Slovan si poradil s Michalovcami, gól strelil už v prvej minúte

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava.
Futbalisti ŠK Slovan Bratislava. (Autor: TASR)
SITA|27. júl 2019 o 20:18

Nitra nezvládla derby zápas.

BRATISLAVA. V úvodnom sobotňajšom stretnutí 2. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2019/2020 na seba natrafili regionálni susedia - hráči FC Nitra doma pod Zoborom privítali mužstvo FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

Úspešnejší boli napokon hostia, ktorí si z ihriska súpera odviezli všetky tri body po najtesnejšom víťazstve 1:0. Najdôležitejší moment zápasu priniesla 40. min, keď si domáci Frederik Bílovský zrazil do vlastnej bránky strelu Martina Válovčana.

Marián Süttö, ktorý sa na začiatku letnej prípravy posunul z postu športového riaditeľa do pozície hlavného trénera, tak nezabodoval v domácej premiére na lavičke Nitry.

Tá má zatiaľ v kolónke bodov nulu. ViOn vyhral na trávniku sobotňajšieho súpera prvýkrát od 26. apríla 2014 (vtedy triumfoval rozdielom triedy 3:0, pozn.) a pripísal si do tabuľky premiérové body v novom ligovom ročníku.

Hlasy

Marián Süttö, tréner Nitry: "Zvolená stratégia respektíve taktická stránka našej hry v prvom polčase nefungovala. To, že máme v kádri hráčov, ktorí hrali pred dvoma mesiacmi tretiu ligu, respektíve dorasteneckú súťaž, to nevadí. Mne vadí to, že ich poznám a v prvom polčase predviedli sotva 30 percent svojho výkonu. Prečo je to tak, to budeme hľadať a budeme sa snažiť nájsť koreň problému. V druhom polčase po zmene rozostavenia aj striedaniach sa nejaké pozitívne situácie vyskytli, ale jednoducho sme v prvom polčase urazili kartu. Nedokázali sme naplniť to, čo sme mali." K

Karol Praženica, tréner Zlatých Moraviec: "Chcem pochváliť chlapcov za výkon, ktorým sa dnes prezentovali. Sme radi za toto víťazstvo. Nitra bola dobrý súper. Po prehre v minulom kole v Dunajskej Strede, keď sme inkasovali gól v posledným minútach, som rád, že sa nám podarilo zvíťaziť. Zobrať si tri body späť. Som spokojný, že chlapci udržali vedenie až do konca. Nesmieme zaspať. Budeme sa snažiť v ďalších zápasoch zopakovať výkony z prvých dvoch kôl. Musíme popracovať ešte na premieňaní šancí."

Slovan bez problémov zdolal Michalovce

Slovan nastúpil bez najlepšieho strelca uplynulej sezóny Šporara, iba na lavičke zostali Nono, Bajrič a Čavrič. Hosťujúci kouč spravil dve zmeny v porovnaní s nevydareným duelom so Žilinou. Už v prvej minúte však michalovský brankár Kira lovil loptu zo siete, keď sa po rohu Dražiča presadil hlavou Abena - 1:0.

Hostia sa po zranení kapitána Žofčáka ešte viac zatiahli do obrannej ulity a nechali Slovan búšiť, hráči úradujúceho majstra sa však niekedy utápali v parádičkách.

Náskok sa im podarilo zdvojnásobiť v 21. minúte, Moha našiel krížnym centrom Daniela a ten vnútri šestnástky poslal loptu do protipohybu brankára - 2:0. Domáci mohli odovzdanému súperovi nasúkať do prestávky ďalšie góly, ale Ratao a Moha neprekonali Kiru.

V 50. minúte sa Ratao rútil z ľavého krídla na brankára hostí, lenže do lopty kopol svojou pravačkou príliš slabo a Vojtko ju pred čiarou upratal do bezpečia.

Michalovčania po zmene strán pokračovali v nevýraznom výkone. Ich ojedinelý svetlý moment prišiel v 59. minúte, keď sa po Vojtkovej strele zatriaslo brvno domácej brány. Inak si Slovan s prehľadom strážil dianie na ihrisku a snažil sa o zvýšenie náskoku.

Podarilo sa mu to v 70. minúte, Moha v dobrej pozícii zbytočne nešpekuloval a vymietol ľavý vinkel - 3:0. V 77. minúte predviedol šikovný slalom Dražič, prešiel cez niekoľkých hráčov, ale z uhla už nedokázal zakončiť.

Slovan sa naďalej tlačil dopredu, v 81. minúte Kira podržal svoj tím po strele Daniela, ktorú vyrazil na žrď. Slovan zaknihoval presvedčivé víťazstvo rozdielom triedy a spravil si náladu pred cestou do Kosova.

Hlasy

Ján Kozák ml., tréner Slovana: "Hráči si uvedomili, že ich povinnosť dnes bola vrátiť sa do starých koľají. Začali sme výborne, hneď z prvého rohu sme strelili gól. Potom sa nám hralo ľahšie, kvalita bola jednoznačne na našej strane. Vieme však, že nás čaká veľa práce, ale myslím, že sme urobili malý krôčik a budeme sa zlepšovať. Od hráčov som videl väčšie nasadenie i srdce a dúfam, že to videli aj fanúšikovia."

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Z mojej strany nie je veľmi čo hodnotiť. Bol tam veľký rešpekt, ľahké straty v strednej zóne, na ktoré sme upozorňovali hráčov. Chceli sme vychádzať z pozornej obrany, ale opäť sme poriadne ani neboli na ihrisku a už sme prehrávali. Čaká nás veľa roboty, musia prísť ďalší hráči a chce to aj poriadnu dávku trpezlivosti. Slovan vyhral zaslúžene, bol jednoznačne lepší."

Trenčín remizoval s Ružomberkom

V zápase Trenčína s Ružomberkom, ktorý sa hral v Žiline, rozhodol o všetkom podstatnom už prvý polčas. V 9. min otvoril skóre obranca AS Keston Julien.

Odpoveď hostí na seba nenechala dlho čakať - v 22. min z ich úvodnej vážnejšej príležitosti vyrovnal Adam Brenkus a stanovil konečný účet stretnutia. Vzájomný zápas týchto dvoch mužstiev sa skončil nerozhodne po dvoch rokoch.

Ešte 26. augusta 2017 ponúkla kanonáda na ružomberskom trávniku divokú remízu 3:3. Trenčania, ktorí sa v uplynulom ročníku zachránili na poslednú chvíľu až v baráži, získali premiérový bod v novej ligovej sezóne.

Ružomberčania neobišli naprázdno ani v druhom zápase, keďže pred týždňom vo fortunaligovej ouvertúre triumfovali nad hráčmi FC ViOn (1:0).

Hlasy

Roman Marčok, tréner Trenčína: "Vstup do zápasu sme mali dobrý, začali sme podľa našich predstáv. Strelili sme gól a mohli sme tento moment využiť viac v náš prospech. Hru sme kontrolovali a mali sme pridať ďalší gól. Po štvrťhodine sme však pokazili niekoľko prihrávok pri výstavbe útoku, jednoduché lopty a súper ožil. Pomohol mu vyrovnávajúci gól, ktorý je pre nás veľkou výstrahou, pretože dnes to znamenalo pre nás, podľa mňa, prehru, aj keď výsledok je iný. Od inkasovaného gólu sme sa na ihrisku hľadali, striedali sme lepšie momenty s horšími. Do 65. minúty súper s nami držal vyrovnanú partiu, mohol ísť aj do vedenia, ale potom sme sa vrátili do zápasu. Bolo to o nás, či zápas strhneme na svoju stranu, ale k tomu, aby sa to podarilo, chýbalo viac chcenia a viac gólových situácií, ktorých sme si veľa nevypracovali. Mali sme súpera za pasivitu potrestať, ale nedokázali sme to."

Ján Haspra, tréner Ružomberka: "Mali sme katastrofálny vstup do zápasu, chlapcov som nepoznával. Bolo to z našej strany malátne, ťažkopádne, bez agresivity a pomalé a súper to využil gólom. Do prestávky sme náhodným gólom vyrovnali, čo nás postavilo na nohy a boli sme rovnocenným súperom. Druhý polčas bol už z našej strany lepší, čo sa týka gólových šancí, možno sme tých vyložených mali viac ako súper. Zápas sa skončil síce zaslúženou remízou, ale pri troške väčšej kvality v zakončení sme ho mohli výsledkovo zvládnuť aj trojbodovo.

Sereď vyhrala vďaka gólu v závere

Senica, ktorá v 1. kole v domácom prostredí triumfovala nad Trenčínom (3:1), siahala na bodový zisk aj na myjavských kopaniciach, kde má v tejto sezóne prechodný domov tím ŠKF iClinic Sereď.

Dlho to vyzeralo, že sa zápas skončí remízou 1:1, no v 87. min skóroval Filip Pankaričan a zariadil víťazstvo Serede 2:1.

Tieto mužstvá sa vo Fortuna lige stretli v rovnakom období aj pred rokom. Vlani 28. júla sa z identickej výhry 2:1 taktiež radovali hráči zo Serede.