Peru vyradilo v semifinále Copa America obhajcu titulu Čile

Paolo Guerrero povzbudzuje spoluhráčov v zápase semifinále Copa America 2019 proti Čile. (Autor: SITA/AP)
TASR|4. júl 2019 o 07:01

Peruánci sa prebojovali do finále juhoamerického šampionátu prvýkrát od roku 1975.

PORTO ALEGRE. Futbalisti Čile neobhája titul šampióna na Copa America. V noci na štvrtok prehrali v semifinálovom zápase v Porto Alegre s Peru hladko 0:3.

Peruánci sa prebojovali do finále juhoamerického šampionátu prvýkrát od roku 1975, narazia v ňom na domácu Brazíliu (v nedeľu o 22.00 SEČ na Maracane).

Reprezentanti Peru môžu stále snívať o svojom treťom titule juhoamerického šampióna. Zatiaľ posledný získali pred 44 rokmi, keď vo finále hranom na dva víťazné zápasy zdolali Kolumbiu.

Na 46. ročníku Copa America ich na ceste do finále nezastavil ani dvojnásobný obhajca, zverenci trénera Ricarda Garecu prekvapili v semifinále sebavedomých Čiľanov a od úvodu ich dostali pod tlak.

V 21. minúte išli do vedenia, keď center Christiana Cuevu sklepol Andre Carrillo hlavičkou na Edisona Floresa, ktorý zblízka otvoril skóre.

O 17 minút neskôr zvýšil náskok Yoshimar Yotun po zlom vybehnutí brankára Gabriela Ariasa a centri Carrilla.

Čile nebolo schopné v druhom polčase zdramatizovať duel, naopak v nadstavenom čase strelil tretí gól Peuáncov veterán Paolo Guerrero.

Vzápätí súper nevyužil možnosť na skorigovanie výsledku, keď Eduardo Vargas pri pokutovom kope stroskotal na brankárovi Pedrovi Gallesem.

Šanca na revanš Brazílii

Dva týždne po debakli 0:5 s Brazíliou v základnej skupine tak dostalo Peru šancu revanšovať sa usporiadateľskej krajine.

22.00 Brazília - Peru /Rio de Janeiro/

"Sme tím, ktorý vie, ako sa vyrovnať s nepriazňou osudu. Je to osobitosť nášho mužstva. Taká drvivá prehra s Brazíliou by zložila každého, no my sme boli schopní sa z nej rýchlo otriasť a postúpiť až do finále. Zaslúžime si za to uznanie," citovala Garecu agentúra AP.

Jeho zverenci prekvapujúco dominovali proti Čile už od úvodu a nedovolili súperovi ani na chvíľu dostať sa späť do zápasu.

"Keď tento tím chce niečo dosiahnuť, dokáže na tom veľmi tvrdo pracovať a nakoniec to aj vybojuje. Zaslúžili sme si postúpiť do finále. Od začiatku zápasu sme boli plne koncentrovaní," vyslovil sa kanonier Guerrero.

Čile bolo mysľou už vo finále

Čile nedosiahne na vytúžený zlatý hetrik, ktorý sa na Cope naposledy podaril Argentíne v 40-tych rokoch minulého storočia.

"Mysľou sme boli už vo finále. Kruto sa nám to vypomstilo. Dovolili sme Peruáncom, aby nás zaskočili. Nemali sme správny prístup ani agresivitu, ktorá nás zdobila v predošlých stretnutiach," konštatoval tréner Čiľanov Reinaldo Rueda.