Piatok, 23. august, 2019 | Meniny má Filip

Rusov tentokrát Spartak nepodržal, neuspela ani Dunajská Streda

Trnava inkasovala len z pokutových kopov.

Filip Dangubič (vľavo) a Josip Tomaševič v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy medzi PFC Lokomotiv Plovdiv a FC Spartak Trnava v Plovdive vo štvrtok 25. júla 2019.Filip Dangubič (vľavo) a Josip Tomaševič v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy medzi PFC Lokomotiv Plovdiv a FC Spartak Trnava v Plovdive vo štvrtok 25. júla 2019.(Zdroj: Lukáš Grinaj TASR)

Európska liga 2019/2020 - 2. predkolo - prvé zápasy - výsledky >>>

BRATISLAVA. Futbalisti Spartaka Trnava neuspeli v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy 2019/2020.

Zverenci trénera Ricarda Chéua podľahli na ihrisku bulharského Lokomotivu Plovdiv 0:2 (0:1), keď oba góly inkasovali z pokutových kopov.

Víťaz slovenského Slovnaft Cupu z minulej sezóny, ktorý v 1. predkole vyradil tím Radnik Bijeljina z Bosny a Hercegoviny, bude mať šancu zvrátiť vývoj 2. predkola v domácej odvete. Tá je v Trnave je naplánovaná na 1. augusta.

Dve penalty

Ako prví vážnejšie pohrozili hostia, ale Tavaresova hlavička letela nad bránkovú konštrukciu. Na opačnej strane nebezpečne vystrelil Ožbolt. V 18. min sa do šance dostal Van Kessel, ale jeho strela tesne minula svätyňu Plovdivu.

V záverečnej štvrťhodine I. polčasu domáci zatlačili a výsledok sa dostavil. V 34. min sa zastreľoval Iliev, ale v 38. min vnikol do pokutového územia Cvetanov, ktorého nedovolene zastavil Menich.

Nariadenú penaltu s istotou premenil skúsený Iliev, ktorý nedal šancu špecialistovi na "jedenástky" Dobrivojovi Rusovovi.

Trnavčania nevstúpili dobre do druhého polčasu. Na Spartak sa valili útoky. Po hodine hry Oršula nedovolene zastavil protihráča a cyperský arbiter druhýkrát ukázal na biely bod.

Iliev sa opäť nemýlil - 2:0. V 76. min mohol zvýšiť na 3:0 Ožbolt, ale v poslednej chvíli odvrátil túto hrozbu Halilovič.

Domáci boli aktívnejší

Ani futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda neuspeli v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy 2019/2020, keď v domácom prostredí prehrali s gréckym tímom FC Atromitos Atény 1:2 (1:2).

Tím nemeckého kouča Petra Hyballu bude mať v budúcotýždňovej odvete v Grécku náročnú situáciu, pretože na postup ďalej potrebuje zvíťaziť a streliť aspoň dva góly.

Vo štvrtok padli všetky tri góly v prvom polčase, na zásah hosťujúceho Javiera Umbidesa odpovedal Kristopher Vida, no gól Manoussosa už priniesol Grékom víťazstvo.

Druhý tím minulosezónnej fortunaligovej tabuľky v domácom prostredí nezvíťazil v pohárovej Európe už 31 rokov, zatiaľ naposledy v úvode sezóny 1988/1989 si pred vlastnými fanúšikmi poradili so švédskym klubom Östers IF z mesta Växjö 6:0. Vrátane štvrtkového neúspechu ťahajú Dunajskostredčania šnúru šiestich duelov bez domáceho triumfu.

Súvisiaci článok Slovan sa na veľký klub iba hrá Čítajte

DAC bol od úvodu stretnutia aktívnejší - v 17. minúte spoza šestnástky pekne vystrelil kapitán Zsolt Kalmár, jeho pokus však brankár hostí Balázs Megyeri zneškodnil. Zahrmelo však na opačnej strane - o tri minúty neskôr skúsený argentínsky stredopoliar Umbides dostal veľa priestor, jeho prvú strelu zblokoval brániaci Matej Oravec, padajúcu loptu však presne trafil opäť 37-ročný Juhoameričan a gólman Martin Jedlička nemal nárok - 0:1.

Inkasovaný gól domácich nezlomil a naďalej súpera tlačil. Vyplatilo sa mu to a v 35. min striedajúci K. Vida vypálil spoza pokutového územia tak, že brankár hostí nemal šancu loptu chytiť - 1:1.

Tesne pred polčasovou prestávkou si DAC nedal pozor na Georgiosa Manoussosa, ktorý po centri Umbidesa zakončil nechytateľne za bezmocného Jedličku - 1:2. Vzápätí sa do veľkej šance dostal Eric Ramírez, ale útočník domáceho tímu mieril tesne vedľa.

Aj po zmene strán mali zverenci trénera Petra Hyballu viac z hry, snažili sa nájsť medzeru v defenzíve gréckeho tímu a aj sa dostali do niekoľkých šancí. Gréci však pozornou obranou na čele s brankárom Megyeri eliminovali všetky možnosti Dunajskej Stredy.

Sami tiež niekoľkokrát pohrozili po rýchlych brejkoch, ale s nimi si DAC poradil. V 89. min hosťujúci Umbides trafil iba brvno, stav už zostal nezmenený.

Európska liga 2019/2020 - 2. predkolo - prvé zápasy:

Lokomotiv Plovdiv - FC Spartak Trnava 2:0 (1:0)

Góly: 39. a 61. D. Iliev (oba z pok kopu)

Lokomotiv Plovdiv: Lukov - Petrovič, Eze, Tomaševič - Karageren (77. Malembana), Umarbajev (90. Bahtič), Vitanov, Cvetanov - D. Iliev – Ožbolt (79. Iliev Rusev), Aralica

Spartak Trnava: Rusov - F. Oršula, Menich, Mesík, Záhumenský- Tešija, Dangubič (69. M. Kelemen), Lovat – Tavares (80. M. Turňa), Van Kessel (55. Jakúbek), Halilovičň

FC DAC 1904 Dunajská Streda - FC Atromitos Atény (Gréc.) 1:2 (1:2)

Góly: 35. K. Vida - 20. Umbides, 43. Manoussos, ŽK: 40. Čmelík (DAC), rozhodovali: Dankert - Häcker, Seidel (všetci Nem.)

Dunajská Streda: Jedlička - Koštrna, M. Oravec, D. Kružliak, Davis (73. Blackman) - Ronan (30. K. Vida), M. Vida - Čmelík (60. Veselovský), Kalmár, M. Divkovič - Ramírez

Atromitos: Megyeri - Kivrakidis (39. Natsos), Risvanis, Goutas, Katranis - Madson, Charisis - Manoussos, Umbides, N'Sikulu (61. Ferley) - Vellios (74. Khila)