Piatok, 23. august, 2019 | Meniny má Filip

Djokovič postúpil po šiesty raz do finále Wimbledonu

Obhajca titulu zdolal v štyroch setoch Španiela Bautistu-Aguta

Novak Djokovič v semifinálovom zápase Wimbledonu 2019.Novak Djokovič v semifinálovom zápase Wimbledonu 2019.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Srb Novak Djokovič si po roku opäť zahrá vo finále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone.

V úvodnom piatkovom semifinále si svetový hráč číslo 1 a zároveň obhajca trofeje Djokovič poradil so Španielom Robertom Bautistom-Agutom (31.) 6:2, 4:6, 6:3, 6:2.

Víťaz postúpil do šiesteho wimbledonského finále a zahrá si o piaty miestny titul.

Ak sa to zverencovi Mariána Vajdu a dočasne aj Gorana Ivaniševiča podarí, vyrovná zápis legendárneho Švéda Björna Borga. Rekordérom v počte wimbledonských triumfov je Roger Federere s ôsmimi.

Zápas trval 2:48 h a Djokovič v ňom premenil 5 z 8 brejkových príležitostí a nastrieľal 42 víťazných úderov popri 29 nevynútených chybách.

V závere Djokovič potreboval päť mečbalov pri svojom podaní, kým si zakričal a víťazne zdvihol ruky nad hlavu.

"Nole" prehral iba druhý set v šiestich zápasoch na tohtoročnom Wimbledone. Prvý mu vzal v zápase 3. kola Poliak Hubert Hurkacz.

Tvrdý boj, Djokovič zlomil súpera v treťom sete

Srbský tenista vylepšil svoju zápasovú bilanciu na Wimbledone, kde hrá pravidelne od roku 2005, na 71-10. Jeho súperom vo finále bude Roger Federer, ktorý neskôr v druhom semifinále zdolal Rafaela Nadala.

"Plním si ďalší z mojich snov. Musel som však o to tvrdo bojovať, Roberto sa postupne adaptoval na podmienky. Duel sa zlomil v treťom sete, teší ma, že som ho rozhodol v môj prospech. Aj ja rád sledujem rivalitu Federer - Nadal, aspoň časť stretnutia si pozriem," povedal Djokovič v prvej televíznej reakcii.

Prvé grandslamové semifinále Bautistu-Aguta

Súvisiaci článok ONLINE: Wimbledon čaká veľký zápas, Federer vyzve Nadala Čítajte

Roberto Bautista-Agut si zahral v semifinále na grandslamovom turnaji po prvý raz. Maximom 31-ročného Španiela (22. v rebríčku ATP) predtým na "veľkej štvorke" bolo štvrťfinále z tohtoročného Australian Open v Melbourne.

"Myslím si, že v treťom sete som si zaslúžil viac. Bola to najlepšia pasáž súboja, obaja sme hrali veľmi dobre. Vo všeobecnosti som spokojný s mojím vystúpením na turnaji," povedal Španiel, ktorý hral v Londýne ako nasadená dvadsaťtrojka.

Pred začiatkom tejto sezóny avizoval 32-ročný rodák z Belehradu útok na tzv. kalendárny grandslam, teda víťazstvá na všetkých štyroch turnajoch veľkej štvorky v jednom roku. To sa zatiaľ naposledy podarilo Austrálčanovi Rodovi Laverovi v roku 1969.

Tento cieľ Djokovič už v aktuálnej sezóne nesplní. Po triumfe na Australian Open v Melbourne neuspel na Roland Garros v Paríži, kde zastavil jeho víťazné ťaženie Rakúšan Dominic Thiem tesne pred bránami finále.