Ferrari sa muselo uspokojiť s tretím miestom.

1.Valtteri BottasFínskoMercedes1:31:52,942 h
3.Sebastian VettelNemeckoFerrari+11,739 s
4.Max VerstappenHolandskoRed Bull+17,493 s
5.Charles LeclersMonakoFerrari+1:09,107 min
6.Sergio PérezMexikoRacing Point+1:16,416 min

BAKU. Fínsky jazdec Valtteri Bottas triumfoval v nedeľňajšej Veľkej cene Azerbajdžanu formuly 1 na Mestskom okruhu v Baku.

Dvadsaťdeväťročný pilot tímu Mercedes zvíťazil s tesným náskokom 1,5 sekundy pred britským tímovým kolegom Lewisom Hamiltonom, tretí s odstupom 11,7 sekundy skončil Nemec Sebastian Vettel na monoposte Ferrari.

Mercedes oslavuje aj štvrté double v tejto sezóne a jasne dominuje v poradí jednotlivcov i Pohári konštruktérov. Bottas dosiahol piate víťazstvo v kariére v F1, druhé v tejto sezóne.

Leclerc sa vytiahol z desiateho miesta

Tešil sa aj na úvod v austrálskom Melbourne, v Bahrajne a Číne bol druhý za Hamiltonom. Extra bod za najrýchlejšie kolo dosiahol Charles Leclerc na Ferrari, ktorý obsadil piatu priečku (+1:09 min).

V poradí jazdcov sa dostal na prvé miesto Bottas o bod pred Hamiltona. Tretí Vettel zaostáva za lídrom už o 35 bodov. Najbližšie preteky sa uskutočnia o dva týždne v španielskej Barcelone.

Štart prebehol pokojne a v úzkych uličkách neprišlo k žiadnej kolízii. Hamilton sa síce v úvode dostal pred víťaza kvalifikácie Bottasa, ale Fín si neskôr vzal stratenú pozíciu. Tretí jazdil Vettel. Leclerc, ktorý štartoval ôsmy, sa prepadol na 10. pozíciu, ale potom už postupne stúpal nahor - v 10. kole mu patrila štvrtá priečka.

Mercedesy na čele jazdili veľmi rýchlo, Bottas viedol pred tretím Vettelom už o 10 sekúnd. Po relatívne skorých zastávkach v boxoch sa ocitol na prvom mieste Leclerc, pretože štartoval na tvrdších pneumatikách v porovnaní s jazdcami pred ním. Za Leclercom sa zoradili Bottas, Hamilton, Vettel.

Hamilton na záver nedokázal kolegu predbehnúť

Leclerc zostával na trati aj po prvej polovici veľkej ceny, no Bottas na neho strácal menej ako dve sekundy. Fín predviedol úspešný predbiehací manéver v 32. kole a jeho kolega Hamilton o kolo neskôr. Leclerca onedhlo predstihol aj Vettel. Vzápätí mladý Monačan zamieril po nové pneumatiky.

O niečo neskôr odstúpil pre poruchu motora Gasly a vedenie pretekov nasadilo virtuálny safety car. Po rozsvietení zelených svetiel bolo poradie stabilizované - Bottas viedol pred Hamiltonom s náskokom dvoch sekúnd, tretí Vettel zaostával o ďalších 3,5 sekundy.

Hamilton sa v závere nadýchol k útoku na prvé miesto, ale úradujúcemu majstrovi sveta to napokon nevyšlo. Tri kolá pred koncom si bol ešte po nové pneumatiky Leclerc, aby skúsil zajazdiť najrýchlejšie kolo. Monačanovi sa to napokon podarilo.

Neurobil žiadnu chybu, povedal Hamilton

"Hoci sa toho vpredu moc neudialo, boli to veľmi ťažké preteky. Lewis na mňa neustále tlačil, takže som nesmel urobiť žiadnu chybu. Všetko som držal pod kontrolou a bol som veľmi rád, keď som uvidel šachovnicovú vlajku.

Veľa to pre mňa znamená. Je neuveriteľné, aké výkony teraz podávame. Vyhral som len piate preteky, teší ma, že to pokračuje ďalej," povedal šťastný Bottas.

"Gratulujem Valtterimu, odjazdil fantastické preteky, neurobil žiadnu chybu a zaslúžil si zvíťaziť. Všetko som si prehral v kvalifikácii, takže ťažko niečo dodať. Je to skvelý výsledok pre tím, prežívame najlepší štart do sezóny," dodal Hamilton.