Piatok, 15. november, 2019 | Meniny má Leopold

Košičania privítali Slovan vtipným choreom i nadávkami

V hokejovom derby vyhral Slovan.

Hráči Slovana oslavujú víťazstvo nad Košicami v predohrávke 1. kola Tipsport Ligy 2019/2020.Hráči Slovana oslavujú víťazstvo nad Košicami v predohrávke 1. kola Tipsport Ligy 2019/2020.(Zdroj: František Iván TASR)

BRATISLAVA. Hokejisti Slovana sa po siedmich rokoch vrátili do najvyššej slovenskej hokejovej súťaže.

V Košiciach, kde v roku 2012 v siedmom finálovom zápase získali posledný majstrovský titul pred odchodom do KHL.

Vtedy o ňom rozhodol v siedmej minúte predĺženia Libor Hudáček. Slovanisti uspeli v Košiciach aj tentoraz. V úvodnom zápase sezóny zvíťazili 2:1.

Pokriky? Pre Sersena nič nové

V súboji dvoch najúspešnejších slovenských hokejových klubov sa dohrávali súboje a na ľade to viackrát iskrilo, akoby sa už hralo play off.

Domáci fanúšikovia po dlhom čase zaplnili košickú Steel arénu do posledného miesta.

Svojmu najväčšiemu rivalovi dokonca pripravili aj vtipné choreo, v ktorom pozmenili ľudovú múdrosť. „Lepší vrabec v hrsti, ako orol v KHL,“ hlásal nápis na transparente.

Pri prvej časti vety vytiahli obrázok veľkého orla, ktorý je v klubovom znaku Slovana. Symbolizoval silný bratislavský klub v Tipsport lige.

Pri druhej časti obrázok obrátili a bol na ňom ošklbaný orol bez peria so symbolmi bankoviek, ktoré stráca. Podľa košických fanúšikov tak vyzeral Slovan v KHL.

Takmer do polovice zápasu fanúšikovia Košíc povzbudzovali slušne. Po druhom góle Slovana však zborovo spustili tradičný chorál: ŠK Slovan skur... Bratislava.

V tretej tretine sa vulgárnosti domácich divákov stupňovali. „Už som na Slovensku za Slovan hrával, takže pre mňa to nebolo nič nové,“ reagoval po zápase kapitán Slovana Michal Sersen.

Mužom zápasu bol brankár Habal

Po víťazstve v prestížnom zápase bol spokojný. Jeho spoluhráči boli silnejší v osobných súbojoch a dôraznejší pred oboma bránkami.

„Bol to dobrý hokej, na ktorý sa dalo pozerať. Ľudia musia byť spokojní. Bola tu výborná atmosféra, až som milo prekvapený,“ vravel Sersen.

Súvisiaci článok Slovan v úvodnom šlágri novej sezóny vyhral na ľade Košíc Čítajte

Prvý gól nového ročníka strelil v 11. minúte z presilovky obranca Slovana Martin Štajnoch, ktorého prudkú strelu tečoval do vlastnej siete Košičan Patrik Koch.

Druhý zásah Slovana pridal dôrazný Radovan Bondra, ktorý v mládežníckych kategóriách hrával v Košiciach.

Domáci v druhej časti nevyužili 84-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Znížili až päť minút pred koncom tretej tretiny, keď sa presadil Michal Chovan.

Najlepším hráčom Slovana bol brankár Vladislav Habal, ktorý desať sekúnd pred záverečnou sirénou zázračne chytil strelu Belluša.

Takú atmosféru v Košiciach nezažil

Dvadsaťosemročný Čech bol v predošlých troch sezónach brankárskou jednotkou Košíc. Vo všetkých troch ročníkoch však s Košicami vypadol už vo štvrťfinále.

Bol to vyrovnaný zápas. Perfektne nám zachytal brankár a starší hráči podržali mladších. Chlapci blokovali strely, pomáhali si. Je to celosvetový trend.

Roman Stantien, tréner Slovana

„Chytalo sa mi výborne. Za tri roky som v Košiciach nezažil takúto atmosféru. Užíval som si to,“ hovoril Habal.

Hoci Slovanu viackrát pomohol výbornými zákrokmi, po zápase vyzdvihol výkon svojich spoluhráčov.

„Bolo parádne, koľko striel chlapci zblokovali. Takouto hrou sa budeme prezentovať. Víťazstvo nám po nie príliš ideálnej príprave napraví chuť,“ uviedol Habal.

V príprave slovanisti z ôsmich zápasov vyhrali len dva. Naopak, Košičania z ôsmich stretnutí zvíťazili až šesťkrát.

„V príprave sme skúšali formácie. Som rád, že sme odštartovali víťazstvom. Sezóna sa však týmto zápasom nekončí, len sa začína. Netreba ho preceňovať,“ vysvetlil Sersen.

Košiciam chýbal plán B

Špecifický zápas to bol aj preto, že generálnym manažérom Slovana je Juraj Bakoš, ktorý túto pozíciu dlho zastával v Košiciach.

Navyše štyria hráči Slovana Vladislav Habal, Eduard Šedivý, Šimon Petráš a Roman Žitný pôsobili v minulej sezóne v Košiciach.

Súvisiaci článok Fanúšikov návrat Slovana potešil, ceny lístkov už menej Čítajte

„Bol to vyrovnaný zápas. Perfektne nám zachytal brankár a starší hráči podržali mladších. Chlapci blokovali strely, pomáhali si. Je to celosvetový trend,“ reagoval pre RTVS tréner Slovana Roman Stantien.

Kouč Košíc Peter Draisaitl vyzdvihol výkon Slovana, ale dôvody prehry videl v niečom inom.

„Slovan pôsobil vyzretejšie. Chýbal nám plán B. Habal videl každú strelu, nemali sme pred ním hráča, ktorý by mu clonil,“ skonštatoval nemecký tréner.