Ronaldo strelil štyri góly, Česi majú dôležitú výhru. Kosovo potrápilo Anglicko

Momentka zo zápasu Anglicko - Kosovo v kvalifikácii EURO 2020.
Momentka zo zápasu Anglicko - Kosovo v kvalifikácii EURO 2020. (Autor: TASR/AP)
TASR|10. sep 2019 o 23:10

Kosovu nestačili ani tri góly.

BRATISLAVA. Futbalisti Anglicka vyhrali v utorňajšom dueli kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020 doma nad Kosovom 5:3.

Ukončili tak 15-zápasovú sériu súpera bez prehry, Kosovčania predtým naposledy prehrali v októbri 2017 na Islande.

Zverenci trénera Garetha Southgatea si upevnili post lídra A-skupiny, zatiaľ nestratili ani bod.

Česku pomohli štandardné situácie

Kosovo síce šokovalo v Southamptone favorita už po 34. sekundách hry, keď po obrovskej chybe obrancu Michaela Keanea skóroval legionár z Lazia Rím Valon Berisha, no odpoveď domácich bola rýchla.

Po rohovom kope v 8. minúte vyrovnal hlavou Raheem Sterling.

Ešte do prestávky pridali Angličania ďalšie štyri zásahy. Najskôr sa presadil Harry Kane, potom si prihrávku Jadona Sancha zrazil do vlastnej bránky Mergim Vojvoda a Sancho po asistenciách Sterlinga dal sám ďalšie dva góly.

V druhom polčase hostia znížili na 3:5 zásluhou Berishu a Vedata Muriqiho z jedenástky. Sterling okrem gólu asistoval pri ďalších troch.

Šancu vyšvihnúť sa na druhú priečku v A-skupine využili Česi, ktorí vyhrali v Čiernej Hore 3:0. Hostia boli herne i strelecky aktívnejší, ale v prvom polčase ani raz nedokázali prekonať brankára Danijela Petkoviča.

Po zmene strán sa ale v priebehu štyroch minút po štandardkách presadili Tomáš Souček a Lukáš Masopust, v nadstavenom čase ešte penaltu premenil Vladimír Darida.

Francúzsko nedopustilo prekvapenie

Portugalsko uspelo v Litve jednoznačne 5:1 a je na druhej priečke v B-skupine za lídrom Ukrajinou. Štyri góly favorita zaznamenal Cristiano Ronaldo.

Útočník Juventusu už v 7. minúte otvoril skóre z pokutového kopu po ruke domácich v šestnástke, za domácich vyrovnal po necelej polhodine hry hlavou Vytautas Andriuškevičius.

Po prestávke Ronaldo najskôr skompletizoval svoj hetrik - v 62. minúte aj jeho nevydarená strela skončila v sieti po chybe brankára Ernestasa Šetkusa a v 65. minúte zblízka zvýšil na 3:1.

Svoj štvrtý zásah pridal strelou z prvej k ľavej žrdi štvrťhodinu pred koncom. Demolíciu domácich zavŕšil v nadstavení William Carvalho.

Tretie v skupine je Srbsko, ktoré podľa očakávania vyhralo v Luxembursku 3:1.

Na čele H-skupiny sú s rovnakým počtom pätnástich bodov tímy Francúzska a Turecka, ktoré potvrdili v utorok pozície favoritov.

Francúzi zdolali v Saint-Denis outsidera z Andorry 3:0 gólmi Kingsleyho Comana, Clementa Lengleta a Wissama Ben Yeddera, Antoine Griezmann ešte v prvom polčase nepremenil penaltu.

Turci vyhrali v Moldavsku 4:0 zásluhou dvoch presných zásahov Cenka Tosuna, po jednom pridali Deniz Türüc a Yusuf Yazici.

Albánsko zostalo v hre o postup vďaka domácemu víťazstvu nad Islandom 4:2.

Futbalisti Francúzka pri výhre nad Andorrou.
Futbalisti Francúzka pri výhre nad Andorrou. (Autor: TASR/AP)

Kvalifikácia na EURO 2020 - ME vo futbale

A-skupina

• Čierna Hora - Česko 0:3 (0:0)

Góly: 54. Souček, 58. Masopust, 90.+4 Darida (z 11m)

• Anglicko - Kosovo 5:3 (5:1)

Góly: 44. a 45.+1 Sancho, 8. Sterling, 19. Kane, 38. Vojvoda (vlastný) - 1. a 49. V. Berisha, 55. Muriqi (z 11m)

• Litva - Portugalsko 1:5 (1:1)

Góly: 28. Andriuškevičius - 7., 62., 65. a 76. Ronaldo (prvý z 11m), 90.+2 Carvalho

• Albánsko - Island 4:2 (1:0)

Góly: 32. Dermaku, 52. Hysaj, 78. Roshi, 83. Cikalleshí - 47. G. Sigurdsson, 58. Sigthorsson

1.Francúzsko650119:415 b
2.Turecko650114:215 b
3.Island640210:912 b
4.Albánsko630310:99 b
5.Moldavsko61052:173 b
6.Andorra60060:140 b

Domov»EURO 2021»Ronaldo strelil štyri góly, Česi majú dôležitú výhru. Kosovo potrápilo Anglicko