Spartak po penaltách vyradil Radnik, Ružomberok v EL končí

Na snímke zľava hráč Trnavy Filip Oršula a hráč Radniku Slaviša Radovič v odvetnom zápase 1. predkola Európskej ligy FC Spartak Trnava - FK Radnik Bijeljina v Trnave 18. júla 2019. (Autor: Lukáš Grinaj TASR)
Sportnet|18. júl 2019 o 20:42

Dunajská Streda postúpila cez Krakov.

BRATISLAVA. Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do 2. predkola Európskej ligy UEFA 2019/2020, v ktorom narazia na Lokomotiv Plovdiv.

Po minulotýždňovej prehre 0:2 na ihrisku Radniku Bijeljina z Bosny a Hercegoviny dokázali zmazať manko v riadnom hracom čase štvrtkovej odvety na Štadióne Antona Malatinského a v jedenástkovom rozstrele triumfovali 3:2.

Prvý duel s Plovdivom odohrajú zverenci trénera Ricarda Cheua vo štvrtok 25. júla v Bulharsku, odveta je na programe 1. augusta v Trnave.

Hrdinom sa stal brankár Rusov

Spartak vyrukoval so štyrmi zmenami v zostave v porovnaní s prvým duelom v Bosne, jeho súper nastúpil s identickou jedenástkou ako pred týždňom. Domáci sa ujali vedenia už v 10. minúte, keď Sobczyk vydoloval v skrumáži loptu spod ležiaceho obrancu a z niekoľkých krokov ju zasunul do prázdnej brány - 1:0.

V 20. minúte Mitreovu prudkú hlavičku k žrdi zneškodnil pozorný Kozič, domáci vyťažili iba roh. Spartak sa snažil o strelenie druhého gólu, ktorým by zmazal manko z prvého súboja. Zároveň si však musel dávať pozor na zadné dvierka ako pri situácii z 23. minúty, keď po centri Maksimoviča hlavičkoval Zukič nad Rusovovu bránu.

V 35. minúte si Tavares šikovne cez obrancu pripravil loptu na strelu, no v čistej šanci tesne minul ľavú žrď. Vzápätí sa mladý útočník "andelov" dostal k hlavičke po centri Oršulu, ale Kozič bol pripravený.

V 47. minúte mohlo byť 2:0 po zblokovanom Lovatovom cenri, ktorý dopadol na brvno hosťujúcej brány. Spartak si vzal z nevydareného prvého súboja ponaučenie, v odvete hral koncentrovanejšie, bojovnejšie a najmä bol aktívnejší v útoku. V 61. minúte hostí opäť zachránila horná žrď po hlavičke Mesíka. Druhý gól visel na vlásku, lenže čas na jeho strelenie sa Spartaku krátil.

V 78. minúte sa dostal do zakončenia striedajúci Jakúbek, ktorého hlavičku na zadnej žrdi brankár reflexívne zneškodnil. O pár sekúnd dal o sebe vedieť ďalší nový muž na ihrisku Kelemen, no netrafil bránu. Štadión "explodoval" gólovou radosťou v 87. minúte, keď sa po veľkej chybe hosťujúceho brankára presadil hlavou Mihálek a poslal duel do predĺženia - 2:0.

V ňom mohol posadiť Spartak na koňa Mihálek, jeho hlavičku však Kozič chytil. Hráčom oboch mužstiev ubúdali sily, hralo sa opatrnejšie s dôrazom na defenzívu. V 108. minúte prišli Trnavčania o svojho kapitána Mitreu, ktorý za faul dostal druhú žltú a automaticky červenú kartu.

Krátke oslabenie však bez problémov prežili a v jedenástkovom rozstrele sa na nich usmialo šťastie, keď o víťazstve slovenského zástupcu rozhodol Jakúbek a najmä dva bravúrne zákroky "penaltového" špecialistu Rusova.

FC Spartak Trnava - FK Radnik Bijeljina 2:0 pp (2:0, 1:0), 3:2 v rozstrele z 11 m

Prvý zápas: 0:2, postúpil FC Spartak Trnava.

Góly: 10. Sobczyk, 87. Mihálek. Rozstrel: Tešija - 1:0, Merajič - 1:1, Sobczyk - 2:1, Motika - nedal, Záhumenský - nedal, Mekič - 2:2, Lovat - nedal, Plavšič - nedal, Jakúbek - 3:2, Popara - nedal

Trnava: Rusov - Oršula (80. Mihálek), Mesík, Mitrea, Záhumenský - Dangubič (64. Kelemen), Halilovič (93. Turňa), Tešija, Lovat - Tavares (77. Jakúbek), Sobczyk

Bijeljina: Kozič - Sušič (61. Merajič), Simonovič, Šubert, Radovič - Popara, Mekič - Peco, Djurič (88. Bradonjič), Maksimovič (99. Plavšič) - Zukič (54. Motika)

Hlasy po zápase

Ricardo Chéu (tréner Trnavy): "Toto sme si želali. ale musíme zostať pokojní. Všetci sme šťastní, no musíme myslieť na novú ligovú sezónu, ktorá sa začína už počas víkendu. Dnes sme si vypracovali dosť šancí a tešíme sa z postupu. Na penaltách sme pracovali, nepovažujem ich za lotériu. Dnes rozhodlo to, ze náš brankár v rozstrele zachytal dobre. Plovdiv je veľká výzva, ale teraz musíme myslieť na ligu.

Dobrivoj Rusov (brankár Trnavy): "Hráčov súpera sme dobre nepoznali, tak sme sa nemohli pripraviť na penalty. Počas celého duelu som nemal prácu, takže pred chlapcami musím sňať klobúk. Mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom. To, že som pomohol tímu v penaltách je moja práca, od toho som tam."

Matej Jakúbek, hráč Trnavy a autor rozhodujúcej jedenástky: "Je to niečo úžasné, všetci sme veľmi radi. S vypätím všetkých síl sme to dotiahli do postupového konca. Je to pre mňa skvelý pocit, ale všetci hráči od začiatku jazdili a snažili sa dohnať dvojgólové manko. Podarilo sa nám to, ľudia môžu ísť domov s dobrým pocitom. Užijeme si chvíľu postup, ale už v nedeľu nás čaká liga so Sereďou a potom už sa budeme pripravovať na Plovdiv."

DAC čaká grécky klub

Do druhého predkola postupuje aj FC DAC 1904 Dunajská Streda.

Zverenci nemeckého trénera Petra Hyballu v 1. predkole vyradili poľskú Cracoviu Krakov, keď po minulotýždňovej remíze 1:1 na Slovensku vo štvrtkovej odvete u súpera remizovali 2:2 po predĺžení, po deväťdesiatich minútach bol stav nerozhodný 1:1.

DAC ide ďalej zásluhou vyššieho počtu strelených gólov na pôde poľského tímu.

Domáci v súboji viedli od 2. minúty gólom Rafaela Guimaraesa Lopesa, za hostí vyrovnal v úvode druhej časti Connor Ronan a do vedenia ich poslal v úvode predĺženia Eric Ramírez. Konečnú podobu výsledku dal v nadstavenom čase predĺženia Filip Piszczek.

Ľubomír Šatka, obranca DAC

Druhý tím minulosezónnej fortunaligovej tabuľky FC DAC 1904 Dunajská Streda v 2. predkole vyzve grécky klub FC Atromitos. Futbalisti zo Žitného ostrova súpera privítajú 25. júla, odveta v Aténach je naplánovaná na 1. augusta.

Domáci futbalisti mali vstup do stretnutia podľa vlastných predstáv - Bojan Čečarič potiahol loptu po pravej strane, jeho center našiel na hranici "šestnástky" Guimaraesa Lopesa a jeho pokus v 77. sekunde duelu našiel nepripraveného Martina Jedličku - 1:0.

O desať minút neskôr mal druhý gól na kopačke Čečarič, ale jeho strela mierila tesne vedľa bránky hostí. Ešte v prvom polčase spálili šance domáci Sergiu Hanca aj Pelle van Amersfoort, na opačnej strane nepochodil Dominik Kružliak.

To, čo vyšlo domácim v úvode prvého polčasu, sa hosťom podarilo na začiatku druhej štyridsaťpäťminútovky - na center Erica Davisa si v pokutovom území súpera nabehol striedajúci Ronan a pravačkou prekonal slovenského brankára poľského tímu Michala Peškoviča.

Vzápätí v brejku neuspel Ramírez. V 70. minúte Van Amersfoort nepridal druhý gól Cracovie, lopta z jeho hlavy totiž skončila na brvne. Za Dunajskú Stredu potom spálili svoje šance Zsolt Kalmár a dvakrát aj Marko Divkovič. V nadstavenom čase sa vhadzovanie Hancu dostalo až pred Jedličku, na loptu však nik nedosiahol.

V predĺžení rozradostil fanúšikov Dunajskej Stredy venezuelský útočník Ramírez, ktorý využil bojovnosť Kalmára. Na opačnej strane brankára Jedličku opäť zachránilo brvno po pokuse Van Amersfoorta. V ďalšom priebehu predĺženia padol gól už iba v jeho závere, keď F. Piszczek sa najlepšie zorientoval pred Jedličkom. Nič to však nezmenilo na postupe DAC.

Cracovia Krakov - FC DAC 1904 Dunajská Streda 2:2 po predĺžení (1:0, 1:1)

Prvý zápas: 1:1, do 2. predkola EL 2019/2020 postúpila Dunajská Streda

Góly: 2. Guimaraes Lopes, 120.+ F. Piszczek - 47. Ronan, 94. Ramírez, ŽK: 9. Jablonský - 5. Čmelík, 15. Koštrna, 90.+ Davis, 105.+ Kalmár, 120.+ Blackman

Krakov: Peškovič - Rapa, Helik, Jablonský, Datkovič, Ferraresso - Hanca (95. F. Piszczek), Dabrowski (72. Dimun), Gol, Čečarič (106. Rubio) - Guimaraes Lopes (84. Wdowiak), Van Amersfoort

Dunajská Streda: Jedlička - Koštrna, Šatka, D. Kružliak, Davis - M. Vida - Čmelík (24. Blackman), Ronan, Kalmár (106. Taiwo), M. Divkovič (120. Beskorovajnyj) - Ramírez (98. K. Vida)

Peter Hyballa, tréner DAC: "Začali sme zle, úvodný štart nám nevyšiel. Dlhá lopta preletela nad Šatku a domáci peknou strelou získali vedenie. Naše bránenie bolo na úrovni juniorského tímu. Domáci mali prvých 20 minút šance, podobne ako v prvom zápase. Potom sme sa vrátili do zápasu, nebol to z našej strany ešte top pressing. Dôležité momenty boli rýchle žlte karty, preto sme museli striedať aj Čmelíka. Sme mladší, dravý tím, snažíme sa hrať po krídlach. Podarilo sa nám rýchlo vyrovnať. Ramirez ukázal dobré veci, bolo to preňho náročné. V druhom polčase sme boli lepší, snažili sme sa hrať futbal. Cracovia hrala svoj vlastný štýl. Keď sme išli do predĺženia, vedeli sme, že fyzicky to nebude pre nás problém, pripravovali sme sa na to. Prišiel skvelý nábeh Ramireza, ktorý šancu využil. Nasledovali minúty boja, domáci posielali dlhé lopty, nakoniec dokázali streliť gól na 2:2. Som veľmi hrdý. Náš postup je dôležitý pre slovenský futbal, dostali sme sa do 2. predkola ako najmladšie mužstvo v Európe. Ďakujem Šatkovi, ktorý odchádza do Lechu Poznaň. Poľsko je futbalová krajina. Kompliment Cracovii za ich futbalový štýl a za atmosféru. Bol to pre nás nádherný večer."

Ľubomír Šatka, obranca DAC: "Bolo to špecifické, snažil som sa na to nemyslieť. Snažil som sa koncentrovať celých 120 minút. Som rád, že som odišiel ako víťaz. Bolo to fantastické rozlúčiť sa takýmto spôsobom. Bola tu fantastická partia. Bol to ťažký zápas, dostali sme prvý gól, trafil to ku tyčke, brankár nevidel cez mňa. Hovorili sme si potom, že ich ubeháme a dali sme nakoniec góly."

MFK premiérovo vyhorel v úvode

Futbalisti MFK Ružomberok prehrali vo štvrtkovom odvetnom zápase 1. predkola Európskej ligy 2019/2020 na trávniku bulharského klubu Levski Sofia 0:2.

Keďže tomuto súperovi podľahli rovnakým rozdielom aj v minulotýždňovom domácom stretnutí pod Čebraťom (0:2), s kontinentálnym pohárom číslo dva sa rozlúčili.

Úvodná štyridsaťpäťminútovka na Štadióna Georgiho Asparuchova neponúkla príliš veľa ofenzívnych momentov. Hralo sa v pomalšom tempe a obidve mužstva produkovali mnoho nepresností.

Ružomberčania mohli zdramatizovať dvojzápas v 28. min, keď sa k zakončeniu z hranice šestnástky dostal Gál-Andrezly, ale v dobrej pozícii netrafil bránku. Úspešnejší boli v 33. min domáci - S. Ivanov po kolmici od Kostova neobišiel Krajčírika, ale dobiehajúci Mariani už nemal problém trafiť odkrytú bránku - 1:0.

Aj po prestávke sa do prvej veľkej príležitosti dostal hosťujúci Gál-Andrezly. V 56. min unikol po ľavom krídle, no ani tentoraz si nepotykal z koncovkou.

Štvrťhodinu pred koncom sa striedajúci Hašek zbavil protihráča, našiel vo "veľkom vápne" Gereca, ale útočník Liptákov neusmernil loptu medzi tri žrde. Náskok Levski mohol zvýšiť Mariani a dvakrát aj Z. Dimitrov, no skóre prikrášlil až v nadstavenom čase Alar.

Levski Sofia čelil slovenským tímom v pohárovej Európe dosiaľ päťkrát. Proti Ružomberku nadviazal na úspešné počínanie v šestnásťfinále Pohára UEFA 2005/2006 proti petržalskej Artmedii. V konfrontáciách so Slovanom Bratislava, MŠK Žilina aj Spartakom Trnava zakaždým "ťahal za kratší koniec".

Ružomberok sa v pohárovej Európe predstavil štvrtýkrát a premiérovo nedokázal preskočiť hneď prvú prekážku. Pri predchádzajúcich troch účastiach zakaždým zvládol merania síl s úvodným protivníkom.

Levski Sofia - MFK Ružomberok 2:0 (1:0)

Prvý zápas: 2:0, do 2. predkola EL 2019/2020 postúpil Levski Sofia

Góly: 33. Mariani, 90.+ Alar, ŽK: 49. Rajnov - 51. Gál-Andrezly, 66. Twardzik

Levski Sofia: Mijatovič - Milanov, Kargas, Nuno Reis, Goranov - Rajnov (79. Alar), Thiam, Mariani - Paulinho (72. Jurukov), Kostov (58. Z. Dimitrov), S. Ivanov

Ružomberok: Krajčírik - Čurma, J. Maslo, Jonec, Mojžiš - Qose - Twardzik (74. Novotný), Kostadinov (70. Hašek), Takáč (67. Brenkus), Gál-Andrezly - Gerec

Domov»Futbal»Európska liga»Spartak po penaltách vyradil Radnik, Ružomberok v EL končí