Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Chorváti prekvapivo zakopli v Azerbajdžane, body stratili aj Poliaci

Belgičania sú stále suverénni.

Momentka zo zápasu Chorvátsko - Azerbajdžan v kvalifikácii o postup na ME vo futbale 2020 - ilustračná fotografia.Momentka zo zápasu Chorvátsko - Azerbajdžan v kvalifikácii o postup na ME vo futbale 2020 - ilustračná fotografia.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Chorvátski reprezentanti prekvapujúco remizovali v pondelňajšom zápase slovenskej E-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020 na ihrisku Azerbajdžanu 1:1.

V tabuľke sú s desiatimi bodmi z piatich zápasov na čele, Azerbajdžan získal vôbec svoj prvý bod. Slovensko vyhralo večer v Budapešti nad Maďarskom 2:1.

Prekvapenie na úkor Chorvátska

Vicemajstri sveta Chorváti mali od začiatku duelu navrch a už v 11. minúte sa ujali vedenia. Petkovič sa v šestnástke snažil predrať cez dvojicu obrancov, Krivocjuk zahral rukou a rozhodca nariadil penaltu.

Tú premenil kapitán Modrič.

O tri minúty neskôr mohlo byť už 2:0, Rebič sa dostal sám pred Balajeva, ale neprekonal ho. V 24. minúte sa neujala ani strela Vlašiča, keď opäť výborne zasiahol brankár domácich.

Súvisiaci článok Slováci v kľúčovom zápase porazili Maďarov a z Budapešti si odnášajú tri body Čítajte

Tí vážnejšie zahrozili až v 33. minúte, no Livakovič si so Šejdajevovou strelou z uhla poradil. V nadstavenom čase prvého polčasu hráči Azerbajdžanu síce dostali loptu do siete, ale Garajevovi sa to podarilo z jasného ofsajdu.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán, no domáci začali už viac hroziť. V 62. minúte mohol pridať druhý gól Petkovič, ktorého poslal do brejku Vlašič, ale jeho strela minula pravú žrď.

V 67. minúte dostali domáci opäť loptu za Livakovičov chrbát, no opäť z ofsajdu. Do tretice im to však už vyšlo. V 72. minúte sa Chalizade na hranici šestnástky odhodlal k sólu, prešiel cez troch hráčov a prudkou strelou vyrovnal - 1:1.

Azerbajdžan v ďalších minútach veľkého favorita už k veľkým šanciam nepustil a tak si v Baku pripísal prvý bod v kvalifikácii. Chorváti nenadviazali na vysoké víťazstvo nad Slovenskom 4:0 spred troch dní v Trnave.

Poľsko stratilo ďalšie body

V C-skupine potvrdili obaja favoriti papierové predpoklady. Holanďania sa predstavili v Tallinne a domáce Estónsko zdolali jasne 4:0.

Nezaváhali ani Nemci, ktorí v Belfaste dominovali celý zápas a Severné Írsko zdolali 2:0. O prvý presný zásah sa postaral v 48. minúte krajný bek Marcel Halstenberg, v tretej minúte nadstaveného času pridal druhý zásah Serge Gnabry.

Nemci sú s dvanástimi bodmi na čele tabuľky, rovnako nazbierali aj druhí Severní Íri, tretí Holanďania majú deväť bodov, no zápas k dobru.

Poliaci po prehre so Slovinskom (0:2) stratili ďalšie body v domácom súboji s Rakúskom, ktorý sa skončil bezgólovou remízou.

V tabuľke G-skupiny im s trinástimi bodmi stále patrí prvé miesto.

Na druhé miesto sa posunuli Slovinci, ktorí v dramatickom závere zápasu s Izraelom získali triumf 3:2. V ďalšom stretnutí skupiny vyhralo Severné Macedónsko na ihrisku Lotyšska 2:0.

Belgicko je dominantné

V I-skupine pokračujú v dominantných výkonoch belgickí reprezentanti. V šiestom zápase na pôde Škótska triumfovali 4:0 a stále nestratili ani jediný bod.

O ich kvalite hovorí aj impozantné skóre 19:1.

V Glasgowe rozhodli už v prvej polovici stretnutia, keď sa postupne presadili Romelu Lukaku, Thomas Vermaelen a Toby Alderweireld.

Pri všetkých troch presných zásahoch asistoval tvorca hry Kevin de Bruyne, ktorý v 82. minúte sám upravil na 4:0.

Druhí Rusi vydreli v Kaliningrade tesný triumf nad Kazachstanom 1:0 gólom Maria Fernandesa z 89. minúty, Cyprus si poradil so San Marínom jasne 4:0.