Sagan špurtoval o víťazstvo, v tesnom súboji ho však porazil Viviani

Prenos ste mohli sledovať s nami.

Talian Elia Viviani sa teší z triumfu, vľavo Peter Sagan.Talian Elia Viviani sa teší z triumfu, vľavo Peter Sagan.(Zdroj: TASR/AP)

Tirreno - Adriatico 2019

3. etapa (Pomarance - Foligno, 226 km):

1.Elia VivianiTalianskoDeceuninck - Quick Step5:26:45 h
2.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 0 s
3.Fernando GaviriaKolumbiaUAE-Team Emirates+ 0 s
4.Giacomo NizzoloTalianskoDimension Data+ 0 s
5.Jens KeukeleireBelgickoLotto Soudal+ 0 s
6.Davide CimolaiTalianskoIsrael Cycling Academy+ 0 s

FOLIGNO. Talian Elia Viviani z tímu Deceuninck - Quick Step sa stal víťazom piatkovej 3. etapy na 54. ročníku cyklistických pretekov Tirreno-Adriatico, ktoré sú súčasťou kalendára WorldTour.

Extrémne rýchly záver

Etapa so štartom v Pomarance a cieľom vo Folignu merala 226 km a bola najdlhšia v tohtoročnej edícii Pretekov dvoch morí.

Jej záver mal podľa predpokladov na rovine podobu hromadného šprintu a Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v ňom obsadil skvelé druhé miesto, keď len o centimetre zdolal Kolumbijčana Fernanda Gaviriu (UAE-Team Emirates).

Sagan ukázal, že mu z majstrovstva nič neubrala choroba z predchádzajúcich dní, či smola, ktorá ho postihla v závere štvrtkovej 2. etapy v podobe defektu 23 km pred cieľom.

Lídrom celkovej priebežnej klasifikácie zostal Brit Adam Yates z tímu Mitchelton-Scott. Má rovnaký čas ako jeho americký tímový kolega Brent Bookwalter. Tretí je Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma) s odstupom 7 sekúnd.

Sagan vyrazil hneď zo zákruty

Piatkový únik tvorili Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF), Alexander Cataford (Israel Cycling Academy), Natnael Berhane (Cofidis), Stepan Kurianov (Gazprom-Rusvelo) a Sebastian Schönberger (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM).

Rus Kurianov vyhral obe šprintérske prémie a hlavné pole ho pohltilo skôr ako kolegov z úniku. Náskok zostávajúcej štvorice klesol z tri a pol minúty 40 km pred cieľom na menej než pol minúty 10 km pred koncovou čiarou. Potom ešte z prednej skupiny zaútočil Rakúšan Schönberger, ale jeho pokus už nemal šancu na úspech.

V posledných troch kilometroch už bol hlavný "balík" pohromade a vpredu sa vo výhodnej pozícii objavil aj Peter Sagan. Po výjazde z poslednej zákruty pred cieľom bol Sagan dokonca na čele, ale dlhý špurt nedotiahol do úspešného konca.

Z jeho zadného kolesa sa vyrútil taliansky rýchlik Elia Viviani a pripísal si 71. víťazstvo v profikariére, štvrté v tomto roku.

Sagana v samom závere ešte dostihol Fernando Gaviria, ale už sa pred neho nedostal.

Priebežné poradie po tretej etape:

1.Adam YatesVeľká BritániaMitchelton-Scott10:37:01 h
2.Brent BookwalterUSAMitchelton-Scott+10:16 min
3.Primož RogličSlovinskoTeam Jumbo+10:17
4.Laurens De PlusBelgickoTeam Jumbo+10:17
5.Tom DumoulinHolandskoTeam Sunweb+10:19
6.Sam OomenHolandskoTeam Sunweb+10:19
7.Sören Kragh AndersenDánskoTeam Sunweb+10:19
8.Julian AlaphilippeFrancúzskoDeceuninck-Quick-Step+10:19
9.Wouter PoelsHolandskoTeam Sky+11:15
10.Jonathan CastroviejoŠpanielskoTeam Sky+11:15
131.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+12:48

Online prenos: Peter Sagan v 3. etape na Tirreno - Adriatico 2019

Cyklistika

15. March 2019 o 14:40
Tirreno Adriatico - 3. etapa
Víťaz: Víťaz: Elia Viviani (Deceuninck–Quick-Step)
Prenos
Elia Viviani potvrdzuje vynikajúcu formu a víťazi v tretej etape cyklistických pretekov Tirreno Adriatico. V samotnom závere mu to ale poriadne sťažil Peter Sagan, ktorý bol možno ešte sto metrov pred páskou prvý. Napokon ho Talian predstihol a nadviazal na včerajší triumf tímového kolegu Juliana Alaphilippa. Na treťom mieste skončil Fernando Gaviria. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.
Konečné výsledky dnešnej etapy:

1. Elia Viviani (Deceuninck – Quick-Step) 5:26:45 hod.
2. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
3. Fernando Gaviria (UAE Emirates)
4. Giacomo Nizzolo (Dimension Data)
5. Jens Keukeleire (Lotto Soudal)
6. Davide Cimolai (Israel Cycling Academy)
7. Clement Venturini (AG2R La Mondiale)
8. Jasper Stuyven (Trek – Segafredo)
9. Davide Ballerini (Astana)
10. Luca Pacioni (Neri Sottoli – Selle)

CIEĽVíťazom tretej etapy cyklistických pretekov Tirreno Adriatico sa stal ELIA VIVIANI! Videli sme skutočne strhujúcu koncovku, v ktorej nechýbal ani slovenský rýchlik Peter Sagan. Ten doslova vystrelil z pravotočivej zákruty ako prvý, ale taliansky majster sa za ním šikovne vyviezol a napokon ho zdoláva.
1 kmMáme pred sebou posledných 1000 metrov. Daniel Oss odvádza vynikajúcu prácu pre Petra Sagana, ale vedľa trojnásobného majstra sveta sú aj Fernando Gaviria, respektíve Elia Viviani.
2 kmSnáď prvýkrát dnes vidíme aktívnych pretekov tímu Bora-Hansgrohe. Tí sa snažia prekvapiť trošku zaskočených pretekárov tímu Deceuninck – Quick-Step. Peter Sagan sa drží na treťom mieste.
4 kmSebastian Schönberger to ešte raz skúsil, ale bol bez šance. Po viac než 220 kilometrov je unikajúce kvarteto dostihnuté a budeme svedkami očakávanej koncovky. V hromadnom špurte by nemal chýbať ani Peter Sagan.
6 kmÚnik si naďalej drží svoj 20-sekundový náskok, ale mám pocit, že prestáva spolupracovať. Rakúsky pretekár Sebastian Schönberger sa teraz snažil nastúpiť svojim kolegom, ale nevyšlo mu to.

8 kmZa ostatné dva kilometre sa náskok vedúceho kvarteta nezmenšil a vyzerá to tak, že dnes v úniku pokoria hranicu 220 kilometrov. To je skutočne obdivuhodné. Po pravej strane sa si vytvoril vláčik tím EF Education First so Sachom Modolom.
10 kmDesať kilometrov pred koncom má únik k dispozícii ešte 22 sekúnd, čo je skutočne minimálny náskok. V poslednej dobe vidíme najčastejšie na čele Taliana Alessandra Tonelliho z tímu Bardiani – CSF, ale ani jeho snaha zrejme stačiť nebude.

12 kmPo ľavej strane si začína vytvárať pozíciu austrálsky tím Mitchelton – Scott. Ten má dve úlohy – dostatočne ochrániť Adama Yatesa v modrom drese a tiež sa snažiť vytvoriť dobrú pozíciu pre Alexa Edmondsona.
14 kmĎalšie tri kilometre sú za nami. Pelotón sa začína trošku viac naťahovať, čo je logické vzhľadom na rýchlosť, ktorú vyvíjajú šprintérske tímy. Tonelli (Bardiani – CSF), Alexander Cataford (Israel Cycling Academy), Natnael Berhane (Cofidis) a Sebastian Schönberger (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM) majú náskok 40 sekúnd.
17 kmCyklisti sú v sedle už viac než päť hodín, no to najdôležitejšie majú pred sebou. Grafika nám ukázala, že za ostatných desať kilometrov klesol náskok úniku o minútu. Momentálne je už len 600 metrov.
20 kmDvadsať kilometrov zostáva do prejazdu cieľovým priestorom. Aktuálnu situáciu na trati môžeme nazvať akýmsi tichom pre búrkou. Naďalej na čele pelotónu neúnavne pracuje dánsky tempár Kasper Asgreen.
24 kmNáskok úniku klesol o ďalších 30 sekúnd. Postupne sa čoraz viac dostávajú dopredu aj tímy na celkové poradie, ktoré nechcú nič podceniť. Po pravej strane vozovky idú dopredu jazdci tímu Sunwebu.

28 kmPelotón naďalej dobre spolupracuje a stiahol náskok na dve minúty. Postupne sa čoraz viac dostávajú do čela aj jazdci tímu UAE Emirates, ktorí pracujú pre svojho kolumbijského lídra Fernanda Gaviriu.
31 kmKasper Asgreen naďalej sťahuje náskok vedúcej skupiny. Ten je momentálne na úrovni 150 sekúnd. Pravidelne sa mu snaží striedať aj Reinardt Janse van Rensburg z tímu Dimension Data.
35 kmKilometre pomaly ubiehajú, čaká nás ešte približne hodina pretekania. Náskok vedúceho kvarteta je už menej ako trojminútový. Pelotón začína zaberať a všetko smeruje k očakávanému hromadnému dojazdu.
38 kmStepan Kurjanov z tímu Gazprom – Rusvelo sa odpojil od unikajúcej skupiny a bude čakať, pokiaľ ho pelotón pohltí. Ruský pretekár bol v úniku druhý deň po sebe, takže síl nemá nazvyš. Vyhral však dnes obe šprintérske prémie a zaslúži si pochvalu.

40 kmEšte štyridsať kilometrov zostáva do cieľa dnešnej etapy. Cyklisti prechádzali cez historické mesto Perugia, ktoré je známe rôznymi pamätihodnosťami – napríklad renesančná katedrála Loggia di Braccio alebo Etruský oblúk s rímskymi prvkami.
43 kmDobre zabudovaného v pelotóne sme videli Petra Sagana, ktorý včera nemohol kvôli defektu bojovať o popredné pozície. Dnes sa vo viacerých poradiach na sociálnych sieťach umiestňuje na treťom mieste.
45 kmNáskok vedúcej skupiny ide zatiaľ veľmi pomaly smerom dole, no podobne tomu bolo aj včera. Aktuálne predstavuje 3:30 minúty a je málo pravdepodobné, že to Berhane a spol. dotiahnu do úspešného konca.

48 kmDo širšieho okruhu favoritov mal dnes patriť aj Giacomo Nizzolo z tímu Dimension Data, no ešte pred začiatkom nášho priameho prenosu mal pád. Uvidíme, či ho tento moment bude v závere limitovať.
51 kmPelotón v prepočte na vzdialenosť stráca aktuálne 2,5 kilometra na vedúcu päticu. V nej figurujú traja pretekári, ktorí sa do úniku vydali aj včera. Spokojný môže byť najmä Natnael Berhane, ktorý si dnes vybojoval priebežné prvé miesto vo vrchárskej súťaži.
54 kmV priebehu úvodných dvoch hodín bola priemerná rýchlosť pelotónu 39 km/h, teda je na úrovni päťdesiatich. Samozrejme, terén sa trošku vyrovnal, no zároveň je to spôsobené blížiacim sa cieľom.
58 kmNa čele pelotónu vidíme stále vysokú postavu dánskeho pretekára tímu Deceuninck – Quick-Step Kaspera Asgreena. Ten sa snaží držať manko na konštantnej úrovni 3:45 min, no striedajú mu aj jazdci tímu UAE Emirates a Dimension Data.
61 kmMáme za sebou ďalšie štyri kilometre. Náskok päťčlenného úniku naďalej osciluje okolo štyroch minút, čo by pre pelotón nemal byť problém dostihnúť. Po väčšinu etapy sa stará o držanie prijateľného odstupu belgické zoskupenie Deceuninck – Quick-Step.

65 kmTelevízne kamery si už všímajú favoritov na dnešné víťazstvo. Samozrejme, radi by sme videli v boji o víťazstvo Petra Sagana, no momentálne sú väčšími favoritmi Elia Viviani a Fernando Gaviria.
69 kmMôžeme si ešte povedať, že do dnešnej etapy nenastúpil Talian Fabio Felline z tímu Trek – Segafredo. Okrem toho v pretekoch nepokračuje ani Tomasz Marczynski (Lotto Soudal). V oboch prípadoch by malo ísť o zdravotné problémy.
72 kmMáme za sebou už aj obe šprintérske a horské prémie. Natnael Berhane z Cofidisu potvrdil ambíciu získať vrchársky dres a pripísal si celkovo desať bodov. Naopak, pri šprintoch sa najviac darilo Rusovi Stepanovi Kurjanovi, ktorý tiež berie maximálny počet bodov.

75 kmAktuálne zloženie úniku: Alessandro Tonelli (Bardiani – CSF), Alexander Cataford (Israel Cycling Academy), Natnael Berhane (Cofidis), Stepan Kurjanov (Gazprom – Rusvelo) a Sebastian Schönberger (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM). Ich náskok predstavuje 3:40 minúty.
77 kmEšte pred chvíľou sme videli vpredu poltucet pretekárov, ktorí sa odčlenili od pelotónu krátko po štarte. Mirco Maestri ale po prejazde druhou šprintérskou prémiou svoju aktivitu vzdal. V ďalšom príspevku si predstavíme kompletné zloženie úniku.
80 kmPekný deň prajem všetkým fanúšikom cyklistiky. V tejto chvíli štartuje náš textový prenos z tretej etapy pretekov Tirreno Adriatico. Do konca zostáva ešte 80 kilometrov, no v niekoľkých príspevkoch sa ešte vrátime k doterajšiemu priebehu etapy.
Vážení športoví fanúšikovia, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z druhej etapy cyklistických pretekov Tirreno Adriatico. Cyklisti sa presunú do vnútrozemia Talianska a po 226 kilometroch sa v meste Foligno očakáva hromadný špurt najrýchlejších pretekárov.

ĎALŠIE VÍŤAZSTVO ALAPHILIPPA

Po dvoch etapách je lídrom celkového poradia Brit Adam Yates. Ten bol členom víťazného tímu Mitchelton – Scott v stredajšej tímovej časovke a včera nechýbal v skupine najlepších. Z modrého dresu tak vyzliekol tímového kolegu Michaela Hepburna. Na treťom mieste je s odstupom siedmich sekúnd Primož Roglič a vo výbornej forme sa naďalej ukazuje včerajší víťaz Julian Alaphilippe. Francúz v záverečnom špurte zdolal Grega van Avermaeta, získal časovú bonifikáciu a v priebežnej klasifikácii sa posunul na ôsme miesto. Peter Sagan v druhej etape o víťazstvo nebojoval. Dvadsaťtri kilometrov pred cieľom ho zastavil defekt a následne sa už nedokázal vrátiť späť do elitnej skupiny.

HLAVNÝMI FAVORITMI GAVIRIA A VIVIANI

Žilinský rodák si dnes môže napraviť reputáciu, keďže zrejme budeme svedkami záverečného šprintérskeho súboja. Druhá polovica etapy je viac-menej rovinatá, čo nahráva spomínanému scenáru. Konkurencia je ale veľmi silná, o čom svedčia mená ako Fernando Gaviria, Elia Viviani, Sacha Modolo alebo Alex Edmondson. Na trati sú pripravené dve šprintérske a tiež horské prémie. Stúpania Passo del Rospatoio a La Foce merajú zhodne 5,3 kilometra, no prvé menované je o niečo prudšie. Dá sa predpokladať, že body si pripíšu jazdci z úniku. V ňom by nemal chýbať Natnael Berhane, ktorý včera ukázal ambíciu na zisk dresu pre najlepšieho vrchára.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 3. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 4. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 5. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 6. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 10. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 24 200
 2. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 20 343
 3. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 16 662
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 16 493
 5. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 15 920
 6. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 14 833
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 6 827
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 6 534
 9. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 5 949
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 5 442

Téma: Cyklistika


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Neprehliadnite tiež

Gareth Bale.

Sagan zažil deja vu. Zaváhal tesne pred cieľom

Slávnu klasiku vyhral Alaphilippe.

Julian Alaphilippe.
Sergio Ramos rozhoduje o výhre Španielska.
Ryan Giggs.
Anastasia Kuzminová zdraví fanúšikov.