Pondelok, 26. august, 2019 | Meniny má Samuel

Sagan má rekord, ktorý tak skoro nik neprekoná

Slovenský cyklista prekonal rekord Erika Zabela.

Peter Sagan v Paríži 2012. Peter Sagan v Paríži 2012. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Tour de France je kráľovnou cyklistických pretekov a žltý dres je najcennejšou trofejou pre cyklistu. Toľko vedela aj široká slovenská verejnosť.

Teraz už každý Slovák vie, že na Tour sa bojuje aj o dresy inej farby. A ten zelený nosí vždy Peter Sagan.

Bodovaciu súťaž od roku 2012 nevyhral len jediný raz, keď ho z pretekov neprávom rozhodcovia vylúčili.

Sedem titulov má aj Virenque, ale bodkovaných

Sedem víťazstiev v individuálnej súťaži na Tour dosiahli pred ním len dvaja cyklisti.

Lanca Armstronga však po zistení, že dopoval, z Tour vymazali (sedemkrát získal žltý dres).

Sedem titulov tak má okrem Sagana už len Francúz Richard Virenque. Dosiahol ich v súťaži vrchárov.

Súvisiaci článok Sagan si pripíjal trinástkou. Ešte musím vyhrať zelený dres šesťkrát, smial sa Čítajte

„Ak ma niekto bude chcieť v budúcnosti zdolať, najskôr si to dobre rozmyslí,“ žartoval slovenský pretekár v Paríži.

Jeho rekord môže pretrvať veľmi dlho.

„Na prvú Tour som prišiel po etapové víťazstvá a zelený dres prišiel s nimi. Nasledujúci ročník oslavovala Tour sto rokov a získal som ho opäť. V ďalších rokoch to už pre mňa bolo o niečo jednoduchšie alebo povedzme ľahšie kontrolovateľné,“ porovnával Sagan pre letour.fr.

„Najlepší moment tento rok? Víťazstvo v piatej etape. Ale aj to, keď skrátili horské etapy v Alpách. To boli pre mňa dobré správy,“ doplnil.

Slovák si v podstate privlastnil jednu súťaž na najsledovanejších cyklistických pretekoch sveta. Vždy, keď prišiel do cieľa v Paríži, stál na pódiu v zelenom drese.

Na prvej Tour prekvapil aj seba

Ako sa postupne rodili Saganove triumfy v súťaži šprintérov?

V roku 2012 prišiel na Tour ako nováčik. Lenže stal sa veľkým prekvapením.

Vyhral tri etapy, zelený dres získal už na tretí deň a veľmi rýchlo si vybudoval výrazný náskok.

Zo šprintérov sa vtedy darilo aj Markovi Cavendishovi a Andrému Greipelovi, ktorí tiež vyhrali po tri etapy. Sagan nakoniec zvíťazil s náskokom 141 bodov pred Greipelom.

„Prekvapil som aj sám seba. Určite sa môžem v ďalších rokoch ešte zlepšovať,“ komentoval svoju prvú Tour Sagan.

Jeho motiváciou okrem trofejí však bola aj stávka so šéfom tímu Liquigas Paolom Zanim, za ktorý vtedy jazdil.

Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C63D8 na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti platby:
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C63D8 na číslo 8787, alebo kliknite na „Objednať cez SMS“ a odošlite predvyplnenú správu. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).