Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela

Maďari zdolali Azerbajdžan, Turecko pokorilo majstra sveta

V slovenskej skupine uspelo Chorvátsko v zápase proti Walesu.

Francúzsky reprezentant Paul Pogba v súboji s Turkom Dorukhanom Tokozom.Francúzsky reprezentant Paul Pogba v súboji s Turkom Dorukhanom Tokozom.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Futbalisti Chorvátska zvíťazili v sobotňajšom zápase 3. kola kvalifikácie EURO 2020 v Osijeku nad Walesom 2:1.

V tabuľke E-skupiny, v ktorej účinkujú aj Slováci, sa so 6 bodmi dostali na čelo. O triumfe vicemajstrov sveta rozhodol vlastný gól Jamesa Lawrencea v prvom polčase, resp. presný zásah Ivana Perišiča v druhom dejstve.

"Drakom" body nepriniesol ani kontaktný gól Davida Brooksa v 77. minúte.

Chorváti ťažili z vlastného gólu

V prvom polčase boli domáci aktívnejší, Wales bol však pozorný. No v 17. minúte získali Chorváti po tvrdšom zákroku na súpera pri vlastnej šestnástke loptu a rýchly brejk Perišiča vyvrcholil vlastným gólom J. Lawrencea.

Ten si zrazil do siete jeho prudký center. Domáci hrali pokojne a zvýšiť mohol v 36. minúte Kramarič, ale jeho strela išla nad.

Chorváti mohli inkasovať v závere polčasu, ale brankár Livakovič svoj tím podržal dobrým zákrokom pri strele Vaulksa a aj pri nekoordinovanej dorážke Daviesa.

Rozhodol Perišič

Aj druhý polčas začali lepšie "vatreni". Kovačič dostal v 48. minúte prízemnou strelou loptu do siete, ale gól neplatil pre ofsajd Kramariča. Výber trénera Daliča to dlho nemrzelo, keďže o minútku už strela Perišica mala gólové parametre - 2:0.

Prečítajte si tiež: Ukrajina sa rozstrieľala proti Srbsku, Čierna Hora zakopla s Kosovom Čítajte

Chorváti sa snažili držať loptu v strede ihriska a hostia sa pokúšali o kontaktný gól. To sa im podarilo v 77. minúte vďaka strele z hranice šestnástky od striedajúceho Brooksa, ktorú ešte jemne hlavou tečoval Vida. Wales útočil, v 88. minúte po centri Balea ale Wilson na zadnej tyči hlavou nenamieril presne.

Obe mužstvá mohli ešte v posledných sekundách streliť góly, ale Kramarič v skvelej šanci po brejku, ani Brooks z druhej vlny sa už nepresadili.

Giggsov tím dostal lacné góly

Chorváti zvládli reparát za prehru 1:2 v Maďarsku aj bez chýbajúceho Ivana Rakitiča a ďalších hráčov.

"Toto bol doteraz náš najdôležitejší zápas v tejto kvalifikácii a tieto tri body sú veľmi dôležité. Už sme po prehre v Maďarsku nemali priestor na ďalšie zaváhanie. Teraz sa cítime lepšie," citoval web UEFA špílmachra Luku Modriča z Realu Madrid.

"Mali sme z nich až príliš veľký rešpekt. Dostali sme dva lacné góly a nedokázali sme vyťažiť viac z našich dobrých šancí. Proti Maďarsku musíme hrať lepšie, hoci sme aj dnes ukázali niekoľko pozitívnych vecí," povedal tréner hostí Ryan Giggs.

Maďari naplno bodovali v Azerbajdžane

Maďarskí futbalisti ukázali Slovákom ako o tri dni uspieť pri Kaspickom mori.

Dva maďarské góly v Baku proti Azerbajdžanu strelil v 18. a 53. min stopér Willi Orbán, tretí pridal v 71. min hráč slovenského majstra Slovana Bratislava Dávid Holman.

Za domácich korigoval na priebežných 1:2 Mahir Emreli.

Pokorení majstri sveta

Futbalisti Turecka sú aj po troch zápasoch kvalifikácie s plným počtom bodov a s nulou na konte inkasovaných gólov na čele H-skupiny.

Turci nebrali ohľad ani na úradujúcich majstrov sveta a Francúzov doma v Konyi zdolali 2:0.

Po polhodine hry skončila za chrbtom Huga Llorisa hlavička Kaana Ayhana.

O desať minút neskôr pridal druhý gól domácich po chybe francúzskej obrany Cengiz Ünder.

Na rozdiel od Francúzov naplno zabrali bronzoví medailisti z MS 2018 v Rusku. Belgičania v I-skupine na bruselskom Štadióne Kráľa Baudouina pokorili Kazachov rozdielom triedy 3:0. O góly sa podelili Dries Mertens, Timothy Castagne a Romelu Lukaku.

Úlohu favorita zvládli aj Nemci v C-skupine, v bieloruskom Borisove zvíťazili 2:0 gólmi Leyora Saného a Marca Reusa.

Nazaváhal ani ďalší majstri sveta z minulosti - Taliani. V Aténach nad domácimi Grékmi zvíťazili 3:0 a v J-skupine sú suverénne na čele s 9 bodmi a so skóre 11:0.

Kvalifikácia EURO 2020 - 3. kolo:

E-skupina:

Chorvátsko - Wales 2:1 (1:0)

Góly: 17. Lawrence (vlastný), 49. Perišič - 77. Brooks, ŽK: Brekalo, Jedvaj, Lovren, Vida, Brozovič - Bale. Rozhodoval: Kovács (Rum.)

Chorvátsko: Livakovič - Jedvaj, Lovren, Vida, Barišič - Modrič, Brozovič - Brekalo (67. Pašalič), Kovačič (76. Badelj), Perišič (90.+2 Škorič) - Kramarič

Wales: Hennessey - Roberts, Mepham, J. Lawrence, Davies - Wilson, Allen, Smith (65. Brooks), James (80. Matondo) - Vaulks (66. Ampadu) - Bale

Azerbajdžan - Maďarsko 1:3 (0:1)

Góly: 69. Emreli - 18. a 53. Orbán, 71. Holman

Góly: 70. Emreli - 18. a 53. Orbán, 71. Holman, ŽK: Husejnov, Nazarov, Medveděv - Szoboszlai, Kleinheisler, Németh. Rozhodoval: Blom (Hol.)

Azerbajdžan: Agajev - Krivocjuk, Mammadov, Husejnov, Medveděv - Nazarov (86. Ru. Dadašov), Garajev, Almeida - Šejdajev, Re. Dadašov (59. Ramazanov), Emreli (74. Abdullajev)

Maďarsko: Gulácsi - Lovrencsics, Orban, Baráth, Korhut - Á. Nagy, Kleinheisler (72. Pátkai) - Dzsudzsák (86. Németh), Szoboszlai (57. Holman), D. Nagy - Szalai

Rusko - San Maríno 9:0 (4:0)
Góly: 31., 73., 76. a 88. Dzjuba (prvý 11 m), 77. a 83. Smolov, 25. Cevoli (vlastný), 36. Kudrjašov, 41. Mirančuk

Belgicko - Kazachstan 3:0 (2:0)
Góly: 61. Robertson, 89. Burke - 87. Kousoulo

Škótsko - Cyprus 2:1 (0:0)
Góly: 11. Mertens, 14. Castagne, 50. R. Lukaku