Američania titul neobhája, na šampionáte napokon končia aj Česi

Andrew Albicy (uprostred) a Jaylen Brown v zápase štvrťfinále MS v basketbale mužov USA - Francúzsko. (Autor: Ng Han Guan TASR/AP)
Sportnet|11. sep 2019 o 15:32

Tímu USA nepomohol ani najlepší strelec zápasu.

PEKING. Basketbalisti USA neobhája titul majstrov sveta. V stredajšom štvrťfinále šampionátu v Číne nečakane prehrali s Francúzskom 79:89.

Američania získali zlato na predchádzajúcich turnajoch v rokoch 2010 i 2014, na MS prehrali naposledy v semifinále v roku 2006 s Gréckom.

V súboji s robustnými Francúzmi sa Američania trápili už v prvom polčase, ktorý prehrali o šesť bodov 39:45. Za súperom zaostávali v percentuálnej úspešnosti streľby a výrazne v doskokoch.

Favorit zabral až na konci tretej štvrtiny, v 28. minúte vyrovnal na 60:60. Strelecky tím USA ťahal najmä Donovan Mitchell, najlepší strelec duelu s 29 bodmi. Pred záverečnou štvrtinou viedli Američania o tri body, v 33. minúte dokonca aj o sedem bodov 74:67.

Záver už ale patril Francúzom. V ich drese zaznamenali najviac bodov Evan Fournier (22) a Rudy Gobert (21), ktorý pridal aj 16 asistencií.

Američania naposledy stroskotali už vo štvrťfinále MS na domácom šampionáte v roku 2002. Od semifinálovej prehry na MS 2006 ťahali šnúru 58 víťazných duelov na podujatiach FIBA a na OH.

V Číne sa im tak nepodarí ako prvej krajine zaznamenať víťazný hetrik na MS.

Medzi najlepšie kvarteto postúpili aj reprezentanti Austrálie. Tí si v stredajšom záverečnom štvrťfinále poradili s jedným z najpríjemnejších prekvapení turnaja - tímom Česka 82:70.

V prvom polčase ešte Česi s Austrálčanmi držali krok, ale výpadok v III. štvrtine, ktorú prehrali 18:30, sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci z pohľadu konečného výsledku.

Francúzi sa v piatok o 14.00 SELČ stretnú v boji o finále v Pekingu s Argentínou. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Španielsko a Austrália.