Slovenský štvorkajak po dráme získal bronz aj olympijskú miestenku

K4 na 500 metrov - A-finále:

1.Nemecko (Liebscher, Rauhe, Rendschmidt, Lemke)1:19,26 min
2.Španielsko (Craviotto, Arévalo, Germade, Walz)+0,51 s
3.Slovensko (Baláž, Vlček, Zalka, Botek)+1,70 s

SZEGED. Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek získal na MS v Szegede bronzovú medailu v K4 na 500 m.

Pre SR zároveň vybojoval štyri olympijské miestenky na OH 2020 v Tokiu. Slovenská káštvorka skončila vo finále tretia za loďami Nemecka a Španielska. Vďaka výbornému finišu o štyri stotiny predstihla posádku Ruska.

Slováci nastúpili na finálovú jazdu s jasným cieľom skončiť v prvej sedmičke a vybojovať si účasť na olympiáde. Mali pomalší štart a po polovici trate nefigurovali na medailových priečkach.

V závere však dokázali vystupňovať tempo, posúvali sa dopredu a napokon sa prepracovali na bronzovú pozíciu.

Pre skúseného Vlčeka, historicky najúspešnejšieho slovenského kanoistu, je to už 17. medaila z MS. Nemci v zostave Tom Liebscher, Ronald Rauhe, Max Rendschmidt, Max Lemke potvrdili úlohu najväčších favoritov a obhájili zlato z vlaňajších MS v Montemore.

"Má pre mňa obrovskú cenu, pretože je čoraz zložitejšie vybojovať medailu, navyše to boli z najtesnejších pretekov, aké som zažil," povedal Vlček.

Výborné umiestenie považuje za motiváciu a rád by sa predstavil v Tokiu: "Fantasticky nás to poháňa vpred. Medaila dokazuje, že na to máme a má zmysel tvrdo trénovať do Tokia. Ja osobne som nikdy ani nedúfal, že by som to mohol potiahnuť takto dlho."

Čakanie na výsledok bolo nekonečné

Slováci v Szegede vyhrali svoju rozjazdu, v semifinále dosiahli celkovo najrýchlejší čas. Hlavnou ambíciou bola olympijská miestenka, medaila navyše však potešila.

"Mám obrovskú radosť. Ako som povedal, stačilo by aj šieste, siedme miesto zaručujúce olympiádu. Táto medaila je niečo fantastické," povedal najskúsenejší člen posádky Vlček.

Záver pretekov priniesol drámu, Slováci predviedli skvelý finiš, napokon zdolali Rusov o štyri stotiny. "Na výsledok sme čakali nekonečne dlho a napokon sme boli tretí, niečo neskutočné," doplnil "háčik" káštvorky Baláž, ktorý bronzom oslávil 21. narodeniny.

"Myslím si, že je to pekný koniec sezóny. Namakali sme sa a toto je odmena," uviedol Baláž, pre ktorého to bola premiérová olympijská kvalifikácia: "Každý od nás očakával, že to vyjazdíme a chvalabohu sme to zvládli.

Olympijská kvalifikácia ešte zdvihla úroveň, pretože už od semifinále sa všetci tlačili do finále, takže som rád, že to takto dopadlo."

Oslávenec odchádzal do Szegedu - posvätného mesta rýchlostnej kanoistiky - s veľkými očakávaniami. Atmosféru MS v Maďarsku predtým nezažil a veľmi sa na ňu tešil: "Bola neskutočná, zážitok sám o sebe, v semifinále sme sa ani nepočuli, vo finále to bolo trochu lepšie."

Prvá medaila z MS

Ešte viac dôvodov na radosť mal Zalka. Bronz v Szegede bol preňho vôbec prvou medailou z majstrovstiev sveta: "Je to úžasný pocit. Keď sme prišli do cieľa, vôbec som netušil, či sme tretí alebo sme na šiestom mieste, bolo to tesné. Bol som veľmi nervózny, nahnevaný a unavený, našťastie to vyšlo na bronz."

"Povedali sme si, že spokojní budeme aj s olympijskou miestenkou. Keď sme však úspešne absolvovali rozjazdy i semifinále, hovoril som si, že by to mohlo byť aj na medailu," povedal najmladší člen posádky K4.

Úspech je pre 20-ročného pretekára veľká motivácia na prácu do budúcnosti: "Budem tvrdo makať, aby som dokázal, že patrím do káštvorky. Som síce mladý, ale môj vzor Erik Vlček súťažil na olympiáde už ako devätnásťročný, takže si myslím, že ak sa o rok predstavím v Tokiu, bude to dobrý začiatok kariéry."

Rovnaké pocity mal aj Botek, pre ktorého bolo tiež najťažšie čakanie. "Periférne som videl Nemcov a Portugalcov, ktorí išli s nami. Snažili sme sa ísť čo najlepšie. Keď sme prišli do cieľa, zrazu tam boli všetci na jednej úrovni, tak som trochu znervóznel, ale som šťastný za bronz," povedal Botek.

Zvyšok Slovákov v B-finále

V dopoludňajšom B-finále disciplíny K1 500 m obsadila Ivana Mládková druhé miesto a celkovo sa zaradila na jedenástu pozíciu. Po polovici trate dokonca viedla, ale v záverečnom finiši nemala dostatok síl a na víťaznú Poľku Justynu Iskrzycku stratila 1,07 s.

Skúsená 34-ročná kajakárka sa rozlúčila so Szegedom bez účasti v A-finále, ale v dejisku šampionátu bojovala s chorobou.

Kanoista Matej Rusnák skončil piaty v B-finále na kilometrovej trati. Slovenský reprezentant mal dobrý štart, úvodných 250 metrov zvládol najlepšie zo všetkých. V ďalšej fáze pretekov však klesol poradím a za prvým Ukrajincom Pavlom Altuchovom zaostal o 3,75 s, čo mu stačilo na konečnú štrnástu priečku.

Dvojkaku v zložení Ákos Gacsal, Gábor Jakubík nevyšla jazda v B-finále na olympijskej kilometrovej trati.

Slovenská dvojica od začiatku strácala na najlepších a do cieľa prišla deviata s mankom viac ako desiatich sekúnd na dánske duo Rene Holten Poulsen, Morten Graversen. V celkovom hodnotení sa Gacsal s Jakubíkom zaradili na osemnáste miesto.

Dobrý výsledok pre 19-ročnú reprezentantku

Slovenskej kajakárke Mariane Petrušovej nevyšli na MS v rýchlostnej kanoistike preteky na 5000 metrov. V nedeľu v Szegede obsadila 15. miesto. Za víťaznou Ruskou Verou Sobetovou zaostala o 1:25,66 minúty.

Striebro si vo vytrvalostnej disciplíne vybojovala Američanka Kaitlyn McElroyová (+26,62 s), tretia bola Talianka Susanna Cicaliová.

"Momentálne som smutná, ale nie je to až také zlé. Odtrpela som si to, preteky ma strašne boleli. Cítila som väčšiu konkurenciu ako na Európskych hrách v Minsku, kde som získala bronz.

Mala som preteky dobre rozbehnuté, ale potom mi súperky ušli. Získala som ďalšie skúsenosti a každý štart na päťkilometrovej trati ma neprestáva prekvapovať," uviedla 19-ročná rodáčka z Komárna.

Slovenská kajakárka Mariana Petrušová skončila na MS v rýchlostnej kanoistike v Szegede na 5000 m na 8. mieste. Za domácou víťazkou Dórou Bodonyiovou zaostala v nedeľňajšom finále o 36,52 sekundy.

Striebro vo vytrvalostnej disciplíne získala Nemka Tabea Medertová (+0,62), tretia bola Bieloruska Maryna Litvinčuková s mankom 85 stotín sekundy.

"Teraz som smutná, ale nemyslím si, že by to bolo zlé. Odtrpela som si to, veľmi to bolelo, preto mi je to teraz ľúto. Ale konkurencia bola veľmi silná a všetky chceli zvíťaziť.

Navyše aj mňa už trochu poznajú a dávajú si na mňa pozor. Dalo mi to však nové skúsenosti. Trochu ma prekvapuje, že každý 'päťkilák' bolí čoraz viac," povedala v cieli Petrušová.

Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Slovenský štvorkajak po dráme získal bronz aj olympijskú miestenku