Krasnojarsku a museli sa uspokojiť so ziskom strieborných medailí.

Domáci hráči mali od začiatku stretnutia herne navrch, ale zo svojej ofenzívnej snahy vyťažili prvý gól až v 36. minúte, keď sa presadil Maxim Džiošvili.

Slovenskí vysokoškoláci síce rýchlo vyrovnali po vydarenej kombinácii zakončenej Sebastiánom Šmídom, ale v záverečnom dejstve sa neubránili tlaku súpera. Vynikajúceho brankára Mateja Tomeka prekonal po individuálnej akcii Dmitrij Kolgotin a zabezpečil Rusom tretie hokejové zlato v sérii.

Slovenskí hokejisti získali v ére samostatnosti na univerziádnych turnajoch už šiestu medailu. V roku 2001 sa tešili z historického zlata, trikrát si vybojovali striebro (1999, 2003 a 2019) a dvakrát bronz (1993 a 2009). Pre Slovensko je striebro z hokejového turnaja jedinou medailou zo SZU v Krasnojarsku.

Bronzové medaily získala reprezentácia Kanady. V utorňajšom zápase o tretie miesto zdolala Kazachstan 3:0.

Hlas po zápase:

Ivan Feneš, hlavný tréner univerziádneho tímu: "Tento zápas sme síce prehrali, ale s čistým svedomím môžem povedať, že sme znovu odohrali výborný súboj. Škoda, že za nerozhodného stavu 1:1 sme dostali rýchly gól v úvode tretej tretiny. V jej ďalšom priebehu sme už nemali dostatok síl, aby sme si utvorili nejaký extrémny tlak. Síce sme hrali aj bez brankára so šiestimi hráčmi v poli, no to už je vždy hra vabank, ktorá tentoraz neviedla k vyrovnaniu. Napriek tomu však nie sme sklamaní. Pre víťazstvo a zisk zlata sme urobili maximum. Chlapcom ďakujem za skvelú Univerziádu, na ktorej výborne reprezentovali Slovensko. Odohrali sme sedem veľmi ťažkých zápasov, pričom v ani jednom sme nesklamali výkonom. Ba naopak, hráči v každom ukázali charakter a chuť po víťazstve. Zišla sa skvelá partia hráčov, ktorá tvrdo šla za svojím cieľom. Vďaka patrí aj realizačnému tímu, ktorý tiež odviedol svoju robotu na sto percent. Bolo mi preto cťou byť trénerom tohto tímu."

Online prenos: Slovensko - Rusko (Svetová zimná univerziáda 2019, hokej, finále, Krasnojarsk)

Zimná univerziáda Finále 2018/2019
12.03.2019 o 09:00
Rusko
2:1
(0:0, 1:1, 1:0)
60' minúta
Slovensko
Góly a asistencie: 36. Dzihošvili (Kudako), 42. Kolgotin – 38. Šmída (Šiška, Vybiral). Rozhodca: Langin (CAN), Suominen (FIN) – Nedeljkovič (SRB), Zunde (LAT).
Pre Slovensko končí turnaj tesne pod vrcholom, ale športovo musíme priznať, že finále bolo jasnou záležitosťou Ruska, aj keď to výsledkovo veľmi nevyzerá. Zlato je však v správnych rukách a my môžeme byť nesmierne spokojní s druhým miestom. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný deň.
59:41
Nevieme sa usadiť v útočnom pásme, Rusi poslali puk do stredného pásma.
59:21
Oddychový čas Ruska.
59:21
Zakázané uvoľnenie Ruska.
59:08
Nevieme sa usadiť v útočnom pásme. Hráči Ruska tak vyhadzujú, ale na zakázané uvoľnenie.
58:38
Rusi okamžite poslali puk preč z ich tretiny, náš návrat priniesol len nahodenie do lapačky Bogdanova.
58:11
importantMatej Tomek ostáva na striedačke, hráme v šestici.
58:11
Slovenský tréner Ivan Feneš si zobral oddychový čas.
58:11
57:52
Rudenkov sa sprava dostal do šance, Tomek si bližšiu žrď bez problémov postrážil.
57:22
Rusko drží puk v našej tretine, kde sa snaží zbierať sekundy. My sa nevieme dostať k ničomu.
56:44
Slováci puk len vyhodili do útočného pásma a išli striedať. Uvidíme, či sa dostaneme do tlaku.
55:52
Po chybe v našej rozohrávke prišla zablokovaná bomba od modrej čiary, k dorážke sa už Rusi nedostali.
55:08
Slovensko sa momentálne snaží prejsť do útočného pásma, to sa mu však nedarí cez pozorných Rusov v strednej tretine.
54:24
Kolgotin to skúsil výborne backhandom, jeho pokus pod brvno vytesnil lapačkou nad priestor troch žrdí Matej Tomek.
53:12
importantLaričev sa v situácii jedného proti jednému dostal k strele cez nášho obrancu. Nebezpečnú strelu skvele zlikvidoval Tomek.
52:53
52:21
Tomek je stále v permanencii, strely ruských hráčov sú také polonebezpečné. Treba ich riešiť, no nie sú to vyložené šance.
51:34
Kudako poslal bombu od modrej čiary, jeho pokus bez väčších problémov zastavil Matej Tomek.
50:54
Orlovič-Grudkov sa spoza brány natlačil do zakončenia, brankár Matej Tomek si dal veľký pozor.
50:06
importantZrazený puk si našiel vedľa brány Rudenkov, ktorý ho chcel zakončiť k žrdi po tom, ako obišiel poza bránu, avšak v poslednej chvíli ho odpálil jeden z obrancov.
49:36
Kvartalnov nahodil puk pred bránu, kde sa k nemu nedostal Dzihošvili, ktorý navyše posunul bránku Tomeka.
49:11
Kolgotin zabránil zakázanému uvoľneniu a Rusi sa usadili v našom pásme, kde sa snažia kombinovať.
48:34
Zakázané uvoľnenie Slovenska.
47:19
Strela zľava skončila zákrokov Tomeka, ktorý skvele vytasil betón. Odrazený puk chcel ešte doraziť Šarov, to sa mu nepodarilo.
46:31
46:14
Misnikov strieľal spomedzi kruhov nepresne, puk poslal tesne vedľa brány Tomeka. Rusko je však jednoznačne lepšie.
45:49
Naši sa dostali do útočného pásma, prihrávka spoza brány si nenašla Smolku. Slovenská aktivita dlho nevydržala.
44:49
importantMatej Tomek si postrážil pravú žrď, následne vytasil betón k tej ľavej, pretože tam zakončovať Tichonov. Ďalší skvelý zákrok.
44:24
Laričev strieľal z dobrej pozície z povedľa bránkoviska, Tomek si situáciu znova postrážil.
43:44
Šmída to skúsil zľava cez obrancu ruského tímu, jeho pokus Bogdanov bez problémov kryje.
43:01
Smolka sa tlačil do zakončenia spred bránkoviska, cez dvoch obrancov sa mu puk nepodarilo vystreliť.
42:26
Slováci znova po inkasovanom góle v ofenzíve, strelu Marcineka však brankár Bogdanov zastavil bez väčších problémov.
41:49
goalRusko dalo gól!
DMITRIJ KOLGOTIN sa teraz až príliš jednoducho dostal spoza brány pred ňu a jednoduchým backhandom po ľade prekonáva Tomeka. Rusi sú druhýkrát vo vedení.
41:03
importantOrlovič-Grudkov sa sprava dostal na os, spomedzi kruhov vystrelil dobre, no Tomek skvele zasiahol.
40:21
importantNepríjemná strela od modrej čiary narobila problémy Tomekovi aj obrancom, pretože výborne tečoval Misnikov, všetci slovenskí bojovníci ale puk dostali preč.

Celkovo: 28 – 11
Rusko malo hlavne v prvej polovici druhej tretiny obrovský tlak, lenže Matej Tomek a hráči pred ním hrali výborne. Nakoniec puk do našej siete dotlačil Dzihošvili, avšak krátko na to vyrovnal Šmída. Tretia tretina sa začne zhruba o 10:37.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:47
Zrazený pokus po nahodení od modrej si našiel vedľa brány Kvartalov, jeho zakončenie zblízka vytesnil nad brankár Tomek.
39:22
Slovenské hrá s piatimi hráčmi.
38:52
Až teraz to dobre skúsil Kamalov, jeho pokus pod brvno si ale brankár Matej Tomek lapačkou postrážil.
38:41
Slováci hrajú oslabenie parádne, Rusko sa zatiaľ ani len nedokázalo usadiť v útočnom pásme.
37:22
Vylúčenie v tíme Slovensko (Ján Zlocha – 2 min., napadnutie).
37:01
goalSlovensko dalo gól!
Šiška poslal prihrávku pred bránu súpera, kde sa puk odrazil od korčule Marcinka a SEBASTIÁN ŠMÍDA trafil odkrytú časť brány. Slováci v druhej tretine mali vôbec prvú šancu a len štvrtú strelu na bránu.
36:18
Adam Kasanický vystrelil prudko od modrej čiary, brankár Bogdanov jeho puk zachytil ešte pred tým, ako ho dokázal tečovať Šiška.
35:36
MAXIM DZIHOŠVILI sa sprava natlačil cez obrancu do bránkoviska, kde to vyzeralo na blafák, lenže ruský útočník puk prestrčil pomedzi betóny Tomeka a po druhotretinovom tlaku ide favorit do vedenia.
35:04
Marcinek potiahol puk do útočného pásma, tam sa však pošmykol, spadol a prišiel oň.
34:26
Rusi sa dostali cez modrú čiaru, krátko po tom vystrelil Medvedev nad priestor troch žrdí.
33:37
33:08
Slováci veľmi dobre ovládajú priestor vo vlastnej tretine. Ruská aktivita v posledných minútach opadla.
32:02
Matej Tomek znova zakročil veľmi dobre, tentoraz si poradil so strelou od modrej čiary. Prudký pokus do siete neprešiel.
31:33
Rusko sa tentoraz cez útočnú modrú nedostalo, lenže akciu nezaložil ani Ďurkech.
30:43
Aktuálne sa hra poriadne kúskuje. Slovensku však takýto priebeh vyhovuje, pretože ruský tlak bol vážne nesmierne veľký.
30:04
Orlovič-Grudkov sa dostal k zakončeniu spred bránkoviska, jeho pokus prišiel v páde, ten Tomek zastavil.
29:38
28:31
importantMisnikov mal veľa času aj puk na hokejke na ľavej strane. Pokus do rohu brány fantasticky zastavil lapačkou Matej Tomek.
27:29
27:09
Naši konečne získali puk, lenže dostali ho iba do stredného pásma. Nestihli ani prestriedať a súper sa vrátil späť. Nahodenie chytil Tomek.
26:20
Rusko zas a znova usadené v útočnom pásme. Na druhej strane, favorit sa nevie dostať do nejakých veľkých šancí. Až na skvelý zákrok Tomeka to sú pokusy, ktoré naši hráči blokujú.
25:31
Je až neuveriteľné, ako sa nevieme dostať z nášho pásma. Po prudkom nahodení od mantinelu znova výborne zasiahol Matej Tomek.
24:55
Paradoxne nás oslobodil Laričev, pretože nepresne prihrával na modrú. Následne vystrelil Misnikov iba do Tomeka.
24:24
Rusko predvádza veľký zámok v našej tretine. My sa síce bránime veľmi dobre, lenže puk sa pohybuje iba okolo bránky Tomeka.
23:42
23:30
Rudenkov bol na konci kombinácie ruského tímu, jeho strela zľava si našla iba brankára Matej Tomeka.
22:24
Ďalší ofsajd ruských hráčov, ktorí nám v prostrednej časti hry puk ešte poriadne nepožičali.
21:41
importantOrlovič-Grudkov dostal krásnu prihrávku pred prázdnu časť brány, ale Matej Tomek sa úžasne presunul a neskutočne hokejkou vytesnil gólový pokus. Zákrok turnaja?!
20:54
Ruskí hráči aktívni aj na začiatku prostrednej časti hry, ich prechod cez modrú teraz zastavil ofsajd.
20:19
Kvartalnov strieľal spred bránkoviska, pri tomto pokuse po kontakte so súperom spadol. Faul sa nepískal.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Rusko malo v prvej tretine oveľa viac z hry, ale slovenskí hokejisti predvádzali výborný hokej vo vlastnej tretine, čiže súpera nepúšťali do vážnejších šancí. Druhá tretina sa začne zhruba o 9:47.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:40
Až teraz Tomek zachytil nahodenie od modrej čiary a naši reprezentanti môžu prestriedať.
19:16
Slováci sa stále nevedia dostať k puku a aktuálna formácia je tam už viac, ako minútu a pol.
18:56
18:51
Rusko točí súpera v jeho pásme, Slováci napriek tomu výborne vykrývajú priestor a nie sú z toho šance.
17:37
Sorokin sa dostal od modrej čiary až pred bránu. Naši mu dali veľa času, lenže ruský obranca Tomeka prekonať nedokázal.
17:03
Zrazenú strelu zľava si ešte chcel pri dorážke nájsť jeden z ruských hráčov, Tomek si ale hokejkou puk stiahol a zachytil.
16:46
Rusi sa snažia niečo vymyslieť v útočnom pásme, ale slovenskí hokejisti bránia veľmi dobre svoju tretinu.
15:40
Momentálne sa ani jeden tím nevie dostať k plynulej akcii, ktorá by viedla do zakončenia.
14:49
14:23
importantRudenko poslal veľmi dobrú strelu sprava a pred bránou skvelý teč predviedol Jakimov. Matej Tomek zasiahol výborne ľavou rukou.
13:31
importantJuraj Šiška sa snažil dorážať pred bránou súpera, dobré nahodenie od modrej čiary ale za Bogdanova nedostal.
12:38
Ruskí hráči kombinujú v útočnom pásme. Prudká strela od modrej bola zrazená, puk si však pred prázdnou časťou brány Tomka hokejisti "zbornej" nenašli.
12:05
11:51
Šiška vystrelil z ľavého kruhu, kde získal puk od obrancov Ruska. Jeho krížny pokus však mieril tesne nad.
11:36
Oba tímy hrajú s piatimi hráčmi.
10:52
Rusom hra štyroch proti štyrom vyhovuje viac, Slováci sa však veľmi dobre bránia a nepúšťajú ich do zakončení.
10:07
Jakimov nahadzoval puk pred našu bránu, tečovaný pokus išiel vysoko do vzduchu. Tomek ho rukou posunul preč z tretiny.
09:36
Vylúčenie v tíme Slovensko (Martin Vyskoč – 2 min., hrubosť).
Vylúčenie v tíme Rusko (Ševčenko – 2 min., hrubosť).
09:23
08:47
Martin Jendroľ to dobre skúsil od modrej čiary, Bogdanov puk vyrazil pred seba a mladý obranca UMB Banská Bystrica to znova nepríjemne skúsil znova. Opäť zasiahol ruský gólman.
08:20
Sorokin mal dosť času na modrej čiare, jeho bomba napriek tomu smerovala poriadne vysoko nad.
07:56
Ján Zlocha strieľal po vyhranom útočnom buly. Nebolo to zlé, lenže Bogdanov na všetko videl a zasiahol.
07:21
Ruskí hráči zvyšujú agresivitu, momentálne držia puk v slovenskom pásme. Naši sa ťažko dostávajú k Bogdanovi.
06:38
Veľkú chybu pri vlastnej brány spravil Kasanický, no Slováci okamžite dostúpili Rusov a Ševčenko neprestrelil puk až na Tomeka.
06:19
05:56
Slováci sa dostali cez stredné pásmo, okamžite o puk prišli, no ani akcia ruského tímu nevyšla ideálne.
05:18
Po chybe v našom pásme strieľal Laričev, dobre postavený obranca Bačik jeho pokus zastavil.
05:01
Fedorko sa individuálne neprebil až pred bránkovisko, posledný ruský obranca mu puk vypichol.
04:23
Šarov sa spoza brány dostal pred bránkovisko, cez nášho obrancu mu nebolo umožnené zakončiť. Dobrý obranný zákrok.
03:31
Naši dostali puk do útočnej tretiny, kde oň prišli. Rusko začína akciu spoza vlastnej brány.
02:39
Maltsev sa dostal takmer cez všetkých našich hráčov až pred bránu Tomeka, v poslednej chvíli mu puk vypichol obranca Bačík.
01:36
Dzihošvili to skúsil zľava, jeho pokus si Matej Tomek bez problémov pri bližšej žrdi postrážil.
01:17
Orlovič-Grudkov sa chcel dostať spoza brány pred ňu a zakončiť, avšak puk mu ušiel z hokejky a smeroval k našim hráčom.
00:46
00:31
Rusi sa okamžite dostali do nášho pásma, pri mantineli sme puk získali a dostali ho do stredného pásma.
00:01

Rusko: Serebrjakov (Bogdanov) – Kudako, Kamalov, Čurkin, Tichonov, Sorokin, Medvedev, Krylov, Voronkov – Rudenkov, Misnikov, Jakimov – Dzihošvili, Laričev, Kvartalnov – Orlovič-Grudkov, Kolgotin, Šarov – Ševčenko, Maltsev

Slovensko: M. Tomek (Kompas) – P. Bačik, L. Ďurkech, M. Vyskoč, Gábor, M. Jendroľ, A. Kasanický, Mihalko – E. Smolka, J. Zlocha, Vybiral – Rzavský, J. Šiška, Marcinek – N. Ondris, Klema, J. Tatár – Fedorko, Šmída, P. Ligas – D. Mikula..
Svetová zimná Univerziáda, ktorá sa tento rok koná v ruskom Krasnojarsku, má pred sebou finálový zápas hokejového turnaja mužov, do ktorého sa prebojovali aj slovenskí hokejisti.

Tí na celom turnaji prehrali jediný raz, keď podľahli po predĺžení práve domácemu Rusku, ktorý bude aj jeho súperom vo finále. Zverenci trénera Ivana Feneša v základnej skupine zdolali USA, Maďarsko, Japonsko a Česko, čo znamenalo, že skončili na druhom mieste a postúpili priamo do semifinále, kde po výsledku 4:0 zdolali aj Kazachstan. Slováci si štvrtýkrát zahrajú na Univerziáde finále. V roku 2001 sa zrodilo naše jediné víťazstvo, dvakrát sme získali striebro v dvoch prípadoch aj bronz.

Rusko v semifinále porazilo 5:1 Kanadu, pričom je ako domáci tím stále neporazené. V základnej skupine zdolali nás, USA, Maďarsko, Česko aj Japonsko. Na celom turnaji inkasovali iba osem gólov a strelili 34.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 09:00.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slovenskí hokejisti na univerziáde tesne podľahli Rusku v boji o zlato