Američan má už v ManU prevahu, chce ho vlastniť úplne

Peter Fukatsch|14. máj 2005 o 00:00

Pred sto rokmi patrilo k plezíru zbohatlíkov skupovať anglické šľachtické sídla, dnes je najväčšou frajerinou vlastniť ostrovný futbalový klub.

Fanúšikovia Manchestru United protestujú proti predaju svojho klubu do amerických rúk. FOTO - REUTERS

Gubernátor Čukotky Roman Abramovič kúpil do stopercentného vlastníctva londýnsku FC Chelsea. Nešlo o úplne nezmyselný kšeft. "Záhadný Roman" cez futbal rozhýbal iné obchody, dnes je najbohatším človekom žijúcim vo Veľkej Británii. Oplatilo sa aj v Chelsea. Priemerný a zadlžený klub získal po päťdesiatich rokoch titul a usadil sa medzi európskou superelitou.

Američan zaťal veľmi vysoko

Americký miliardár Malcolm Glazer zaťal ešte vyššie. Vo štvrtok korunoval takmer ročnú snahu, aby sa stal majoritným akcionárom anglickej pýchy - Manchestru United.

K doterajším 28,1 percenta akcií kúpil podiel 28,9 percenta írskych dostihových magnátov Johna Magniera a J. P. McManusa. Agentúra Reuters s odvolaním sa na firmu Red Footbal Ltd. uviedla, že floridský magnát, majiteľ klubu amerického futbalu Tampa Bay Bucaneers (NFL), zaplatil Írom v prepočte približne 45 miliárd korún.

Na londýnskej burze platí nepísané pravidlo - pri vlastníctve 30,01 percenta akcií ste majoritným akcionárom, pri výške 75,01 vlastníkom firmy. Glazer má šesťdesiat percent, chce aj tých pätnásť.

Najostrejší bol Giggs

Manchester United žiadnu dotáciu nepotrebuje. Dlhé roky je najbohatším klubom sveta. Podľa správy audítorskej spoločnosti Deloitte zarobil v uplynulej sezóne v prepočte takmer 10 miliárd korún. Celkový majetok sa odhadom blíži k sto miliardám.

Od začiatku Američanových snáh sa množili protesty volajúce po záchrane britskej identity najslávnejšieho klubu krajiny. Demonštrovali fanúšikovia, hráči neskrývali rozhorčenie. Walesan Ryan Giggs bol najostrejší. "Nehorázne. Kupčia s nami ako s ovcami. Dnešný futbal je bláznivý," povedal vlani pre denník The Sun.

Ferguson aj ironický

Kouč United Alex Ferguson najskôr označil črtajúci sa obchod za "nehorázny". Po jeho spečatení bol diplomatický i ironický. "Dúfam, že pán z Ameriky sa bude k Manchestru správať ako ku klubu európskeho futbalu," uviedol na stránke ManU s jemnou narážkou na Glazerovo vlastníctvo mužstva amerického futbalu.

Protestovali aj veličiny svetového futbalu. "Podporujem ich boj proti pánu Glazerovi. Je to však jediné, čo pre nich môžeme spraviť, lebo FIFA nemá žiadne kompetencie, aby zasahovala do takýchto záležitostí. Mali by sme chrániť etnické základy tímov. Klub, to sú aj jeho fanúšikovia a mesto, v ktorom hrá," neskrýval nesúhlas prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Švajčiar Sepp Blatter.

Vraj ManU kúpil synom

Malcolm Glazer, majiteľ rodinnej firmy s majetkom v prepočte okolo pol biliardy korún, apeloval romanticky: "Počul som, že ide o slávny klub. Chcem ho získať pre svojich synov." Rozhodne možno skôr veriť tvrdeniu asistenta riaditeľa londýnskej investorskej skupiny Singer and Friedlanter: "Glazer chce za každú cenu získať silné meno na britskom trhu, zatiaľ športovom."

Pikantériou okolo kúpy najslávnejšieho anglického mužstva je, že Glazera aj Írov zastupuje firma Cubic Expression, teda trojica už dávnejšie vlastnila vyše 50 percent akcií. Íri netajili: pre nich je prvoradý kšeft na dostihoch. Pre upokojenie situácie však falošne tvrdili, že s Glazerom prestali rokovať.

Radikálni malí akcionári

Najráznejšie, aj s pomocou právnikov, bojuje proti Glazerovi skupina drobných akcionárov Shareholders United grupujúcich sa z radov fanúšikov. V tomto roku ich počet narástol o 450 percent, z vlaňajších 4307 na súčasných 19 703.

Do karát im zahrala i americká banka J. P. Morgan Chase & Co, ktorá Glazerovi pomáhala pri financovaní nákupu. Ten dlho vyhlasoval, že chce klub kúpiť iba so súhlasom všetkých akcionárov.

Sľub porušil. "Tak sme mu povedali, že robí zlý krok. Napriek nášmu upozorneniu ho urobil," povedal agentúre Reuters anonymný zdroj blízky banke.

Shareholders United v utorok varovali vedenie klubu písomnou správou, ktorú vypracovali finanční experti z dvoch londýnskych firiem. Tí v nej poukazujú na viaceré medzery v transakcii amerického miliardára Malcolma Glazera s írskymi dostihovými podnikateľmi Magnierom a McManusom. Po akceptovaní Glazerovho návrhu by sa klub podľa nich dokonca mohol nadmerne zadlžiť.

Narodil sa v roku 1928 v Rochestri, štát New York

Bydlisko: Palm Beach, Florida

Rodinný stav: ženatý, otec šiestich detí

Začal obchodovať v malom s parkovacími miestami pre autá. Márne sa pokúšal kúpiť slávnu motocyklovú spoločnosť Harley-Davidson. Zbohatol, keď sa mu pred bankrotom podarilo zachrániť naftársku spoločnosť Zapata budúceho prezidenta Georgea Busha staršieho. V roku 1995 kúpil klub amerického futbalu Tampa Bay Buccaneres - v prepočte za takmer 7 miliárd korún. Podľa časopisu Forbes bol Glazer vlani 514. najbohatším človekom na svete.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Američan má už v ManU prevahu, chce ho vlastniť úplne