Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

St. Louis získalo historické víťazstvo a vyrovnal stav série s Bostonom

Blues vyhrali 3:2.

Carl Gunnarsson (vľavo) oslavuje víťazný gól v druhom zápase finále NHL na ľade Bostonu Bruins.Carl Gunnarsson (vľavo) oslavuje víťazný gól v druhom zápase finále NHL na ľade Bostonu Bruins.(Zdroj: Bruce Bennett TASR/AP)

BOSTON. Hokejisti St. Louis vyrovnali stav série vo finále play off o Stanleyho pohár na 1:1. V druhom zápase finále na ľade Bostonu hostia zvíťazili 3:2 po predĺžení.

Víťazný gól strelil v 64. min švédsky obranca Carl Gunnarsson strelou od modrej čiary.

Bol to jeho prvý gól vo vyraďovacej časti NHL v kariére. Hráči St. Louis dosiahli vôbec prvé víťazstvo vo finálových zápasoch o Stanleyho pohár vo svojej histórii. Dosiaľ mali finálovú bilanciu 0:13 vrátane pondelkovej prehry 2:4 s Bostonom.

Séria pokračuje tretím duelom v St. Louis v sobotu 1. júna.

Akčná prvá tretina

Z trojice Slovákov v drese Bostonu sa v stredu opäť predstavil iba ich kapitán Zdeno Chára, do štatistík produktivity sa nezapísal. Brankár Jaroslav Halák nechytal a útočník Peter Cehlárik rovnako do diania nezasiahol.

Chára absolvoval 25:45 min, až 3:18 min odohral v oslabení. Pripísal si 1 strelu na bránku, 3 bodyčeky, 2 zablokované strely a 1 mínusový bod.

Skvelý pocit ísť domov s týmto výsledkom a potom sa opäť pustiť do práce. Mohol som to rozhodnúť už v tretej tretine, ale to nie je podstatné. Najmä že sa nám to nakoniec podarilo.

Carl Gunnarsson

Do 15. min prvej tretiny padli štyri góly a potom až do konca riadneho hracieho času sa už skóre nemenilo. Boston dvakrát viedol. V 5. min otvoril skóre v presilovej hre Charlie Coyle, ale o necelých 5 minút odpovedal Robert Bortuzzo.

V 11. min Joakim Nordström využil skvelú prihrávku Seana Kuraly spoza bránky a bekhendom pomedzi betóny vyškolil Jordana Binningtona. Ani toto vedenie Bruins netrvalo dlho.

V 15. min si ruský kanonier Blues Vladimira Tarasenko dokorčuľoval odrazený puk po strele Jadena Schwartza, na prvýkrát ešte neprekonal Tuukku Raska, ale na druhý raz z bekhendu už áno - 2:2. Tarasenko strelil svoj desiaty gól v play off.

Gunnarsson sa bodovo prebral

V zostávajúcom priebehu boli hostia aktívnejší, na strely vyhrali 37:23 a a napokon aj na góly. Gunnarsson ešte počas tretej tretiny nastrelil žŕdku, ale víťazný gól dosiahli až v predĺžení.

Veľký podiel mal na ňom aj jeho kolega z obrany Alex Pietrangelo, ktorý clonil vo výhľade brankárovi Raskovi. Tridsaťdvarročný Gunnarsson dosiahol v štrnástom zápase v aktuálnom play off vôbec prvý a druhý kanadský bod (gól + asistencia) a v kariére ich má vo vyraďovacej časti dokopy iba päť.

"Skvelý pocit ísť domov s týmto výsledkom a potom sa opäť pustiť do práce. Mohol som to rozhodnúť už v tretej tretine, ale to nie je podstatné. Najmä že sa nám to nakoniec podarilo," povedal Carl Gunnarsson na oficiálnom portáli profiligy nhl.com.

ONLINE prenos: Boston Bruins - St. Louis Blues (2. zápas finále play off NHL 2018/2019)

Prenos
Druhým finálovým utkáním, vás provede Michal Luxa. Duel startuje pár minut po druhé hodině a doufejme, že se budeme znovu bavit krásnými akcemi a góly. Uvidíme, zda se po utkání St. Louis podaří srovnat krok se soupeřem, nebo se Boston bude radovat z druhé výhry.
Československá stopa:

Jaroslav Halák (BOS)
Zdeno Chára (BOS)
David Pastrňák (BOS)
David Krejčí (BOS)
Peter Cehlárik (BOS)
V úvodím zápase se radoval z vítězství Boston, ovšem cesta za radostí se nerodila vůbec jednoduše. Do střetnutí lépe vstoupilo St. Louis, které se v první třetině ujalo vedení, jelikož se mezi střelce zapsal Brayden Schenn. Hned v úvodu druhé části, po Pastrňákově chybě, navýšil vedení Blues Vladimír Tarasenko. Ovšem Bruins nečekali na odpověď dlouho. Vždyť na snížení se čekalo jen minutu a šestnáct vteřin, když se po kombinaci radoval Connor Clifton. Ve třetí části pak přišla třígólové smrť, po které se Boston radoval z vítězství. Postup se trefili Charlie McAvoy – nejlepší hráč zápasu Sean Kuraly a stav pak pečetil gólem do prázdné branky Brad Marchand.

Boston Bruins – St. Louis Blues 2:0 (0:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 23. Clifton (Kuraly, Nordström), 33. McAvoy, 46. Kuraly (Acciari, Chára), 59. Marchand – 8. B. Schenn (Schwartz, Bouwmeester), 21. Tarasenko (B. Schenn).

Sestava Bostonu Bruins: T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Clifton, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Backes, Krejčí (A), DeBrusk – Heinen, Coyle, Ma. Johansson – Acciari, Kuraly, Nordström.

Sestava St. Louis Blues: Binnington (Allen) – Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, Gunnarsson – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly, Blais – Thomas, Bozak, Maroon – Steen (A), Sundqvist, Barbašev.

Československá stopa v utkání:

Úvodní finálový duel se moc nevyvedl Davidu Pastrňákovi, který si v úvodu zápasu vytvořil dvě obrovské šance, ale branku nevsítil. Poté přišla jeho chyba, po níž soupeř navyšoval stav zápasu. Mladou kometu to ale trápit nemusí, jelikož Boston stejně zvítězil. O něco lépe si počínal David Krejčí, který připravoval šance pro spoluhráče, ale bodově se do statistik nezapsal. Posledním, kdo zasáhl do zápasu Zdeno Chára, který zaznamenal několik hitů a také asistence u vítězné branky.

Zdeno Chára (BOS) 0+1, 1 střela na branku, 19:38 čas na ledě, +/-0
David Pastrňák (BOS) 0+0, 4 střely na branku, 15:48 čas na ledě, -2
David Krejčí (BOS) 0+0, 2 střely na branku, 17:31 čas na ledě, +1
Vítám všechny hokejové nadšence u druhého finálového zápasu NHL, v němž se opět střetnou Boston Bruins a St. Louis Blues. Celek poskládaný kolem kapitána Zdena Cháry se v úvodním střetnutí ujal vedení, které bude moc dnes navýšit. Duel odstartuje pár minut po druhé hodině ranní.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.