Polášek so Zelenayom vyhrali štvorhru a poslali Slovensko do vedenia

Igor Zelenay (vľavo) a Filip Polášek vo štvorhre v rámci duelu Davisovho pohára 2019 Slovensko - Švajčiarsko. (Autor: Jaroslav Novák - TASR)
Športové prenosy SME, TASR|14. sep 2019 o 16:00

Švajčiarsky pár zdolali v dvoch setoch.

Davis Cup 2019 - 1. skupina euro-africkej zóny

SLOVENSKO - Švajčiarsko 2:1 po štvorhre

Filip Polášek, Igor Zelenay - Jerome Kym, Laaksonen 6:3, 6:3

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti vedú v zápase 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára nad Švajčiarskom 2:1.

O dôležitý druhý bod pre domáce farby sa na antuke v bratislavskom NTC postarali Filip Polášek s Igorom Zelenayom, ktorí zdolali pár Henri Laaksonen, Jerome Kym 6:3, 6:3.

Slováci sú tak bližšie k účasti v marcovej kvalifikácii o postup na budúcoročný finálový turnaj v Madride.

Davis Cup: Momenty zo zápasu Polášek, Zelenay - Laaksonen, Kym: fotogaléria

14.9.2019

Polášek so Zelenayom v dueli proti Laaksonenovi s Kymom potvrdili úlohu favoritov. Od začiatku kvalitne podávali, súperov prevýšili na returne, na sieti pôsobili deblovejším dojmom.

Za stavu 3:2 prelomili podanie 16-ročného Kyma, ktorý nastúpil namiesto pôvodne nominovaného Marca-Andreu Hüslera a prvý set získali vo svoj prospech. Za stavu 5:3 slovenský tandem prehrával pri podaní Poláška 0:30, no následne získal štyri fiftíny za sebou.

O osude druhého setu rozhodol piaty gem, v ktorom Slováci po Poláškovom lobe zobrali Švajčiarom podanie.

V ďalšej hre Švajčiari veľmi dobre returnovali a dostali sa k trom šanciam na rebrejk. Polášek si však podržal servis a domáci pár už dotiahol zápas do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil po dvojchybe Kyma hneď prvý mečbal.

Online prenos: Filip Polášek, Igor Zelenay - Henri Laaksonen, Jerome Kym (tenis, Davis Cup 2019, Slovensko - Švajčiarsko, LIVE, NAŽIVO)

Prenos
importantSlovensko sa tak v súboji so Švajčiarskom ujíma vedenia 2:1! Teraz bude nasledovať prestávka a po nej je podľa nominácie na programe súboj tímových jednotiek: Martin Kližan vs. Henri Laaksonen. Je však otázne, či sa to ešte nebude aj meniť.
Koniec zápasu
6:3
importantGEM, SET, ZÁPAS SLOVENSKO! Jerome Kym spravil aj v tomto prípade dvojchybu a tak sme zvíťazili v tejto štvorhre 2:0 na sety po hrách 6:3 a 6:3! Zrejme sa ukázala väčšia kvalita našich deblových špecialistoch, ani raz sme nestratili svoj servis, ale súper určite vzdoroval úspešne a sťažil nám cestu za druhým bodom.
40-30
importantFilip Polášek zahral správny ritern a získavame mečbal!
30-30
Dvojchyba od Kyma, po 30 na oboch stranách.
15-30
Laaksonen úspešne zahral na sieti a vracia Švajčiarsko do vedenia o jeden fiftín.
15-15
Po 15 na oboch stranách.
15-0
Nezačína však úspešne, výbornú robotu predviedol Igor Zelenay.
5:3
importantIgor Zelenay sa po servise úspešne presunul na sieť, odkiaľ ukončil tento gem a Slovensko tak vyhráva v druhom sete 5:3! Mladý 16-ročný tenista Jerome Kym bude podávať na udržanie Švajčiarska v tomto zápase.
40-30
Tretí fiftín v rade pre Slovensko, získavame teda gembal.
30-30
Kym zaváhal v tejto pozícii, po 30 na oboch stranách.
15-30
Teraz Igor vytiahol správny servis a znižujeme na rozdiel jedného fiftínu.
0-30
Druhý fiftín v rade pre Švajčiarsko, nezvládli sme čistú pozíciu na sieti.
0-15
Zelenay nezačal podanie úspešne, súper ihneď zahral presný ritern.
4:3
Koniec prestávky, podávať bude Igor Zelenay.
4:3
Nasleduje prestávka a výmena strán.
4:3
importantHneď na prvý pokus bol súper úspešný, takže znižuje stav v druhom sete na 3:4 z jeho pohľadu!
15-40
Dva gembaly pre Švajčiarsko.
15-30
Jerome Kym uspel na sieti a opäť tak súper na servise vedie o jeden fiftín.
15-15
0-15
Laaksonen začína tento servis priamym bodom.
4:2
importantNajdlhší gem tohto zápasu už končí, brejk sme napokon dokázali potvrdiť, aj keď sme museli trikrát odvrátiť brejkbal súpera! Slovensko vyhráva v druhom sete 4:2!
A-40
Priamy bod a tak opäť gembal pre Slovensko.
40-40
Opäť tento gem nekončí, Filip Polášek nedokázal úspešne ukončiť túto výmenu a tak sledujeme zatiaľ najdlhší gem tohto stretnutia.
A-40
Filip Polášek vytiahol úspešný druhý servis, gembal pre Slovensko.
40-40
Tento servis zatiaľ Slovensko nestratilo, opäť sa presúvame na zhodu.
40-A
importantŠvajčarsko získava tretí brejkbal!
40-40
Šiesty gem druhého setu nekončí, opäť sme na zhode.
A-40
Gembal pre Slovensko na potvrdenie brejku.
40-40
Filip Polášek však znova vyťahuje úspešný servis.
40-A
importantDruhý brejkbal pre Švajčiarsko, Laaksonen zahral správny nízky volej a súper má druhú šancu vziať si stratené podanie späť.
40-40
Ribrejk to teraz nie je, Filip Polášek zapojil úspešne druhý servis a tak tento gem stále pokračuje ďalej.
40-A
importantŠvajčiarsko sa dostáva k brejkbalu!
40-40
Zhoda, nevyužili sme ani druhý gembal a tak táto hra ešte bude pokračovať.
40-30
Po dlhšej výmene sme na prvý pokus neboli, Filip Polášek zahral svoj nízky úder len do pásky.
40-15
Filip Polášek si pomáha esom a získavame dva gembaly na potvrdenie brejku.
30-15
Fiftín pre Švajčiarsko po presnom riterne.
30-0
Igor Zelenay zahral správny smeč, Laaksonen potom reagoval len úderom du autu a získavame tak druhý fiftín v rade.
15-0
Cestu za potvrdením brejku sme zahájili úspešne, pomohla aj nám nedorozumenie súpera.
3:2
Koniec prestávky, podávať bude Filip Polášek.
3:2
3:2
importantFilip Polášek ukázal ďalšie svoje majstrovstvo! Zahral na milimeter presný lob a tak využívame hneď prvý brejkbal, po ktorom sa ujímame vedenia 3:2 v druhom sete!
40-15
importantVýborne! Filip Polášek krásne prebehol na sieť a postaral sa o krásny moment, získavame po ňom dva brejkbaly!
30-15
Filip Polášek zahral presný bekhendový ritern, Kym potom chyboval a tak získavame druhý fiftín v rade pri servise súpera.
15-15
0-15
Laaksonen sa úspešne presunul na sieť a posiela loptičku do odkrytého priestoru.
2:2
importantNa druhý pokus bol už Zelenay úspešný, aj naďalej si Slovensko v tomto zápase drží podanie a vyrovnávame tak stav v druhom sete na 2:2!
A-40
Igor to teraz odčinil priamym bodom na podaní a vybojoval tak druhý gembal.
40-40
Ktorý však nevyužívame, Zelenayov úder končí v aute a opäť ideme cez zhodu.
40-30
Gembal pre Slovensko.
30-30
Škoda tejto situácie, Filip Polášek to prehnal s razanciou na sieti a je to po 30 na oboch stranách.
30-15
Igor Zelenay musel cez druhé podanie, ktoré však zvládol a tak opäť vedieme o jeden fiftín.
15-15
Po 15 na oboch stranách, našim teraz prechod na sieť nevyšiel.
15-0
Igor Zelenay začína svoj prvý servis v druhom sete úspešne, súper zreturnoval len do pásky.
1:2
1:2
1:2
importantŠvajčiarsko gembal využíva a ujíma sa vedenia 2:1 v druhom sete!
40-A
Dlhý ritern Slovenska končí v aute.
40-40
Kym to však trafil presne na telo Poláška a tak v treťom geme druhého setu ešte pokračujeme.
A-40
importantAni teraz nebola švajčiarska jednotka úpešná, pod tlakom robí chybu a získavame druhý brejkbal v tomto sete!
40-40
Henri Laaksonen nebol úspešný cez druhé podanie a je tu teda zhoda 40:40!
30-40
Henri Laaksonen si pomáha servisom a získava tak gembal.
30-30
Po 30 na oboch stranách, Polášek na sieti úspešný nebol.
30-15
Opäť vyhrávame pri servise súpera o jeden fiftín.
15-15
15-0
Laaksonen úvod podania nezvládol, Igor Zelenay na sieti zahral úder na telo a získavame tak prvý fiftín tejto hry.
1:1
importantPáska teraz pomohla Zelenayovi, tento servis sme napokon udržali, aj keď v nich Polášek spravil až štyri dvojchyby – 1:1 v prvom sete!
A-40
Igor Zelenay od siete vytiahol presný slajs a tak máme znova k dispozícii gembal.
40-40
Ale tento servis Filip už zvládol, opäť sme na zhode a k brejku sme súpera nepustili.
40-A
importantFilip Polášek s ďalšou dvojchybou! Súper tak získava svoj prvý brejkbal v tomto zápase, náš deblový špecialista je troška rozhodený.
40-40
No ale je tu ďalšia dvojchyba od Poláška, takže strácame aj druhý gembal a znova sa ide cez zhodu.
40-30
Na prvý pokus Slovensko úspešne nie je.
40-15
Filip Polášek to však teraz trafil presne na čiaru a získava dva gembaly.
30-15
Na naše konto teraz pribudla druhá dvojchyba.
30-0
Druhý fiftín v rade pre Slovensko.
15-0
Filip Polášek začína na servise v druhom sete priamym bodom.
0:1
importantJerome Kym ukončil priamym bodom tento gem a Švajčiarsko si napokon udržalo tento servis, brejkbal sme využiť nedokázali.
40-A
Poláškov ritern končí ďaleko v aute, gembal pre Švajčiarsko.
40-40
Nepodarilo sa nám ho však využiť, hneď v úvode druhého dejstva tak ideme cez zhodu.
40-30
importantHneď na úvod druhého setu získavame brejkbal!
30-30
Po 30 na oboch stranách po kvalitnom servise súpera.
30-15
Opäť však vyhrávame o jednu loptičku pri servise súpera, keď Laaksonen na sieti úspešný nebol.
15-15
Tento úder však švajčiarskej jednotke vyšiel, po 15 na oboch stranách.
15-0
Laaksonen pokazil svoj úder, takže Švajčiarsko nezačína svoj prvý servis v druhom sete úspešne.
0:0
Koniec prestávky, podávať bude Jerome Kym.
0:0
6:3
importantKtorý sa nám podarilo využiť, zaznamenali sme štyri fiftíny v rade! Napokon rozhodol ten jeden brejk, zvíťazili sme v prvom sete 6:3 a ujali sa tak vedenie. Výraznejšie komplikácie Polášek so Zelenayom nemali, až teraz trocha v závere. Uvidíme, čo nám ponúkne druhý set, v ňom bude mať nôž na krku Švajčiarsko.
40-30
importantTretí fiftín v rade pre Slovensko, je tu teda setbal!
30-30
Eso v ten správny čas, po 30 na oboch stranách.
15-30
Filip Polášek si pomáha servisom, znižujeme na rozdiel jedného fiftínu.
0-30
Komplikácie na strane Slovenska, súper získava druhý fiftín v rade a tak to ešte môže byť poriadne zaujímavé.
0-15
Nezačíname však úspešne, súper presne returnoval.
5:3
importantHenri Laaksonen si napokon udržal tento servis, teraz však Filip Polášek môže ukončil prvý set v náš prospech.
30-40
Švjačiar však na prvý pokus úspešné nie je, ešte tak predlžujeme tento gem.
15-40
Henri Laaksonen získava dva gembaly na udržanie sa v prvom sete.
15-30
Kymov úder končí v aute, znižujeme na rozdiel jedného fiftínu.
0-30
Podávajúci hráč sa potom postaral o pekné obhodenie z forhendu.
0-15
Dôležité podanie v prvom sete začína Laaksonen úspešne.
5:2
Koniec prestávky, podávať bude Henri Laaksonen.
5:2
5:2
importantVýborne! Igor Zelenay opäť zaznamenáva čistú hru, úspešne sme tak potvrdili brejk a v prvom sete vyhrávame 5:2! Henri Laaksonen ide podávať na udržanie Švajčiarska v prvom sete.
40-0
Igor Zelenay opäť na servise neomylní a tak získavame tri gembaly na potvrdenie brejku.
30-0
15-0
Museli sme cez druhé podanie, ale to už bolo kvalitné a za obhajobou brejku sme tak vykročili úspešne.
4:2
importantIgor Zelenay to zahral veľmi dobre, súperovi nedokázal nijak reagovať a tak je tu prvý brejk v tomto zápase! Slovensko vyhráva v prvom sete 4:2 a Igor Zelenay bude podávať na potvrdenie brejku.
A-40
importantDruhý brejkbal pre Slovensko.
40-40
Henri Laaksonen si skúsene počkal na sieti a úspešným úderom odvrátil náš brejkbal. Prvýkrát v tomto zápase pôjdeme cez zhodu.
40-30
importantDruhý servis mu však nevyšiel, je tu náš prvý brejkbal v tomto zápase!
30-30
Kymovi však znova zafungoval prvý servis, po 30 na oboch stranách.
30-15
Poláškov riter bol pridlhý, Švajčiarsko znižuje na rozdiel jedného fiftínu.
30-0
Lob súpera následne končí v aute, vyhrávame o dva fiftíny a sme blízko k získaniu prvých brejkbalových príležitostí.
15-0
Igor Zelenay fantastickým spôsobom reagoval na sieti a tak získavame prvý fiftín pri tomto servise súpera.
3:2
3:2
3:2
importantKtorý sa nám podarilo využiť a tak vyhrávame v prvom sete 3:2!
40-15
30-15
Následne to však odčinil priamym bodom a znova teda vedieme o jeden fiftín.
15-15
Prvá dvojchyba v tomto zápase putuje na naše konto, previnil sa Filip Polášek.
15-0
Filip Polášek začína podanie úspešne, ritern súpera putoval do autu.
2:2
importantAj sa tak stáva, Henri Laaksonen si rovnako udržal svoj servis a je to 2:2 v prvom sete!
30-40
Prvý brejkbal v tomto stretnutí zatiaľ neprichádza, súper môže vyrovnať stav prvého setu.
30-30
Aut zo strany Švajčiarska, po 30 na oboch stranách a tak uvidíme, čo bude nasledovať ďalej.
15-30
Švajčiarsko muselo cez druhé podanie, Jerome Kym potom úspešne reagoval na sieti a tak súper znova vedie na servise o jeden fiftín.
15-15
Filip Polášek odviedol fantastickú robotu na sieti, súper ho nedokázal prepáliť, potom dobrý pohyb predviedol Igor Zelenay a je to po 15 na oboch stranách.
0-15
Henri Laaksonen je prvýkrát na servise a začína priamym bodom.
2:1
2:1
2:1
importantPrvá čistá hra pre Slovensko v tomto zápase! Igor Zelenay ukázal skvelý seris, počas tohto gemu sme videli len jednu výmenu a vyhrávame tak v prvom sete 2:1!
40-0
Igor Zelenay si opäť pomáha servisom a Slovensko získava tri gembaly.
30-0
Dlhý úder súpera končí v aute, získavame druhý fiftín v rade.
15-0
Igor Zelenay začína svoje prvé podanie rovnako úspešne, hneď si pomáha priamym bodom.
1:1
importantAj Švajčiarsko si napokon udržalo svoj prvý servis, ale nezrodilo sa to tiež tak ľahko ako na našej strane – 1:1 v prvom sete!
30-40
Jerome Kym si znova pomohol servisom a tak získava gembal.
30-30
Po 30. Kymov úder zastavila páska a tak uvidíme, čo bude nasledovať ďalej.
15-30
Jerome Kym si pomáha priamym bodom a Švajčiarsko tak získava druhý fiftínv rade.
15-15
Po 15 na oboch stranách, úder Igora Zelenay putoval len do autu.
15-0
Na úvod nebol mladý Švajčiar Kym úspešný, Filip Polášek zahral víťazný ritern.
1:0
importantFilip Polášek bol na druhý pokus úspešný, pomohol si esom a tak sa ujímame vedenia 1:0 v prvom sete!
40-30
Henri Laaksonen zahral víťazný ritern a tak sme na prvý pokus neukončili tento gem.
40-15
Súper zahral svoj úder len do pásky, získavame tak prvé dva gembaly.
30-15
Čo už neplatí, Švajčiarsko získava dnes svoj prvý fiftín.
30-0
Druhý fiftín v rade pre Slovensko, Filip Polášek je tak zatiaľ na svojom servise stopercentný.
15-0
Štvorhru zahájil svojim podaním Filip Polášek. Musel cez druhý servis, ale napokon sa zrodil náš úvodný fiftín v tomto zápase.
0:0
Stretnutie sa práve začalo.
Aktéri dnešného otváracieho stretnutia sú už na kurte a venujú sa svojej rozcvičke. Marc-Andrea Huesler teda vypadol z pôvodnej nominácie na túto štvorhrhu, jeho miesto zaujal ešte len 16-ročný Jérôme Kym. Táto dvojica však už jedno stretnutie bok po boku v Davis Cupe odohrala, proti Rusko prekvapivo dokázala vyhrať a tak určite nesmieme nášho súpera podceniť. My však verme, že sa prejavia väčšie skúsenosti a kvalita našich deblových špecialistov.
Prajem príjemné športové popoludnie všetkým fanúšikom tenisu! Súboj medzi Slovenskom a Švajčiarskom v boji na marcovú kvalifikáciu na budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára v Madride. Po prvom hracom dni je stav vyrovnaný 1:1 a dnešný program odštartuje štvorhra. Včera sa jeden papierový predpoklad nenaplnil, keď Martin Kližan nezvíťazil nad Ehratom a tak so náš prvý bod potom postaral až Andrej Martin, keď v náročnom súboji bez favorita porazil švajčiarsku jednotku Laaksonena 2:1 na sety a tak sa nám pred dnešným programom môže o čosi lepšie dýchať.

V štvorhre by sme mali byť naopak favoritom, keďže Filip Polášek a Igor Zelenay sú debloví špecialisti a dosahujú lepšie výsledky, ako švajčiarske duo Henri Laaksonen a Jerom Kym. Druhý menovaný nahradil pôvodne nominovaného Marc-Andrea Hueslera. Verme teda, že Filip s Igorom získajú pre Slovensko druhý bod a do rúk tak získaneme mečbal.
Vítam všetkých priaznivcov tenisu pri sledovaní tohto online textového prenosu! V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie štvorhry, v ktorej proti sebe nastúpia Filip Polášek a Igor Zelenay proti Henrimu Laaksonenovi a Marc-Andrea Hueslerovi. Predbežný začiatok je naplánovaný na 16:00.

Slovensko čakajú v piatok a v sobotu súboje so Švajčiarskom. Bude to v rámci zápasu 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára tenisových družstiev. Víťaz tohto zápolenia v Bratislave postúpi do marcovej kvalifikácie o postup na budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára v Madride. Nehrajúci kapitán Slovenska Dominik Hrbatý nominoval na toto stretnutie Martina Kližana, Andreja Martina, Norberta Gombosa a dvoch deblových špecialistov Filipa Poláška a Igora Zelenaya. Švajčiarsko pricestovalo do Bratislavy bez svojich dvoch hlavných hviezd, diváci tak naživo neuvidia Rogera Federera a Stana Wawrinku. Aj na základe tohto môžme hovoriť o tom, že sme v tomto zápolení favoritom, ale budeme to musieť dokázať aj na kurte.

PO PRVOM HRACOM DNI JE STAV VYROVNANÝ 1:1!
Podľa slôv nehrajúceho kapitána Dominika Hrbatého sme si tento stav po prvom dni aj celkom želali. O náš prvý bod sa však podľa očakávania nepostarala naša tímová jednotka Martin Kližan. Sandro Ehrat sa v tomto zápase prezentoval vynikajúcim výkonom, Martinovi tento zápas naopak vôbec nevyšiel a napokon podľahol švajčiarskej dvojke 0:2 na sety a úlohu favorita tak nenaplnil. Vyrovnanie na 1:1 však potom zaobstaral Andrej Martin, ktorý vo vyrovnanom zápase bez favorita porazil švajčiarsku jednotku Henriho Laaksonena 2:1 na sety, tento zápas trval cez dve hodiny.

Dnešný program teda odštartuje táto štvorhra, ktorá určite veľa napovie, ako sa ďalej toto zápolenie bude vyvíjať. Na slovenskej strane sú nominovaní podľa očakávania naši debloví špecialisti Filip Polášek a Igor Zelenay. Filip po svojich návrtoch na kurty po dlhoročnej pauze predvádza výborné výkony, na tohtoročnom Wimbledone to dotiahol až do semifinále a nedávno vyhral so svojou tenisovou dvojičkou Ivanom Dodigom prestížny turnaj v Cincinati. Momentálne sa Filip Polášek v deblovom rebríčku nachádza na 30. mieste. Jeho tímový kolega Igor Zelenay je už tradičnou oporou našej reprezentácie v posledných rokoch a pravidelne nastupuje do štvorhry. Igrovi patrí v deblovom rebríčku 66. mieste. Zatiaľ sa Filip Polášek a Igor Zelenay bok po boku predstavili práve v reprezentácii. V oboch prípadoch boli úspešní a tak verme, že túto bilanciu sa im podarí natiahnúť.

Švajčiarko nemá práve deblových špecialistov ako Slovensko. Henri Laaksonen síce hráva aj štvorhru, ako také veľké výsledky v nej nedosahuje. Momentálne mu v deblovom rebríčku patrí 294. miesto. Marc-Andrea Huesler sa v tomto rebríčku nachádza na 149. mieste, takisto sa skorej špecializuje na dvojhru.

V tejto štvorhre je Slovensko určite favoritom. Verme teda, že v tomto prípade sa už tie papierové prognózy naplnia a Filip s Igorom vybojujú pre naše farby veľmi dôležitý druhý bod.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:00.

Domov»Tenis»Davis Cup»Polášek so Zelenayom vyhrali štvorhru a poslali Slovensko do vedenia