Slovenskí futbalisti stratili v kvalifikácii prvé body, prehrali vo Walese

Peter Pekarík sleduje, ako Daniel James strieľa úvodný gól zápasu Wales - Slovensko v kvalifikácii o postup na ME vo futbale 2020. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|24. mar 2019 o 15:00

Slováci doplatili na chybu Pekaríka.

Kvalifikácia o postup na ME vo futbale 2020

Wales - Slovensko 1:0 (1:0)

Gól: 5. James

ŽK: Allen, C. Roberts - Mak, Vavro, Lobotka, Ďuriš, Hamšík, Stoch, Kucka. Rozhodovali: Zwayer - Schiffner, Achmüller (všetci Nem.), 31 617 divákov.

Wales: Hennessey - C. Roberts, Mepham, Lawrence, B. Davies - Allen, Smith - Wilson (86. Vaulks), Brooks (59. T. Roberts), James (72. Williams) - Bale

SR: Dúbravka - Pekarík (90. Šafranko), Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka - Rusnák, Hamšík, Mak (69. Stoch) - Duda (65. Ďuriš)

CARDIFF. Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v nedeľu vo svojom druhom kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá Európy 2020 v Cardiffe s Walesom 0:1.

V E-skupine majú zverenci trénera Pavla Hapala na konte tri body, keď pred tromi dňami v Trnave zdolali Maďarsko 2:0.

Najbližšie Slovensko v boji o kontinentálny šampionát nastúpi 11. júna v Azerbajdžane (18.00 SELČ).

EURO 2020: Momentky zo zápasu Wales - Slovensko: fotogaléria

9.10.2019

Hapal v zostave neurobil žiadnu zmenu oproti víťaznému zápasu s Maďarskom (2:0) v Trnave.

V piatej minúte otvoril skóre po zbytočnej chybe v slovenskej obrane Daniel James a bol to napokon jediný presný zásah zápasu.

Slovensko a Wales odohrali štvrtý vzájomný zápas (bilancia z pohľadu Slovenska - jedno víťazstvo, tri prehry).

Hlasy po stretnutí

(zdroj: RTVS, BBC)

Pavel Hapal, tréner Slovenska: "Výsledok nebol dobrý. V prvom polčase sme spravili veľa nepresností a súperovi darovali gól, prehrávali sme osobné súboje. V druhom polčase sme boli lepší, zahodili sme však šance.

Pozitívom z úvodných dvoch zápasov sú tri body, aj keď sme mohli získať viac. V Cardiffe sme nepodali zlý výkon, ale chýbala efektivita."

Ryan Giggs, tréner Walesu: "Pred zápasom tam bolo cítiť určitý tlak, pretože to bol náš úvodný zápas v kvalifikácii. Viacerí moji hráči podali výborne výkony. V prvom polčase sme hrali s veľkým pokojom a náš náskok mohol byť aj výraznejší.

V závere sme museli tuho bojovať o to, aby sme si udržali čisté konto. Som rád, že sa nám to podarilo. V tíme máme veľmi dobrú symbiózu starších hráčov s mladšími, ktorí sú veľmi talentovaní."

Marek Hamšík, kapitán Slovenska: "Prvý polčas nám nevyšiel, druhý bol lepší. Vypracovali sme si aj šance, ale nevyšlo to. Cez prestávku sme si povedali veci a v druhom polčase sme boli aktívnejší.

Spravil som chybu, ktorá rozhodla zápas. Chalanom som sa ospravedlnil a ospravedlňujem sa aj slovenským fanúšikom, ktorí prišli do Cardiffu.

Peter Pekarík

Michal Ďuriš mal dobrú príležitosť, Dávid Hancko netrafil loptu, škoda. Chceli sme tu uhrať aspoň bod, ale ešte zostáva dosť zápasov."

Milan Škriniar, obranca Slovenska: "Nemali sme dobrý vstup do zápasu. Potom sme pridali v agresivite a zlepšili sme sa. Chýbala však lepšia koncovka.

Súper nám robil problémy loptami za obranu, ktoré sa potom snažili zbierať. Škoda najmä našej slabej efektivity. Tiež sme dostali veľa žltých kariet, hoci niektoré boli príliš prísne. Možno keby sme uhrali lepší výsledok, bolo by ich menej."

Peter Pekarík, obranca Slovenska: "Spravil som chybu, ktorá rozhodla zápas. Chalanom som sa ospravedlnil a ospravedlňujem sa aj slovenským fanúšikom, ktorí prišli do Cardiffu. Teraz musíme bojovať v ďalších zápasoch."

Online prenos: Wales - Slovensko | ME vo futbale 2020 | EURO 2020 | Cardiff

Kvalifikácia ME Skupina E 2018/2019
24.03.2019 o 15:00
Wales
1:0
(1:0, 0:0)
90+6 minúta
Slovensko
Góly: 5. James. ŽK: 53. Allen (WAL), 60. Brooks (WAL) – 15. Mak (SVK), 31. Vavro (SVK), 41. Lobotka (SVK), 69. Ďuriš (SVK), 86. Hamšík (SVK), 90+3. Stoch (SVK), 90+6. Kucka (SVK). Rozhodca: Zwayer – Schiffner, Achmüller (všetci Nemecko).
To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok nedele.
Držanie lopty: 43 % : 57 %.
Strely na bránu: 4:5.
Strely mimo: 7:5.
Rohy: 4:3.
Ofsajdy: 3:2.
Fauly: 10:20.
Slováci predviedli v druhom polčase výrazne lepší výkon, ako v prvom dejstve, gól ale streliť nedokázali. Najväčšie šance spálili Rusnák a Ďuriš, ktorých vychytal waleský brankár Hennessey. Rozhodujúcim sa tak stal gól Jamesa z úvodu zápasu. Wales sa touto výhrou bodovo dorovnáva našej reprezentácii, má však o jeden odohraný zápas menej.
90+6
90+6
yellowCardŽltú kartu za protesty dostáva Juraj Kucka (Slovensko). Hlavný rozhodca totiž nenariadil ani priamy, ani rohový kop, ale ukončil zápas, čo vyvolalo obrovskú nevôľu našich reprezentantov.
90+5
Posledný útok Slovákov. Hamšík bez váhania nakopol loptu dopredu, kde sa k nej dostal Stoch. Jeho strelu zablokoval jeden z hráčov Walesu pravdepodobne rukou.
90+5
Posledná minúta zápasu. Hamšík rozohral útok nákopom na Šafranka, ktorý mu loptu vrátil. Slovenský kapitán potom poslal loptu na nabiehajúceho Ďuriša, tento úmysel ale vystihol brankár Hennessey.
90+4
Naši hráči sa ešte snažia niečo urobiť s výsledkom. Stoch si naviedol loptu z ľavého krídla na stred a snažil sa nacentrovať na spoluhráčov v šestnástke Walesu, loptu ale poslal privysoko a priďaleko pre všetkých hráčov v poli.
90+3
yellowCardŽltú kartu za nešportové správanie dostáva Miroslav Stoch (Slovensko).
90+3
Na opačnej strane sa tlačil individuálne do šestnástky Stoch, ktorý po súboji s obrancom Walesu spadol. Následne zahral pri spracovaní lopty rukou Ďuriš.
90+2
Slováci by potrebovali získať loptu, namiesto toho sa ale musia brániť. Po Baleovej prihrávke z pravej strany zakončoval Davies, ten však stál v ofsajdovom postavení.
90+1
Allenov prienik na pravej strane zastavil odkopom do autu Hancko. Podobne zastavil ľavý obranca Slovenska i prienik Tylera Robertsa.
90
Bude sa hrať ešte päť minút.
90
changeStriedanie v tíme Slovensko: z ihriska odchádza Peter Pekarík, prichádza Pavol Šafranko.
89
Kucka sa snažil preniesť hru na opačnú stranu na nabiehajúceho Hamšíka, prihrávka sa mu ale vôbec nevydarila a skončila ďaleko v aute.
88
Striedajúci Vaulks sa okamžite snažil zapojiť do hry, jeho nepresná kolmá prihrávka ale skončila u obrancov Slovenska.
87
changeStriedanie v tíme Wales: z ihriska odchádza Harry Wilson, prichádza Will Vaulks.
86
yellowCardŽltú kartu za taktický faul na zastavenie rýchleho protiútoku Walesu dostáva Marek Hamšík (Slovensko).
85
Domáci hráči nie sú v týchto chvíľach pod obrovským tlakom schopní podržať loptu na svojich kopačkách a len ju odovzdávajú rýchlo našim hráčom. Ďalší Pekaríkov center odhlavičkoval Lawrence.
84
importantNaši hráči zvyšujú svoj tlak. Hamšíkov center na zadnú tyč letel na nabiehajúceho Pekaríka, ktorý v ťažkej pozícii zo záklonu namieril hlavou len do bočnej siete.
83
Hancko potom vrazil do Williamsa a po tejto zrážke zostal ležať otrasený na zemi. Po krátkom ošetrení odchádza za autovú čiaru a do zápasu sa o malú chvíľu vráti.
82
82
importantNa Rusnákov center si skvele nabehol Ďuriš, ktorého prudkú hlavičku pod brvno vyrazil domáci brankár Hennessey. Dorážka sa potom nevydarila Hanckovi, ktorý sám pred odkrytou bránou netrafil loptu. To bola obrovská príležitosť...
82
Domáci ale pod tlakom napádajúcich slovenských hráčov loptu rýchlo odkopli na našu polovicu a znovu sa tak k nej dostali Slováci.
81
Slováci pokračujú v útočnej aktivite, zatiaľ je ale pomerne jalová. Stoch si nabiehal za nákopom Pekaríka, nedokázal ho ale dobehnúť a ako prvý sa k lopte dostal waleský brankár Hennessey.
80
Už však odišiel za autovú čiaru a hra môže pokračovať.
80
Na trávniku sa bez cudzieho zavinenia ocitol Wilson, ktorý musí byť ošetrený.
79
Rusnák sa už asi nemohol na túto kombináciu dívať a trochu netrpezlivo vystrelil zo strednej vzdialenosti. Jeho strela letí vysoko nad Hennesseyho bránu.
79
Slováci držia loptu na útočnej polovici, pokusy o prienik z ľavej i pravej strany sa ale nevydarili. Po prihrávke dozadu začína ďalší útok Pekarík.
78
Hra sa v posledných minútach výrazne pritvrdila. Tentokrát sa na zemi po tvrdom zákroku jedného z Walesanov ocitol Kucka, loptu tak získajú naši hráči.
77
Bale sa pokúsil o strelu z priameho kopu, tá sa mu ale vôbec nevydarila. Jeho pokus po zemi doskákal pomaly za bránkovú čiaru.
76
A po faule Lobotku na Balea získali i priamy kop. Tieto minúty patria jednoznačne domácim.
75
Hancko sa previnil proti pravidlám nie často vídaným spôsobom – zle hodeným autovým vhadzovaním. Protesty našich nie sú nič platné, loptu získavajú Walesania.
74
importantNa konci tohto útoku trafil odrazenú loptu z voleja skvele Wilson, jeho delovku ale vyrazil výborným zákrokom Dúbravka.
73
Priamy kop sa Walesu nevydaril a slovenská obrana center bez problémov odhlavičkovala, útok domácich ale pokračuje ďalej.
72
changeStriedanie v tíme Wales: z ihriska odchádza Daniel James, prichádza Ashley Williams.
71
A znovu Tyler Roberts. Tentokrát si spracoval na pravom krídle nákop z vlastnej polovice a Hanckovi nezostalo nič iné, len ho faulovať. Priamy kop pre Wales.
70
Tyler Roberts po svojom príchode výrazne oživil waleskú ofenzívu. Svojim ďalším prienikom sa snažil prihrať pred slovenskú bránu, loptu si ale odkopol za bránkovú čiaru.
69
changeStriedanie v tíme Slovensko: z ihriska odchádza Róbert Mak, prichádza Miroslav Stoch.
69
yellowCardŽltú kartu za držanie Lawrencea pri napádaní dostáva Michal Ďuriš (Slovensko).
69
Na konci tejto útočnej akcie zakončoval striedajúci Tyler Roberts, loptu ale poslal zhruba do polovice tribúny za bránou Dúbravku.
68
Bale si obhodil Pekaríka, lopta mu ale odskočila a Lobotka ju rezolútne odkopol až pred pokutové územie Walesu. Domáci pokračujú v útočnej aktivite.
67
Mak si naviedol loptu z ľavej strany na stred a namieril svojou strelou na bránu Hennesseyho, waleský brankár ale stál tam, kde stáť mal, a so zásahom nemal problém.
65
changePrvé striedanie v tíme Slovensko: z ihriska odchádza Ondrej Duda, prichádza Michal Ďuriš.
65
Po malej domov sa zahral s nervami svojich fanúšikov brankár Walesu Hennessey, ktorý si posúval loptu príliš dlho a len tesne sa mu podarilo cez dvoch napádajúcich Slovákov rozohrať.
65
Domáci ho ale tentokrát rozohrali len prihrávkou do strany po zemi a nakoniec i prihrávkou dozadu. Daviesov následný nákop bol pridlhý pre všetkých hráčov v útoku a skončil za bránkovou čiarou.
64
Škriniar trafil lakťom do chrbta Balea. Wales tak úplne logicky získava priamy kop na útočnej polovici.
63
Podobne dopadla na opačnej strane i prihrávka za waleskú obranu na Rusnáka. Slovenský krídelník stál tiež v ofsajde.
62
Naši hráči napádajú veľmi vysoko, otvárajú ale za sebou priestor pre nabiehajúcich Walesanov. Presne takto si nabiehal za nákopom z vlastnej polovice Bale, v momente prihrávky ale stál v postavení mimo hru.
61
importantJames obišiel na ľavej strane Pekaríka a prihrávkou na opačnú stranu našiel úplne voľného Wilsona, ktorý prízemnou strelou z prvej minul slovenskú bránu.
60
changeStriedanie v tíme Wales: z ihriska odchádza David Brooks, prichádza Tyler Roberts.
60
yellowCardŽltú kartu za zdržovanie hry dostáva David Brooks (Wales).
59
Brooks na pravej strane obišiel Hancka i Vavra, Škriniar ho ale o loptu pripravil. Práve Brooks má byť teraz vystriedaný, z ihriska sa mu však vôbec nechce a namiesto odchodu sa posadil na trávnik.
58
Pekarík sa snažil prejsť po pravej strane, po jeho prihrávke ale loptu stratil Kucka. Slovenský záložník sa potom previnil proti pravidlám faulom.
57
Naši reprezentanti pokračujú v útoku. Hamšík krásnou prihrávkou našiel medzi obrancami Walesu Maka, ktorý sa s loptou otočil a vystrelil. Strelu po zemi chytil brankár Hennessey.
56
Na center z rohového kopu si nabehol Hancko, hlavou ale poslal loptu zhruba z penaltového bodu nad waleskú bránu.
55
Slováci postupne zvyšujú svoju aktivitu. Po Kuckovej prihrávke z pravej strany zakončoval Pekarík, ktorého strelu zablokoval jeden z obrancov Walesu na rohový kop.
54
54
importantPrvá veľká šanca nášho tímu! Mak poslal krásnu kolmú prihrávku za obranu Walesu na Rusnáka, ktorý sa ocitol sám pred Hennesseym. Domáci brankár dostal Rusnákovu strelu do hlavy a od samotného slovenského krídelníka sa lopta potom odrazila mimo waleskú bránu.
53
yellowCardŽltú kartu za zastavenie slovenského protiútoku v strede poľa dostáva Joe Allen (Wales).
53
Do zakončenia sa však potom dostal Bale, ktorý poslal loptu hlavou po centri z pravej strany. Dúbravka bol pozorný a predviedol proti jeho pokusu dobrý zákrok.
53
James si prebral loptu v strede poľa a pokúsil sa o individuálny prienik cez našu obranu. Našťastie sa sám vytlačil až príliš do ľavej strany a zakončiť nedokázal.
52
Hamšík udržal loptu v súboji s Brooksom a doslova si vypýtal faul od domáceho hráča. Walesania však vysunuli svoj presing proti našim hráčom a donútili Dúbravku k odkopu lopty na polovicu domácich.
51
Pekaríkovi sa rozohrávka nevydarila a jeho prihrávku zachytil Allen. Walesania sa za potlesku domácich fanúšikov usadili na útočnej polovici, kde sa snažia presadiť postupnou kombináciou.
50
Pekarík odkopol Baleovi loptu pri jeho prieniku po ľavom krídle do autu. Domáci si potom neporozumeli pri autovom vhadzovaní a loptu v podstate darovali našim hráčom.
49
Úvod druhého polčasu je trochu rozháraný. Ani jeden z tímov nie je schopný podržať dlhšiu dobu loptu na svojich kopačkách a hrací predmet veľmi rýchlo mení v strede poľa svojho majiteľa.
48
Loptu získal tvrdým, ale čistým sklzom proti Daviesovi pred slovenským pokutovým územím Vavro. Prechod do útoku sa ale Slovákom znovu nevydaril, po nepresnej prihrávke v strede poľa končí lopta v aute.
47
Slovenskí hráči vysokým presingom donútili domácich k chybnej rozohrávke a mohli tak rozohrať ďalší útok. Po nepresnej prihrávke v strede poľa sa ale rýchlo musia vrátiť dozadu.
46
Naši hráči okamžite nakopli loptu na útočnú polovicu, tam ale o ňu veľmi rýchlo po faule Dudu na Wilsona prišli.
46
Výkop druhého polčasu mali Slováci. Cez prestávku nedošlo k žiadnym striedaniam.
46
Začal sa druhý polčas.
Druhý polčas sa začne približne o 16:03.
Wales po prvom polčase vedie 1:0 a je nutné uznať, že asi zaslúžene. Slováci sa do nebezpečného zakončenia na waleskú bránu nedostali a aj keď mali loptu častejšie na svojich kopačkách, tak obranu domácich veľmi nepreverili. Walesania sa ujali vedenia veľmi rýchlo, už v 5. minúte potrestal Pekaríkovu chybu gólom James. Walesania mali i ďalšie dobré možnosti, druhý gól už ale našťastie nedokázali streliť. Uvidíme, čo zmení družina trénera Hapala do druhého polčasu. Na body z Cardiffu totiž výkon z prvého polčasu asi stačiť nebude.
45+1
Prvý polčas sa skončil.
45+1
Naši reprezentanti získali priamy kop na útočnej polovici. Posledný pokus na útok v prvom polčase ale končí po nepresnom centri Hamšíka.
45
Prvý polčas bude trvať ešte jednu minútu.
45
Dúbravka vybehol na center z rohového kopu, nedosiahol však naň a k hlavičke sa dostal Gareth Bale. Našťastie pre Slovákov bola jeho hlavička veľmi nepresná.
44
Center z rohového kopu dokázala slovenská obrana odvrátiť spred svojej brány, lopta sa však znovu dostala na kopačky Walesanov. Ďalší Jamesov center odhlavičkoval na rohový kop Škriniar.
43
Wales v závere prvého polčasu zvyšuje svoju aktivitu. Jamesov center z ľavej strany odkopol pred Brooksom na zadnej tyči na rohový kop Hancko.
42
Pekarík si neporozumel s Vavrom, ktorému poslal ťažkú spätnú prihrávku a k lopte sa dostal Bale, ktorý strieľal z prvej. Našťastie mu strela veľmi nesadla a skončila výrazne mimo Dúbravkovu bránu.
41
yellowCardÚplne zbytočnú žltú kartu dostáva za podrazenie waleského hráča v strede poľa Stanislav Lobotka (Slovensko).
40
importantBrooks sa pekne uvoľnil na pravej strane, naviedol si loptu na stred a cez Kucku vystrelil. Jeho strela sa krútila smerom k vzdialenejšej tyči, našťastie ale skončila tesne mimo slovenskú bránu.
39
Hamšík našiel peknou prihrávkou pred šestnástkou Walesu Dudu, ktorý spadol v súboji s waleským obrancom. Ani tentokrát hlavný rozhodca neodpískal faul.
38
Držanie lopty: 42 % : 58 %
38
Presingom domáci získali loptu späť, opäť ale nie nadlho. Nevydarený Daviesov nákop skončil v rukaviciach brankára Dúbravku.
37
Už sa to ale domácim podarilo a okamžite prešli do útoku. Dlho však loptu neudržali, pretože Jamesovi odskočila do autu.
36
Walesania našich aktívnym napádaním vytlačili na našu polovicu, loptu ale nedokázali získať, a tak si ju posúva slovenská obranná štvorica.
35
Hamšík kopol center veľmi dobre na zadnú tyč, tam však bol obranca Walesu, ktorý pred nabiehajúcimi Slovákmi loptu odhlavičkoval. Následne Davies pod tlakom loptu radšej odkopol do autu.
34
Táto pasáž končí faulom Jamesa na Kucku. Priamy kop na polovici súpera tak získava i naša reprezentácia.
33
Hra sa po predošlej aktivite Slovákov trochu upokojila a v tejto chvíli sa odohráva v strede poľa. Oba tímy sa navzájom veľmi rýchlo pripravujú o loptu.
32
Strely: 3:2
Strely na bránu: 2:0
32
Bale sa po centri zo štandardky dostal do hlavičkového zakončenia, nebolo ale príliš prudké a letelo priamo na Dúbravku, ktorý s ním nemal žiaden problém.
31
yellowCardŽltú kartu dostáva Denis Vavro (Slovensko), ktorý doslova zostrelil prenikajúceho strelca prvého gólu Walesu Jamesa. Domáci získavajú priamy kop z ľavej strany slovenskej polovice.
30
Rusnák s Dudom si dvakrát vymenili loptu na pravom krídle a nakoniec poslal center pred waleskú bránu Rusnák. Domáca obrana znovu dobre zareagovala a center odhlavičkovala, opäť ale k slovenským hráčom.
29
Naši ale v týchto chvíľach majú iniciatívu a darí sa im kombinovať na útočnej polovici. Walesania ich však pozornou obranou nepúšťajú do bezprostrednej blízkosti ich pokutového územia.
28
Rohový kop sa slovenským hráčom nevydaril, lopta ale zostala v ich vlastníctve. Hamšík hľadal kolmou prihrávkou Maka, ktorý spadol v súboji s bývalým hráčom Trenčína Jamesom Lawrenceom. Ani tentokrát nemecký hlavný rozhodca faul neodpískal.
27
Kucka si dobre narazil loptu s Rusnákom, jeho strela ale bola zablokovaná na rohový kop.
25
James si narazil loptu na ľavej strane s Brooksom, spätnú prihrávku druhého menovaného waleského hráča ale dokázal zastaviť Pekarík. Následne sa faulom previnil domáci Mepham.
24
Hancko fauloval pri stredovej čiare Balea, Walesania tak majú možnosť v pokoji rozohrať.
23
Domáci sa znovu usadili na polovici slovenského tímu a snažili sa postupnou kombináciou dostať k našej bráne. Slovenskí hráči ich však dôrazným napádaním vytlačili na ich polovicu.
22
Vavro potiahol loptu na polovicu Walesa a snažil sa spolu s Pekaríkom založiť útočnú akciu na pravom krídle. Slovenský obranca si ale neporozumel s Rusnákom a po nepresnej prihrávke získali loptu zadarmo domáci.
21
21
importantWales nebol ďaleko od druhého gólu! Daviesov center z ľavej strany našiel na prednej tyči Brooksa, ktorý v dobrej pozícii poslal loptu tesne mimo Dúbravkovu bránu.
21
Kucka podrazil na slovenskej polovici Wilsona. Ďalší priamy kop pre Wales.
20
Slovákom sa v posledných minútach nedarí prechod do útoku a domáci ich prihrávky v strede poľa zachytávajú. Rusnák sa snažil o individuálnu akciu a po súboji s Daviesom pred šestnástkou Walesu spadol, faul však hlavný rozhodca neodpískal.
19
Bale si dobre nabehol na ľavom krídle na kolmú prihrávku z obrany, prešprintoval Vavra a nacentroval už takmer z bránkovej čiary pred slovenskú bránu. Odtiaľ loptu odvrátil Škriniar, hrací predmet ale znovu získali domáci.
18
A celá útočná akcia Slovákov končí nevydareným centrom Hancka, ktorý chytil pripravený Hennessey. Domáci obrancovia sa s rozohrávkou zatiaľ neponáhľajú a majú dostatok času na založenie útoku.
17
Slovenský útok rozohral presným nákopom na Maka Škriniar. Makov center do šestnástky pri spracovaní odskočil Dudovi, lopta sa ale k našim vrátila.
16
Dúbravka si trochu neporozumel s Vavrom, obranca našej reprezentácie ale dokázal odhlavičkovať center Connora Robertsa nad našu bránu. Center z rohového kopu potom bez problémov skryl do rukavíc Martin Dúbravka.
15
yellowCardPrvú žltú kartu za kopnutie do nohy Connora Robertsa vo vzdušnom súboji dostáva Róbert Mak (Slovensko). Wales bude mať k dispozícii ďalší priamy kop, tentoraz z pravej strany.
14
Wilsonov center letel na prednú tyč, odkiaľ ho odvrátila slovenská obrana. Následne sa v súboji s Rusnákom previnil faulom Mepham.
13
Connor Roberts poslal loptu dlhým autovým vhadzovaním pred slovenskú bránu, odkiaľ ju odhlavičkoval na rohový kop Walesu Kucka.
12
Walesania ale loptu získali rýchlo späť a znovu prechádzajú do útoku. Makovi sa nepodarilo loptu potiahnuť dopredu a jeho chybu musel hasiť odkopom do autu Hancko.
11
Domáci ho rozohrali na krátko, pri tom si ale vôbec neporozumeli a po nepresnej prihrávke Daviesa skončila lopta v aute.
10
Priamy kop sa domácim vôbec nevydaril, po faule Pekaríka na pravej strane slovenskej obrany na Balea ale domáci získavajú ďalší priamy kop.
9
O loptu sme pri pokutovom území Walesu prišli a okamžite sa slovenská obrana musela vrátiť. Bale sa snažil o obídenie Vavra, ten ale zahral rukou. Nasledovať tak bude priamy kop Walesu.
8
Slováci napriek inkasovanému gólu pokračujú v aktívnom výkone. Naďalej držia loptu v strede poľa a snažia sa prekombinovať sa k domácej šestnástke.
7
Náš národný tím sa snažil o okamžitú odpoveď. Rusnák predĺžil prihrávku z ľavej strany za seba na Kucku, ktorý však v momente jeho prihrávky stál v ofsajde.
5
5
goalWales dáva gól!
Obrovská chyba v slovenskej obrane končí inkasovaným gólom! Brooks potiahol loptu k šestnástke Slovenska, kde jeho prihrávku zachytil Pekarík. Toho však obral o loptu DANIEL JAMES, ktorý okamžite po jej zisku vystrelil a prízemnou strelou prekonal Dúbravku.
5
Po odkope od brány Hennesseyho sa snažili domáci prekombinovať po pravom krídle k slovenskej bráne, dobre sa ale vrátil Hamšík, ktorý získal loptu pre náš národný tím.
4
Roh Slováci rozohrali na krátko a po prihrávke Rusnáka strieľal spoza šestnástky Vavro. Jeho strela letí vysoko nad bránu domácich.
3
Pekarík sa tentokrát už dostal k centru z pravej strany a Allen musel loptu spred waleskej brány odhlavičkovať na prvý slovenský rohový kop.
2
Naši obrancovia rozohrali postupný útok. Pekarík sa po pravej strane do blízkosti domáceho pokutového územia nedostal, po jeho spätnej prihrávke na spoluhráčov ale Slováci pokračujú v kombinácii.
1
Výkop zápasu mal domáci tím, ktorý okamžite prechádza do prvého útoku. Prienik Jamesa po ľavom krídle sa ale neskončil úspechom a rozohrávať bude odkopom od brány Martin Dúbravka.
1
Domáci Wales bude hrať v tradičných červených dresoch, naši reprezentanti v bielych.
Oba tímy už sú na hracej ploche, zápas sa tak o malú chvíľu po hymnách oboch krajín začne.

Wales: Hennessey – C. Roberts, Mepham, Lawrence, Davies – Allen, Smith – H. Wilson, Brooks, James – Bale (C).
Náhradníci: D. Ward, Davies – A. Williams, Thomas, Woodburn, Gunter, P. Dummett, John, T. Roberts, Matondo, Hedges.

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Hamšík (C) – Rusnák, Duda, Mak.
Náhradníci: Rodák, Kozáčik – Hrošovský, Šatka, Štetina, Chrien, Ďuriš, Stoch, Bero, Greguš, Mihalík, Šafranko.

Rozhodca: Zwayer – Schiffner, Achmüller (všetci Nemecko).
Vzájomné zápasy

V samostatnej slovenskej histórii sme sa s týmto súperom stretli trikrát a všetky tri zápasy boli súťažné. V kvalifikácii na ME 2008 sa zrodili dva debakle domácich – v októbri 2006 vyhrali naši reprezentanti v Cardiffe 5:1, v odvete v septembri 2007 v Trnave ale debakel 2:5 utrpeli zase Slováci. Wales bol súperom slovenského tímu v historicky prvom súboji na ME. Pred tromi rokmi na ME 2016 Slováci v Bordeaux Walesu podľahli 1:2.
Situácia v skupine E

Okrem tohto zápasu sa dnes ešte hrá v Budapešti od 18:00 zápas Maďarsko – Chorvátsko, ktorý môže tiež veľmi výrazne prehovoriť do toho, ako sa bude boj o dve postupové miestenky ďalej vyvíjať. Tri body majú po prvom kole na konte Slováci a Chorváti a pokiaľ by naši a Chorváti získali opäť všetky tri body, tak by už na začiatku kvalifikácie výrazne vykročili za postupom. V takom prípade by sa vo veľmi ťažkej situácii ocitli Maďari, ktorí by mali na konte dve prehry. Wales by dnes potreboval výhru, aby dorovnal náš bodový stav a získal výhodu jedného zápasu k dobru na získanie prípadného bodového náskoku.
Slovensko

Naši repezentanti po nevydarenej jeseni a zostupe do ligy C v Lige národov vstúpili do kvalifikácie úspešne, keď vo štvrtok zdolali v susedskom derby v Trnave Maďarov 2:0. Stále relatívne nový kormidelník národného tímu Pavel Hapal tak má v tejto chvíli u reprezentácie bilanciu 2 výhry a 1 prehra, ktorú Slovensko utrpelo na záver Ligy národov v Prahe (0:1). Minulý rok ale rozhodne nemôže slovenský futbal hodnotiť ako úspešný. Okrem vypadnutia v Lige národov vyhralo Slovensko z desiatich zápasov len štyri – v marci na prípravnom turnaji v Thajsku nad SAE (2:1) a domácim Thajskom, v septembri doma nad Dánskom 3:0, keď hostia kvôli sporu reprezentantov s futbalovou federáciou nastúpili s amatérmi, a doma nad Ukrajinou 4:1, keď už mali Ukrajinci istý postup do vyššej ligy. Víťazstvo nad Maďarmi je o to povzbudivejšie, že prišlo po výrazných zmenách v zostave reprezentácie. Vladimír Weiss sa rozhodol nepokračovať pod Hapalovým vedením a pred touto kvalifikáciou ukončili reprezentačnú kariéru Martin Škrtel, Tomáš Hubočan a Adam Nemec. Uvidíme, ako si dnes naši povedú v Cardiffe proti domácim, ktorí budú chcieť vstúpiť do kvalifikácie rovnako úspešne, ako Slováci v Trnave vo štvrtok.

Nominácia Slovenska:
Brankári – Martin Dúbravka (Newcastle United, Anglicko), Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň, Česko), Marek Rodák (Rotherham United, Anglicko).
Obrancovia – Peter Pekarík (Hertha Berlín, Nemecko), Lukáš Štetina (Sparta Praha, Česko), Ľubomír Šatka (Dunajská Streda, Slovensko), Milan Škriniar (Inter Miláno, Taliansko), Denis Vavro (FC Kodaň, Dánsko), Michal Sipľak (Cracovia Krakov, Poľsko), Dávid Hancko (Fiorentina, Taliansko).
Stredopoliari – Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň, Česko), Stanislav Lobotka (Celta Vigo, Španielsko), Ján Greguš (Minnesota United, MLS), Juraj Kucka (Parma Calcio, Taliansko), Matúš Bero (Vitesse Arnhem, Holandsko), Marek Hamšík (Ta-lien I-fang, Čína), Ondrej Duda (Hertha Berlín, Nemecko), Martin Chrien (Santa Clara, Portugalsko), Albert Rusnák (Real Salt Lake City, MLS), Róbert Mak (Zenit Petrohrad, Rusko), Jaroslav Mihalík (Žilina, Slovensko), Miroslav Stoch (Slavia Praha, Česko).
Útočníci – Michal Ďuriš (Anorthosis Famagusta, Cyprus), Pavol Šafranko (Dundee United, Škótsko).
Wales

Pre domácich je tento zápas vôbec prvým v boji o ME 2020. V stredu preto odohrali prípravný duel proti Trinidadu a Tobagu, v ktorom sa poriadne natrápili a vyhrali iba 1:0 gólom Woodburna z 92. minúty. V tomto zápase ale nenastúpili najväčšie opory Walesu – Gareth Bale, Aaron Ramsey či brankár Wayne Hennessey. Zámerom tak jednoznačne bolo šetriť ich na dôležitý kvalifikačný súboj proti Slovákom. Čo sa týka pohľadu na dlhodobejšiu formu, tak Wales (podobne ako Slovensko) hral v Lige národov v lige B. V skupine s ním bolo Dánsko a Írsko a s bilanciou 2 výhry (obe proti Írsku) a 2 prehry (obe s Dánmi) skončilo vo svojej skupine na druhom mieste. Výhry proti Írsku ale boli jedinými z predošlých ôsmich zápasov, okrem nich už totiž ostrovania uhrali len remízu v prípravnom súboji s Mexikom. Problémom je tiež strieľanie gólov – v týchto ôsmich zápasoch ich strelili len osem, z toho štyri pri domácej výhre 4:1 nad Írskom. Podľa stávkových kurzov sú však Walesania i tak dnes miernym favoritom.

Nominácia Walesu:
Brankári – Wayne Hennessey (Crystal Palace/Angl.), Danny Ward (Leicester City/Angl.), Adam Davies (FC Barnsley/Angl.), Chris Maxwell (Charlton Athletic/Angl.)
Obrancovia – Ashley Williams (Stoke City/Angl.), Chris Gunter (FC Reading/Angl.), Neil Taylor (Aston Villa/Angl.), Ben Davies (Tottenham Hotspur/Angl.), Connor Roberts, Declan John (obaja Swansea City), James Lawrence (Anderlecht Brusel/Belg.), Ethan Ampadu (FC Chelsea/Angl.), Tom Lockyer (Bristol Rovers/Angl.), Chris Mepham (AFC Bournemouth/Angl.), Paul Dummett (Newcastle United/Angl.), Ryan Hedges (FC Barnsley/Angl.).
Stredopoliari – Joe Allen (Stoke City/Angl.), David Brooks (AFC Bournemouth/Angl.), Ben Woodburn (FC Liverpool/Angl.), Harry Wilson (Derby County/Angl.), Aaron Ramsey (Arsenal Londýn/Angl.), Matthew Smith (Twente Enschede/Hol.), Daniel James (Swansea City), Lee Evans (Wigan Athletic/Angl.), Will Vaulks (Roterham United/Angl.), George Thomas (Scunthorpe United/Angl.), Rabbi Matondo (Schalke 04 Gelsenkirchen/Nem.).
Útočníci – Sam Vokes (Stoke City/Angl.), Tom Lawrence (Derby County/Angl.), Gareth Bale (Real Madrid/Šp.), Tyler Roberts (Leeds United/Angl.).
Vitajte pri on-line prenose z kvalifikačného súboja skupiny E, v ktorom sa stretnú Wales a Slovensko. Stretnutie sa začne o 15:00.

Domov»EURO 2021»Slovenskí futbalisti stratili v kvalifikácii prvé body, prehrali vo Walese