SME
Piatok, 22. november, 2019 | Meniny má Cecília

Sagan výrazne zaostal, Lucenko uspel napriek dvom pádom

Slovák sa oddelil od pelotónu.

Tirreno - Adriatico 2019

4. etapa:

1.Alexej LucenkoKazachstanAstana5:16:29 h
2.Primož RogličSlovinskoJumbo-Visma+ 0 s
3.Adam YatesV. BritániaMitchelton-Scott+ 0 s
4.Jakob FuglsangDánskoAstana+ 0 s
5.Davide FormoloTalianskoBora-Hansgrohe+ 9 s
6.Alberto BettiolTalianskoEF Education First+ 23 s
7.Simon ClarkeAustráliaEF Education First+ 23 s
8.Tiesj BenootBelgickoLotto Soudal+ 23 s
9.Julian AlaphilippeFrancúzskoDeceuninck - Quick Step+ 23 s
10.Wout PoelsHolandskoTeam Sky+ 23 s
86.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 20:38 min
Článok pokračuje pod video reklamou

FOSSOMBRONE. Kazach Alexej Lucenko z tímu Astana sa stal víťazom štvrtej etapy na 54. ročníku cyklistických pretekov Tirreno - Adriatico, ktoré sú súčasťou kalendára WorldTour.

Slovák Peter Sagan medzi najlepšími chýbal, približne 40 kilometrov pred cieľom sa prestal objavovať v pelotóne a výraznejšie zaostal.

"Etapa bola veľmi tvrdá, celý deň hore a dole s niekoľkými strmými stúpaniami. Určite to nebol deň pre mňa. Ako som povedal v predchádzajúcich dňoch, tak stále tvrdo pracujem na tom, aby som sa dostal späť do plnej formy, ale po chorobe sa zotavujem len pomaly," napísal Sagan na facebook.

"Snažili sme sa, aby sa čo najlepšie umiestnili Davide Formolo a Rafal Majka. Počítali sme s tým, že keď sa niekto dostane do úniku, bude medzi nimi aj náš pretekár. Napokon sme mali Marcusa Burghardta v skupine desiatich cyklistov, ktorá si utvorila náskok viac ako deväť minút," uviedol pre web tímu Bora-Hansgrohe športový riaditeľ Ján Valach.

Prečítajte si tiež: Peter Sagan - Program, výsledky, preteky - Sezóna 2019 Čítajte 

"Postupom času sa však ich odstup pominul. Žiaľ, v záverečnom stúpaní bol Davide asi 50 či 60 metrov za vedúcou skupinou a nepodarilo sa mu ju dostihnúť. Napokon však skončil na piatom mieste, pred pelotónom. Sme teda spokojní, ale mohlo to byť aj lepšie," dodal Valach.

Lucenko mal najviac síl v šprinte štvorčlennej skupiny v koncovke 221 kilometrov dlhej etapy so zvlneným profilom, ktorá mala štart vo Foligne a cieľom vo Fossombrone.

Dvadsaťšesťročný rodák z Petropavla zvíťazil napriek tomu, že v záverečných 20 kilometroch dvakrát spadol a po druhom páde približne dva kilometre pred cieľom ho v sóloúniku dostihla silná trojčlenná skupina so Slovincom Primožom Rogličom (Jumbo-Visma), Dánom Jakobom Fuglsangom (Astana) a lídrom celkového priebežného poradia Britom Adamom Yatesom (Mitchelton-Scott).

Yates si tretím miestom poistil modrý dres lídra, pred nedeľňajšou piatou etapou má náskok sedem sekúnd pred Rogličom. Tretí je už s väčším odstupom 50 sekúnd Holanďan Tom Dumoulin (Sunweb).

Víťazovi sobotňajšej etapy Lucenkovi patrí šiesta priečka s mankom 1:06 minúty.

Celkové poradie Tirreno - Adriatico 2019

(po 4. etape)

1.Adam YatesV. BritániaMitchelton-Scott5:53:42 h
2.Primož RogličSlovinskoJumbo-Visma+ 7 s
3.Tom DumoulinHolandskoSunweb+ 50 s
4.Julian AlaphilippeFrancúzskoDeceuninck - Quick Step+ 56 s
5.Sam OomenHolandskoSunweb+ 56 s
6.Alexej LucenkoKazachstanAstana+ 1:06 min
106.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 33:32 min

Online prenos: Peter Sagan v 4. etape na Tirreno - Adriatico 2019

Cyklistika

16. March 2019 o 14:15
Tirreno Adriatico - 4. etapa
Prenos
S konštatovaním, že po úniku začínajúcom niekde 38 kilometrov pred cieľom sa z víťazstva dnes teší Alexey Lutsenko z Astany, sa s vami lúčim. Ďakujem vám za pozornosť pri sledovaní textového online prenosu a teším sa na vás opäť niekedy nabudúce.

Do čítania, priatelia!
Peter Sagan prestal držať kontakt s pelotónom niekde v okolí 40 kilometrov pred cieľom. O jeho príchode do cieľa nemáme žiadne informácie, no bez problémov by mal do finiša prísť a limit etapy splniť.
Poradie dnešnej 4. etapy:

1. Alexey Lutsenko (Astana Pro Team) 5:16:29 hod.

2. Primož Roglič (Jumbo – Visma)
3. Adam Yates (Mitchelton – Scott)

4. Jakob Fuglsang (Astana Pro Team) všetci traja rovnaký čas ako víťaz
5. Davide Formolo (Bora – hansgrohe) +9 sekúnd
CieľDruhú pozíciu si uchmatol Roglič, tretie miesto zase Adam Yates. Čierny Peter z úvodnej štvorice pretekárov v cieli zostali Fuglsangovi, rovnako pretekárovi z Astany.
CieľSpomínaný pelotón prišiel do cieľa napokon s odstupom viac ako dvoch desiatok sekúnd. Sme vám dlžní ešte zvyšné pozície na pomyselnom stupni víťazov.
CieľMaximálne vyčerpaný Kazach v drese Astany toho má dosť. Sklonený a opretý o svoj bicykel, doudieraný z pádu z predposledného kilometra, má čo robiť, aby zostal stáť na nohách.
CieľTak to je neuveriteľné! Alexey Lutsenko napokon predsa len víťazí v dnešnej etape po dobehnutí od trojice Roglič, Fuglsang a Adam Yates!
250 mZozadu sa bleskovo blíži pelotón, len aby to táto skupina celé nepokazila.
600 mŠesť stovák metrov pred cieľom sa nám to pekne zoradilo. Ani jeden zo štyroch cyklistov sa nechce vyšťaviť predčasne, začína sa taktizovať.
1 kmKilometer do cieľa, Roglič vedie skupinu prenasledovateľov a doslova dýcha Lutsenkovi na krk.
1,4 kmV jednej z ostrých zákrut sa ale Kazach pošmykol a padol na zem! Umne však korigoval svoj pád, stratil nanajvýš šesť-sedem sekúnd, no aj tak sa prakticky pripravil o možnosť na triumf!
1,8 kmMenej ako dva kilometre do cieľa, dostávame sa pomaličky na rovinu. Lutsenko stále vedie o viac ako desať sekúnd.
3 kmTri kilometre a jedenásť sekúnd k dobru. Stále sa nachádzame v lese s kľukatými cestičkami.
4 kmDolu kopcom to ide rýchlo, netreba však zabúdať na bezpečnosť. Akýkoľvek pád v tomto okamihu by znamenal stratu šance na dnešné víťazstvo i prepad v celkovom poradí.
5,6 kmAlexey Lutsenko to zvládol, začína klesať prakticky až do cieľa. Musí si ale dávať pozor za seba, menej ako štvrť minúty totiž stráca trojica jeho spomínaných prenasledovateľov.
6 kmŠesť kilometrov do cieľa, Roglič začína točiť do pedálov z plnej sily, strata na Lutsenka sa dostala pod pol minútu.
6,5 kmZačína sa to roztáčať, dopredu sa dostáva trojica Fuglsang, Roglič a Adam Yates!
7,6 kmLutsenko má pred sebou posledné dva kilometre, ktoré ho môžu stáť triumf. Presne toľko chýba do druhého pokorenia kategorizovaného stúpania na I Cappucicini.
9,3 kmOzýva sa nám zvonec, ktorý oznamuje vstup do posledného okruhu. Na jeho začiatku má Lutsenko k dobru bez piatich sekúnd takmer celú minútu.
10 kmObrovské rýchlosti v klesaní, Lutsenko má k dobru stále vyše trištvrte minúty. Ako sa to celé napokon vyvinie?
12 km42 sekúnd, pelotón by sa predsa len rád pobil o triumf. Klesať budeme ešte necelé tri kilometre.
14 kmOdstup Kazacha je v tejto chvíli viac ako 50-sekundový. Všetko nasvedčuje taktizovaniu v hlavnej skupine, ktorá sa bude spoliehať na druhý okruh, a teda na druhé stúpanie na I Cappucicini.
15 kmLutsenkovi sa podarilo vyšplhať sa na I Cappucicini ako prvému, po ďalších sto metroch už začína vyše päťkilometrové klesanie, kedy sa dostaneme druhý raz na cieľovú rovinku v mestečku Fossombrone.
17 kmZo skupiny ôsmich prenasledovateľov a pelotónu sa stal jeden balík. Jeho odstup na vedúceho Lutsenka činí 48 sekúnd. Začíname stúpať na rozhodujúci kopec dňa.
18 kmMedzičasom sme už vstúpili do záverečného okruhu dlhého 9,5 kilometra, ktorý bude využitý dvakrát. Na jeho začiatku má Lutsenko k dobru 44, respektíve 57 sekúnd.
20 kmDvadsať kilometrov do konca, nič sa nám nemení. Štyridsať sekúnd stráca skupina ôsmich prenasledovateľov na Lutsenka, pelotón sa pohybuje už na hranici 1:10.
21 kmV tejto chvíli si jazdci berú jedny z posledných občerstvovacích zásob od svojho realizačného tímu. Podľa tabuliek na nás čaká ešte trištvrte hodina cyklistiky.
23 kmVýraznejšie sa to nehýbe ani hore, ani dole. V platnosti zostáva polminúta, respektíve minúta straty. Ustojí to Alexey Lutsenko sám až do cieľa?
25 kmSamozrejme tie časové rozdiely mierne oscilujú, napriek tomu je aktuálny líder v úniku už približne trinásť kilometrov.
27 kmJazdec v drese Astany ide na maximum, dvihol svoj náskok na skupinu za sebou na štyridsať sekúnd. Pozostatok z pelotónu stráca rovnú minútu.
29 kmČasové údaje sa nejako dramaticky nemenia. Osem borcov stíha Lutsenka, medzi nimi už spomínaní favoriti na celkový triumf.
31 kmOdstup Kazacha na skupinu prenasledovateľov je zhruba polminútový. Začína ísť do tuhého.
33 kmCelé sa nám to roztrhalo na viacero skupín, každý už pomaly ide sám za seba. Za Lutsenkom nechýba skupina s tými najväčšími favoritmi vrátane lídra Yatesa, Roglića či Dumoulina.
35 kmLutsenko triumfoval na horskej prémii, osamostatnil sa na čele a z jeho strany to vyzerá na naozajstný atak.
37 kmPokope by podľa livetrackingu malo byť už takmer 50 jazdcov, pravda je iná. Na čele je Alexey Lutsenko z Astany.
38 kmNa čele pretekov sa to v tejto chvíli mení veľmi rýchlo. Akýkoľvek náskok prakticky neexistuje, teraz sa začína tá pravá cyklistika. Pred nami druhé kategorizované stúpanie Monteguiduccio.
40 kmPriemerná rýchlosť po štyroch hodinách etapy činí 42,100 km/h. Strata pelotónu na lídra Masa z Movistaru sa už niekoľko minút pohybuje okolo minúty.
43 kmV tejto chvíli sme sa pozerali na Petra Sagana, ktorý začína strácať kontakt s balíkom, v ktorom ostala už len vyselektovaná skupina. Je jasné, že Slovák dnes o víťazstvo nezabojuje.
44 kmLuis Mas z Movistaru sa odtrhol z prednej desaťčlennej skupiny a vytvoril si možno náskok pätnástich až dvadsiatich sekúnd.
45 kmLaurens De Plus síce pokračuje, v tejto chvíli ale stráca na pelotón už vyše minútu. Hlavná skupina neprestáva v ťažkej fyzickej robote. Minúta straty na čelo pretekov je už prakticky nič.
46 kmIan Boswell (Kaťuša-Alpecin), ktorý taktiež nešťastne spadol v serpentínach pred niekoľkými minútami, odstupuje z pretekov.
48 kmSpomínanou dvojicou z tímu Jumbo – Visma by mali byť podľa viacerých zdrojov z Twitteru Tony Martin and Laurens de Plus! Strata hlavného poľa na čelo pretekov sa dostala pod minútu a pol.
50 kmTak toto nevyzerá vôbec dobre! Ak som dobre zahliadol, tak po nespočetných zákrutách sa na zemi objavili dvaja jazdci Jumbo – Visma, ale aj Ian Boswell z tímu Kaťuša-Alpecin. Problémy hlási i stajňa AG2R La Mondiale.
52 kmPo prémii nasleduje zhruba 12 kilometrov dlhé klesanie, sme zhruba v jeho polovici. Pelotón napriek tomu nepoľavuje a zase stiahol asi tak pätnásť až dvadsať sekúnd.
55 kmTakéto stúpania hrajú v prospech väčšieho balíka, ktorý vie, čo chce. Ani sme sa nenazdali a v priebehu zhruba dvadsiatich kilometrov sa strata pelotónu znížila o rovnú polovicu na aktuálnych 2:25.
58 kmŠprintérsku prémiu vyhráva Marco Maestri z tímu Bardiani–CSF.
60 kmNachádzame sa v miernom stúpaní, o približne kilometer a pol je pred nami šprint o body. Náskok vedúcej skupiny sa zmenšuje každým kilometrom hromadnými skokmi. Aktuálne je to odstup 3:20.
62 kmDostávame sa už pod úroveň štyroch minút. Tempo sa zrýchľuje, celkovo dnes ideme naozaj rýchlo. Po dvoch hodinách sa pohybovala priemerná rýchlosť na hranici 43,800 km/h.
64 kmV tejto chvíli po ďalších troch kilometroch pelotón stráca už len štyri a štvrť minúty. Peter Sagan bez väčších problémov v strede balíka.
67 kmNa prvej horskej prémii sa presadil Giovanni Visconti. Miestami bol náskok čela pretekov vyše deväť minút, no práve po horskej prémii sa to začalo skracovať.
70 kmOdstup sa ale rýchlo kráti, kleslo to na hranicu 4:30. Ak si to premietneme na vzdialenosť, tak dostávame číslo 3,2 kilometra.
72 kmPoďme si predstaviť pretekárov z úniku. Nans Peters (Ag2r), Mirco Maestri (Bardiani), Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe), Joey Rosskopf (CCC), Krists Neilands (Israel Academy), Luis Mas (Movistar), Giovanni Visconti (Nerri Sottoli), Jenthe Biermans (Kaťuša-Alpecin), Robert Power (Sunweb) a Jasper Stuyven (Trek Segafredo). To je menoslov desiatky borcov, ktorí majú v tejto chvíli k dobru zhruba 4 minúty a 45 sekúnd.
74 kmDo dnešného dňa odštartovalo 156 cyklistov. Za poslednú polhodinu však odstúpili Geraint Thomas (Sky) a Dimitri Claeys (Cofidis).
75 kmVážení diváci, v tejto chvíli začíname náš online textový prenos. Do diania štvrtej etapy sa dostávame v pozícii 75 kilometrov pred cieľom, keď je v čele až desať pretekárov s náskokom takmer piatich minút.
Preview 4. etapy:

Pelotón sa bude presúvať z Foligna do Fossombrone už spomínaných 223 kilometrov. Pred cieľovým mestom prídu na rad dva okruhy, na ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne. Kopec I Cappuccini (1,5 km; 10,6 %) bude zárukou veľkej drámy. V priebehu celého dňa budeme svedkami viacerých stúpaní, mnohé z nich však nie sú kategorizované. Po zvládnutí I Cappuccini zostane do cieľa niečo viac ako päť a pol kilometra. V záverečnom zjazde sa prípadný trhák/únik môže znovu dať dokopy s väčšou časťou pretekárov, čaká nás tak riadna zábava.
Priebežné celkové poradie:

1. Adam Yates (Mitchelton – Scott) 10:37:19 hod

2. Brent Bookwalter (Mitchelton – Scott) +00:00
3. Primož Roglič (Team Jumbo – Visma) +00:07

4. Laurens De Plus (Team Jumbo – Visma) +00:07
5. Tom Dumoulin (Team Sunweb) +00:22
6. Sam Oomen (Team Sunweb) + 00:22
7. Soren Kragh Andersen (Team Sunweb) +00:22
Konečné výsledky 3. etapy:

1. Elia Viviani (Deceuninck – Quick-Step) 5:26:45 hod.

2. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +00:00
3. Fernando Gaviria (UAE Emirates)

4. Giacomo Nizzolo (Dimension Data)
5. Jens Keukeleire (Lotto Soudal)
6. Davide Cimolai (Israel Cycling Academy)
7. Clement Venturini (AG2R La Mondiale)
8. Jasper Stuyven (Trek – Segafredo)
9. Davide Ballerini (Astana)
10. Luca Pacioni (Neri Sottoli – Selle) všetci rovnaký čas ako víťaz
VIVIANI PREŠPRINTOVAL SAGANA

Rovnako ako dnes, tak aj včera to bola slušná porcia kilometrov. Dokopy ich bolo 226, očakával sa hromadný príjazd pelotónu. Tak sa aj stalo, o víťazstvo si to rozdali najlepší pretekári v dojazdoch. Peter Sagan doslova vystrelil z poslednej pravotočivej zákruty ako prvý, ale taliansky majster sa za ním šikovne vyviezol a napokon ho zdoláva. Elia Viviani z celku Deceuninck – Quick-Step nadviazal na štvrtkovú výhru tímového kolegu Juliana Alaphilippa. Za Saganom na treťom mieste skončil Fernando Gaviria.

V CELKOVOM PORADÍ BEZO ZMIEN

Nakoľko bol príjazd do cieľového mestečka hromadný, nemenilo sa ani poradie na prvých priečkach. Na čele zostáva dvojica z Mitchelton – Scott Adam Yates a Brent Bookwalter, za nimi ďalšia dvojička Primož Roglič a Laurens De Plus z Team Jumbo-Visma. Prvú sedmičku uzatvára trojica Tom Dumoulin, Sam Oomen a Soeren Kragh Andersen zo Sunwebu.
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom online prenose zo štvrtej etapy cyklistického závodu Tirreno Adriatico. Po včerajšom tesnom špurte na nás, no najmä na pretekárov čaká 223 kilometrov dlhá etapa z Foligna do Fossombrone.

Náš prenos sa začne približne o 14:15, kedy by do cieľa malo zostávať približne 80 kilometrov, čo sú teda dve hodiny jazdy.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trnavská univerzita v Trnave je výskumná a kvalitná
 2. Študuj umenie. Študuj na VŠMU.
 3. CUPRA si podmanila parížske nebo
 4. Viac ako vzdelanie
 5. Predražené zamestnanecké systémy? Mýtus!
 6. Dvadsaťdva hotelov a destinácií, kam za romantikou a teplom
 7. Vyberte si z ponuky Black Friday, ktorý trvá až dva týždne
 8. Tipy na lyžovačku v Rakúsku
 9. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 10. Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu
 1. COOP Jednota oslavovala 150. výročie spotrebného družstevníctva
 2. Viac ako vzdelanie
 3. Predražené zamestnanecké systémy? Mýtus!
 4. Dvadsaťdva hotelov a destinácií, kam za romantikou a teplom
 5. Študuj umenie. Študuj na VŠMU.
 6. Trnavská univerzita v Trnave je výskumná a kvalitná
 7. CUPRA si podmanila parížske nebo
 8. Radšej škola ako metla
 9. Prečo študovať techniku na Slovensku?
 10. Zažite svoj vlastný úspech
 1. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 9 648
 2. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 9 340
 3. Tipy na lyžovačku v Rakúsku 8 372
 4. Dokážu dávať škôlkári pozor na ceste? Otestovali sme ich 7 258
 5. Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť 6 956
 6. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou 6 772
 7. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 5 955
 8. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 4 650
 9. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 4 501
 10. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí... 4 329

Téma: Cyklistika


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Ako sa opovažujete, Vladimír Mečiar? (píše Michal Havran)

Stal sa a ostáva najvýznamnejším klamárom povojnového Československa.

Vladimír Mečiar.
Peter Pellegrini.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pellegrini robí užitočného idiota tunelárom

Z Naďa sa stal predmet desiatok textov a v pozornosti je aj Balciarov majetok.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Z Božej vôle otrava

Fanatický sektár presvedčený, že biblické názory sú objektívnou realitou. Čo môže byť vtipnejšie?

Neprehliadnite tiež

Petra Vlhová na stupňoch víťazov vo fínskom Levi.

Ak chce Slovensko postúpiť na šampionát, musí vyhrať aj u súpera

Ak reprezentácia prejde v baráži doma cez Írsko, bude hrať na pôde Bosny alebo Severného Írska.

Tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal sa pri žrebe stretol s trénerom Írska Mickom McCarthym.
Slovenskí futbaloví reprezentanti.

Sagan dostal posilu, na klasiky ho pripraví nový tréner

Bora tým zareagovala na ukončenie spolupráce s Patxim Vilom.

Fanúšikokvia Petra Sagana čakajú pred autobusom tímu Bora Hansgrohe pred siedmou etapy pretekov Okolo Poľska 2017.