Van Garderen zostal na čele celkového poradia.

5. etapa: Pismo Beach - Ventura (219,5 km)

1.Iván GarcíaŠpanielskoBahrain-Merida4:56:11 h
6.Maximilian SchachmannNemeckoBora-Hansgrohe+0 s
80.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+4:15 min
83.Juraj SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+4:15 min
115.Erik BaškaSlovenskoBora-Hansgrohe+15:18 min

VENTURA. Španiel Iván García Cortina z tímu Bahrain-Merida sa stal víťazom 5. etapy na cyklistických pretekoch Okolo Kalifornie.

V šprinte vyše 20-člennej skupiny jazdcov García zdolal špecialistu na rýchle koncovky Argentínčana Maximiliana Richezeho (Deceuninck - Quick Step) ako aj Kolumbijčana Sergia Higuitu (EF Education First).

Najdlhšiu etapu komplikoval vietor

Štvrtková etapa so štartom v Pismo Beach a cieľom vo Venture mala zvlnený charakter a merala 219,5 km. V závere sa pretekári pasovali so silným protivetrom a nekategorizované stúpanie 5 km pred cieľom rozdelilo pelotón na viacero skupiniek.

Slovenský cyklista Peter Sagan bol súčasťou pôvodného 10-členného úniku a pri jednej z prémií na 88,5 km si pripísal aj bod do vrchárskej súťaže.

Bratia Peter a Juraj Saganovci napokon došli do cieľa najdlhšej etapy v tomto ročníku Kalifornie spoločne na 80., resp. 83. mieste s mankom 4:15 min. Tretí slovenský člen tímu Bora-Hansgrohe Erik Baška výraznejšie zaostal, skončil na 115. mieste s odstupom 15:18 min.

"Veľmi dlhá etapa s vetrom, ktorý dosiahol rýchlosť až 40 km/h. V prvých 50 km boli pokusy o únik, ale sťažoval to silný vietor. Napokon sa to podarilo a Peter Sagan bol v ňom, jazdci vpredu si vypracovali vyše dvojminútový náskok.

Pelotón ich dostihol 10 km pred cieľom, nemohli ich nechať do konca, keďže vpredu boli aj silní pretekári pre celkové poradie.

Maximilian Schachmann a Felix Grossschartner boli vo vedúcej skupine v cieli a obhájili svoje pozície v celkovom poradí," zhodnotil športový riaditeľ tímu Bora-Hansgrohe Ján Valach na oficiálnom portáli bora-hansgrohe.com.

Asgreen prebral zelený dres

Američan Tejay van Garderen z tímu EF Education First zostal na čele celkovej klasifikácie o 4 sekundy pred Dánom Kasperom Asgreenom (Deceuninck - Quick Step), ktorý o 2 sekundy predstihol pôvodne druhého Taliana Gianniho Moscona (Team Ineos).

Jurajovi Saganovi celkovo patrí 55. a Petrovi Saganovi 82. pozícia, Erik Baška sa zosunul na 116. miesto. Zmena nastala na čele bodovacej súťaže.

Peter Sagan už nie je jej lídrom, o 8 bodov viac má na konte Kasper Asgreen. Dán profitoval z víťazstva na jednej z dvoch rýchlostných prémií ako aj piateho miesta v etape.

V piatok pokračuje 14. ročník pretekov Okolo Kalifornie predposlednou šiestou etapou na trase Ontario - Mount Baldy (127,5 km). Záverečné cieľové stúpanie do výšky takmer 2000 m zrejme rozhodne o celkovom víťazovi pretekov.

Prehľad zostávajúcich etáp pretekov Okolo Kalifornie 2019:

Piatok 17. mája - 6. etapa: Ontario - Mount Baldy (127,5 km)

Sobota 18. mája - 7. etapa: Santa Clarita - Pasadena (141 km)

Domov»Cyklistika»Sagan prišiel o zelený dres, hromadný šprint v piatej etape vyhral García