Senzačnému obratu v NHL predchádzal sporný trest, duel mal slovenskú stopu

Igor Dopirák|24. apr 2019 o 09:21

Las Vegas malo postup na dosah.

BRATISLAVA. Niektorí fanúšikovia domáceho tímu už možno frustrovaní opustili štadión, iní vypli televízor.

Hokejisti San Jose Sharks jedenásť minút pred koncom tretej tretiny rozhodujúceho siedmeho duelu o postup do druhého kola play off NHL prehrávali s Vegas Golden Knights už 0:3.

Nič nenasvedčovalo tomu, že by mal vlaňajší finalista vypadnúť.

Štyri minúty, štyri góly

V 50. minúte stretnutia však prišlo k spornému momentu. Hosťujúci Cody Eakin po vhadzovaní kroščekoval Joea Pavelského do hrude, kapitána Sharks ešte prišiel do kontaktu s Paulom Šťastným a nešťastne padol hlavou na ľad.

Na ňom bola krv, Pavelskému museli pomáhať spoluhráči i lekári.

Rozhodcovia následne po krátkej porade vylúčili Eakina na päť minút plus do konca zápasu. A domáci to využili dokonalo.

San Jose v priebehu štyroch minút a jednej sekundy otočilo z 0:3 na 4:3.

Štyri góly v jednej presilovke strelili naposledy hokejisti St. Louis ešte v apríli 1998 proti Los Angeles.

A hoci hráči z Las Vegas ešte stihli vyrovnať, o triumfe Sharks rozhodol na konci prvého predĺženia v 78. minúte člen štvrtej formácie Barclay Goodrow.

San Jose bude v druhom kole play off súperiť o postup s hráčmi Colorado Avalanche.

"Bol to najlepší zápas, akého som bol súčasťou. Prehrávali sme v sérii 1:3 a v siedmom zápase 10 minút pred koncom 0:3. Bolo to už... Táto séria bola výnimočná," povedal najstarší hráč San Jose Joe Thornton, ktorý v júli oslávi štyridsiatku.

"Taký zápas príde raz za život. Bolo to hore-dolu. Nemyslím si, že by moje srdce mohlo vydržať ešte jednu takúto drámu," pridal názor útočník Logan Couture, autor dvoch gólov.

Slovenská stopa

Dramatická séria mala aj zaujímavú slovenskú stopu. V oboch tímoch nastúpili proti sebe hráči, ktorých rodičia sú Slováci. Na konci sa napokon tešil ten menej známejší.

San Jose uspelo aj zásluhou útočníka Kevina Labanca, ktorý má otca aj mamu zo Spiša. V tíme Vegas zasa smútil aj útočník Paul Stastny, syn legendy slovenského hokeja Petra Šťastného.

Tridsaťtriročný Paul Stastny sa v 7-zápasovej sérii prezentoval 8 bodmi (2+6), ale v rozhodujúcom súboji na ľade San Jose vyšiel naprázdno.

O desať rokov mladší Labanc mal až do siedmeho duelu v play off na konte jediný gól, ale v ňom sa predviedol dokonalo. Strelil gól, pridal aj tri asistencie a stal sa prvou hviezdou.

"Mám slovenskú rodinu. Na Slovensku máme dom a pôjdeme tam na prázdniny," priznal v nedávnom rozhovore na TV JOJ.

Lámanou slovenčinou doplnil, že s rodičmi sú v kontakte najmä cez mobil. "Keď máme čas, zavoláme si a rozprávame sa po slovensky aj anglicky," pokračoval Labanc.

Krátko sa vyjadril aj k tomu, čo vie o slovenskom hokeji.

"Môj otec tam hrával profesionálne, sú tam dobrí hráči. Veľmi sa však nepoznám so slovenskými hokejistami. Samozrejme, mám veľmi rád halušky. Keď prídem na Slovensko, robí mi ich babička," dodal Labanc pre TV JOJ.

Domov»Hokej»NHL»Senzačnému obratu v NHL predchádzal sporný trest, duel mal slovenskú stopu