1.Michal MorvayŠK Dukla o.z. B. Bystrica4:09:50 h

1.Mária Katerinka CzakováSlovensko4:16:33 h
4.Paulina Buziaková-SmiataczováPoľsko4:41:02 h
5.Federica CuriazzováTaliansko4:43:36 h
6.Elianay Da SilvováBrazília4:44:38 h

1.Mária Katerinka CzakováŠK Dukla o.z. B. Bystrica4:16:33 h
ďalšie nedokončili

DUDINCE. Víťazom 38. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa stal Nór Havard Haukenes výkonom 3:42:50 hodiny.

Dvadsaťosemročný rodák z Bergenu si vylepšil osobné maximum o 50 sekúnd a postaral sa aj o európsky výkon roka.

V súťaži žien triumfovala takisto ako vlani Mária Katerinka Czaková časom 4:16:33 hodiny.

V náročných podmienkach, keď sa teplota vyšplhala z ranných 4 stupňov až na 20 stupňov v cieli, zaostala zverenka trénerov Mateja Spišiaka a Martina Pupiša v tretej päťdesiatke v kariére za vlastným slovenským rekordom i maximom podujatia o 2:08 minúty.

Augustyn sa od Tótha neodpútal

Haukenes toto podujatie vyhral aj v roku 2017 a aj vtedy si zlepšil osobný rekord (3:43:40).

V sobotu skončil druhý - takisto ako vlani - Fín Veli-Matti Partanen časom 3:46:54 h, na tretej priečke klasifikovali trojnásobného víťaza podujatia Poliaka Rafala Augustyna (3:47:04 h).

Ten sa už šiesty raz na Dudinskej päťdesiatke dostal na 50 km na stupne víťazov: trikrát vyhral, dvakrát skončil druhý a raz tretí.

Dudinská päťdesiatka má zatiaľ dvoch trojnásobných víťazov, okrem spomenutého Augustyna je ním aj olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth. Ten preteky nešiel, bol len v pozícii štartéra.

Z troch Slovákov na štarte došli do cieľa dvaja.

Morvaya po príchode do cieľa ošetrovali

Premiérový titul si vybojoval totálne vyčerpaný Michal Morvay z banskobystrickej Dukly za 4:09:50 hodiny, ktorý do 40. kilometra reálne útočil na limit 3:59:00 hodiny na jesenné majstrovstvá sveta v Dauhe.

Potom ho však teplo úplne zničilo, záverečnú desiatku išiel za 59:02 minúty. Pre porovnanie - prvú zvládol za 47:41 minúty.

"V posledných ôsmich kilometroch som už nič nevnímal, netuším, čo sa dialo. Pred očami som mal už len titul, chcel som preň dôjsť do cieľa," uviedol zverenec Mateja Spišiaka, ktorý po pretekoch skončil v opatere zdravotníkov v sanitke.

Najťažšie kilometre v kariére

Mária Katerinka Czaková dlho útočila na slovenský rekord, v polovici trate mala medzičas 2:06:56 hodiny a v tomto tempe kráčala až do 42. kilometra.

Potom ju však postihla mierna kríza a spomalila.

Napriek tomu sa dostala na desiatu priečku tohtoročných svetových tabuliek, z Európaniek je druhá za Španielkou Raquel Gonzalezovou (4:11:01).

"Záverečných 10 kilometrov bolo najťažších v celej mojej chodeckej kariére. Do poslednej chvíle som dúfala, že to bude aspoň okolo 4:15 h, ale tentoraz to naozaj nešlo,“ skonštatovala Mária Katerinka Czaková.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Tóth bol iba v pozícii štartéra. Dudinskú päťdesiatku vyhrali Czaková a Haukenes