Utorok, 23. júl, 2019 | Meniny má Oľga

Ostatným dochádzali sily a zrazu som bol vedľa Sagana, opisoval nečakaný víťaz prvej etapy

Sagana prešprintoval Holanďan Teunissen.

Peter Sagan (vľavo) prehral šprintérsky súboj v prvej etape Tour de France 2019.Peter Sagan (vľavo) prehral šprintérsky súboj v prvej etape Tour de France 2019.(Zdroj: TASR)
ŠKODA SCALA v nadupanej výbave už za 14 990 € >>

BRATISLAVA. Ľahká etapa na Tour neexistuje. A to isté platí aj o šprintoch. Ak sa niektorý dojazd zdá prostý, pokojne sa môže stať, že nik z veľkých favoritov v ňom neuspeje.

Prvým lídrom tohtoročnej Tour sa stal prekvapivo pretekár, ktorý nemal o víťazstvo vôbec šprintovať. Mal byť len pomocníkom. Týždne a mesiace sa na to pripravoval.

Mike Teunissen však ako jeden z mála jazdcov tímu Jumbo-Visma neostal za hromadným pádom a senzačne predbehol v posledných metroch Petra Sagana. Nad trojnásobným majstrom sveta vyhral len o centimetre.

Bol prekvapený, že je vedľa Sagana

Dojazd prvej etapy sprevádzal zmätok aj hromadný pád. Ani veľké tímy sa nedokázali v poslednom kilometri zoradiť, aby šprintérov dostali na cieľovú rovinku v ideálnej pozícii.

Z neprehľadnej situácie vyťažil 26-ročný Holanďan z tímu Jumbo-Visma. Za bežných okolností by nemohol súperiť so Saganom o etapové víťazstvo.

„Tak toto bol šok. Nemôžem tomu uveriť,“ vravel Teunissen pre Eurosport.

Načítavám video...

„Posledné mesiace všetci makáme na tom, aby v tejto etape vyhral Dylan Groenewegen a kilometer a pol pred cieľom sa to všetko rozplynie pre pád. Potom si vravím: Ostal som tu, cítim sa dobre, tak to skúsim. V závere všetkým dochádzali sily a zrazu som bol vedľa Sagana. Nepredstaviteľné,“ opisoval svoje nečakané víťazstvo.

Sagan: O centimetre môžete vyhrať aj prehrať

Sagan skončil znova na druhom mieste. Na Tour obsadil túto priečku už 22-krát, čo je na slávnych pretekoch rekord. Sagan ho však nedrží sám. Rovnaký počet druhých miest má Erik Zabel.

Práve po tomto rekorde zrejme netúži, ale ak skončí druhý nabudúce, Zabela prekoná.

"Ako vždy, prvá etapa Tour de France bola veľmi hektická. Posledné kilometre boli veľmi nervózne a sprevádzané niekoľkými pádmi. Pred špurtom som bol v dobrej pozícii a rovnako dobre som sa aj cítil. Bol to však trochu nezvyčajný špurt, pretože 300 metrov pred cieľom, všetci výrazne spomalili,“ opisoval Sagan na facebooku.