Trnavu zachránil expert na penalty. Už tretíkrát

Brankár Dobrivoj Rusov (vľavo) z FC Spartak Trnava počas odvetného futbalového zápasu 1. predkola Európskej ligy 2019/2020 medzi FC Spartak Trnava (Slovensko) - Radnik Bijeljina (Bosna a Hercegovina). Trnava, 18. júl 2019. (Autor: Ivan Kopčáni SITA)
Pavol Spál|19. júl 2019 o 06:35

Trnave zaručil postup penaltový rozstrel. Dunajská Streda uspela v predĺžení.

TRNAVA. Bolo vidno, že si verí. Dobrivoj Rusov bol hrdinom odvety prvého predkola Európskej ligy.

Spartak Trnava v riadnom hracom čase zdolal Radnik Bijeljina z Bosny a Hercegoviny 2:0, čím zmazal hendikep z prvého zápasu.

Nerozhodlo sa v predĺžení a tak víťaza určil penaltový rozstrel. Úspešnejšia bola Trnava. Opäť zásluhou Rusova, ktorý zneškodnil tri penalty.

Potvrdil, že je v tejto disciplíne expert. „To, že som pomohol tímu v penaltách, je moja práca, od toho som tam,“ usmieval sa Rusov v rozhovore pre RTVS.

„Hráčov súpera sme dobre nepoznali, tak sme sa nemohli pripraviť na penalty. Počas celého duelu som nemal prácu, takže pred chlapcami musím sňať klobúk,“ dodal rodený Trnavčan.

Na penalty sa vždy teší

Rusov bol hrdinom aj v májovom finále Slovenského pohára, keď zneškodnil penalty dvom Žilinčanom. Ešte predtým v semifinále rozhodol dvoma úspešnými zákrokmi aj semifinále proti Košiciam.

„Na penalty sa vždy teším. Mám ich rád. Snažím sa nabádať i chalanov, aby po tréningu niekoľko kopali. V konečnom dôsledku ide o lotériu, či trafíte stranu alebo nie,“ vysvetľoval brankár Trnavy. Priznal, že v závere dostával kŕče.

„Na penaltách sme pracovali, nepovažujem ich za lotériu. Dnes rozhodlo to, že náš brankár v rozstrele zachytal dobre,“ povedal tréner Trnavy Ricardo Chéu.

Slovenský tím bol v odvete jasne lepším a rýchlejším tímom, mal 25 streleckých pokusov.

Prvý gól dal už v desiatej minúte Sobczyk, tri minúty pred koncom vybojoval domácim predlženie iba devätnásťročný Kristián Mihálek.

Radnik ani raz netrafil bránu, pritom Spartak dohrával predĺženie bez vylúčeného Mitrea.

Proti Bulharom a Grékom

„Toto je kvalita, ktorú sme si želali. Som hrdý na tento tím,“ tešil sa Chéu.

Víťaz slovenského Slovnaft Cupu z minulej sezóny v 2. predkole vyzve bulharský tím Lokomotiv Plovdiv.

Prvý zápas sa hrá 25. júla na pôde súpera, odveta v Trnave je naplánovaná na 1. augusta.

Ďalej idú aj futbalisti Dunajskej Stredy, ktorí na pôde Cracovie Krakov remizovali 2:2 po predĺžení. Slovenský zástupca doma remizoval 1:1 a v odvete už prehrával 0:1.

„Som veľmi hrdý. Náš postup je dôležitý pre slovenský futbal, dostali sme sa do 2. predkola ako najmladšie mužstvo v Európe,“ hodnotil tréner D. Stredy Peter Hyballa.

V treťom predkole ich čaká grécky Atromitos. Prvý zápas bude v MOL Arene vo štvrtok 25. júla, odveta následne o týždeň neskôr v Grécku.