Smolný úvod, zahodené šance. Slováci vo Walese doplatili na hlúpu chybu

Milan Škriniar (druhý zľava) sa premiérovo stal víťazom ankety o futbalistu roka. Martin Dúbravka (vľavo) skončil druhý. (Autor: TASR)
Pavol Spál|24. mar 2019 o 17:10

Slováci prvý raz zaváhali.

CARDIFF. Wales má tri milióny obyvateľov, čiže zhruba o dva menej ako Slovensko. Cardiff City Stadium s kapacitou vyše 33-tisíc miest bol zaplnený.

Pritom vo Walese je futbal športom číslo dva, až po ragby.

Keď hrala waleská hymna, šli z toho zimomriavky. V tom momente by ste našli sotva niekoho, kto v aréne nespieval.

EURO 2020: Momentky zo zápasu Wales - Slovensko: fotogaléria

9.10.2019

Aj Slováci zaplnili svoj sektor a bolo ich počuť. Prišlo ich viac ako tisíc. V aréne bola skvelá atmosféra, ani chvíľu nebolo ticho.

Futbalisti Slovenska v druhom zápase kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy prehrali vo Walese 0:1.

Aj preto, že Slováci nezopakovali dobrý výkon z úvodného kvalifikačného zápasu pri víťazstve proti Maďarsku 2:0.

A aj preto, že proti sebe mali kvalitnejšieho súpera.

Giggs mierne prekvapil

Wales potvrdil rolu mierneho favorita aj to, že je v rebríčku FIFA o desať miest vyššie. Slováci pôsobili najmä v úvode unavene a rozhárane.

Domáci boli rýchlejší a nebezpečnejší.

Slováci neodohrali dobrý zápas, ale mali aj dobré momenty. V druhom polčase sa zlepšili. Albert Rusnák mohol vyrovnať, ale šancu premárnil.

„V prvom polčase sme boli nepresní, prehrávali osobné súboje a darovali súperovi gól. Po zmene strán sme boli jasne lepším tímom. Škoda, že sme nestrelili gól,“ priznal tréner Hapal.

Tréner Slovákov Pavel Hapal postavil rovnakú základnú zostavu ako tri dni predtým proti Maďarsku. Tréner Walesu Ryan Giggs možno prekvapil.

Na poste stopéra dostal dôveru James Lawrence z Anderlechtu Brusel, ktorý ešte vlani pôsobil v AS Trenčín.

Dostal prednosť pred Ashleym Williamsom, dlhoročným kapitánom a šéfom obrany.

Hapal podržal Pekaríka

Už v piatej minúte spravil chybu Peter Pekarík, ktorý na hranici šestnástky stratil loptu a Daniel James otvoril skóre.

„Mrzí ma to, lebo tento moment rozhodol celý zápas. Beriem to na svoje plecia. Spoluhráčom som sa už ospravedlnil,“ reagoval chlapsky Pekarík.

Rýchly gól Slovákov zaskočil, strácali zbytočne lopty. Prehrávali osobné súboje. Kým proti Maďarom patril Pekarík k najlepším na ihrisku, proti Walesu sa trápil.

„Pekarík síce urobil chybu, ale mal veľkú pohybovú činnosť a neodohral zlý zápas,“ podržal svojho zverenca tréner Hapal.

Nešlo to však viacerým Slovákom. Ani tvorcu hry Mareka Hamšíka či Ondreja Dudu nebolo príliš vidieť.

Vyrovnať mohol Ďuriš i Hancko

V druhom polčase Slováci ožili. Obrovskú šancu mal najskôr Albert Rusnák a následne aj Róbert Mak.

„Prvý polčas sme súperovi darovali. V šatni sme si cez polčas povedali, že do toho musíme dať viac, keď chceme uspieť. Druhý polčas sme si vypracovali šance a škoda, že to tam nepadlo,“ reagoval kapitán Slovákov Marek Hamšík.

Tréner Hapal postupne poslal na ihrisko Miroslava Stocha, Michala Ďuriša i Pavla Šafranka.

A práve Ďuriš mohol v závere hlavou vyrovnať, no brankár Walesu predviedol skvelý zákrok. A pri následnej dorážke Hancko netrafil loptu.

„Nemali sme dobrý vstup do zápasu. Postupne sme sa súperovi začal vyrovnávať najmä v agresivite. Mali však rýchlych útočníkov a lopty za obranu boli nepríjemné. Dal sa tu však uhrať dobrý výsledok,“ zhodnotil Škriniar.

Slováci majú po prvých dvoch kvalifikačných zápasoch na konte tri body a jedenásť žltých kariet.

V kvalifikácii pokračujú 11. júna na pôde Azerbajdžanu. Najbližší súťažný zápas doma ich čaká šiesteho septembra proti Chorvátsku. Úradujúcich vicemajstrov sveta by mali privítať už na bratislavskom Tehelnom poli.

Domov»EURO 2021»Smolný úvod, zahodené šance. Slováci vo Walese doplatili na hlúpu chybu