Karatistka Suchánková získala bronzovú medailu na ME v Španielsku

Ingrida Suchánková
Ingrida Suchánková (Autor: TASR/Pavel Neubauer)
SITA|31. mar 2019 o 18:44

Slovensko sa vracia s cenným kovom.

GUADALAJARA. Zásluhou karatistky Ingridy Suchánkovej si Slovensko vybojovalo jednu bronzovú medailu na 54. majstrovstvách Európy EKF (European Karate Federation) v španielskej Guadalajare (28. - 31. 3.), kde štartovalo 564 pretekárov z 51 krajín.

Členka VŠC Dukla Banská Bystrica v športovom zápase kumite v kategórii do 61 kg zvládla sobotňajší duel o 3. miesto, nórsku súperku Bettine Alstadsaetherovú zdolala 7:3 na body. Suchánková si pripísala druhý individuálny bronz na ME, premiérovo sa tešila pred štyrmi rokmi v tureckom Istanbule.

Slovensko sa opäť nevráti domov bez medaily

Z majstrovstiev sveta má jedno tretie miesto, a to z roku 2016 v rakúskom Linzi - tiež v kumite do 61 kg.

Slovensko pri nedeľňajšom vyvrcholení ME 2019 nerozšírilo zbierku pódiových priečok, družstvo žien SR v súbornom cvičení kata v zložení Ema Brázdová, Ľudmila Báčiková, Nikoleta Merašická podľahlo v dueli o bronz protívníčkam z Ruska (v bodovom vyjadrení 23,74:24,82). Slovenky klasifikovali napokon na 5. mieste.

"Po dlhšom zranení a nútenej pauze sa Suchánková vrátila vo veľmi dobrom svetle. Tvrdo na sebe pracovala, čo sa aj odzrkadlilo na jej vystúpení. Pred dvoma týždňami získala titul majsterky Slovenska v Dolnom Kubíne, teraz skvelý bronz na kontinentálnom šampionáte v Španielsku."

,,Treba vyzdvihnúť aj dievčatá v kata, ktoré sa v družstvách dostali do súboja o bronz. Sme radi, že Slovensko sa ani z týchto majstrovstiev Európy nevráti domov bez medaily," uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár Slovenského zväzu karte (SZK) Leopold Roman.

Rodáčka z Trenčína Suchánková si na ME 2019 poradila v 1. kole s domácou Cristinou Ferrerovou-Garcíovou 5:1 na body, následne rovnako presvedčivo, ale 4:0, zdolala Nemku Madeleine Schröterovú aj Talianku Lauru Pasquovú.

Družstvo žien neuspelo proti Rakúsku

Až v boji o finále ju zastavila Tjaša Rističová zo Slovinska, ktorá zdolala slovenskú protivníčku hladko 9:1 na body. V sobotňajšom dueli proti spomenutej Nórke Alstadsaetherovej však slovenská karatistka potvrdila výbornú formu a radovala sa z bronzu.

Družstvo žien SR v súbornom cvičení kata v piatok postúpilo z eliminácie (23,08 bodu) do medailových bojov, v nedeľu však neuspelo proti Ruskám. Na vlaňajších novembrových majstrovstvách sveta WKF v Madride obsadili Slovenky v rovnakej zostave Brázdová, Báčiková, Merašická 7. miesto.

Slovenskí karatisti si nevybojovali medailu na kontinentálnom šampionáte iba tri razy v novodobej ére samostatnej SR od roku 1994 - na španielskom ostrove Tenerife v roku 2005, pred piatimi rokmi vo fínskom Tampere a vo francúzskom Montpellieri v roku 2016.

Inak vždy priviezli domov aspoň jeden vzácny kov. Na seniorských majstrovstvách sveta a Európy získali reprezentanti SR od roku 1994 dovedna 48 medailí (bilancia: 7 - 10 - 31).

Na svetových šampionátoch vystúpili Slováci na stupne pre víťazov desaťkrát (1 - 1 - 8) a na kontinentálnych šampionátoch po bronze Ingridy Suchánkovej dosiaľ 38-krát (6 - 9 - 23).

ME EKF v karate v Guadalajare - víkendové výsledky Slovákov:

ŽENY:

Športový zápas kumite - kategória do 61 kg - duel o 3. miesto:

Ingrid Suchánková (SR) - Bettine Alstadsaetherová (Nór.) 7:3 na body, Suchánková získala bronzovú medailu

Súborné cvičenie kata - súťaž družstiev - duel o 3. miesto:

Slovensko (Ema Brázdová, Ľudmila Báčiková, Nikoleta Merašická) - Rusko 23,74 bodu : 24,82 bodu, Slovenky obsadili v konečnom poradí 5. priečku, Rusky sú bronzové

Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Karatistka Suchánková získala bronzovú medailu na ME v Španielsku