Maďarsko senzačne otočilo zápas s vicemajstrom sveta

Mate Patkai (vľavo) napáda Luku Modriča.
Mate Patkai (vľavo) napáda Luku Modriča. (Autor: Balazs Czagany TASR/AP)
Sportnet|24. mar 2019 o 20:26

Situácia v tabuľke kvalifikačnej E-skupiny sa zamotala.

BUDAPEŠŤ. Futbalisti Maďarska zvíťazili nad hráčmi favorizovaného Chorvátska 2:1 v nedeľňajšom podvečernom zápase "slovenskej" E-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy.

Maďari zapli

V Groupama Aréne v Budapešti vyústila úvodná aktivita úradujúcich vicemajstrov sveta gólovým úspechom: v 13. minúte po centri Luku Modriča posunul Andrej Kramarič loptu na Anteho Rebiča, ktorý zblízka poslal hostí do vedenia.

Po inkasovanom góle Maďari zvýšili obrátky a tlačili sa pred brankára Lovreho Kaliniča.

V 34. minúte Balázs Dzsudzsák pri svojom jubilejnom 100. štarte za národný tím presne za chorvátsku obranu vysunul Ádáma Szalaia a ten vyrovnal krížnou strelou do vzdialenejšieho rohu.

Pre útočníka nemeckého Hoffenheimu to bol už 20. gól v drese maďarskej reprezentácie.

Po zmene strán sa v domácom tíme dostal na trávnik aj stredopoliar FC DAC 1904 Dunajská Streda Zsolt Kalmár, ktorý sa snažil oživiť hru domácich.

Maďarsko napokon pokorilo chorvátskeho protivníka.

Dzudzsákov center do pokutového územia v 76. minúte zužitkoval na dva razy Máté Pátkai, záložník klubu MOL Vidi FC rozhodol o osude stretnutia.

Víťazstvo zverencov trénera Marca Rossiho mohlo byť aj vyššie, ale závar pred Kaliničom sa neskončil tretím gólom v jeho sieti.

Hoci mali Chorváti viac loptu na kopačkách, v maďarskej metropole nezabodovali.

Zamotaná situácia

Po štvrtkovej prehre v Trnave so Slovenskom (0:2) si futbalisti Maďarska pripísali prvé body v tejto eliminácii, naopak hráči Chorvátska po domácom víťazstve v Záhrebe nad Azerbajdžanom (2:1) odchádzali z trávnika v Budapešti smutní.

Situácia v tabuľke kvalifikačnej E-skupiny sa zamotala, po druhom hracom dni majú po tri body až štyri reprezentačné tímy - Slovensko, Wales, Chorvátsko a Maďarsko.

Na poslednom 5. mieste v priebežnej klasifikácii "éčka" je Azerbajdžan, ktorý mal počas 2. hracieho dňa eliminácie voľno a v pondelok 25. marca si v domácom prípravnom dueli v Baku zmeria sily s Litvou.

Schulz rozhodol v nadstavenom čase

V šlágri večerného nedeľňajšieho programu kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2020 Nemci zvíťazili v Amsterdame nad domácimi Holanďanmi tesne 3:2.

Súboj základnej C-skupine rozohrali dobre Nemci a na pôde súpera viedli pred prestávkou už 2:0, ale po zmene strán domáci vyrovnali na 2:2. Posledné slovo však mali hostia a zásluhou zásahu Nica Schulza v 90. minúte získali tri body.

V druhom súboji skupiny Severné Írsko zvíťazilo nad Bieloruskom 2:1.

V G-skupine si Izrael poradil s Rakúskom 4:2, Severné Macedónsko pred vlastnými fanúšikmi remizovalo so Slovinskom 1:1 a duel Poľsko - Lotyšsko sa skončil triumfom domácich 2:0.

V I-skupine sú zatiaľ bez zaváhania Belgičania, ktorí po úspechu 3:1 nad Ruskom zdolali aj Cyprus 2:0.

Rusi si schuti zastrieľali v Kazachstane a triumfovali 4:0 a Škóti po štvrtkovej prehre v Kazachstane zvíťazili v San Maríne 2:0.

Kvalifikácia na EURO 2020 - nedeľa:

E-skupina

Wales - Slovensko 1:0 (1:0)

Gól: 5. Daniel James, ŽK: 53. Allen, 60. Brooks - 15. Mak, 31. Vavro, 41. Lobotka, 69. M. Ďuriš, 86. Hamšík, 90.+ Stoch, 90.+ Kucka, rozhodovali: Zwayer - Schiffner, Achmüller (všetci Nem.), 31 617 divákov

Wales: Hennessey - C. Roberts, Mepham, J. Lawrence, B. Davies - Allen, M. Smith - H. Wilson (87. Vaulks), Brooks (60. T. Roberts), Daniel James (72. A. Williams) - Bale

Slovensko: Dúbravka - Pekarík (90. Šafranko), Vavro, Škriniar, Hancko - Lobotka - Mak (69. Stoch), Kucka, Hamšík, Rusnák - Duda (65. M. Ďuriš)

Maďarsko - Chorvátsko 2:1 (1:1)

Góly: 34. Á. Szalai, 76. Pátkai - 13. Rebič, ŽK: 63. Dzsudzsák - 82. Lovren, rozhodoval: William Collum (Škót.)

Maďarsko: Gulácsi - Lovrencsics, Baráth, Orban, Kádár - Á. Nagy, Pátkai - Dzsudzsák (85. Bese), Szoboszlai (65. Zs. Kalmár), D. Nagy (40. R. Varga) - Á. Szalai

Chorvátsko: L. Kalinič - Jedvaj (77. B. Petkovič), Lovren, D. Vida, B. Barišič (30. Leovac) - Modrič, Brozovič - Rebič (67. Brekalo), Rakitič, Perišič - Kramarič

Hlas po zápase

Marco Rossi (tréner Maďarska): "V prvom polčase sme boli lepším tímom. Dobre sme reagovali na inkasovaný gól, ktorý padol z jedinej šance súpera. Po zápase so Slovenskom sme boli frustrovaní, no bol to iba zlý výsledok, nie predvedená hra. Dnes sme hrali so srdcom a každý hráč potvrdil, že si svoje miesto v reprezentácii zaslúži. Bol to skvelý zápas. V Azerbajdžane nás v júni čaká ďalšie náročné a dôležité stretnutie, ale budeme pripravení."Zlatko Dalič (tréner Chorvátska): "Musím zagratulovať domácemu tímu k víťazstvu a dobrému, agresívnemu výkonu. Neudržali sme si vysokú úroveň našej hry po inkasovanom góle. V druhom polčase sme si vytvorili niekoľko šancí, snažili sme sa vyvinúť tlak, ale nevychádzala nám koncovka. Nebude to ľahká skupina pre nás. V ďalších zápasoch musíme viac bojovať a každý hráč musí dať zo seba 200 percent, aby sme postúpili na európsky šampionát."