Fínsko porazilo Veľkú Britániu a dostalo sa na čelo skupiny

Fínsky kapitán Marko Antilla tečuje puk pred britkým brankárom Benom Bownsom v zápase Fínsko - Veľká Británia na MS 2019 v hokeji. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|17. máj 2019 o 20:15

Britom sa nepodarilo presadiť a prehrali 0:5.

MS v hokeji 2019 - skupina A

Fínsko - Veľká Británia 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Góly: 21. Rajala (Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen), 60. Lehtonen (Jokiharju).

Rozhodovali: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) - Leermakers (Hol.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5618 divákov.

Fínsko: Olkinuora - Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto - Ojamäki, Ilomäki, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Kuusela, Luostarinen, Savinainen - Anttila, Tyrväinen, Kiviranta

Veľká Británia: Bowns - O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson, Ehrhardt, Mosey, Billingsley - Lake, Perlini, Shields - Farmer, Hammond, Dowd - Betteridge, Lachowicz, J. Phillips - Kirk, Davies, Lewis

KOŠICE. Hokejisti Fínska zvíťazili v piatkovom zápase nad Veľkou Britániou 5:0 a dostali sa na čelo A-skupiny MS.

Proti outsiderovi košickej časti turnaja mali celý čas hernú prevahu, prejavili ju však iba tromi gólmi v druhej tretine.

Fíni nastúpia na ďalší zápas v nedeľu 19. mája od 20.15 h proti Francúzsku, Briti budú hrať v sobotu od 20.15 so Slovenskom.

MS v hokeji 2019: Momenty zo zápasu Fínsko - Veľká Británia.: fotogaléria

17.5.2019

Hlasy po zápase

Jukka Jalonen, tréner Fínska: "Na zápas sme sa veľmi dobre pripravili. Už v prvej tretine sme hrali dobre, no neskórovali sme, ale bolo dôležité, že sme vo výkone pokračovali aj ďalej. Vedeli sme, že ak v tom budeme pokračovať, tak dáme aj góly. Myslím si, že Veľká Británia hrala naozaj dobre, jej hráči veľa korčuľovali a veľmi nám sťažili zápas."

Jonathan Phillips, útočník V. Británie: "Myslím si, že môžeme byť spokojní. Proti silnému tímu sme podali dobrý výkon a dosiahli sme prijateľný výsledok. Môžeme byť hrdí a aj týmto výkonom sa posunúť vpred."

Online prenos: Fínsko - Veľká Británia (MS v hokeji 2019, LIVE, NAŽIVO, A-skupina, Košice)

Majstrovstvá sveta Skupina A 2018/2019
17.05.2019 o 20:15
Fínsko
5:0
(0:0, 3:0, 2:0)
60' minúta
Veľká Británia
Góly a asistencie: 21. Rajala (Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen), 60. Lehtonen (Jokiharju). Rozhodca: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) – Leermakers (Hol.), Vanoosten (Kan.). Diváci: 5 618.
To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
Fínsky výkon v tretej tretine pripomínal ťažší tréning než zápasové nasadenie, i tak ale dokázali severania pridať v závere ešte dva góly. Zápas mali od začiatku až do konca pod kontrolou a až na ojedinelé momenty nedovolili Britom absolútne nič. Tí predviedli sympatickú snahu o strelenie aspoň jedného gólu, hra bez brankára sa im ale nevydarila a potom už na výsledok zápasu úplne rezignovali. Vysoká výhra Fínska je tak úplne zaslúžená.

Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 19:5 (49:12)
Najlepší hráči zápasu:
Fínsko – Joel Kiviranta
Veľká Británia – Robert Farmer
59:49
59:49
goalFínsko dalo gól!
Tak predsa vidíme ešte jeden gól. MIKKO LEHTONEN prihral vo vlastnom pásme Jokiharjuovi, ktorý prenikol do britskej tretiny po pravej strane a potom prihrávkou na opačnú stranu našiel práve Lehtonena, ktorý puk dorazil do odkrytej bránky súpera. Krásna akcia dvojice fínskych obrancov! Asistencia: Henri Jokiharju.
59:22
Lehtonenovo nahodenie zastavili britskí obrancovia pred brankárom Bownsa a následne vyhodili puk.
59:00
Fíni trávia poslednú minútu zápasu presilovkou kombináciou v britskej tretine.
58:45
Vylúčenie v tíme Veľká Británia (Benjamin Davies – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
57:52
Fíni zatlačili Britov do ich pásma i v závere zápasu. Jokiharjuho nahodenie nedokázal tečovať ani jeden z jeho spoluhráčov a puk tak skončil mimo Bownsovu bránku.
57:27
57:27
Fíni definitívne rozhodujú o svojej výhre! Modrí získali puk vo svojej tretine a na útočnej modrej posunul Savinainen puk do stredu KRISTIANOVI KUUSELOVI, ktorý nemal problém namieriť do prázdnej bránky Veľkej Británie. Asistencia: Veli-Matti Savinainen.
57:16
Tyrväinenovo vyhodenie tečoval Farmer hokejkou, rozhodcovia ale odpískali zakázané uvoľnenie.
56:46
Briti sa usadili v útočnom pásme. Hammond posielal od modrej puk na teč Farmerovi, ten ho ale nedokázal zasiahnuť.
56:20
importantBen Bowns odchádza zo svojej brány. Briti hrajú so šiestimi korčuliarmi!
56:10
Fínsko v plnom počte.
55:50
Bowns sa od striedačky vrátil do svojej bránky, podľa porady to ale vypadalo tak, že by mohli skúsiť hru bez brankára.
55:50
Oddychový čas Veľkej Británie.
55:50
Briti strávili takmer celú presilovku v útočnej tretine, okrem jednej strely sa ale nedostali absolútne k ničomu. Ich kombinácia prebiehala hlavne mimo nebezpečné priestory.
55:21
Nakoniec už trochu zo zúfalstva nahodil od modrej O'Connor, pred Olkinuorom v bráne Fínska ale neclonil nikto a fínsky gólman tak nemal s týmto pokusom žiaden problém.
55:16
Dávajú si ale veľmi ťažké prihrávky, z ktorých sa nedá zakončovať z prvej a sami sa tak dostávajú mimo strelecké pozície.
54:35
Druhá britská presilovka začala výrazne lepšia ako tá prvá a Briti sa okamžite rozostavili do presilovkového vzorca.
54:10
Tyrväinen po odpískaní faulu ešte zlostne búchal hokejkou o ľad. Fínsky útočník môže byť rád, že nedostal ešte i osobný trest.
54:10
Vylúčenie v tíme Fínsko (Juhani Tyrväinen – 2 min., nedovolené bránenie).
53:39
Následne si Fíni neporozumeli pri prechode do pásma a Kuusela sa ocitol v ofsajdovom postavení.
53:18
Kakko si chce dnes jednoducho streliť gól. Vybojoval puk v pravom rohu útočného pásma a snažil sa pretlačiť do streleckej pozície, puk mu ale vypichol jeden z obrancov Veľkej Británie.
52:34
Fíni sa po dlhom čase usadili v tretine súpera. Pesonen si s Kaskim niekoľkokrát vymenil puk, potom mu ale poslal nepresnú prihrávku, ktorou vyhnal svoj tím z útočného pásma.
51:55
Držanie puku v 3. tretine: 52 % : 48 %
51:07
Dowdova individuálna akcia okolo fínskej bránky takmer skončila veľkou šancou, v rozhodujúcom momente mu ale puk odskočil.
50:30
Mosey vytlačil Kuuselu do ostrého uhla, odkiaľ nezaskočil Bownsa. Fínom sa nedarí teraz usadiť sa v útočnej tretine.
49:41
Tretia tretina beží prakticky bez prerušenia. Lindbohm strieľal od modrej cez cloniaceho Savinainena, Bowns strelu vyrazil.
49:00
Tyrväinen posunul puk doprava Kakkovi, strelu najlepšieho strelca turnaja však zablokoval Ehrhardt. Kakko začína byť poriadne frustrovaný.
48:15
Davies si potiahol puk z ľavej strany medzi kruhy a strelou donútil Olkinuoru k zákroku.
47:40
Po veľmi dlhej dobe zatlačili svojho súpera i Briti. Dowd sa točil s pukom pri mantineli, k strele sa ale nedostal.
47:03
Ojamäki prihrávkou z pravého rohu hľadal Rajalu medzi kruhmi, puk ale tečoval mimo dosah fínskeho útočníka jeden z obrancov Veľkej Británie.
46:36
Briti sa napokon k hraciemu predmetu dostali a vyhodili ho do stredného pásma. Fíni zakladajú ďalší útok.
46:10
Fíni ale i tak znovu roztáčajú svoj kolotoč v britskom pásme. Zatiaľ si posúvajú puk len popri mantineli.
46:01
Kaskiho nahodenie od modrej znovu zlikvidoval Bowns. Fíni sa vracajú k výkonu z prvej tretiny a nevypadajú, že by ich nejak zaujímalo navyšovanie skóre.
45:25
Kakko zvolil prekvapivé zakončenie spoza britskej bránky, keď chcel nahodiť oblúčikom ponad bránku puk do chrbta Bownsa. Jeden z obrancov Veľkej Británie vysokou hokejkou puk zrazil mimo.
45:00
44:30
Briti sa snažili o ďalšie založenie útoku, znovu ale neuspeli. Britský tím sa nedokázal dostať vo vlastnej presilovke k strele.
44:08
I v oslabení sa Fíni dokázali nasťahovať do tretiny Britov a ich útočnú akciu ukončil nahodením od modrej Mikkola. Bowns túto strelu zlikvidoval.
43:25
Fíni hneď po vhadzovaní vyhodili puk za britskú bránku. Briti ešte nedokázali v presilovke streliť na turnaji gól a nezdá sa, že by to mohlo byť inak.
43:00
Vylúčenie v tíme Fínsko (Juhani Tyrväinen – 2 min., podrazenie).
42:52
Už sme ale späť pri tradičnom obraze tohto zápasu. Fíni si rýchlo prihrávali puk v útočnej tretine a napokon vystrelil od modrej Kaski. Bowns opäť úspešne zasiahol.
42:25
Briti sa konečne dostali k puku a prvýkrát v tejto tretine útočia. Farmer sa až príliš jednoducho dostal pomedzi fínskych obrancov do dobrej streleckej pozície, puk mu ale v rozhodujúcom momente ušiel.
41:39
Kakko sa uvoľnil na ľavom krídle a svojou strelou donútil Bownsa k ďalšiemu skvelému zákroku.
41:20
Vypadá to, ako keby mali Fíni presilovku. Britom sa nedarí vystriedať a začínajú byť unavení.
40:54
Druhý pokus už bol úspešnejší a fínsky tím sa rozostavil v pásme Britov. Ohtamaa vystrelil tvrdo od modrej, Bowns puk vyrazil.
40:26
Úvodné vhadzovanie tretej tretiny vyhrali Fíni, ktorí znovu nahodili puk na zadný mantinel útočnej tretiny. V britskom pásme sa ale usadiť nedokázali.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 21:54.
Fíni v druhej tretine výrazne pridali a po troch strelených góloch kráčajú za bezproblémovým víťazstvom. Zápas majú plne pod kontrolou a aj keď sa Briti dokázali dostať k niekoľkým nebezpečným strelám, tak pozorne chytajúceho Olkinuoru vo fínskej bránke zaskočiť nedokázali.

Strely na bránku v 2. tretine (celkovo): 18:5 (30:7)
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:45
Záver druhej tretiny prebieha v britskej tretine, kde sa ešte Fíni snažia dostať k streleckému zakončeniu.
39:09
Tyrväinen sa snažil nájsť spoluhráča z ľavej strany, najprv ale jeho prihrávku zablokoval obranca a potom trafil priamo brankára Bena Bownsa.
38:35
Následne sa Kivirantovi nevydarila prihrávka do strany a puk zachytil Farmer. Prenesenie hry od britského útočníka na opačnú stranu nebolo presné.
38:11
Hammond sa pokúsil o individuálny prienik po ľavom krídle, fínska obrana ho ale bez problémov zastavila v strede klziska.
37:46
importantLindbohm strieľal od modrej cez cloniacich spoluhráčov a svojou strelou trafil hornú tyčku britskej svätyne.
37:19
Fíni znovu zvyšujú svoj tlak a zjavne by radi do konca tejto tretiny strelili ešte jeden gól.
36:27
importantTyrväinen prenikol do britského pásma po ľavej strane a prihrávkou na stred našiel medzi obrancami súpera voľného Savinainena, ktorého strelu z prvej vyrazil Bowns pravým betónom.
34:59
34:59
Fíni odskakujú do trojgólového náskoku! Koivistovo nahodenie cez cloniaceho Anttilu vyrazil Bowns pred seba, kde brániacemu Leemu utiekol JOEL KIVIRANTA a ten sa dostal k odrazenému puku. Bez problémov ho potom dokázal doraziť do odkrytej britskej bránky. Asistencie: Miika Koivisto, Juhani Tyrväinen.
34:19
importantPesonen našiel ťažkou prihrávkou v páde v prečíslení 2 na 1 Kuuselu, ktorý si puk ešte prehodil na pravú stranu. Bownsovu bránku potom tesne prestrelil.
33:36
Briti aspoň opticky vyrovnali hru. Fíni po zisku náskoku nehrajú tak aktívne, ako na začiatku tejto tretiny.
33:11
A icingom sa previnili proti pravidlám i Briti.
32:54
Nedorozumenie Fínov v rozohrávke končí zakázaným uvoľnením.
32:30
Kakkova formácia zatlačila Fínov. Manninen dvakrát nahadzoval puk na britskú bránku, ani jeden sa ale neujal.
31:41
Nie príliš vysoké tempo zápasu po dvoch góloch Fínov ešte viac opadlo. Manninenovu strelu vyrazil Bowns a Lehtonenova dorážka z ostrého uhla skončila mimo britskú bránku.
30:35
Davies šikovne tečoval nahodenie spoluhráča a Olkinuora musel znovu zasiahnuť. Briti nedokážu dostať Fínov pod tlak, dokážu ale občas zahroziť.
30:14
Suomi má v tejto chvíli zápas plne pod kontrolou. Kakko strieľal hneď po prechode útočnej modrej medzi ruku a telo Bownsa, britský brankár úspešne zasiahol.
29:32
Kakkovej formácii sa dnes veľmi nedarí. Ďalšia nepresná prihrávka Manninena na Kakka Fínov vyhnala z útočnej tretiny.
29:08
29:08
importantPredviedol sa i Jussi Olkinuora. Po nečakanom odraze od mantinelu sa dostal k puku medzi kruhmi Betteridge, fínsky brankár jeho strelu bez väčších problémov zneškodnil.
28:12
importantTyrväinen si narazil puk so Savinainenom a druhý menovaný pálil spomedzi kruhov. Bowns puk reflexívne vyrazil maskou.
27:52
Po dlhom čase majú Briti dostatok času na rozohrávku. Fíni totiž striedajú.
27:15
Kakko urobil dve otočky s pukom v útočnej tretine, potom mu ale puk utiekol a Briti ho vyhodili do stredného pásma.
26:39
Luostarinen odchádza krívajúc do šatne. Pri vhadzovaní v britskej tretine sa tvrdo zrazil s protihráčom a nie je schopný v tejto chvíli pokračovať v zápase.
26:39
Lindbohm zasiahol puk vysokou hokejkou.
26:28
Fíni nedávajú Britom čas na rozohrávku. Shields sa hneď po zisku puku dostal pod tlak a vyhodil puk na zakázané uvoľnenie.
26:03
Fíni v druhej tretine výrazne pridali na priamočiarosti a rýchlosti svojich akcií. Rajala obkrúžil s pukom celú tretinu a prihral na modrú Ojamäkimu, ktorého strelu vyrazil Bowns na ochrannú sieť.
25:08
25:08
Ďalší krásny gól Suomi! ATTE OHTAMAA si potiahol puk popri modrej od mantinelu na stred a strelou cez cloniaceho Anttilu vymietol pravú šibenicu Bownsovej bránky. Britský brankár bol opäť úplne bez šance. Asistencie: Juhani Tyrväinen, Veli-Matti Savinainen.
24:11
Briti sa na chvíľku usadili vo fínskej tretine, obe nahodenia od modrej ale dokázal Olkinuora bez väčších problémov vyraziť.
23:42
Veľká Británia v plnom počte.
23:29
Manninenovi sa po prihrávke Kakka zviezol puk po hokejke a Bownsovu bránku z ľavého kruhu minul. Svojou strelou navyše vyhnal Fínov z útočnej tretiny.
22:55
Manninen nepresnou prihrávkou na Kakka vyhnal svoj tím z útočnej tretiny, Fíni sú už ale o pár sekúnd naspäť v britskej tretine.
22:29
importantLehtonenovu tvrdú strelu vyrazil Bowns len pred seba, kde sa snažil doraziť puk Savinainen. Ten v dobrej pozícii puk minul a David Phillips ho následne vyhodil.
22:03
Lehtonenovo nahodenie skončilo mimo britskú bránku, Fíni ale zostávajú pri puku.
21:59
Po úplne zbytočnom faule Sheldsa pri napádaní vo fínskej tretine získali Fíni ďalšiu presilovku. Tú predošlú dokázali využiť.
21:42
Vylúčenie v tíme Veľká Británia (Colin Shields – 2 min., podrazenie).
21:31
Asistenciu pri góle Rajalu si pripísal i brankár Jussi Olkinuora.
20:24
20:24
Fíni konečne otvárajú skóre! TONI RAJALA si spracoval puk v strednom pásme a potiahol ho do útočnej tretiny, kde vystrelil z pravej strany cez obrancu. Svojim pokusom vymietol ľavú šibenicu britskej brány a Bownsovi nedal žiadnu šancu. Asistence: Mikko Lehtonen, Jussi Olkinuora.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Oba tímy už sú na ľade, druhá tretina sa tak o malý okamih začne pokračovaním fínskej presilovky z konca 1. tretiny.
Ďalšia tretina sa začne približne o 21:03.
Briti zatiaľ nedovolili Fínom streliť gól, aj keď mali hráči Suomi v niektorých momentoch veľký tlak. Severania vstúpili do zápasu veľmi rozpačito a hoci sa postupne trochu rozohrali, tak do vyloženej gólovej príležitosti sa nedokázali dostať a každé nebezpečnejšie zakončenie zlikvidoval britský brankár Ben Bowns. Briti tak môžu byť povzbudení týmto priebežným výsledkom do ďalšieho priebehu zápasu.

Strely na bránku v 1. tretine: 12:2
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:53
Briti hneď po vhadzovaní vyhodili puk za fínsku bránku a viac sa už v tejto tretine nestane.
19:40
Vylúčenie v tíme Veľká Británia (Evan Mosey – 2 min., hákovanie).
19:13
Dowd obišiel Kaskiho a zaviezol puk do útočnej tretiny, Tam ho fínski obrancovia vytlačili do rohu a pripravili o puk. Mikkola potom potiahol puk do britskej tretiny.
18:40
Fíni zakladajú svoj ďalší útok. V tejto chvíli majú jasnú prevahu, ich akciám ale chýba potrebná priamočiarosť a presnosť.
18:08
importantHneď po vhadzovaní vznikla po nahodení od modrej pred britskou bránkou veľká skrumáž. Puk nedokázal zblízka doraziť ani Kakko, ani Manninen a Bowns ho zaľahol vo vlastnom bránkovisku.
18:00
Zakázané uvoľnenie Veľkej Británie.
17:35
Znovu sa ale modrí usadili v tretine súpera, kde rotujú s pukom okolo mantinelu.
17:20
importantBillingsleyho nenápadné nahodenie z pravej strany si takmer zrazil neistým zákrokom do vlastnej brány Olkinuora, Jonathan Phillips pred bránkou už nedokázal puk doraziť do odkrytej bránky.
16:56
Fíni musia znovu začať z vlastnej tretiny. Teraz sa im nedarí založiť útok, pretože Briti čakajú zoradení v strednom pásme.
16:28
Kombináciu Fínov v útočnej tretine ukončilo zakázané uvoľnenie Britov.
15:45
Okolo Bownsovej bránky lieta jeden puk za druhým, všetky nahodenia sú ale nepresné a ťažké na teč. Briti následne puk znovu vyhodili z vlastnej tretiny.
15:14
Billingsley vyhodil puk z vlastnej tretiny až za fínsku bránku a aj keď Fíni signalizovali zakázané uvoľnenie, tak sa hrá ďalej.
14:32
Kakko dostal skvelú kolmú prihrávku na útočnú modrú, puk si ale nedokázal spracovať. Namiesto samostatného nájazdu ho tak nahodil na zadný mantinel.
14:00
Briti hrajú na hranici sebaobetovania. Trikrát teraz dokázali obrancovia ostrovného tímu zablokovať strelu na Bownsa a potom Kirk potiahol puk po dlhej dobe na útočnú tretinu.
13:20
Shields po dlhej dobe vyhodil puk, Fíni sa ale do britskej tretiny okamžite vrátili. Rajalovo nahodenie bolo tak prudké, že Suomi vyhnalo z pásma.
12:59
importantPo Kaskiho nevydarenej strele spomedzi kruhov sa dostal na dvakrát k zakončeniu pred britskou bránkou Savinainen, strelu zblízka ale Bowns dokázal vyraziť ľavým betónom.
12:23
Fíni sú usadení v útočnom pásme a Briti ich neúspešne naháňajú. Po ich ďalšej nepresnej prihrávke získal puk Anttila, fínsky kapitán ale bránku Britov minul.
11:25
Fínsky tlak sa postupne zvyšuje. Kaskiho nahodenie tečoval na ochrannú sieť Kirk.
11:11
Fíni znovu zachytili britskú rozohrávku, potom sa ale ocitol Lehtonen v ofsajdovom postavení.
10:53
importantKakko sa po prihrávke Manninena ocitol úplne voľný medzi kruhmi. Fínsky supertalent si puk spracoval a vystrelil, s jeho nevydareným pokusom si ale Bowns poradil. Kakkovi tentokrát nezostáva nič iné, len krútiť hlavou.
10:30
Ojamäki zachytil britskú rozohrávku v strednom pásme, okamžitou prihrávku ale nenašiel Rajalu. Puk sa k nemu vrátil, a tak okamžite vystrelil, britskú bránku však minul.
09:48
Savinainen sa po skrumáži v ľavom kruhu dostal k puku a z prvej vystrelil, Bowns si ale dobre pokryl bližšiu tyčku.
09:25
Strely na bránku: 5:1
08:58
importantMikkola nahadzoval puk od mantinelu na bránku, pred ktorou sa snažil o teč Anttila. Puk trafil, usmernil ho ale tesne mimo Bownsovu bránku.
08:25
Fínom presilovka trochu pomohla a i po jej konci pokračujú v nápore. Britská obrana si s ním zatiaľ dokáže poradiť.
07:54
07:34
importantBowns trochu zazmätkoval pri snahe chytiť puk po nahodení fínskeho obrancu od modrej. Puk poskakoval v jeho bránkovisku, ani jeden z Fínov ho ale nedokázal doraziť do odkrytej britskej bránky.
07:07
Lachowicz vyhodil puk z vlastného pásma, Fíni sa ale do pásma rýchlo dostali znovu.
06:56
Rajalovo nahodenie znovu vyrazil Bowns a následne Richardson vyhodil puk na britskú striedačku.
06:36
Moseymu sa nepodarilo vyhodiť puk a Suomi pokračuje v presilovkovej kombinácii.
06:13
Fíni sa hneď po vhadzovaní usadili v útočnej tretine, kde sa rozostavili do presilovkového vzorca. Nahodenie od modrej Bownsovi vypadlo, na druhý pokus ale britský brankár puk chytil.
05:54
Vylúčenie v tíme Veľká Británia (Ben O'Connor – 2 min., hrubosť).
05:35
Briti vyhrali vhadzovanie a zatiaľ sú vyrovnaným súperom veľkému favoritovi. Fíni vstúpili do zápasu veľmi vlažne.
04:55
Savinainen našiel prihrávkou do útočného pásma Jokiharjuho, ktorého strelu z prvej vyrazil Bowns. Na opačnej strane sa po rýchlom prechode do útočnej tretiny dostal k strele z pomerne ostrého uhla Hammond, fínsku bránku ale minul.
04:05
Briti zatiaľ zvládajú úvod zápasu. Fíni sa nikam neženú, majú tak dostatok času na rozohrávku a náležite ho využívajú.
03:38
Znovu nahodili Fíni puk do útočnej tretiny, znovu ho ale získali Briti. Tým sa potom nepodaril pokus o prechod do fínskej tretiny, puk ale udržali na svojich hokejkách.
02:46
Perlini si prevzal puk v stredovom kruhu a hneď po prechode cez útočnú modrú vystrelil. Olkinuora bol pripravený a úspešne zasiahol.
02:23
Briti vyhodili hrací predmet zo svojej tretiny, Fíni ho ale rýchlo získali a okamžite nahodili znovu do útočného pásma. Tentokrát bez úspechu.
01:47
Jokiharjuho nahodenie od modrej vyrazil brankár Britov Ben Bowns na ochrannú sieť. Vhadzovanie v útočnej tretine Fínov.
01:25
Hammond vybojoval puk vo vlastnom rohu a zaviezol ho do útočnej tretiny. Jeho prihrávka z ľavej strany hľadala na opačnej strany Dowda, pred ním puk odohral na ochrannú sieť jeden z fínskych obrancov.
01:02
Severania pokračujú vo svojej aktivite. Rajala sa po odraze spoza bránky dostal k zakončeniu z ľavého kruhu, po teči jedného z obrancov končí puk na ochrannej sieti.
00:44
Fíni veľmi rýchlo získali puk späť na svoje hokejky a okamžite sa usadili v útočnom pásme. Ako prvý strieľal od modrej Lehtonen, s ľahkým pokusom do stredu bránky si Bowns poradil.
00:10
Úvodné vhadzovanie vyhrali Fíni, ich prvý pokus o útok však skončil na hokejkách britských obrancov.
00:01
Oba tímy práve nastupujú na ľad košickej Steel Arény, zápas sa tak o malú chvíľu začne. Fíni budú hrať v modrých dresoch, Briti v bielych.

Fínsko: Olkinuora (Vehviläinen) – Ohtamaa, Lehtonen (A), Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Luostarinen, Savinainen (A) – Anttila (C), Tyrväinen, Kiviranta.

Veľká Británia: Bowns (Whistle) – O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson (A), Billingsley, Mosey, Ehrhardt – Lake, Perlini, Shields – Farmer, Hammond, Dowd (A) – Betteridge, Lachowicz, J. Phillips (C) – Kirk, Davies, Lewis – Ferrara.

Rozhodca: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) – Leermakers (Hol.), Vanoosten (Kan.).
VEĽKÁ BRITÁNIA

Briti sa na MS najvyššej výkonnostnej skupiny dostali po 25 rokoch a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sme ich mali vidieť na MS i o rok. Briti sa snažia o poctivý a bojovný hokej, ich hokejová kvalita ale zatiaľ na súperov najvyššej kategórie nestačí. V Košiciach najprv výrazne potrápili Nemecko, potom ale utrpeli dva debakle s Kanadou a Dánskom. V poslednom zápase dokázali streliť USA tri góly, i tak ale prehrali 6:3. Ani dnes Briti zápas určite nevypustia, proti dobre hrajúcim Fínom sú ale jasným outsiderom.

Doterajšie zápasy na MS 2019:
Nemecko – Veľká Británia 3:1
Veľká Británia – Kanada 0:8
Veľká Británia – Dánsko 0:9
USA – Veľká Británia 6:3

Súpiska Veľkej Británie na MS 2019:

Brankári – Ben Bowns, Thomas Murdy (obaja Cardiff Devils), Jackson Whistle (Sheffield Steelers),

Obrancovia – Dallas Ehrhardt (Manchester Storm), Stephen Lee, Tim Billingsley (obaja Nottingham Panthers), David Phillips, Ben O'Connor (obaja Sheffield Steelers), Mark Richardson, Evan Mosey (obaja Cardiff Devils), Paul Swindlehurst (Belfast Giants)

Útočníci – Ben Davies (Guildford Flames), Robert Lachowicz, Brett Perlini, Robert Farmer, Oliver Betteridge (všetci Nottingham Panthers), Matthew Myers (Cardiff Devils), Joseph Lewis (ESV Kaufbeuren, Nem./2. liga), Liam Kirk (Peterborough Petes, Kan./OHL), Colin Shields (Belfast Giants), Jonathan Phillips, Robert Dowd (obaja Sheffield Steelers), Mike Hammond (Manchester Storm), Luke Ferrara, Ben Lake (obaja Coventry Blaze)
FÍNSKO

Fínom sa pred turnajom veľmi neverilo, pretože z NHL im prišli len dve posily a na MS prišli s výrazne omladeným tímom. Zatiaľ sú však príjemným prekvapením turnaja, pretože jediné body stratili po prehre po predĺžení s USA. V ďalších troch zápasoch porazili Kanadu, Slovensko a i Dánsko, vždy o dva góly. Najviac z fínskych hráčov vyčnieva osemnásťročný supertalent Kaapo Kakko, ktorý v štyroch zápasoch strelil už šesť gólov a na diaľku sa preťahuje s Američanom Jackom Hughesom o pozíciu tohtoročnej draftovej jednotky. Dnes Fínov čaká najväčší outsider našej košickej skupiny, proti ktorému by si mali Fíni podľa papierových predpokladov výrazne vylepšiť skóre.

Fínsko – Kanada 3:1
Slovensko – Fínsko 2:4
USA – Fínsko 3:2 po predĺžení
Fínsko – Dánsko 3:1

Súpiska Fínska na MS 2019:

Brankári – Kevin Lankinen (Rockford IceHogs, AHL), Veini Vehviläinen (Kärpät Oulu), Jussi Olkinuora (Pelicans Lahti)

Obrancovia – Henri Jokiharju (Chicago Blackhawks, NHL), Niko Mikkola (San Antonio Rampage, AHL), Oliwer Kaski (Pelicans Lahti), Miika Koivisto (Dinamo Moskva, KHL), Mikko Lehtonen (HV 71 Jönköping, Švéd.), Petteri Lindbohm (HC Lausanne, Švaj.), Ante Ohtamaa, Jani Hakanpää (obaja Kärpät Oulu)

Útočníci – Juho Lamikko (Florida Panthers, NHL), Harri Pesonen (SC Langnau Tigers, Švaj.), Toni Rajala (HC Biel, Švaj.), Veli-Matti Savinainen (Červená hviezda Kunlun, KHL), Marko Anttila, Sakari Manninen (obaja Jokerit Helsinki, KHL), Kaapo Kakko (TPS Turku), Kristian Kuusela, Niko Ojamäki (obaja Tappara Tampere), Jere Sallinen (HK Örebro, Švéd.), Juhani Tyrväinen (IFK Helsinki), Arttu Ilomäki (Lukko Rauma), Eetu Luostarinen (Kalpa Kuopio), Joel Kiviranta (Sport Vaasa)
Vitajte pri on-line prenose zo zápasu košickej skupiny A medzi Fínskom a Veľkou Britániou. Stretnutie sa začne o 20:15.
MS v hokeji 2019 sa konajú na Slovensku v štadiónoch v Bratislave a Košiciach 10. až 26. mája 2019. (Autor: SME - Miro Mezei)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fínsko porazilo Veľkú Britániu a dostalo sa na čelo skupiny