Atletika, ako ju poznáte, možno skončila. Víťazom nemusí byť najlepší

Ján Volko.
Ján Volko. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|23. jún 2019 o 00:22

Predstaví sa formát dynamickej atletiky.

BRATISLAVA. Skokanka do diaľky sa rozbieha, naberie rýchlosť. Odrazí sa a dosiahne pekný pokus. Rozhodca však zodvihne červenú zástavku. Bol to tesný prešľap. Škoda.

Pripravuje sa jej súperka. Beží zjavne na pol plynu, skočí len na istotu. Nebude to výkon roka, skok je sotva polovičný, ale ona je spokojná. Tento vzájomný súboj vyhrala a pre svoj tím zabezpečila dôležité body.

V podstate dala víťazný gól do prázdnej bránky. O chvíľu ju čaká ďalší duel.

Že neviete, o čo ide? V atletike predsa v skoku do diaľky nikdy neboli súboje medzi dvoma súperkami a vyhrala tá, ktorá skočila najďalej.

Nuž, tak to skutočne bolo. Atletika však skúša novinku, aby bola pre divákov atraktívnejšia. Zrejme pre pokles sledovanosti hľadali funkcionári možnosti, ako zabehané disciplíny zlepšiť. A tak vznikla DNA – dynamická nová atletika.

Veľká neznáma

Model DNA

Je zložený z deviatich disciplín – behu na 100 metrov mužov a žien, behu na 100 m cez prekážky žien a 110 m cez prekážky mužov, skoku do diaľky žien, skoku do výšky mužov, hodu oštepom žien, miešanej štafety na 4 x 400 metrov a stíhacej miešanej štafety (tzv. Hunt: 800 m – 600 m – 400 m – 200 m).

V DNA proti sebe súťaží šesť národných tímov. Za poradie v ôsmich disciplínach získajú krajiny body. Víťaz 12 bodov, druhý tím 10 bodov, tretí 8, štvrtý 6, piaty 4, šiesty 2.

Po ôsmich disciplínach sa body zrátajú a podľa zisku sa vyrátajú medzi tímami rozstupy do stíhacej miešanej štafety. Rozdiel jedného bodu znamená stratu 0,333 sekundy na štarte.

Tím, ktorý dobehne v stíhacej štafete ako prvý, sa stáva víťazom celého duelu.

Na európskych hrách súťaží v DNA 24 krajín. Z kvalifikačného kola postúpia do semifinále víťazi zápasov a dva najlepšie tímy na druhých miestach.

Ostatné tímy nastúpia v utorok v troch štvrťfinále. Semifinále je na programe v stredu, finále v piatok.

Celkových víťazov jednotlivých disciplín - najlepší šprintér na 100 m, najlepší výškar atď. určia výkony, nie výsledky duelov v kvalifikačnom kole.

Ide o tímovú súťaž, ktorá sa skladá z deviatich disciplín a premiérovo sa testuje na európskych hrách v Minsku, hoci nebola dostatočne odskúšaná.

Jedným z hlavných kritérií bolo, aby celá súťaž prebehla za čo najkratší čas. Jeden duel zaberie maximálne dve hodiny. Tvorcovia veria, že nové súboje budú pre divákov atraktívnejšie ako "tradičná atletika".

„Pointa bola založená na tom, že atletický program na šampionátoch je dlhý a chcelo by to dynamickejšie súťaže. Výsledkom však je, že v prvý deň súťažia štyri skupiny po dve hodiny plus prestávky.

Program je teda od dvanástej do desiatej večer, to je desať hodín. Tento formát vnímam skôr skepticky, ale uvidíme, ako to dopadne,“ vysvetľoval pre SME šéftréner slovenského tímu Martin Pupiš.

„Je to iná atletika, než na akú sme zvyknutí. Neviem, ako to obohatí diváka v zrozumiteľnosti a dynamike. Je to aj pre nás veľká neznáma,“ okomentoval novinku.

Model DNA je v podstate tímovou súťažou.

V každej disciplíne – v behu na 100 metrov, v skoku do diaľky či v hode oštepom musí vzniknúť poradie, na základe ktorého jednotlivé krajiny získavajú body.

Na záver sa na základe bodových rozdielov vyrátajú časové odstupy pre miešanú stíhaciu štafetu.

Krajina s najväčším počtom bodov tak má pred súpermi náskok. Pre stratu ďalších tímov platí, že každý bod znamená rozdiel 0,333 sekundy. Poradie tejto štafety v cieli je aj konečným poradím tímovej súťaže DNA.

Slovenskí atléti nastúpia v nedeľu hneď v prvom kvalifikačnom zápase o 13.00 proti Maďarsku, Grécku, Švajčiarsku, Nemecku a Cypru.

Hodila najďalej, ale skončila štvrtá

Lenže háčik je práve v tom, ako vzniknú poradia v jednotlivých disciplínach.

„V behoch je to jasné. V technických disciplínach to môže byť paradoxné.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Atletika, ako ju poznáte, možno skončila. Víťazom nemusí byť najlepší