Slováci dali parádne góly. Získali všetky body a sú druhí v skupine

Marek Hamšík (vpravo) strieľa tretí gól počas zápasu kvalifikačnej E-skupiny Azerbajdžan - Slovensko o postup na futbalové ME2020 v Baku 11. júna 2019. (Autor: Pavel Neubauer TASR)
Pavol Spál|11. jún 2019 o 20:13

Hamšík je už najlepším strelcom slovenskej reprezentácie v histórii.

BAKU. Hoci vstupenky na zápas kvalifikácie o postup na budúcoročný európsky šampionát medzi Azerbajdžanom a Slovenskom sa dali kúpiť v prepočte aj za jedno euro, Bakcell Arena v Baku s kapacitou 11-tisíc miest nebola plná.

Zo Slovenska pricestovalo do Baku zhruba dvesto divákov. A bolo ich počuť. Domáci priaznivci príliš nepovzbudzovali, kričali iba pri každom náznaku šance svojho tímu.

Slovenskí futbalisti boli veľkým favoritom súboja a úlohu napokon zvládli. Zvíťazili 5:1, keď tri góly dali už v prvom polčase.

Vďaka vysokej výhre sa Slováci posunuli na druhú priečku kvalifikačnej E-skupiny.

Momentky z kvalifikačného zápasu na EURO 2020 Azerbajdžan - Slovensko: fotogaléria

12.6.2019

Hamšík prekonal Vitteka

Slováci dal prvý gól už v ôsmej minúte, keď sa po individuálne akcii cez stred obrany prešmykol Stanislav Lobotka a trafil skvele k žrdi. Pre hráča Celty Vigo to bol tretí gól za národný tím.

Druhý gól pridal v 27. minúte Juraj Kucka z priameho kopu. Jeho strela z veľkej diaľky krásne zapadla do bránky súpera. Kucka trafil možno z tridsiatich metrov excelentne.

Tretí gól pridal Marek Hamšík, keď spoza šestnástky elegantne mieril ľavačkou. Bol to dôležitý moment, lebo krátko predtým domáci znížili pri pasivite slovenskej obrany.

Kapitán Slovákov pridal v druhom polčase aj ďalší gól, rovnako spoza šestnástky, ale tentoraz pravou nohou.

Pre Hamšíka to boli výnimočné momenty, prekonal totiž historický rekord Róberta Vitteka. Na konte má už 24 gólov v reprezentačnom drese.

Hamšík je slovenský rekordér aj v počte štartov za národný tím, na konte ich má 114.

„Mať najviac gólov a v štartov v reprezentácii je úžasné. Schuti som si zahral, dosiahli sme dôležité víťazstvo. Tieto body sa budú počítať,“ reagoval Hamšík.

Na hrote bol Boženík

Tréner Slovákov Pavel Hapal prekvapil, keď na hrot útoku nasadil Róberta Boženíka. Iba 19-ročný útočník z MŠK Žilina dostal prednosť pred Ondrejom Dudom.

V základnej zostave sa tak objavilo až šesť odchovancov žilinského klubu. Pre Boženíka to bol prvý súťažný zápas za národný tím. Predtým hral iba druhý polčas prípravného súboja proti Jordánsku.

V úvode sa slovenský tínedžer hľadal, ale postupne sa jeho výkon zlepšoval. Bol aktívny, mohol dať dva góly. V prvom polčase však jeho výbornú strelu azerbajdžanský brankár vyrazil a po prestávke mieril slovenský mladík vo výbornej pozícii iba do bočnej siete.

Boženík mal dobrý výber miesta a naznačil potenciál. Bol najfaulovanejším slovenským hráčom na ihrisku.

Najbližšie ich čaká Chorvátsko

V závere využil Hapalov tím ešte krásnu kombináciu Róberta Maka a Ondreja Dudu, ktorý pätičkou vysunul do šance Dávida Hancka. Ľavý obranca s prehľadom skóroval.

"Čakali sme oveľa komplikovanejší zápas. Podali sme výborný výkon. Trochu sme tŕpli, keď súper znížil na 1:2, ale potom sme pridali ďalšie góly," hodnotil tréner Hapal.

Slováci majú po troch zápasoch v kvalifikačnej skupine na konte šesť bodov, keď pred Azerbajdžanom zdolali Maďarsko a prehrali na pôde Walesu.

Najbližší zápas v kvalifikácii ich čaká 6. septembra, keď na domácej pôde nastúpia proti vicemajstrom sveta Chorvátom.

Domov»EURO 2021»Slováci dali parádne góly. Získali všetky body a sú druhí v skupine