Radosť Kanaďanov po vyrovnávajúcom góle Marka Stona.
Radosť Kanaďanov po vyrovnávajúcom góle Marka Stona. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|23. máj 2019 o 08:00

Kanadu delili od vypadnutia desatiny.

MS v hokeji - štvrťfinále

Kanada - Švajčiarsko 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 26. Stone (Fabbro, Dubois), 60. Severson (Stone), 66. Stone (Dubois, Theodore) - 19. Andrighetto (Diaz, Fiala), 40. Hischier (Martschini, Niederreiter).

Rozhodovali: Rantala (Fín.), Fraňo – Lhotský (obaja ČR), Sormunen (Fín.), vylúčení: 3:1 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 6157 divákov.

Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, Myers - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Jost, Turris, McCann - Joseph, Strome, Henrique

Švajčiarsko: Genoni - Josi, Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora - Niederreiter, Hischier, Fiala - Hofmann, Haas, Andrighetto - Scherwey, Kurashev, Martschini - Moser, Bertschy, Ambühl

KOŠICE. Hokejisti Kanady sa piatykrát za sebou prebojovali na majstrovstvách sveta do semifinále.

Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Košiciach zdolali Švajčiarov 3:2 po predĺžení.

Tí tak neobhája striebro spred roka a so šampionátom sa lúčia. Kanaďania spoznajú meno svojho semifinálového súpera až večer po ďalšej dvojici štvrťfinálových zápasov (Česko - Nemecko, Fínsko - Švédsko).

O postup do finále budú bojovať v sobotu 25. mája o 19.15 h, duel sa uskutoční v Bratislave.

Tím Švajčiarska mal v prvej tretine miernu prevahu a korunoval ju v 19. min v presilovej hre gólom Svena Andrighetta. V úvode druhej časti trafil hornú žŕdku kanadský útočník Jonathan Marchessault.

MS v hokeji 2019: Zábery zo štvrťfinále Kanada - Švajčiarsko.: fotogaléria

23.5.2019

Jeho tím sa dočkal vyrovnania až v 26. min, keď výborného brankára Leonarda Genoniho prekonal Mark Stone tečom strely Danteho Fabbra. Švajčiarom však vyšiel závere II. tretiny, v početnej výhode sa k puku dostal voľný Nico Hischier a tri sekundy pred druhou sirénou zariadil najtesnejší náskok pre Švajčiarov.

Kanaďania sa v tretej časti snažili o vyrovnanie, ale Švajčiari pozornou obranou na čele s gólmanom Genonim dlho držali najtesnejší náskok.

V závere však Kanaďania skúsili hru bez brankára a podarilo sa im aj vyrovnať, keď zásah Damona Seversona prišiel štyri desatiny sekundy pred záverečným klaksónom. V predĺžení rozhodol o postupe Kanaďanov Mark Stone.

Hlasy po zápase

Mark Stone, útočník Kanady: "Myslím si, že pri hre 5 na 5 sme boli lepší tím a preto sme si zaslúžili vyhrať. Na takomto turnaji sú mimoriadne dôležité presilovky, v nich sme dnes dostali dva góly. Pred gólom na 2:2 som sledoval čas a predpokladal som, že sme to ešte stihli. V predĺžení sme si hru držali pod kontrolou."

Jonathan Marchessault, útočník Kanady: "Bol to bláznivý zápas. Za náš výkon sme si zaslúžili vyhrať. Po takomto víťazstve vzrastie naša sila."

Nino Niederreiter, útočník Švajčiarska: "Bolo ťažké hrať predĺženie po takom góle na 2:2. Kanaďania mali potom lepší pohyb, my sme museli hľadať iné spôsoby ako ich zdolať. Dnes sme hrali obetavo, zblokovali sme im veľa striel, ale nestačilo to."

Online prenos: Kanada - Švajčiarsko (štvrťfinále MS v hokeji 2019, LIVE, NAŽIVO, Košice)

Majstrovstvá sveta Štvrťfinále 2018/2019
23.05.2019 o 16:15
Kanada
3:2
(0:1, 1:1, 1:0, 1:0)
66' minúta
Švajčiarsko
Góly a asistencie: 26. Mark Stone (Fabbro, Dubois), 60. Severson (Mark Stone), 66. Mark Stone (Dubois, Theodore) – 19. Andrighetto (Diaz, Fiala), 40. Hischier (Martschini, Niederreiter). Rozhodca: Fraňo (CZE), Rantala (FIN) – Lhotský (CZE), Sormunen (FIN). Diváci: 6 157.
Odo mňa je to pre túto chvíľu všetko, ďakujem za vašu pozornosť pri čítaní online textového prenosu. Večer nás tu v Košiciach čaká ešte posledný duel celých majstrovstiev na východe Slovenska. V severskom derby sa o postup do bojov o medaily pobijú Fínsko a Švédsko.

Zatiaľ do čítania, priatelia!
Švajčiarski hokejisti dostávajú aplauz nielen od svojich fanúšikov, ale i od miestnych priaznivcov, u ktorých si získali ich srdcia. Kanadskí hokejisti šli do mix zóny ako prví.
Kanada sa po Rusku stáva druhým postupujúcim do semifinále, bude sa tak sťahovať do Bratislavy.

Mark Stone (Kanada).
Aj taký je hokej. Môžete vyhrávať aj 59 minút a 59 sekúnd, rozhodnú ale záverné desatiny. Švajčiari sa stiahli do obrany, inkasovali 4 desatiny pred koncom riadneho hracieho času a v predĺžení bola celá skaza dokonaná druhým zásahom Stonea v stretnutí.

Strely na bránu – 42:23.
65:07
65:07
goalKanada dala gól!
Švajčiarske srdcia budú ešte dlho smútiť. MARK STONE ukončuje koncovkou do poloprázdnej brány prvé košické štvrťfinále po prihrávke od Duboisa.

Asistencie: Pierre-Luc Dubois, Shea Theodore.
64:58
Striedame počas hry, pri puku Kanada.
64:35
Ten na druhej strane mieril len do pripraveného Murraya.
64:24
Andres Ambühl čisto odstavený Couturierom.
63:52
Kanaďania menej odvážni smerom dopredu, Severson stráca puk.
63:01
Kevin Fiala sa natlačil pred bránu, jeho koncovka bola vytesnená kanadským brankárom.
62:45
Pierre-Luc Dubois neuspel proti Diazovi, ktorý si rýchly protiútok rozmyslel.
62:12
Josi nemal komu, Niederreiter bol len za bránou, ďalší spoluhráč na polceste striedať.
61:48
Príklep od Lina Martschiniho a ani dorážka Andresa Ambühla v bráne neskončila.
61:31
Nikto nechce urobiť žiadnu chybu v obrane. Romain Loeffel našiel strelou švihom iba lapačku Murraya.
60:32
Nino Niederreiter a jeho strela spoza hráča skončila na Murraymu.
60:19
Sean Couturier sa obtočil okolo brány súpera, chcel zasunúť puk k tyčke, Genoni s pozorným betónom.
60:01
Začalo sa predĺženie.
Trojminútová prestávka, štyri desatiny chýbali Švajčiarom k postupu do semifinále po 60 minútach. Severson a celá Kanada s kusiskom šťastia. Nasleduje predĺženie vo formáte 3 na 3, ktoré sa bude hrať na 10 minút. Ak sa v ňom nerozhodne, prídu samostatné nájazdy.
60:00
Tretia tretina sa skončila.
59:59
59:59
Rozhodovali desatiny sekundy, konkrétne štyri! Puk sa prepadol za chrbát Genonima, hrdinom okamihu je DAMON SEVERSON, ktorý ho poslal na bránu náprahom.

Asistencia: Mark Stone.
59:59
59:59
59:59
importantPozor! Puk končí v bráne po niekoľkých dorážkach a strelách, no osobne si myslím, že to bolo už po uplynutí poslednej sekundy! Ešte sa to bude analyzovať na videu!
59:41
Chabot s ďalším pokusom, tento puk skončil zase len u švajčiarskeho gólmana. Do konca zostáva 19 sekúnd a 2 desatiny.
59:32
Už sa zdalo, že vyhodenie od Diaza putuje do prázdnej brány, prvé zdanie ale klamalo. Icing.
59:25
Chabotovo nahodenie od modrej končí aj so šťastím u Genonima, ktorý toho veľa nemôže cez zhluk tiel vidieť.
59:07
Oddychový čas aj pre Kanadu.
59:00
Minúta do konca riadneho hracieho času.
58:50
Švajčiari posielajú puk až do tretiny súpera, tentoraz bez zakázaného uvoľnenia.
58:20
importantJavorovým listom nie je dopriate. Puk poskakoval po bránkovisku, do brány ho ale nedorazil ani Jonathan Marchessault!
57:53
importantKanada hrá so šiestimi hráčmi, Murray na striedačke!
57:40
Bitka o puk pri mantineli, Nino Niederreiter zúročuje svoje schopnosti.
57:10
Hra sa kúskuje, vyhovuje to samozrejme Švajčiarom. Matt Muray sa už pozerá na striedačku.
57:04
Celé to končí len nahodením z uhla, ktoré si Genoni pokryl. Aktivita Cirelliho, Couturiera a Reinharta vyšla navnivoč.
56:32
Puk zase lietal pred Genonim, žiadny z kanadských hráčov ho po strele Seversona neupratal do siete.
56:25
A Švajčiari si po tomto icingu vyžiadali aj oddychový čas.
56:25
Blížime sa do samého záveru. Toto bol už niekoľký icing Švajčiarska v tejto tretine.
55:31
Výborná robota Andrighetta, ktorý získal puk v strednej tretine a potom ho napálil späť smerom na Murraya.
55:14
Chabotova strela takmer z osi ihriska v poslednej chvíli nadvihnutá na ochrannú sieť od Roda.
54:48
Shea Theodore s príklepom takmer od modrej, Genoni toho veľa nevidel, napriek tomu zasiahol betónom.
54:18
Simon Moser si futbalovým spôsobom spracoval puk na prsia v strednom pásme. V útoku už neprerazil.
54:10
Raphael Diaz si to rozmyslel so strelou, aj preto sa k puku dostal Tristan Scherwey. Jeho zrazená koncovka skončila v hľadisku.

53:40
Švajčiari konečne kompletne prestriedali.
53:05
Kyle Turris so zakončením do rohu brány, Genoni vytečoval puk ramenom.
52:57
52:57
importantSean Couturier ani na trikrát nedokázal spred ľavej tyčky dostať puk do siete! Neskutočné, čo predvádza Leonardo Genoni!
52:45
Ďalší icing v podaní krajiny, ktorá dnes nastúpila v bielych dresoch.
52:32
Zakázané uvoľnenie Švajčiarov.
52:16
Thomas Chabot nahodil na bránu z nulového uhla, aby ho vzápätí skúsil doraziť už z druhej strany. Bez úspechu.
51:45
Helvéti sa dopredu tlačiť zbytočne nebudú. Vyhrávajú o gól, každou sekundou sú bližšie k bojom o medaily.
50:51
Nino Niederreiter ukryl svoju strela za hráča, v tandeme mu šiel Fiala. Niederreiter možnosť na prihrávku odmietol, Murray úspešne zasiahol.
50:29
Puk sa ocitá mimo ľadovej plochy.

50:23
Kanada v tlaku, neprichádza ale žiadne zakončenie.
49:43
Marchessaultovu strelu Genoni iba posúva vyrážačkou do rohu klziska.
49:07
Ofsajd Kanady.
49:00
Všetko sa to upokojuje až po zákroku Genoniho a následnou reklamnou prestávkou. Účty si vybavovali Niederreiter a Turris.
48:45
importantMohutne sa píska, švajčiarski fanúšikovia si pýtajú dve vylúčenia, nepríde ani jedno. Raphael Diaz s nebezpečnou strelou netriafa bránu, na druhej strane sa to nedarí ani Nurseovi z bezprostrednej blízkosti.
47:58
Takmer minútový tlak Švajčiari ustáli, poslali puk za Murraya spôsobom, že z toho nie je icing.
47:08
importantMark Stone druhý gól zatiaľ nepridá! Shea Theodore prihral na Duboisa, ten z prvej len priťukol asistentovi kapitána. Stone však z troch metrov poslal puk len do brankára.
46:14
Gaëtan Haas a jeho krížna strela bola pred bránou tečovaná už za rovnovážneho stavu mužov na ľade. Napokon ale priestor troch žrdí netrafila.
46:10
Kanada v plnom počte.
45:30
Mathieu Joseph využil zaváhanie súpera, dostal sa počas vlastného oslabenia pred Genoniho, avšak bekhendom ho prekonať nedokázal.
44:59
importantRoman Josi z ľavého kruhu s dobrým pokusom, Murray ho vyráža do hry.
44:45
Adam Henrique posiela puk aspoň do stredného pásma.
44:18
Kanada sa okamžite oslobodila.
44:10
Vylúčenie v tíme Kanada (Kyle Turris – 2 min., faul lakťom).
44:00
Až príliš razantný oblúčik z vlastnej obrannej tretiny poslal Roman Josi. Icing.
43:34
Najprv Stone príklepom vôbec netrafil cieľ, potom tu bol Marchessault, ten našiel iba lapačku švajčiarskeho gólmana...
43:10
Zrazená strela Josepha do rohu klziska, odkiaľ sa hra po desiatich sekundách dostala do bránkoviska. Genoni si pripísal jubilejný dvadsiaty zákrok dňa.
42:26
V pozore musí byť i Murray, Andres Ambühl ho neprekvapil svojou koncovkou.
42:05
Leví skok Leonarda Genonima zachraňuje Švajčiarov od ďalších dorážok. Predtým Kanada šikovne využila hybridný icing, keď sa už-už do šance dostával Mathieu Joseph. Genoni zase výborne s hokejkou.
41:28
Formácia so Stoneom a Marchessaultom uväznila Švajčiarov v ich pásme, k strele ale neprišlo.
40:46
Anthony Cirelli to poslal priamo do lapačky Murraya. Krásny okamih na oboch stranách.
40:25
Ofsajd Kanady končí nádejnú akciu.
40:01
Začala sa tretia tretina.
V strednej časti hry sa presadili obe strany po jednom kúsku, čo znamená naďalej vedenie Helvétov. Stone najprv tečoval strelu Fabbra od modrej, aby necelé štyri sekundy pred odchodom do šatní poslal Švajčiarsko na koňa z dorážky Hischier.

Tretia tretina sa začne približne o 17:56.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:57
39:57
goalŠvajčiarsko dalo gól!
Javorové listy nezvládli záver tretiny, keď si nepostrážili NICA HISCHIERA pri pravej tyčke. Dorážka mladíka z NHL, Murray nestihol reagovať po vyrazení strely Martschiniho len smerom do ľavého kruhu, kde už bol Hischier dostatočne pripravený.

Asistencie: Lino Martschini, Nino Niederreiter.
39:33
Roman Josi mal kúsok času na lepšie zamierenie, jeho koncovka končí len v náručí Murraya. Z presilovky je fuč temer minúta a pol.
39:00
Minúta do konca druhej tretiny.
38:30
importantNo boli to Kanaďania, ktorí mohli udrieť. Rýchla kontra a prečíslenie zároveň, Darnell Nurse z osi ihriska trafil len pravú tyčku!
38:19
Tristan Scherwey po buly okamžite na zemi, v tvári mu totiž zašramotila hokejka súpera. Vylúčeným mužom je Jonathan Marchessault za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou – dve minúty.
38:14
Andres Ambühl len preveril pozornosť kanadského muža v maske. Strela k tyčke, Murray s ňou nemal žiadne problémy.
37:55
Puk po nahodení od modrej tečovaný Kanadou, buly pred Murrayom.
37:20
Fiala si striedanie predĺžil, dostal sa ešte raz do palubnej pozície, v nej ale priestor troch žrdí netrafil.
36:43
Elitná formácia európskej krajiny sa k vážnejšiemu pokusu počas tohto striedania nedostala, Fialova koncovka zrazená.
36:11
Josi bekhendovo od modrej, k žiadnemu teču neprišlo. Bieli stále v útočnej tretine.
36:05
Po zákroku Murraya je tu buly po jeho pravici.

35:36
35:36
importantChristoph Bertschy teraz zahodil aj nemožné! Protiútok Helvétov dvaja na jedného, Bertschy si položil Murraya, mohol zakončovať, puk zatiahol za bránu, kde sa ho spätne pokúšal dostať okolo tyčky do siete. Nepodarilo sa, Kanaďania pri sebe mali veľké šťastie v podobe Fabbra, ktorého hokejka odvrátila to najhoršie na samotnej bránkovej čiare.
34:44
Len tečovaný puk do útočného pásma Švajčiarska, Kanada sa pri prechode do ofenzívy trápi.
33:51
Philippe Myers nedovolil natlačiť sa Scherweymu pred Murraya po krásnej prienikovej prihrávke cez tri čiary. Škoda.
33:29
Cirelli vtlačený do útočného pásma Josim, píska sa ofsajd Javorových listov.
33:05
Strieda sa počas hry, tempo duelu o čosi upadlo.
32:20
Máme tu reklamnú prestávku po ofsajde Kanaďanov.
31:52
Nikým nechránený Sven Andrighetto sa po ľavej strane dostal až pred bránu, kde si to chcel ešte prehodiť na bekhend. Na to si dal Murray pozor a pohotovo zakročil.
31:32
Tristan Scherwey so zakončením schovaným za hráča, Murray puk vyráža iba do hry.
30:36
Adam Henrique svojím bekhendom sprava iba míňa priestor brány. Znovu sa mohlo zdať, že si Švajčiari pomáhali faulom.
30:10
importantDamon Severson možno trochu hákovaný pri svojom nájazde na Genonima od Hischiera, vylučovať sa nebude.
29:45
Avšak rozohrávka nejaká úspešná nebola, Kanada je späť v útoku.
29:29
Ako víťaz vychádza Romain Loeffel, ktorý sa už rozhliada, komu by mohol nahrať.
29:05
Tvrdé momenty za bránou Helvétov, puk sme nevideli asi desať sekúnd.
28:10
Roman Josi na útočnom výpade, aj kvôli bráneniu Stonea sa do koncovky nedostal.
27:36
Nepresná strela Chabota, ešte horšia rozohrávka od Mosera.
26:56
Na druhej strane sa musel činiť po aktivite Turrisa Genoni.

26:48
Kevin Fiala až pridlho váhal s pukom na hokejke. Výsledkom je len nepresná strela zo stredu útočnej tretiny.
25:45
25:45
Švajčiari nedokázali prestriedať a pykajú za to. Prihrávka od zadného mantinelu k tomu pravému, príklep Fabbra a dokonalý teč MARKA STONEA pred bránkoviskom! Leonardo Genoni neskoro zaklapol betóny, je vyrovnané!

Asistencie: Dante Fabbro, Pierre-Luc Dubois.
25:21
Celá chyba Loeffela vyústila do tlaku Kanady, tá zostáva v útoku vďaka icingu súpera.
24:54
Romain Loeffel môže byť len rád, že Sam Reinhart nepotrestal jeho stratu puku za vlastnou bránou. Koncovka Reinharta totiž šla len mimo bránu.
24:38
Christoph Bertschy so švihom z pravej strany a takmer od mantinela. Murray ukryl puk v lapačke, hrať s ním však nechcel.
24:18
Buly v obrannom pásme Javorových listov.
23:57
Shea Theodore si ľahol na ľad, aby zabránil "žabke" pred bránu od Scherweyho. Nádherný defenzívny moment.
23:41
Adam Henrique sa prebil do útoku, kde aj strieľal, no len do hrude Genoniho.
23:17
importantRomain Loeffel napriahol od modrej, jeho delovka prešla popod betón Murraya a skončila asi tak tri centimetre mimo pravej tyčky!
22:47
Severson a jeho nepodarená rozohrávka znamenajú zakázané uvoľnenie.
22:14
Najskôr sa rozhodcom nepáčila hra vysokou hokejkou alebo rukou, vhadzuje sa pred Genonim.
22:07
Joël Genazzi so strelou temer od modrej, Matt Murray pre istotu puk prikryl.
21:38
Švajčiarsko v plnom počte.
21:29
importantA Jonathan Marchessault do tretice, kanadský útočník z Las Vegas totiž nastrelil hornú žŕdku po individuálnej akcii a po zakončení z osi ihriska.
21:09
Ten istý hráč triafa Romaina Loeffela len do korčúľ, Švajčiari si môžu opäť vydýchnuť.
20:25
Jonathan Marchessault so svojím pokusom z pravého krídla neuspel, Švajčiari následne puk vyhadzujú.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Švajčiari ustáli hru súpera, boli miestami aj lepší. V konečnom zúčtovaní ale platia góly. Helvéti skórovali v predposlednej minúte v presilovke zásluhou Andrighetta, ten si bude na začiatku druhej dvadsaťminútovky odpykávať svoj trest za bránenie v hre Murraymu. Šance mal aj Niederreiter, zakaždým však zlyhal. Kanada musí zapracovať, inak môže na turnaji skončiť predčasne ešte pred semifinále.

Druhá tretina sa začne približne o 17:06.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:38
Sven Andrighetto síce pred vyše minútou skóroval, teraz bude musieť tŕpnuť. Arbitri ho vylučujú za bránenie v hre brankárovi. Dve minúty.
19:16
Zrazená prihrávka Švajčiara z pravej strany skončila až medzi divákmi. Vhadzovať sa bude v strednom pásme.
19:00
Minúta do konca prvej tretiny.
18:38
Pierre-Luc Dubois na poslednú chvíľu zachraňoval pásmo pre Kanadu.
18:06
18:06
Presilovka využitá! Polovysoká strela náprahom od SVENA ANDRIGHETTA, pred bránou ešte clonili dvaja hráči. Švajčiarsky útočník to od ľavého mantinelu trafil k ľavej tyčke naozaj ukážkovo.

Asistencie: Raphael Diaz, Kevin Fiala.
17:40
Švajčiari o niekoľko sekúnd strácajú pásmo, hromadne sa strieda.
17:27
Haasova krížna rana bránu netrafila.
17:14
Helvéti sú už ale usadení pred Murrayom, kde si prihrávajú puk.
16:46
Damon Severson vyhadzuje puk za bránu Genoniho.
16:40
Diváci reagujú na stret McCanna a Scherweyho. Kanaďan bránil Švajčiarovi v pohybe, nedovolené bránenie je na svete, s ním aj prvá presilovka. Dve minúty pre Jareda McCanna.

15:39
Krásna akcia zámorskej krajiny, Sean Couturier posielal puk zľava doprava na Cirelliho, toho ale v poslednej chvíli zblokoval jeden zo Švajčiarov.
15:18
Toho sa na druhej strany dopúšťajú Kanaďania, aj preto je v tejto chvíli reklamná prestávka odvolaná.
15:05
Švajčiari s miernymi problémami, puk radšej len vyhadzujú tak, aby z toho nebolo zakázané uvoľnenie.
14:40
Dubois nahodil puk z ľavého kruhu, ten sa len odrazil od Stonea späť na os klziska.
13:46
Elitná formácia Kanady doplnená Cirellim nevymyslela nič, dobrým blokom sa tam predstavil Fiala.
13:05
Posúvame sa do stredného pásma, kanadský útočník hral proti ofenzívnym pravidlám.
12:54
Leonardo Genoni má čo robiť v posledných momentoch, teraz mu v spoločnosť v bránkovisku robil i kapitán súpera Kyle Turris, ktorý skončil na chrbte. Rozhodcovia hru prerušili, vhadzuje sa pred Genonim.
12:31
Turris netrafil puk ideálne po prihrávke Josta. Javorové listy napriek tomu zostávajú v útoku.
12:27
Švajčiarsko s icingom, pokus o dokorčuľovanie puku bol márny.
11:33
A ešte jedna strela a v nej Shea Theodore. Ofenzívny výlet zadáka Las Vegas, Genonimu pomohli pri zákroku aj obrancovia.
11:07
importantShea Theodore pálil od modrej, Pierre-Luc Dubois sám pred bránou dorážal puk len za ňu. Dôvodom je aj zákrok švajčiarskeho brankára, ktorý si na strelu ešte dokázal siahnuť.
11:01
Rýchla akcia Marka Stonea po víťaznom buly vo vlastnom pásme. Pokus urasteného útočníka končí len v náručí Genoniho.
10:51
Až teraz to vzal na seba Roman Josi, ktorého zblokovaná strela končí na ochrannej sieti.

10:26
Helvéti naďalej držia Kanadu v šachu, darí sa im kombinovať, je to ale bez strely na bránu.
09:52
Nino Niederreiter v druhej veľkej tutovke, keď po dostal prihrávku spoza brány od Fialu, ktorý výborne napádal. Švajčiarska hviezda výberu ale z možno štyroch metrov minula cieľ.
09:30
Hokejisti s číslami 10 na drese na oboch stranách so zaujímavými akciami. Najprv Jost nevyzrel na súpera, potom Andres Ambühl padol pred bránou Murraya. Vylučovať sa nebude.
08:49
Lino Martschini nevedel o tom, že je avizované postavenie mimo hru. Po odpískaní prerušenia sa dostal do menšej potýčky s Nursem, všetko je ale v poriadku.
08:02
Najprv Grégory Hofmann získal puk pred modrou útočnou čiarou, aby ho potom do pásma nenahodil ani raz z troch pokusov. Spolu so spoluhráčom sa o pár sekúnd vystavil do ofsajdu.
07:24
Anthony Cirelli sa dostal pred Genoniho, dal si to na forhend, avšak kľučku z ťažkého uhla sa mu už dokončiť nepodarilo.
06:41
Stone v útočnom pásme poslaný na zem od Fora, niekoľko sekúnd tam bojovalo o puk až šesť borcov.
06:09
Thomas Chabot od modrej poslal puk pred bránu, kde ho Genoni iba vyrazil pred seba. Kyle Turris s málo razantnou dorážkou, švajčiarsky gólman následne letiace teleso ukryl vo výstroji.

05:59
Kanada už ale opäť v pásme, kde sa snaží niečo vymyslieť.
05:20
importantTristan Scherwey vypichol puk kanadskému obrancovi na modrej čiare, prešprintoval ho a natlačil sa do zakončenia z ľavého kruhu. Matt Murray si tyčku pokryl.
04:20
Helvéti nachytaní v ofsajde, duel zatiaľ spĺňa všetky očakávania – až na to divácke.
03:53
Leonardo Genoni so zákrokom po útoku Stonea a spol. upokojuje dianie na ľade.
03:39
importantÚplne voľný Dante Fabbro z ľavého kruhu netriafa poloprázdnu bránu! Obranca s najnižším číslom na drese v dnešnom zápase trafil len bočnú sieť.
02:28
Tristan Scherwey mohol ťažiť z pokračujúcej akcie, keď stál pripravený pred bránkoviskom, avšak nedokázal puk tečovať.
02:21
Lino Martschini so strelou spoza hráča, jeho rana zo strednej vzdialenosti letela len na zadný mantinel.
01:47
Ostrý štart z oboch strán, nikto sa nebojí ísť do toho naplno od prvej sekundy. Pred Genonim sa nebezpečne vyskytoval Reinhart.
00:50
Podľa očakávania to gól nebol, švajčiarski fanúšikovia riadne sklamaní.
00:49
00:49
importantNurse stratil puk za svojou modrou čiarou, Nino Niederreiter dostal prihrávku pred Murraya, snažil sa ho oklamať, ale puk nejako zostal pred bránou! Ešte tam boli dorážky, rozhodcovia hru prerušili. Celú situáciu skúma ešte videorozhodca.
00:14
Začíname icingom Švajčiarov, ktorí sa museli do Košíc presunúť na jeden zápas.
00:01

Kanada: M. Murray (Hart) – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore (A), Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois (A), Mark Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann (C), Turris, Jost – Bertuzzi, Henrique, D. Strome – Joseph.

Švajčiarsko: Genoni (Berra) – Josi (A), Diaz (C), Genazzi, Loeffel, Frick, Fora, Rod – Niederreiter, Hischier, Fiala – Hofmann, Haas, Andrighetto – Scherwey, Kurashev, Martschini – Praplan, S. Moser (A), Bertschy – Ambühl.

Rozhodca: Fraňo (CZE), Rantala (FIN) – Lhotský (CZE), Sormunen (FIN).
Anthony Mantha, ako najlepší hráč Kanady z hľadiska získaných bodov na MS, bol suspendovaný z dôvodu faulu do oblasti hlavy a krku na Colina Whitea z USA v poslednom zápase skupiny.

Zo švajčiarskej zostavy bol vynechaný obranca Nashvillu Predators Yannick Weber.
TOP HRÁČI V ŠTATISTIKÁCH

Najproduktívnejší hráč (celkové poradie, meno, krajina, body, v zátvorke góly a asistencie):

VÝVOJ ZÁKLADNÝCH SKUPÍN

Kanada prehrala hneď úvodný zápas proti Fínom 1:3, odvtedy ale porazila všetkých súperov. Šnúru výher načala proti Veľkej Británii (8:0), pokračovalo to v gólovej prestrelke proti Slovákom (6:5), aby prišli ďalšie pomerne jasné triumfy nad Francúzskom (5:2) a Nemeckom (8:1). Javorové listy v posledných dvoch zápasom vyhrali zase raz na nulu – 5:0 v pondelok proti Dánom a rozdielom triedy 3:0 v utorok proti USA. Šesť víťazstiev v rade napokon znamenalo dosiahnutie prvého miesta v skupine.

Helvéti vyhrali prvé štyri zápasy, ale išlo o slabších súperov. Poradili si s Talianskom (9:0), Lotyšskom (3:1), Rakúskom (4:0) aj Nórskom (4:1). Potom ale prišlo Švédsko a prehra 3:4 napriek dobrému výkonu, následne Švajčiarsko prehralo 0:3 aj s Ruskom. Ak sa chceli Švajčiari vyhnúť poslednej pozícii v skupine, proti Česku museli vyhrať v riadnom hracom čase. Nestalo sa tak, hoci k tomu nebolo ďaleko. Česi vyhrali gólom do prázdnej brány pomerom 5:4.

KANADA

Kanada už tradične patrí k najväčším favoritom na zisk titulu. Javorové listy prišli tesne pred šampionátom o hviedzu najjagavejšieho rangu. John Tavares sa zranil ešte pred úvodným zápasom a musel putovať späť na prehliadku do Toronta. Mimo Tavaresa sú hviezdami kanadského výberu najmä útočníci z Vegas – Marchessault a Stone, či kapitán Turris. Kanaďania pred turnajom odohrali iba jediný zápas, keď v generálke na MS v gólovej prestrelke triumfovali nad Rakúskom 7:5.

Nominácia na MS 2019:

Brankári:

Carter Hart (Philadelphia Flyers), Matt Murray (Pittsburgh Penguins), MacKenzie Blackwood (New Jersey Devils)

Obrancovia:

Brandon Montour (Buffalo Sabres), Troy Stecher (Vancouver Canucks), Damon Severson (New Jersey Devils), Shea Theodore (Vegas Golden Knights), Darnell Nurse (Edmonton Oilers), Dante Fabbro (Nashville Predators), Thomas Chabot (Ottawa Senators), Philippe Myers (Philadelphia Flyers)

Útočníci:

Jonathan Marchessault, Mark Stone (obaja Vegas Golden Knights), Anthony Cirelli, Mathieu Joseph (obaja Tampa Bay Lightning), Tyler Bertuzzi, Anthony Mantha (obaja Detroit Red Wings), Sam Reinhart (Buffalo Sabres), Kyle Turris (Nashville Predators), Dylan Strome (Chicago Blackhawks), Adam Henrique (Anaheim Ducks), Sean Couturier (Philadelphia Flyers), Jared McCann (Pittsburgh Penguins), Tyler Jost (Colorado Avalanche), Pierre-Luc Dubois (Columbus Blue Jackets)

ŠVAJČIARSKO

Švajčiarsko budí každý rok väčší a väčší rešpekt. Čoraz viac borcov z tejto európskej krajiny preráža v zámorí, z čoho samozrejme ťaží aj národný tím. Helvéti načali šampionát s piatimi menami spoza mora, počas základnej skupiny sa pridali ďalšie veľké mená – útočníci Andrighetto a Niederreiter. V spolupráci s inými hráčmi z NHL, akými sú Hischier, Weber, Fiala a Josi, sú Švajčiari rozhodne nebezpečný súper.

Brankári:

Reto Berra (HC Fribourg-Gottéron), Leonardo Genoni (SC Bern), Robert Mayer (Servette Ženeva).

Obrancovia:

Raphael Diaz (EV Zug), Michael Fora (HC Ambri-Piotta), Lukas Frick, Joël Genazzi (obaja HC Lausanne), Roman Josi, Yannick Weber (obaja Nashville Predators/NHL), Romain Loeffel (HC Lugano), Janis Moser (EHC Biel).

Útočníci:

Andres Ambühl (HC Davos), Grégory Hofmann (HC Lugano), Christoph Bertschy (HC Lausanne), Kevin Fiala (Minnesota Wild/NHL), Gaëtan Haas, Simon Moser, Tristan Scherwey (všetci SC Bern), Nico Hischier (New Jersey Devils/NHL), Philipp Kurashev (Quebec Remparts, Kan./QMJHL), Lino Martschini (EV Zug), Vincent Praplan (Springfield Thunderbirds, USA/AHL), Noah Rod (Servette Ženeva), Sven Andrighetto (Colorado Avalanche/NHL), Nino Niederreiter (Carolina Hurricanes/NHL)
Vážení športoví priatelia, vítam vás pri sledovaní všetkého podstatného z trinásteho hracieho dňa 83. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.

Rok 2019 bude v tomto smere veľkou udalosťou pre Slovensko, keďže MS sa odohrávajú na našom území. Dejiskom šampionátu sú dve najväčšie mestá na Slovensku – Bratislava a Košice.

Konečne sa nám začína vyraďovacia časť. Na východe Slovenska sa dnes turnaj končí, poslednými zápasmi tu bude práve štvrťfinále. Prvým z nich v Košiciach je súboj medzi Kanadou a Švajčiarskom.

Stretnutie sa začne o 16:15.
MS v hokeji 2019 sa konajú na Slovensku v štadiónoch v Bratislave a Košiciach 10. až 26. mája 2019. (Autor: SME - Miro Mezei)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Švajčiari prišli o postup sekundu pred koncom, Kanada vyhrala po predĺžení a je v semifinále