Slovákom sa v štafete vôbec nedarilo, českí biatlonisti mali na dosah medailu

1.Nórsko1:12:03,7 h0 tr. okr. + 6 dobíjaní
3.Rusko+ 1:04,1 min0 tr. okr. + 7 dobíjaní
4.Česko+ 1:20,7 min0 tr. okr. + 6 dobíjaní
5.Slovinsko+ 1:22,4 min0 tr. okr. + 5 dobíjaní
6.Francúzsko+ 1:37,2 min3 tr. okr. + 11 dobíjaní
18.Slovensko+ 5:25,1 min2 tr. okr. + 14 dobíjaní

ÖSTERSUND. Nórski biatlonisti Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö získali zlatú medailu vo sobotňajších pretekoch štafiet mužov na 4x 7,5 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde.

Na druhom mieste so stratou 38,1 sekundy na víťazov skončili Nemci Erik Lesser, Roman Rees, Arnd Pffeifer a Benedikt Doll.

Bronzovú medailu si vybojovali Rusi Matvej Jelisejev, Nikita Poršnev, Dmitrij Malyško a Alexander Loginov, keď zaostali o 1:04,1 minúty za víťazným kvartetom.

Fourcade pokazil záverečnú streľbu

Po prvom úseku boli vďaka dobrému výkonu Matveja Jelisejeva na čele pretekov Rusi. Taliani a Francúzi však zaostávali iba o necelú sekundu.

Quentin Fillon-Maillet posunul francúzske kvarteto po druhom úseku na vedúcu pozíciu. Druhí Nóri strácali len 1,3 sekundy.

Tarjei Bö dokázal dostať nórsku štafetu pred poslednou odovzdávkou prvé miesto. Na delené druhé miesto klesli Francúzi, ktorí strácali rovnako ako Nemci 43,5 sekundy na vedúcu štafetu.

Na poslednom úseku udržal líder celkového poradia Svetového pohára J. T. Bö nórsku štafetu na prvej pozícii.

Na záverečnej položke sa Nemec Doll odpútal od Francúza Martina Fourcada, ktorý musel absolvovať dva trestné okruhy. Na tretie miesto sa posunuli Rusi.

Pred cieľom sa poradie už nezmenilo. Zo zlata sa tešili Nóri pred striebornými Nemcami a bronzovými Rusmi.

Slovensko bolo po prvom úseku posledné

Slovensko v pretekoch reprezentovala štvorica Michal Šima, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš.

Úvodný úsek sa Šimovi nevydaril, keď po šiestich dobíjaniach a jednom trestnom okruhu odovzdával štafetu až na priebežne poslednom 26. mieste.

Kazár dvakrát na strelnici opravoval a posunul slovenskú štafetu na 24. priečku.

Hasilla musel absolvovať trestné kolo a pri poslednej odovzdávke patrila slovenskému kvartetu 22. pozícia.

Otčenáš ešte dokázal vylepšiť pozíciu slovenského kvarteta a finišoval na 18. priečke.

Zlato obhajovali Rusi

Na uplynulom svetovom šampionáte v Hochfilzene 2017 sa z triumfu v pretekoch štafiet mužov tešilo ruské kvarteto v zložení Alexej Volkov, Maxim Cvetkov, Anton Babikov a Anton Šipulin.

Slováci obsadili pred dvomi rokmi 12. miesto, keď sa na štart postavili v zložení Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla a Michal Šima.

Prečítajte si tiež: Slovenky skončili v štafete šieste, ani raz nešli do trestného okruhu Čítajte

Nóri sú na čele historického poradia podľa počtu získaných zlatých kovov na MS, z triumfu sa tešili celkovo 9-krát (9-12-6).

V aktuálnej sezóne Svetového pohára sa uskutočnili štyri preteky štafiet mužov. V rakúskom Hochfilzene zvíťazili Švédi, v nemeckom Oberhofe uspeli Rusi.

Posledné dva preteky pred svetovým šampionátom pred MS, ktoré sa odjazdili v nemeckom Ruhpoldingu a kanadskom Canmore, ovládlo nórske kvarteto.

Slovenskí reprezentanti obsadili v tohtosezónnych európskych pretekoch postupne 15., 11. a 13. miesto.

Najlepší výsledok zaznamenali v zámorí, keď v kanadskom Canmore skončili na solídnom 9. mieste v rovnakom zložení, v akom sa predstavili na prebiehajúcich MS.