Boston si vynútil rozhodujúci siedmy zápas, Chára asistoval pri poslednom góle

Zdeno Chára v drese Boston Bruins.
Zdeno Chára v drese Boston Bruins. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|22. apr 2019 o 00:05

Halák presedel zápas na striedačke.

NEW YORK. Hokejisti Bostonu zvíťazili v Toronte 4:2 v šiestom zápase 1. kola play off vo Východnej konferencii NHL a vynútili si siedmy rozhodujúci duel. V ňom bude mať v utorok 23. apríla výhodu domáceho prostredia Boston.

Slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára sa na triumfe v zápase číslo 6 podieľal asistenciou, keď prihral Bradovi Marchandovi na gól do prázdnej bránky na konečných 4:2.

Rozhodujúci siedmy duel sa bude hrať aj v sérii Západnej konferencie medzi Vegas a San Jose. V šiestom súboji zvíťazili hráči San Jose na ľade Vegas 2:1 po dvojnásobnom predĺžení.

Chára vyrovnal rekord

Chára odohral zápas so solídnymi štatistikami. Počas 22:45 min na ľade si okrem asistencie pripísal aj strelu na bránku, 4 bodyčeky, plusový bod a 2 trestné minúty.

Štyridsaťdvaročný veterán hrá v štrnástom play off v kariére v NHL a dovedna má na konte 17 gólov a 47 asistencií. V utorok ho čaká už trinásty zápas číslo 7, čím vyrovná historický rekord NHL v tejto štatistike.

Dosiaľ odohrali trinásť rozhodujúcich "siedmych" súbojov o postup v play off iba dvaja hráči - brankár Patrick Roy a obranca Scott Stevens.

Ústrednou postavou Bostonu na Veľkonočnú nedeľu v Toronte bol útočník Brad Marchand, autor dvoch gólov a asistencie. Dvoma asistenciami sa prezentoval David Pastrňák, jednu prihrávku na gól, ale aj 17 víťazných buly z 23 (úspešnosť 74%) si pripísal Patrice Bergeron.

"Keď je vaša sezóna na hrane, snažíte sa ísť na maximum a odovzdať úplne všetko. Občas sa to odrazí vaším smerom a občas nie. Tentoraz nám to vyšlo, ale bojujeme ďalej. Bude to zábava, ak sa nám to podarí dotiahnuť," uviedol Brad Marchand na oficiálnom portáli NHL.

História je na strane Bostonu

Tridsaťročný skúsený útočník v šiestich zápasoch 1. kola play off nazbieral 9 bodov za 4 góly a 5 asistencií. "On je typ hráča, ktorý vie vystupňovať svoj výkon, pridať niečo extra. A myslím si, že v siedmom zápase uvidíme od neho ešte čosi navyše," pochválil Marchanda tréner Bostonu Bruce Cassidy.

"Chceli sme to doma ukončiť, ale nezvládli sme to. Musíme sa dať dokopy, poučiť sa z chýb a zvíťaziť u súpera. Budeme pripravení," uviedol útočník Toronta Auston Matthews, ktorý dal v play-off už 5 gólov.

Séria 1. kola play off medzi Torontom a Bostonom pokročila do rozhodujúceho siedmeho zápasu aj pred rokom a tiež v ročníku 2012/2013. V oboch prípadoch uspel Boston, takže história je na jeho strane.

Štatistici NHL vyrátali, že len dve dvojice sa predtým v troch play off sériách po sebe "bili" o víťazstvo stále aj v siedmom zápase. V rokoch 1989, 1994 a 2004 to boli Vancouver a Calgary a v rokoch 2012, 2013 a 2015 New York Rangers Washington.

Vegas nezúžitkovalo prevahu

Diváci v Las Vegas videli najdlhší zápas tohtoročného play off, ale so smutným koncom pre ich mužstvo. Vegas podľahli San Jose 1:2, keď v čase 91:17 min, čiže na začiatku druhej polovice druhého predĺženia v oslabení rozhodol český útočník Sharks Tomáš Hertl.

Svoj piaty gól v play off si nechal na najdôležitejší okamih, svojmu tímu zachránil pokračovanie sezóny. Iba 31 sekúnd predtým bol vylúčený útočník San Jose Barclay Goodrow a hráči Vegas sa chystali spečatiť celozápasovú prevahu víťazným gólom.

Stal sa však opak. Obranca Marc-Edouard Vlasic našiel na červenej čiare Hertla a ten stíhaný jedným z obrancov domácich prestrelil Marca-Andrého Fleuryho.

Hertl sa stal prvou hviezdou zápasu, ale tento titul by svedčal aj brankárovi Sharks Martinovi Jonesovi. Zneškodnil 58 z 59 streleckých pokusov, čo je rekord v klubovej histórii Sharks. Pre porovnanie, hráči San Jose vystrelili iba 29-krát, v druhom predĺžení bola jediná ich strela zároveň gólová.

Viacnásobné predĺženie rozhodol gól v oslabení vôbec po prvý raz. "Už som veľmi nevládal, chcel som to nechať tak a vystriedať. Uvidel som však priestor, a tak som urobil ešte pár krokov navyše a vystrelil. Ak sa o niečo nepokúsite, nič nedosiahnete. Niekedy to tam prejde," cituje Tomáša Hertla portál NHL.

Rozhodujúci siedmy zápas odohrajú v utorok 23. apríla v San Jose.

NHL - Západná konferencia, 1. kolo play off

Las Vegas - San Jose 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

/stav série 3:3/

Góly: 32. Marchessault (Theodore, W. Karlsson) - 20. Couture (Meier), 92. Hertl (Vlasic)

NHL - Východná konferencia, 1. kolo play off

Toronto - Boston 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Góly: Góly: 10. Rielly (W. Nylander, Marleau), 45. Matthews (Gardiner, Dermott) - 12. Marchand (Bergeron), 18. Krug (Pastrňák, Marchand), 28. DeBrusk (Krejčí, Pastrňák), 59. Marchand (CHÁRA, McAvoy)

/obranca Martin Marinčin (Toronto) nefiguroval na súpiske/

/brankár Jaroslav Halák (Boston) presedel zápas na striedačke/

/obranca Zdeno Chára (Boston) odohral 22:35 minúty, asistoval pri poslednom góle Bostonu, zaznamenal aj jeden plusový bod, pripísal si dve trestné minúty za zdržovanie hry, raz vystrelil na bránku súpera a prezentoval sa aj štyrmi bodyčekmi/

Domov»Hokej»NHL»Boston si vynútil rozhodujúci siedmy zápas, Chára asistoval pri poslednom góle