Dáni Slovákom nepomohli, s Američanmi prehrali o šesť gólov

Patrick Kane (uprostred) v zápase Dánsko - USA na MS v hokeji 2019.
Patrick Kane (uprostred) v zápase Dánsko - USA na MS v hokeji 2019. (Autor: Petr David Josek TASR/AP)
Športové prenosy SME|18. máj 2019 o 12:15

USA vyhralo 7:1.

MS v hokeji 2019 - skupina A

Dánsko - USA 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Góly: 25. Olesen (Bau Hansen, O. Lauridsen) - 11. Vatrano (D. Ryan, Hanifin), 12. DeBrincat (P. Kane, Suter), 15. Keller (J. van Riemsdyk, Suter), 19. Kreider (J. Hughes, Eichel), 32. DeBrincat (P. Kane, C. White), 34. Larkin (D. Ryan), 52. Eichel (P. Kane, DeBrincat)

Dánsko: Nielsen (21. Galbraith) - O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, S. Lassen, Nicholas Jensen, O. Larsen, M. Lassen - Boedker, Regin, P. Russell - Nicklas Jensen, Jesper Jensen, Storm - Meyer, Madsen, Bau Hansen - Poulsen, Jakobsen, From - Olesen.

USA: Schneider - Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin - DeBrincat, D. Larkin, P. Kane - J. Hughes, Eichel, Kreider - J. van Riemsdyk, C. White, Keller - Vatrano, Glendening, D. Ryan

KOŠICE. Reprezentanti USA zvíťazili nad hráčmi Dánska 7:1 v sobotňajšom prvom zápase základnej A-skupiny na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji na Slovensku.

Zámorský tím rozhodol o triumfe už v prvej tretine, keď brankára Simona Nielsena postupne prekonali Frank Vatrano, Alex DeBrincat, Clayton Keller a Chris Kreider.

Po prestávke Dáni poslali do hry náhradného gólmana Patricka Galbraitha a v 25. min znížili zásluhou Nicka Olesena.

Momentky zo zápasu Dánsko - USA na MS v hokeji 2019: fotogaléria

18.5.2019

Vo zvyšku prostredného dejstva však dominovali Američania, v ktorých drese sa presadili DeBrincat s Dylanom Larkinom. V poslednej tretine sa skóre zmenilo už iba raz, v presilovke skóroval Jack Eichel.

Američania sa sobotňajším víťazstvom posunuli na priebežné tretie miesto v A-skupine a na potvrdenie postupu do štvrťfinále potrebujú získať už len dva body.

Ten už majú po tomto stretnutí z košickej vetvy istý Fíni aj Nemci.

Najbližšie nastúpia v nedeľu o 16.15 h proti Nemecku, ak získajú aspoň dva body definitívne si zabezpečia účasť vo štvrťfinále. Dáni zostávajú po prehre na šiestej priečke. Ďalší duel ich čaká v pondelok o 20.15 h, keď si zmerajú sily s Kanadou.

Hlasy po zápase

Peter Regin, kapitán Dánska: "Nikdy nebudeme favoriti, keď hráme s USA, takže viac ako samotný výsledok ma mrzí výkon. Mohli sme ukázať viac. Snažili sme sa na nich vyštartovať, v úvodných minútach sme mali množstvo dobrých príležitostí, no nepremenili sme ich. Oni potom dali štyri góly a bolo po zápase. Sme malá hokejová krajina a najbližší zápas hráme proti Kanade, najväčšej hokejovej krajine. Chceme do toho dať všetko, čo dokážeme."

Oliver Lauridsen, obranca Dánska: "Je to veľké sklamanie. Mali sme sľubný štart, ale neviem, čo sa potom stalo. Po siedmich minútach sme začali robiť chyby, ktoré na takýto veľký turnaj vôbec nepatria, preto vyzerá konečné skóre tak, ako vyzerá."

Online prenos: Dánsko - USA (MS v hokeji 2019, LIVE, NAŽIVO, A-skupina, Košice)

Majstrovstvá sveta Skupina A 2018/2019
18.05.2019 o 12:15
Dánsko
1:7
(0:4, 1:2, 0:1)
60' minúta
USA
Góly a asistencie: 25. Olesen (Bau Hansen, O. Lauridsen) – 11. Vatrano (D. Ryan, Hanifin), 12. DeBrincat (P. Kane, Suter), 15. Keller (J. van Riemsdyk, Suter), 19. Kreider (J. Hughes, Eichel), 32. DeBrincat (P. Kane, White), 34. D. Larkin (D. Ryan), 52. Eichel (DeBrincat, Suter). Rozhodca: Martin Fraňo (CZE), Mikko Kaukokari (FIN) – Dmitrij Šišlo (RUS), Nathan Vanoosten (CAN). Diváci: 6 184.
Odo mňa je to pre túto chvíľu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.

Do čítania, priatelia!
Najlepší hráči stretnutia:

Peter Regin (Dánsko).
Dylan Larkin (USA).
Američania jednoznačne porazili Dánsko pomerom 7:1. USA tak potrebujú získať už len dva body na to, aby definitívne predstihli Slovensko v boji o štvrťfinále. Dáni síce začali aktívne, nedokázali ale premieňať ťažko vypracované šance.
59:33
Tak predsa len ešte potlesk zo slušnosti od divákov, ktorí si našli dnes na obed cestu do Steel Arény.
59:10
Markus Lauridsen to ešte skúsil z uhla, nastrelil však iba vonkajšiu časť brány.
59:00
Minúta do konca riadneho hracieho času.
58:18
Rozhodcovia ani nepískajú icing Američanov, tieto momenty už za veľa nestoja.
58:00
Dve minúty do konca riadneho hracieho času.
57:30
Už nám tu lietajú viac-menej len nahodené puky. Stretnutie sa dohráva za komornej atmosféry.
56:45
Dobre mierená strela na teč od zadákov Dánska, Cory Schneider toho veľa nevidel. Vo finále nemusel ani zakročiť.
56:08
Nebolo to nič platné, zatiaľ čo mladučký Jack Hughes si na druhom konci klziska pripísal iba ďalšiu málo razantnú koncovku na bránu.
55:44
Stefan Lassen udržal puk v útočnom pásme.
55:06
Christian Wolanin skúšal prekvapiť súpera z veľkého uhla, jeho nahodenie pred bránu skončilo pred bránkoviskom, nie v ňom.
55:00
Dnešné stretnutie sleduje 6 184 divákov.
54:53
Bol z toho brejk v podaní Jacka Hughesa, ktorý sprava poslal puk len do náručia Galbraitha.

54:43
Patrick Russell len krúti hlavou, keď sa mu nedarilo zakončiť z ľavého kruhu.
54:25
Dánom sa nedarí nebezpečnejšie zaútočiť, rozdávajú súperovi nanajvýš hity.
53:30
Dylan Larkin tečoval nahodený puk z modrej od Hanifina, jeho spoluhráči z útoku ale s dorážkou nápomocní neboli.
52:22
Tvrdý náraz na striedačku Američanov pre Jensena od Skjeia, len to tak zahučalo.
51:19
51:19
goalUSA dalo gól!
JACK EICHEL mal dostatok času na to, aby si zo stredu ľavého kruhu zamieril a vypálil presne spoza hráča do šibenice Galbraithovej brány.

Asistencie: Alex DeBrincat, Ryan Suter.
50:34
Kane vymýšľa so streľbou, aj preto sa severania oslobodili.
50:07
Dánsko vyhadzuje puk cez všetky čiary.
50:01
Dylan Larkin po svojom príchode bleskovo získava presilovku, keď bol podrazený v strednej tretine od Jespera Jensena. Dve minúty pre Dána s číslom 40 na drese.
49:48
USA v plnom počte.
49:20
Nicklas Jensen sa dostal po buly na pravý kruh, odtiaľ aj vystrelil, no zakončenie bolo zrazené.
49:14
Cory Schneider len ukrýva puk v náručí, po zakončení zľava. Do konca oslabenia USA niečo vyše ako polminúta.
48:39
Konečne sa Dáni odhodlali k strele. Od modrej to napálil do dvoch amerických obrancov Jesper Jensen Aabo. Strieľať sa dalo aj z kruhov, Dáni sa akoby toho báli.
47:48
Vylúčenie v tíme USA (Dylan Larkin – 2 min., sekanie).
47:38
Mathias Bau Hansen si jednou rukou odstavil protihráča, druhou zakončoval... Len do bočnej siete.
47:07
Ukážkový zákrok lapačkou od Galbraitha po koncovke švihom od van Riemsdyka z pravého kruhu.
46:46
Tvrdé súboje za bránkou Dánska zvládli lepšie hráči v červených dresoch.
46:13
Mikkel Boedker viedol prečíslenie, zobral to ale na seba a vypálil len do lapačky amerického gólmana.
45:44
Ten musel byť znovu v strehu, keď rana Petra Regina z pravého kruhu šla len mimo jeho svätyňu.
45:34
Nie je to icing, puk smeroval priamo na Schneidera.
45:11
Dánsko v plnom počte.
44:28
importantJack Hughes mohol skórovať, to by však musel premeniť krížnu prihrávku od Kellera. Pred mladíkom bola otvorená prázdna brána, možná jednotka tohtoročného draftu v NHL ale puk nedokázala dvihnúť včas nad betón dánskeho brankára.
44:00
Zrazená koncovka favorita na ochrannú sieť, 49 sekúnd z presilovky je fuč.
43:37
importantRyan Suter zachytil rýchle vyhodenie na modrej čiare, posunul si puk dopredu, Galbraith ale zasahuje vyrážačkou.
43:11
Dlho to však neplatí, Nicholas Jensen si ide odsedieť dve minúty za hákovanie.
43:01
42:42
42:25
Menej hráčov – viac miesta na ľade. Kane svoje zručnosti takmer dotiahol do dokonalosti.
41:56
importantPatrick Kane ponúkal gól Whiteovi, ten ale nedokázal tečovať puk do odkrytej brány.
41:39
Protiútok je ukončený zákrokom Galbraitha, ktorý sa počas hre 4 na
4 musí mať výnimočne na pozore.
41:26
Dáni zabránili Američanom v strele, mohli vyraziť dopredu. Na konci akcie bol Mikkel Boedker, jeho strela ale bola zrazená.
41:01
Vylúčenie v tíme Dánsko (Frederik Storm – 2 min., nedovolené bránenie).
40:42
Vylúčenie v tíme USA (Alex DeBrincat – 2 min., podrazenie).
40:28
Alec Martinez s vysokým nahodením puku od modrej, Patrick Galbraith bez problémov zasahuje.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Dáni zaznamenali čestný zásah vďaka Olesenovi, no zase raz prišiel ich slabší moment, kedy v priebehu 82 sekúnd inkasovali z hokejok DeBrincata a Larkina.

Záverečná tretina sa bude len dohrávať, začne sa približne o 13:57.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:42
importantFrederik Storm sa priam famózne dostal popri mantineli až pred bránu, tam už ale narazil na trojicu hráčov v bielych dresoch. Ani jeden z jeho spoluhráčov nebol pripravený na dorážku.
39:24
Patrick Kane sa skúsil zapísať do streleckej listiny, zatiaľ sa mu to nedarí. Strelu z pravého kruhu z pokľaku mu Patrick Galbraith ukryl v lapačke.
39:01
38:51
Luke Glendening hrať puk nemohol, keďže predtým si ho sklepol vysokou hokejkou. Vhadzuje sa pred modrou čiarou Američanov.
38:10
Luke Glendening a Derek Ryan mohli dokonca aj ohroziť bránu súpera. Dáni rozhodení z tempa.
37:55
Toto oslabenie favoritovi problém nerobí, ubehla nám z neho už takmer minúta.
37:23
Ťažké krížne prihrávky od jedného Jespera Jensena na druhého. Američania to využili a vyhodili puk cez všetky čiary.
37:01
Ryan Suter s jasným krosčekom v obrovskej šanci súpera posiela útočníka Dánska na ľad. Dve minúty pre skúseného obrancu.
36:53
Patrick Galbraith vysoko z brány, keď musel hrať puk pred dobiedzajúcim útočníkom USA.
36:19
Mathias From obohral hráča, posunul na Regina, ani ten ale zo stredu útočného pásma netriafa svätyňu Spojených štátov amerických.
35:54
Nebolo tomu tak dlho, Dáni sa medzičasom dostali pred Schneidera dvakrát, ani raz ale nevystrelili.
35:11
Mathias Bau Hansen múdro posunul puk korčuľou ďalej za bránu, čím drží svoj tím v útočnej tretine.
34:39
importantJack Hughes sa pošmykol na útočnej modrej, bol z toho brejk! Jesper Jensen síce ešte nezakončil pomedzi dvoch obrancov, krásne ale našiel miesto pre Frederika Storma. Ani on ale sám proti Schneiderovi druhý gól Dánov nepriniesol.
34:07
Reklamná prestávka sa v tomto momente rovná prakticky time-outu v prospech Dánov. Tí si vypočujú cenné rady od svojho trénera po dvoch inkasovaných góloch v rozpätí 82 sekúnd.
33:17
33:17
Ledva som dopísal predchádzajúci príspevok a DYLAN LARKIN posiela svoju krajinu do 5-gólového vedenia. Atak sprava, opäť rýchla prihrávka od mantinelu na os ihriska, kde už Larkin vedel, čo s pukom. Naznačenie prihrávky, vylákanie Galbraitha zo svätyne a suverénne zakončenie k vzdialenejšej tyčke.

Asistencia: Derek Ryan.
33:05
Ak tu ešte bol aký-taký odpor severanov, je tomu koniec. Američania si triumf postrážia.
31:55
31:55
Vyhraté buly v útočnom pásme, odtiahnutie pozornosti naľavo a rýchla prihrávka pred bránu, kde už číhal ALEX DEBRINCAT. Vloženie hokejky do puku slávi úspech, Patrick Galbraith sa nestíhal presunúť k ľavej tyčke.

Asistencie: Patrick Kane, Colin White.
31:50
Jack Eichel miešal puk tak dlho, až napokon zaujímavo vystrelil temer z bránkovej čiary. Patrick Galbraith pozorný.
31:05
Clayton Keller bol sám prekvapený, že mohol strieľať z ľavého kruhu, jeho strela švihom končí iba na zadnom mantineli.
30:32
Dánsky hokejista mal puk na hokejke, rozhodcovia napriek tomu pískajú, najskôr ofsajd.

30:19
Takmer sa mohlo vylučovať za príliš veľa hráčov na ľade, Christian Wolanin sa tomu však dokázal vyhnúť.
29:35
Vhadzuje sa pred modrou čiarou Dánov, buly sa bude opakovať.
28:57
28:35
Hughesova formácia môže konečne po vyše minúte a pol odísť na striedačku. Dlhá šichta pre druhú lajnu Američanov.
27:42
Morten Poulsen z tesnej blízkosti zase naráža na Schneidera, ktorý svojim spoluhráčom už vychytal minimálne tri čisté šance.
27:21
Jack Hughes sa krásne predral cez stred tretiny a ešte našiel i Kreidera. Ten mierne vykoľajený postavením nedokázal zakončiť.
26:56
26:40
Spojené štáty americké sa oslobodili a toto oslabenie už dohrajú bez inkasovaného gólu.
26:17
Nicklas Jensen mieril nad rameno Schneidera z pravého kruhu, americký gólman schoval puk v lapačke.
25:51
Dylan Larkin v oslabení vyskúšal Galbraitha, jeho koncovka z uhla ale dánskeho gólmana neprekvapila.
24:56
Vylúčenie v tíme USA (Chris Kreider – 2 min., hrubosť).
24:50
Rozhodcovia po dôkladnom preštudovaní nenašli žiadne obmedzenie v pohybe brankára, ktorý mohol spôsobiť Nick Olesen. Američania prichádzajú o time-out a gól sa navyše počíta.
24:50
importantAmeričania si ešte vybrali "Coach Challenge", rozhodcovia tak musia preskúmať tento zásah aj napriek tomu, že sami proti nemu nemali výhrady.

Hlavní arbitri diskutujú s videorozhodcom už dobré dve minúty, nakoniec tam je čo riešiť.
24:50
24:50
goalDánsko dalo gól! NICK OLESEN po prihrávke od pravého mantinelu najprv nedostal puk za chrbát Schneidera, následne ale po efektnej dorážke zadovkou už áno. Olesen nebol pod tlakom, aj preto mal dostatok času na druhý pokus.

Asistencie: Mathias Bau Hansen, Oliver Lauridsen.
24:26
Uplynulá minúta a pol priniesla len kombinácie, žiadne strely. Dáni mohli ísť do brejku, to by si však obranca musel všimnúť voľného útočníka.
23:01
Jesper Jensen Aabo a jeho prudká delovka len tak presvišťala okolo pravej žŕdky brány USA.
22:16
Brady Skjei na hrane vylúčenia po druhýkrát v zápase, keď tam bolo evidentné držanie pri hre najskôr Poulsena.
21:43
importantNick Olesen ani na trikrát neprekoná Schneidera, ktorému pomohli aj obrancovia. Dáni zase raz načali tretinu na výbornú.
20:50
Patrick Galbraith musel už v prvej minúte čeliť dvom atakom súpera, z osi poľa mieril do Dána Alex DeBrincat.
20:01
changeStriedanie v tíme Dánsko: z ihriska odchádza Simon Nielsen, prichádza Patrick Galbraith.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Dáni začali dobre, mali hneď tri sľubné šance, gól ale nestrelili. Američania začali trestať, nasúkali súperovi štyri trefy zásluhou Vatrana, DeBrincata, van Riemsdyka a Kreidera, čím si idú pohodlne za ďalšími tromi bodmi.

Druhá tretina sa začne približne o 13:04.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:26
Zablokovaný Morten Poulsen, ktorý sa už chystal zúžitkovať prihrávku pred opustenú bránu. Dáni by boli radi nielen za koniec tretiny, ale aj celého zápasu.
18:49
18:49
V hokeji treba aj šťastie, to sa priklonilo na stranu CHRISA KREIDERA. Ten zoči-voči Nielsenovi síce trafil výstroj dánskeho brankára, cezeň sa ale puk nejako dostal až za bránkovú čiaru.

Asistencie: Jack Hughes, Jack Eichel.
18:33
Jack Eichel vyšiel spoza brány, snažil sa nachytať Nielsena na hruškách. Nevyšlo mu to.
17:52
Regin sám proti dvojici Američanov takmer vybojoval faul. Dotieravému Bradymu Skjeiovi však arbitri hákovanie a držanie odpustili.
17:21
Patrick Russell zahrozil z uhla, aby následne posúval pred bránu Reginovi. Ten o spoluhráčovi nevedel, nemohol tak vložiť hokejku do trajektórie puku.
16:30
Naštartovaný Alex DeBrincat mohol pridať druhú trefu, to by však v rýchlosti musel z pravého kruhu zamieriť presnejšie.
15:54
Noah Hanifin v palubnej pozícii z ľavého kruhu, Simon Nielsen predviedol dobrý zákrok. Celú akciu režíroval Patrick Kane.

15:12
Z arény odchádzajú aj prví fanúšikovia v slovenských dresoch, ktorí verili v pomoc od Dánov. Tej sa dnes nedočkáme.
14:24
14:24
Je definitívne vymaľované, CLAYTON KELLER krásne tečoval koncovku Sutera od ľavého mantinelu. Simon Nielsen nemal nárok na zákrok.

Asistencie: James van Riemsdyk, Ryan Suter.
13:48
Najprv Morten Poulsen spoza brány nedostal puk k tyčke, náladu mu pokazil betón Schneidera. Americký gólman zasahoval aj pri strele Juliana Jakobsena z pravého krídla.
13:15
Dáni si sami komplikujú život vo vlastnom obrannom pásme, keď zlými prihrávkami dávajú šancu súperovi na potrestanie týchto chýb.
12:03
O minútu neskôr sa po dlhšom čase činí i Cory Schneider, keď prikrýva puk po akcii formácii Jespera Jensena.
11:03
11:03
Nádeje slovenského fanúšika dnes nabrali na trhlinách po využitej presilovke od ALEXA DEBRINCATA.

Asistencie: Patrick Kane, Ryan Suter.
10:48
Vylúčenie v tíme Dánsko (Julian Jakobsen – 2 min., zdržiavanie hry / neskorý nástup).
10:48
10:34
10:34
Toto takto ani Hanifin nemyslel. Malo z toho byť jednoduché vyhodenie puku z pásma bekhendom, Dáni ale nepochopiteľne prepadli v útoku a puku sa zmocnil Ryan. Ten šiel v tandeme dvaja na jedného a "žabičkou" nabil na zásah FRANKOVI VATRANOVI, ktorému ešte pomohla aj konštrukcia brány.

Asistencie: Derek Ryan, Noah Hanifin.
10:00
Nikomu z Dánov sa teraz nechcelo hrať, čakáme na postupný atak zo strany hokejistov v červených dresoch.
09:32
Larkin sám spoza brány posielal puk pred bránkovisko, kde už číhal Alex DeBrincat. Simon Nielsen sa po prihrávka hodil ako lev a na dva razy ju zneškodnil.
09:03
importantColin White s pokusom z pravého kruhu, keď ho na malý moment nechali všetci len tak. Simon Nielsen s úspešným zásahom.
08:43
Dánski hráči dvakrát neskoro pri rozohrávke vlastného gólmana, Američania to ale nevyužili.
08:21
Po už normálnom postavení mimo hru od Dánov je tu prvá reklamná prestávka.
07:43
Jack Eichel bol osekávaný a hákovaný, napriek tomu udržal puk na hokejke. Jeho prihrávka dozadu ale preťala modrú čiaru, čo znamená avizovaný ofsajd.
07:14
Obe krajiny posielajú na ľad čerstvé sily, pri puku Dáni.
06:51
Alex DeBrincat okamžite po svojom príchode mohol zaútočiť, spolupráca s Larkinom sa skončila len prihrávkou na päty.
06:31
06:13
Rozhodcovia teraz úplne zbytočne prerušili hru, keď si mysleli, že brána za Schneiderom je posunutá. Ona ale nebola, aspoň na jasný pohľad nie. Dáni boli v palubnej pozícii, tá im bola odopretá.
05:42
Zámorská reprezentácia zase raz vyhadzuje puk cez všetky čiary.
05:26
Jesper Jensen Aabo s nahodením pred bránu, bohužiaľ k žiadnemu teču nedošlo.
05:04
Puk sa najskôr ocitol na striedačke Američanov, aj preto sa vhadzuje pred Schneiderom.
04:45
Luke Glendening vyhadzuje puk preč z obrany, šikovne ho potom ešte dokorčuľoval a šiel striedať.
04:31
Vylúčenie v tíme USA (Alex DeBrincat – 2 min., krosček).
04:10
Kane v spolupráci s Larkinom nedokázal dostať puk od mantinelu, Dáni ho posúvajú aspoň do stredného pásma.
03:47
Jeden z Dánov odpálil puk na ochrannú sieť, predtým sa letiace teleso ešte dotklo mantinelu. Vhadzovanie pred Simonom Nielsenom.
03:23
Aj Američania s menším tlakom, ktorý Dánom nedovolí prestriedať.
02:56
Quinn Hughes z pozície obrancu nebezpečne vystrelil, Nielsen nevedel, kde je puk. Ten bol za bránou.
02:30
Suterova strela od modrej zrazená do rohu klziska, pri puku van Riemsdyk.
01:58
Priemerná zaplnenosť hľadiska v Košiciach, je tu ale kopec slovenských fanúšikov, ktorí ženú Dánsko dopredu.
01:19
Náprah menšieho outsidera z ľavého krídla znamená vyhostenie z obrannej tretiny USA.
01:05
01:05
importantDáni začali aktívnejšie, mali ďalšie dve šance. Hlavnú úlohu stvárnil Nicklas Jensen, lenže ani on zoči-voči z bezprostrednej blízkosti nepochodil!
00:08
importantPeter Regin mohol okamžite po pár sekundách na dvakrát prekonať Schneidera, avšak dánsky kapitán nedokázal spred bránkoviska dvihnúť puk!
00:01

Dánsko: Nielsen (Galbraith) – O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo (A), Lassen, Nicholas Jensen, O. Larsen, Lassen – Boedker, Regin (C), P. Russell – Nicklas Jensen, Jesper Jensen, Storm – Meyer, Madsen (A), Bau Hansen – Poulsen, Jakobsen, From – Olesen.

USA: Schneider (Demko) – Suter (A), Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, D. Larkin (A), P. Kane (C) – J. Hughes, Eichel, Kreider – J. van Riemsdyk, White, Keller – Vatrano, Glendening, D. Ryan.

Rozhodca: Martin Fraňo (CZE), Mikko Kaukokari (FIN) – Dmitrij Šišlo (RUS), Nathan Vanoosten (CAN).
DOTERAJŠÍ PRIEBEH SKUPINY

Dáni to majú s výhrami a prehrami ako na hojdačke. Najprv porazili Francúzov 5:4 po samostatných nájazdoch, potom podľahli Nemcom tesne 1:2, aby zase Britom nadelili štedrých 9 kúskov a sami pritom neinkasovali. V severskom derby proti Fínsku Dánsko dlho odolávalo, napokon ale prehralo 1:3.

Američania po úvodnej prehre so Slovákmi 1:4 stratili iba jediný bod. Stalo sa to proti Fínsku, ktoré zdolali po trefe Larkina z predĺženia. Mimo toho si USA dalo poľahky rady s outsidermi skupiny, ktorými sú Francúzi (7:1) a Briti (6:3).

DÁNSKO

Dánski hokejisti obsadili na minuloročnom šampionáte v herningskej skupine B v tabuľke piate miesto so ziskom 11 bodov a nepodarilo sa im preniknúť do štvrťfinále. Kľúčovým bol najmä duel s Lotyšskom, ktoré napokon postúpilo medzi osmičku najlepších na minulých MS.

Dánsko prichádza do Košíc pod vedením trénera Heinza Ehlersa s dvojicou hráčov z NHL, v nižších zámorských súťažiach pôsobia dvaja ďalší útočníci. Prekvapivo vyznela informácia, ktorá hovorila o dohode medzi Larsom Ellerom a vedúcimi postavami v realizačnom tíme, ktorá hovorila o tom, že Eller opustí národný výber po troch dueloch základnej skupiny. Tento elitný útočník tak už obranám súperov problémy nerobí.

Brankári:

Sebastian Dahm (Iserlohn, Nem.), Patrick Galbraith (Sönderjyske), Simon Nielsen (Herning)

Obrancovia:

Phillip Bruggisser (Krefeld, Nem.), Matias Lassen (Malmö, Švéd.), Oliver Larsen (Pantern, Švéd.), Stefan Lassen (Almtuna, Švéd.), Nicholas B. Jensen (Fischtown, Nem.), Jesper Jensen Aabo (Jokerit Helsinki, Fín./KHL), Oliver Lauridsen (Jokerit Helsinki, Fín./KHL), Markus Lauridsen (HV 71, Švéd.)

Útočníci:

Lars Eller (Washington Capitals, USA/NHL), Mikkel Bödker (Ottawa Senators, Kan./NHL), Morten Madsen (Timra, Švéd.), Nicolai Meyer (Södertalje, Švéd.), Nick Olesen (Pantern, Švéd.), Peter Regin (Jokerit Helsinki, Fín./KHL), Nicklas Jensen (Jokerit Helsinki, Fín./KHL), Mathias Bau (Hershey Bears, USA/AHL), Frederik Storm (Malmö, Švéd.), Morten Poulsen (Herning), Jesper Jensen (Skelleftea, Švéd.), Julian Jakobsen (Aalborg)

USA

Zámorský celok už tradične stavia svoj tím na hráčoch z NHL. Inak tomu nebolo ani teraz. Najatraktívnejšia hokejová liga sveta skončila svoju základnú časť len začiatkom apríla, za nami sú aj úvodné dve kolá play-off. Zo zatiaľ 23 nominovaných hráčov nehrala v najlepšej lige sveta len trojica.

Najväčšou hviezdou výberu USA bude bez pochýb Patrick Kane, celkovo však útok Američanov vzbudzuje rešpekt. V ofenzíve USA budú hviezdiť okrem iného i Gaudreau, Eichel, DeBrincat či van Riemsdyk.

Špeciálna pozornosť sa bude venovať pravdepodobne nastávajúcej draftovej jednotke tejto sezóny. Jack Hughes len nedávno prekonal rekord Alexandra Ovečkina na MS do 18 rokov v celkovom počte získaných bodov.

Jediným zápasom a zároveň generálkou Američanov na turnaj bolo stretnutie s Nemeckom v Mannheime. Nemci vyhrávali 1:0 i 2:1, do poslednej tretiny sa šlo za nerozhodného stavu. Tam už ale prišla kanonáda favorita, ktorý tromi gólmi rozhodol o svojom víťazstve.

Výsledok USA v príprave:

7. máj – Nemecko 2:5 USA

Záverečná nominácia USA na MS 2019:

Brankári: Thatcher Demko (Vancouver/NHL), Cayden Primeau (Northeastern University/NCAA), Cory Schneider (New Jersey/NHL).

Obrancovia: Noah Hanifin (Calgary/NHL), Quinn Hughes (Vancouver/NHL), Alec Martinez (Los Angeles/NHL), Brady Skjei (NY Rangers/NHL), Ryan Suter (Minnesota/NHL), Christian Wolanin (Ottawa/NHL), Adam Fox (Harvard University/ECAC).

Útočníci: Alex DeBrincat, Patrick Kane (oba Chicago/NHL), Johnny Gaudreau, Derek Ryan (oba Calgary/NHL), Luke Glendening, Dylan Larkin (oba Detroit/NHL), Jack Eichel (Buffalo/NHL), Clayton Keller (Arizona/NHL), Chris Kreider (NY Rangers/NHL), James van Riemsdyk (Philadelphia/NHL), Frank Vatrano (Florida/NHL), Colin White (Ottawa/NHL), Jack Hughes (USA '18').

Realizačný tím:

Generálny manažér: Chris Drury
Hlavný tréner: Jeff Blashill
Asistenti trénera: Dan Bylsma, John Hynes
Vážení športoví priatelia, vítam vás pri sledovaní všetkého podstatného z deviateho hracieho dňa 83. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.

Rok 2019 bude v tomto smere veľkou udalosťou pre Slovensko, keďže MS sa odohrávajú na našom území. Dejiskom šampionátu sú dve najväčšie mestá na Slovensku – Bratislava a Košice.

Pohľad slovenského fanúšika sa bude sústreďovať najmä na východ republiky. Svoje duely základnej skupiny tu totiž odohrá slovenská reprezentácia.

Sobotu načíname súbojom, ktorý bude zaujímať i slovenského fanúšika. Ak sa Slovensko má dostať bude potrebovať pomoc aj Dánska, ktoré sa bude snažiť oskalpovať o body USA.

Stretnutie sa začne o 12:15.
MS v hokeji 2019 sa konajú na Slovensku v štadiónoch v Bratislave a Košiciach 10. až 26. mája 2019. (Autor: SME - Miro Mezei)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Dáni Slovákom nepomohli, s Američanmi prehrali o šesť gólov