Rusi po prvej tretine prehrávali, Lotyšov však nakoniec porazili

Nikita Kučerov (vľavo) bráni Laurisa Daržinsa v zápase Lotyšsko - Rusko na MS v hokeji 2019. (Autor: Ronald Zak TASR/AP)
Športové prenosy SME|18. máj 2019 o 12:15

Rusko vyhralo 3:1.

MS v hokeji 2019 - skupina B

Lotyšsko - Rusko 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)

Góly: 11. Cibulskis (Indrašis) - 21. Orlov (Kovaľčuk, Plotnikov), 24. Gusev (Dadonov, Kučerov), 33. Kučerov (Anisimov)

Lotyšsko: Merzlikins (40. - 41. Gudlevskis) - Kulda, Cibulskis, Zile, Sotnieks, Jaks, Balinskis - Balcers, Blugers, Keninš - Darzinš, Meija, Indrašis - Rob. Bukarts, Bičevskis, Rih. Bukarts - Marenis, Batna, Gegeris - Dzierkals

Rusko: Vasilevskij - Sergačov, Nesterov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, Grigorenko - Barabanov, Kuznecov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Plotnikov, Andronov, Kovaľčuk - Telegin

BRATISLAVA. Ruskí hokejisti zdolali vo svojom piatom zápase na 83. MS Lotyšsko 3:1 a s plným počtom bodov naďalej vedú tabuľku bratislavskej B-skupiny.

V sobotňajšom súboji chvíľu trvalo, kým sa dostali k svojej typickej kombinačnej hre, základ triumfu položili tromi gólmi v druhej tretine.

Rusi si dokázali v prvej tretine vytvoriť chvíľami až drvivý tlak, no trápili sa v koncovke. Anisimov, Ovečkin i Gavrikov nevyužili sľubné príležitosti, Kučerov trafil žŕdku.

Lotyši v 11. minúte udreli v presilovke 4 proti 3 a dostali sa prekvapujúco do vedenia zásluhou Cibulskisa.

Momentky zo zápasu Lotyšsko - Rusko na MS v hokeji 2019: fotogaléria

18.5.2019

Favorit bol ale trpezlivý a pomohol mu gól v úvode druhej časti, po ktorom sa upokojil a začal hrať svoju typickú hru.

Následne Gusev poslal zbornú do vedenia a v 33. minúte zrazenou strelou trafil presne medzi betóny Merzlikinsa Kučerov - 1:3. Rusi gradovali tempo, v tretej časti neraz roztočili v obrannom pásme súpera kolotoč.

V 51. min. Orlov zblízka opečiatkoval konštrukciu lotyšskej bránky. Rusi v závere laxnou hrou dovolili súperovi dostať sa do niekoľkých prečíslení, no skóre sa už nezmenilo. Lotyšom nepomohla ani záverečná power play bez brankára.

Rusko si víťazstvom definitívne zabezpečilo postup, vo zvyšných dvoch skupinových zápasoch bude bojovať o čo najlepšie nasadenie do štvrťfinále.

Najbližšie ho čaká v nedeľu duel proti Švajčiarsku (20.15). Lotyši majú už len teoretickú šancu na postup, ak ju chcú živiť, musia bezpodmienečne vyhrať v pondelok nad úradujúcimi majstrami sveta Švédmi (16.15).

Rusko v doterajších štyroch zápasoch nestratilo ešte ani bod, naopak, Lotyšsko má na konte šesť bodov za dve výhry a dve prehry.

Hlasy po zápase

Iľja Kovaľčuk, kapitán Ruska: "Vypracovali sme si v presilovkách množstvo šancí, mali by sme z nich dávať viac gólov. Súperov brankár chytal výborne, najmä v prvej tretine. Nebol to zápas, v ktorom by sme sa mohli úplne uvoľniť, no v závere sa dalo predsa len trochu ubrať z plynu."

Nikita Zadorov, obranca Ruska: "Duely Ruska s Lotyšskom majú vždy špecifický náboj, bol to akoby zápas play off. Lotyši majú kvalitný tím, disciplinovaný, odhodlaný. Bojovali až do konca. Museli sme si to tvrdo odpracovať. Brankár Vasilevskij nás v niektorých momentoch podržal, nebyť jeho, mohol sa zápas vyvíjať úplne iným smerom."

Teodors Blugers, útočník Lotyšska: "Vedeli sme, že sa nás Rusi budú snažiť zatlačiť. Majú množstvo šikovných hráčov. Nad Švédmi a Nórmi musíme zvíťaziť, takým spôsobom budeme pristupovať k tým zápasom. Najprv sa budeme koncentrovať na Švédov, vydáme zo seba všetko a uvidíme, aká bude potom situácia."

Online prenos: Lotyšsko - Rusko (MS v hokeji 2019, LIVE, NAŽIVO, B-skupina, Bratislava)

Majstrovstvá sveta Skupina B 2018/2019
18.05.2019 o 12:15
Lotyšsko
1:3
(1:0, 0:3, 0:0)
60' minúta
Rusko
Góly a asistencie: 11. Cibuļskis (Indrašis) – 21. Orlov (Kovaľčuk, S. Plotnikov), 24. N. Gusev (Dadonov, Kučerov), 33. Kučerov (Anisimov). Rozhodca: Hribik (ČR), Sidorenko (Biel.) – Goljak (Biel.), Oliver (USA). Diváci: 9 084.
To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok soboty.
Rusi prvýkrát na turnaji prehrali prvú tretinu, tromi gólmi v druhej tretine ale otočili výsledok a zápas potom v podstate kontrolovali. Lotyši sa v tretej tretine snažili ešte aspoň o zníženie, svoje šance ale nedokázali využiť a napriek sympatickému výkonu tak prehrali 1:3. Šance Lotyšov na postup do štvrťfinále sú tak po tejto prehre už len teoretické. Na postup musia vyhrať oba zápasy (proti Švédsku a Nórsku) a súčasne dúfať, že Švédi vo zvyšných zápasoch neuspejú. Rusi si už zaistili postup do štvrťfinále a vedú bratislavskú skupinu.

Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 16:10 (27:33)
Najlepší hráči zápasu:

Lotyšsko – Teodors Blugers
Rusko – Dmitrij Orlov
59:44
Kulda vyhodil puk z vlastnej tretiny a Rusi si prihrávajú vo vlastnej tretine. Zdá sa, že oba tímy sú spokojné s výsledkom tohto zápasu.
59:07
53 sekúnd pred koncom je asi po lotyšských nádejách na bod. Merzlikins sa vracia do bránky.
59:07
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Uvis Balinskis – 2 min., podrazenie).
58:56
Lotyši nahadzujú na ruskú bránku jeden puk za druhým, nikto však pred Vasilevským necloní a ruský brankár puky hravo vyráža.
58:26
Kučerov mohol rozhodnúť, pretože išiel sám po ľavom krídle na prázdnu bránku. Na útočnej modrej mu ale puk odskočil a nechal ho za sebou.
58:14
importantMerzlikins odchádza z bránky. Lotyši hrajú v šestici!
57:36
Sotnieksova tvrdá strela od modrej zaskočila Vasilevského, ktorému vypadla z lapačky. Našťastie pre Rusov pri ňom nebol žiaden Lotyš, ktorý by dorazil puk do odkrytej bránky.
57:15
Kuznecov si vymenil puk s Ovečkinom a kapitán Washingtonu Capitals napokon strieľal z vrcholu pravého kruhu, ale zase bez úspechu. Merzlikins strelu Ovečkina bez problémov chytil.
56:38
Lotyši stále cítia šancu na bod. Cibuļskisovo nahodenie od modrej Vasilevskij vôbec nevidel a mal poriadne šťastie, že skončilo mimo jeho bránku.
56:11
Na opačnej strane zrazil Kučerov Dārziņšovu strelu priamo k Vasilevskému. Najproduktívnejší hráč turnaja a základnej časti NHL predvádza skvelú prácu i v obrane.
55:37
Andronov si narazil puk v strednom pásme s Kovaľčukom, pri prechode do lotyšskej tretiny mu ale puk vypichol Marenis.
55:23
Lotyši sa stále snažia niečo s výsledkom urobiť, znovu sa ale pri prechode cez útočnú modrú previnili ofsajdom.
55:10
Kučerov peknou zadovkou prihral Zajcevovi, ktorý minul Merzlikinsovu bránku.
54:55
Teraz si všetci mysleli, že sa bude pískať ruské zakázané uvoľnenie, rozhodcovia ale nič nesignalizovali. Rusi sa k puku dostali ako prví, hneď ho ale v lotyšskom pásme stratili.
54:00
Strely na bránku v 3. tretine: 10:7
53:31
Meija zachytil ruskú rozohrávku v strednom pásme a vyrazil s Keninšom do prečíslenia 2 proti 1. Meijovi sa prihrávka cez ležiaceho ruského obrancu nevydarila a jeho spoluhráč nedokázal puk zasiahnuť.
52:31
Ďalší ruský útok končí strelou Kovaľčuka, ktorú zablokoval Kulda. Lotyšský obranca okamžite otáča hru.
52:00
Rusi po dlhej dobe v lotyšskej tretine. Chafizullin nahodil puk, avšak mimo Merzlikinsovu bránku a Rusi potom puk stratili.
51:40
Ďalšie nahodenie, tentokrát od Robertsa Bukartsa, znovu chytil Vasilevskij.
51:12
Jaks obišiel dvoch Rusov, tí ho ale potom vytlačili k mantinelu. Jaks tak aspoň posunul puk na modrú Kuldovi, ktorého nahodenie opäť zlikvidoval pozorný Vasilevskij.
50:44
Lotyšom sa nevydaril prechod do útoku a Balcers sa ocitol v ofsajde.
50:08
importantRusi vyrazili do prečíslenia 3 na 2. Dadonov sa otočil okolo obrancu na ľavom krídle a prihral na opačnú stranu Orlovovi, ktorý zblízka trafil pravú tyčku lotyšskej bránky.
49:30
Rusi sú pod veľkým tlakom a vyhadzujú puk na zakázané uvoľnenie.
48:48
importantBičevskis sa po Keninšovej prihrávke otočil okolo Vasilevského bránky a snažil sa zasunúť puk k ľavej tyčke. Vasilevskij sa premiestnil včas a puk vyrazil.
48:14
Už je ale hra opäť v lotyšskej tretine. Kovaľčuk s Plotnikovom bojovali o puk pri mantineli za Merzlikinsovou bránkou, nedokázali ho ale vybojovať a Lotyši ho vyhodili.
47:48
Rusi majú proti napádajúcim Lotyšom veľké problémy s rozohrávkou a už dvakrát sa pobaltskému tímu podarilo získať puk. Nebezpečná strela ale z toho nebola.
46:40
Dārziņš sa skvele uvoľnil na pravom krídle, tvrdou strelou ale výrazne minul ruskú bránku.
46:19
Malkin prihrával vzduchom pred lotyšskú bránku na Grigorenka, ten ale nedokázal ťažký puk zasiahnuť. Hrá sa teraz rýchly hokej zo strany na stranu.
45:40
Nie, Ovečkinovi sa dnes jednoducho nedarí. Znovu mu odskočil puk v dobrej streleckej pozícii a znovu sa nedokázal dostať do zakončenia.
45:06
Sergačov svojou rozohrávkou prihral Meijovi, ruský obranca ale svoju chybu hneď napravil, keď pripravil Lotyša o puk.
44:25
Lotyši potom vyhodili puk na vlastnú striedačku.
44:22
Zajcev si nakorčuľoval na Kovaľčukovu kolmicu a prihrávkou pred lotyšské bránkovisko hľadal Plotnikova, ktorý ale nedokázal pred Merzlikinsom puk zasiahnuť.
43:41
A ďalšia dobrá strela Lotyšov, tentokrát od Balcersa z pravého kruhu. Opäť ju ale Vasilevskij videl a pokryl.
43:23
Zile po krátkej kombinácii v ruskej tretine strieľal od modrej, Vasilevskij však jeho strelu videl a bez problémov ju hneď chytil.
42:50
Malkinovu prihrávku na Kovaľčuka zastavil Kulda, útočník Pittsburghu Penguins sa ale dostal k odrazenému puku a hneď ho poslal na lotyšskú bránku. Merzlikins si poradil a strelu zlikvidoval.
42:36
Balcers nepresnou prihrávkou na Blugersa vyhnal Lotyšov z ruského pásma. Pobaltskému tímu sa ďalšie dva pokusy o útok nevydarili.
41:57
Lotyši i tak vstúpili do tretej tretiny veľmi aktívne. Meija sa pokúsil zaskočiť Vasilevského strelou od mantinelu z ostrého uhla, Vasilevskij bol však pri tyčke včas a puk chytil.
41:32
Nesterov vyhodil puk na ruské zakázané uvoľnenie.
41:24
Rusko v plnom počte.
40:55
Lotyši sa nedokážu usadiť v ruskej tretine a Rusi ich s ľahkosťou držia v strednom pásme.
40:33
Grigorenko obral o puk na útočnej modrej Cibuļskisa a vyrazil do samostatného úniku. Ruský útočník musel napokon zakončovať z bekhendu a Merzlikins jeho pokus zlikvidoval.
40:10
Lotyši vyhrali vhadzovanie a ešte zhruba minútu a pol budú hrať presilovku 5 proti 4.
40:01
changeLotyšské striedanie brankárov bol asi len nejaký taktický ťah. Do tretej tretiny nastupuje v lotyšskej bránky namiesto Kristers Gudlevskisa opäť Elvis Merzlikins.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 14:01.
Rusi v druhej tretine otočili skóre vo svoj prospech a po druhej tretine idú do kabíny s dvojgólovým náskokom. Už v 27. sekunde druhej tretiny vyrovnal Orlov a po ňom sa ešte presadili Gusev a Kučerov. Potom Rusi predsa len trochu zvoľnili a do nebezpečných situácií sa dokázali dostať i Lotyši, Vasilevskij si ale v tejto tretine dokázal udržať čisté konto. Tretiu tretinu začnú Lotyši presilovkou, ktorú si prenesú z druhej tretiny.

Strely na bránku v 2. tretine (celkovo): 6:10 (11:23)
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:50
Gavrikov po vyhranom vhadzovaní nedokázal vyhodiť puk, trojica Rusov ale napokon po nepresnej Balcersovej strele vyhodila puk mimo vlastné pásmo.
39:24
changePrekvapivé striedanie lotyšských brankárov: z ihriska odchádza Elvis Merzlikins, prichádza Kristers Gudlevskis.
39:24
Vylúčenie v tíme Rusko (Nikita Nesterov – 2 min., zovretie puku).
39:07
importantIndrašis dostal prihrávku na ľavú stranu, odkiaľ ešte hľadal pred ruským bránkoviskom Balcersa, tomu sa ale puk odrazil od korčulí tesne mimo ruskú bránku.
38:33
Dārziņš skúsil prekvapiť Vasilevského z ostrého uhla, trafil ale len bočnú sieť. Lotyši stále držia puk.
38:15
Lotyši sa hneď po vhadzovaní usadili v útočnej tretine a rozostavili sa do tradičnej presilovkovej formácie.
37:55
Vylúčenie v tíme Rusko (Nikita Zadorov – 2 min., vrazenie na mantinel + 10 min. osobný trest, nešportové správanie). Trest odpyká Nikita Gusev.
37:55
Rihards Bukarts je evidentne otrasený a za pomoci svojich spoluhráčov odchádza do kabíny.
37:55
Zadorov narazil veľmi tvrdo na mantinel Rihardsa Bukartsa, ktorý vrazil hlavou na mantinel. Rus bude vylúčený a Lotyš je v opatere lekárov.
37:34
Jaksova prihrávka spoza ruskej bránky sa odrazila od dvojice hráčov k Vasilevskému, ktorý puk chytil pred Indrašisom.
36:50
Rusi majú zápas pevne pod kontrolou a sú na hracej ploche jasnými pánmi. Kuznecov prihral cez troch Lotyšov do pravého kruhu voľnému Sergačovovi, tomu ale v dobrej pozícii puk preskočil hokejku.
36:34
Na opačnej strane strieľal z pravej strany Andronov, namieril však nad Merzlikinsovu bránku.
35:57
Blugers potom strieľal sám po vyhranom vhadzovaní v ruskej tretiny, Vasilevského lapačka bola pripravená.
35:40
Blugers oblúčikom za ruskú obranu vyslal dopredu Keninša, proti ktorému vystúpil pred vlastné bránkovisko Vasilevskij a puk chytil.
35:18
Roberts Bukarts sa pri lotyšskom striedaní pokúsil o odvážny prienik cez troch brániacich Rusov, tí ho ale dokázali o puk pripraviť.
34:22
Rusom sa ale rozohrávka nevydarila a k puku sa dostal Balcers, ktorý strieľal cez obrancu z ľavého kruhu. Strela minula Vasilevského bránku.
34:00
Cibuļskisovo nahodenie od modrej sa odrazilo do rohu ruskej tretiny, kde sa k puku dostal Orlov.
33:36
Tempo zápasu po treťom góle výrazne opadlo. Rusi už majú dvojgólový náskok a nemajú dôvod hnať sa za každú cenu do útoku.
32:51
Vylučovať sa ale nebude, rozhodcovia vyhodnotili zákrok Orlova ako čistý. Batna medzitým odišiel do kabíny.
32:51
Orlov vrazil do predkloneného Batnu, ktorého zasiahol lakťom. Batna zostáva ležať na ľade a je ošetrovaný.
32:40
32:40
goalRusko dalo gól!
Rusi navyšujú svoj náskok! Anisimov vypichol Lotyšom puk pri ich rozohrávke a vysunul do samostatného úniku NIKITA KUČEROVA, ktorý i so šťastím poslal puk po teči od hokejky brániaceho Sotnieksa medzi Merzlikinsove betóny. Asistencia: Arťom Anisimov.
32:11
Rusi sa trochu upokojili obratom v zápase a Lotyši majú zrazu priestor na svoje útočné akcie. Tentokrát ich útok zastavil ofsajdový verdikt.
31:40
Balinskis si dobre nakorčuľoval na Jaksovu prihrávku, nepresnou strelou ale vyhnal svoj tím z útočnej tretiny.
31:25
Útok Rusov zastavil ofsajd Chafizullina.
31:13
importantIndrašis sa pokúsil nabrať puk na hokejku za ruskou bránkou a florbalovo ju hodiť do ruskej bránky. Vasilevskij sa včas pritlačil k tyčke a puk chytil. Rusi si zjavne ešte asi dobre pamätajú na gól, ktorý im v semifinále MS 2011 práve v tejto hale strelil Fín Granlund...
30:50
Lotyšské zakázané uvoľnenie.
30:24
Strely na bránku: 7:21
Držanie puku v 2. tretine: 45 % : 55 %
30:02
Lotyšov predchádzajúce skvele zahrané oslabenie výrazne povzbudilo a aspoň opticky vyrovnali obraz hry.
29:35
29:35
importantCibuļskis sa hneď po návrate z trestnej lavice dostal do obrovskej šance. Balcers ho našiel prihrávkou z pravého krídla, proti jeho zakončeniu sa však skvele premiestnil k svojej pravej tyčke brankár Vasilevskij.
29:20
Lotyšsko v plnom počte.
29:09
Rusom sa v tejto presilovke vôbec nedarí rozostaviť sa do presilovkovej formácie a už trikrát ich Lotyši vytlačili z vlastnej tretiny.
28:21
Gegeris sa snažil i vo vlastnom oslabení o sólový prienik a takmer sa mu vydaril, o puk ale v rozhodujúcom momente prišiel.
27:20
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Oskars Cibuļskis – 2 min., hodenie hokejky alebo predmetu).
27:10
importantMerzlikins vyrazil tvrdú Dadonovu strelu len pred seba, kde sa k dorážke dostal Malkin. Hviezda Pittsburghu Penguins zblízka bránku Merzlikinsa tesne minula.
26:56
Marenis hneď po prechode útočnej modrej vystrelil, Vasilevskij puk vyrazil do rohu. Tam oň Lotyši prišli a musia sa rýchlo vrátiť dozadu.
26:24
Lotyši vyhadzujú puk na zakázané uvoľnenie.
26:05
Zajcev potiahol puk po pravom krídle do útočnej tretiny a nahadzoval puk pred lotyšskú bránku, Merzlikins bol však pripravený a hrací predmet pohotovo chytil do lapašky.
25:14
Meija pekne prestrčil puk na rozbehnutého Dārziņša, ktorého ale vytlačil ruský obranca mimo streleckú pozíciu. Lotyši sa potom znovu zasekli v rohoch útočného pásma.
24:36
Lotyši podobne ako po prvom inkasovanom góle zatlačili Rusov do ich tretiny, ruská obrana ale zatiaľ v tejto tretine funguje výborne a kombinácia Lotyšov prebieha len v rohoch útočného pásma.
23:50
23:50
Rusko otáča skóre! Kučerovovi sa nevydarila strela z voleja, puk sa ale pred bránkou dostal k cloniacemu Dadonovovi, ktorý ho posunul doľava NIKITOVI GUSEVOVI a ten ho z prvej poslal do odkrytej Merzlikinsovej bránky. Asistencie: Jevgenij Dadonov, Nikita Kučerov
23:32
Kučerov cez dvoch Lotyšov prihral na opačnú stranu Gusevovi, ktorý si ale namiesto strely z prvej puk spracoval. Lotyši sa tak k nemu dostali a vyhodili ho z vlastnej tretiny.
23:13
Rusi vyhrali vhadzovanie a rozostavili sa do presilovkovej formácie.
22:54
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Artūs Kulda – 2 min., nedovolené bránenie).
22:23
Ďalší lotyšský útok zastavil ofsajd.
21:55
Rihards Bukarts prihral napravo svojmu rozbehnutému bratovi Robertsovi, ten ale v nádejnej pozícii úplne minul Vasilevského bránku.
21:21
Lotyši sa snažili o okamžitú odpoveď a na chvíľu zatlačili Rusov do ich pásma, ani jedna zo striel ale neletela na Vasilevského bránku.
20:27
20:27
Rusi hneď na začiatku druhého dejstva vyrovnávajú! Kovaľčukova strela po prihrávke Plotnikova sa odrazila na ľavú stranu k mantinelu, odkiaľ z prvej vystrelil DMITRIJ ORLOV a svojou bombou vymietol pravú šibenicu Merzlikinsovej bránky. Asistencie: Iľja Kovaľčuk, Sergej Plotnikov.
20:09
Prvé vhadzovanie v druhej tretine vyhrali Rusi, hneď pri prvom útoku sa ale dostal Plotnikov do ofsajdu.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 13:04.
Lotyšom sa vstup do zápasu nevydaril a dostali sa pod veľký ruský tlak, ktorý ale zásluhou skvelého Merzlikinsa a i poriadnej dávky šťastia dokázali prežiť. Po jeho opadnutí hneď udreli v presilovke 4 proti 3 a aj keď sa pri štvorminútovom oslabení znovu dostali pod drvivý tlak, tak gól neinkasovali a do kabíny idú s prekvapivým náskokom. Rusi budú musieť výrazne spresniť streľbu, z množstva skvelých pozícií totiž mierili buď na pripraveného Merzlikinsa alebo mimo lotyšskú bránku.

Strely na bránku v 1.tretine: 5:13
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:24
Až teraz sa znovu dostali do ruskej tretiny, s hracím predmetom si ale zatiaľ prihrávajú len okolo mantinelu.
18:55
Marenis zablokoval cestu prenikajúcemu Malkinovi a Rusom sa nedarí dostať sa na dlhšiu dobu k puku.
18:09
18:09
importantMeija nečakane vystrelil z pravej strany od mantinelu a jeho puk vyrazil Vasilevskij pred seba na Kuldu, ktorý sa ocitol osamotený pred ruskou bránkou. Vasilevskij potom ďalším skvelým zákrokom vyrážačkou vyrazil Meijovu strelu.
17:48
Balcers sa dobre uvoľnil cez ruského obrancu a donútil Vasilevského k zákroku.
17:24
Strely na bránku: 2:13
Držanie puku: 36 % : 64 %
17:06
Lotyši už hrajú v pätici, v ich pásme sa ale rozpútalo hotové peklo. Zile nemohol snáď tri minúty vystriedať a úplne unavená štvorica Lotyšov sa len snažila blokovať strely Rusov. Napokon im pomohol Dadonov postavením v bránkovisku Merzlikinsa.
16:50
16:25
Kučerov po krásnej rýchlej kombinácii našiel voľného Guseva, ktorý z prvej tesne minul lotyšskú bránku.
15:40
Dvakrát za sebou dostal Ovečkin puk na korčule vo svojej obľúbenej pozícii. Napokon to hviezda Washingtonu Capitals skúsila príklepom, lotyšský obranca jeho strelu zablokoval na ochrannú sieť.
15:17
Rusi už sú späť v útočnom pásme. Zajcevova strela skončila mimo a následne Ovečkin minul Kuznecovovu krížnu prihrávku.
14:28
Lotyši vyviezli puk z vlastnej tretiny a dokonca sa Indrašis takmer dostal do zakončenia, ruská obrana ho ale v rohu vlastnej tretiny pripravila o puk.
13:55
importantGusev nabil krížnou prihrávkou na strelu z voleja Kučerovovi, ktorý trafil ľavú tyčku lotyšskej bránky!
13:21
Rusi sa okamžite rozostavili do presilovkového vzorca, strela od zbornej ale zatiaľ neprišla.
12:50
Toto vylúčenie je veľmi kuriózne. Keninš strieľal od modrej, pri strele ale zlomil hokejku a jej úlomok zasiahol Ovečkina.
12:50
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Ronalds Keninš – 2+2 min, nebezpečná hra vysokou hokejkou).
12:24
Až teraz sa im to podarilo zásluhou Ovečkina, potom ale svojich spoluhráčov znovu vyhnal z pásma nepresnou prihrávkou.
11:58
Rusi sú zjavne zaskočení inkasovaným gólom a prechod do útočnej tretiny sa im v týchto chvíľach vôbec nedarí.
11:27
Dadonov vysunul kolmou prihrávkou na ľavé krídlo Malkina, ktorý strieľal cez Kuldu, Merzlikins bol pripravený a ľavým betónom strelu vyrazil.
10:55
Rusi vôbec prvýkrát na turnaji inkasovali gól v oslabení a prvýkrát prehrávajú.
10:28
10:28
goalLotyšsko dalo gól!
Lotyši využívajú presilovku a otvárajú skóre! Dzierkals prešiel s pukom od mantinelu popri modrej a nečakanou prihrávkou na pravú stranu nabil na strelu z voleja OSKARSOVI CIBUĻSKISOVI, ktorý namieril presne k ľavej tyčke Vasilevského bránky. Asistencia: Miks Indrašis.
10:07
Lotyši sa hneď dostali do tlaku. Balinskis sa po kombinácii dostal medzi obrancov Ruska, jeho pokus ale na poslednú chvíľu zablokoval na ochrannú sieť Zajcev.
09:35
09:35
Vylúčenie v tíme Rusko (Vladislav Gavrikov – 2 min., hákovanie).
09:35
Indrašis sa dostal medzi kruhy cez Gavrikova, ktorému nezostalo nič iné, len ho zahákovať. Lotyši budú hrať presilovku 4 proti 3.
09:01
Kučerov si prevzal puk v strednom pásme a obišiel s ním lotyšskú bránku, Lotyši mu ale zablokovali všetky možnosti na prihrávku.
08:45
Kučerov vystrelil hneď po buly, Merzlikinsova lapačka bola pripravená.
08:39
Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Teodors Blugers – 2 min., nedovolené bránenie).
Vylúčenie v tíme Rusko (Jevgenij Kuznecov – 2 min., hrubosť).
08:25
importantOvečkin si nakorčuľoval svojou typickou akciou po ľavom krídle a cez obrancu vystrelil k vzdialenejšej tyčke, Merzlikins skvelým zákrokom pravým betónom vyrazil puk.
08:02
Grigorenko sa snažil tečovať strelu Orlova od modrej, to sa mu ale nevydarilo. Následný pokus Grigorenka skončil opäť v Merzlikinsovej lapačke.
07:50
Orlov strieľal z prvej od modrej po prihrávke Malkina, jeho pokus ale zlikvidoval pripravený Merzlikins.
07:36
Hrá sa prakticky bez prerušenia. Zadonov získal puk za lotyšskou bránkou, prihrávka na spoluhráčov sa mu ale nevydarila a Rusov ňou vytlačil z lotyšskej tretiny.
06:47
Ojedinelý útok Lotyšov viedol Balinskis, puk ale len nahodil do ruskej tretiny, kde ho hneď prevzali ruskí obrancovia.
06:12
Ruský tlak sa ale znovu stupňuje. Zborná má od začiatku zápasu jasnú prevahu.
05:44
05:44
importantKuznecov potiahol puk po ľavej strane a vrátil ho do druhej vlny Ovečkinovi, ktorý si obhodil obrancu a svojou strelou tesne minul Merzlikinsovu bránku.
05:12
Rusi vhadzovanie vyhrali a znovu sa dostali k puku. Lotyši sa okamžite zoradili v strednej tretine.
04:30
Indrašis nahodil puk zo stredného pásma a Vasilevskij ho musel chytiť. Vhadzovanie v ruskej tretine.
04:10
Marenis sa pokúsil o individuálny prienik, pri vlastnej modrej ho ale tvrdým nárazom na mantinel zastavil Plotnikov. Rusi znovu zakladajú útočnú akciu.
03:32
importantGrigorenko našiel prihrávkou spoza kruhmi medzi kruhmi voľného Anisimova, ktorého strelu na lotyšskú bránku zablokoval jeden z lotyšských obrancov.
03:07
Kučerov donútil Merzlikinsa k prvému zákroku nahodením od mantinelu.
02:39
Lotyšom sa konečne podarilo vyhodiť puk a následná rýchla rozohrávka Rusov končí ofsajdom Plotnikova.
02:32
Rusi teraz zvierajú svojho súpera, ktorý je navyše prakticky oslabený, pretože Roberts Bukarts prišiel o hokejku.
02:08
Lotyši vstúpili do zápasu s veľkým rešpektom. Barabanov obkrúžil celé útočné pásmo bez toho, aby ho niekto atakoval. Po jeho prihrávke strieľal Ovečkin, jeho pokus bol zablokovaný.
01:21
Nahodenie Sergačova vyhodil zo svojej tretiny Meija, Rusi sa ale znovu dostali k puku.
00:47
Rusi sa s rozohrávkou svojho prvého útoku nikam neponáhľajú. Lotyši ich nenapádajú, majú tak dostatok času a priestoru na rozohrávku.
00:25
Úvodné vhadzovanie vyhrali Lotyši a okamžite sa tlačili do ruskej tretiny. Tam o puk prišli.
00:01
Oba tímy už sú na ľadovej ploche. Lotyši budú hrať v tradičných červených dresoch, Rusi v bielych.

Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Cibuļskis, Kulda, Sotnieks (A), Zile, Balinskis, Jaks – Balcers, Blugers, Keninš – Dārziņš (C), Meija, Indrašis – Roberts Bukarts (A), Bičevskis, Rihards Bukarts – Gegeris, Batna, Marenis – Dzierkals.

Rusko: Vasilevskij (Georgijev) – Nesterov, Sergačov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov – Dadonov (A), Malkin, Grigorenko – Barabanov, Kuznecov (A), Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – S. Plotnikov, Andronov, Kovaľčuk (C) – Telegin.

Rozhodca: Hribik (ČR), Sidorenko (Biel.) – Goljak (Biel.), Oliver (USA).
Vzájomné zápasy

Vo vzájomných zápasoch je úspešnejšie Rusko, ktoré z deviatich duelov vyhralo sedem a dvakrát prehralo. Lotyšsko porazilo Rusov naposledy na MS 2003 (2:1), od tej doby utrpelo s týmto súperom šesť prehier za sebou. V posledných dvoch vzájomných zápasoch na MS nedali Lotyši Rusom ani jeden gól.

RUSKO

Rusi sú asi najväčším favoritom na titul a zatiaľ túto pozíciu potvrdzujú. Bratislavskú skupinu B vedú s bilanciu 4 výhier zo 4 zápasov, pričom inkasovali len dva góly a v posledných troch zápasoch si udržali čisté konto. V poslednom zápase strelili Rusi Talianom 10 gólov, dnes ich ale čaká predsa len o niečo kvalitnejší súper, proti ktorému to rozhodne nebude tak jednoduchý zápas. Obrovská ofenzívna sila stelesnená druhým najproduktívnejším hráčom turnaja Nikitom Kučerovom (3+7) či zatiaľ najlepším strelcom MS Jevgenijom Dadonovom (6 gólov) by si však mala podľa papierových predpokladov poradiť so svojim dnešným súperom.

Doterajšie zápasy na MS 2019:
Rusko – Nórsko 5:2
Rusko – Rakúsko 5:0
Rusko – Česko 3:0
Rusko – Taliansko 10:0

Súpiska Ruska na MS 2019:

Brankári – Iľja Sorokin (CSKA Moskva), Alexander Georgijev (New York Rangers, NHL), Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning, NHL)

Obrancovia – Dinar Chafizullin (SKA Petrohrad), Vladislav Gavrikov (Columbus Blue Jackets, NHL), Dmitrij Orlov (Washington Capitals, NHL), Nikita Zajcev (Toronto Maple Leafs, NHL), Nikita Zadorov (Colorado Avalanche, NHL), Nikita Nesterov (CSKA Moskva), Michail Sergačov (Tampa Bay Lightning, NHL)

Útočníci – Ivan Telegin, Sergej Andronov, Michail Grigorenko, Kirill Kaprizov (všetci CSKA Moskva), Alexander Ovečkin, Jevgenij Kuznecov (obaja Washington Capitals, NHL), Jevgenij Malkin (Pittsburgh Penguins, NHL), Arťom Anisimov (Chicago Blackhawks, NHL), Sergej Plotnikov, Alexander Barabanov, Nikita Gusev (všetci SKA Petrohrad), Jevgenij Dadonov (Florida Panthers, NHL), Iľja Kovaľčuk (Los Angeles Kings, NHL), Nikita Kučerov (Tampa Bay Lightning, NHL)
LOTYŠSKO

Lotyši mali byť po vlaňajšom štvrťfinále kandidátmi na postup do vyraďovacej časti i tento rok, hneď vo svojom druhom zápase na turnaji ale podľahli v pravdepodobnom kľúčovom zápase na turnaji Švajčiarom 1:3. Na postup tak potrebujú zabodovať proti dvojici favoritov Rusko – Švédsko, vyhrať nad Nórskom a súčasne veriť, že niekto z ich súperov zaváha. V poslednom zápase viedli po prvej tretine nad Českom 2:0, napokon ale prehrali 3:6 a postup sa im opäť o niečo vzdialil.

Lotyšsko – Rakúsko 5:2
Lotyšsko – Švajčiarsko 1:3
Taliansko – Lotyšsko 0:3
Česko – Lotyšsko 6:3

Súpiska Lotyšska na MS 2019:

Brankári – Elvis Merzlikins (Columbus Blue Jackets, NHL), Kristers Gudlevskis (Dinamo Riga, KHL), Gustavs Grigals (Alaska Fairbanks, USA/NCAA)

Obrancovia – Kristaps Sotnieks, Uvis Balinskis, Kristaps Zile (všetci Dinamo Riga, KHL), Oskars Cibuļskis (HC Hradec Králové, ČR), Ralfs Freibergs (HC Zlín, ČR), Artūs Kulda (Severstal Čerepovec, KHL), Guntis Galvinš (Oceláři Třinec, ČR), Janis Jaks (AIC Yellow Jackets, USA/NCAA)

Útočníci – Lauris Dārziņš, Martins Dzierkals, Emils Gegeris, Gints Meija, Oskars Batna (všetci Dinamo Riga, KHL), Rihards Marenis (Mogo Riga), Rihards Bukarts (Schwenninger Wild Wings, Nem.), Rodrigo Abols (HC Örebrö, Švéd.), Rudolfs Balcers (Ottawa Senators, NHL), Teodors Blugers (Pittsburgh Penguins, NHL), Miks Indrašis (Dinamo Moskva, KHL), Roberts Bukarts (Sparta Praha, ČR), Ronalds Keninš (HC Lausanne, Śvaj.), Maris Bičevskis (HC Hradec Králové, ČR)
Vitajte pri on-line prenose zo zápasu bratislavskej skupiny B medzi Lotyšskom a Ruskom. Stretnutie sa začne o 12:15.
MS v hokeji 2019 sa konajú na Slovensku v štadiónoch v Bratislave a Košiciach 10. až 26. mája 2019. (Autor: SME - Miro Mezei)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Rusi po prvej tretine prehrávali, Lotyšov však nakoniec porazili