1A. etapa: Bardejov - Bardejov (138,2 km):

1.Alexander KristoffNórskoUAE-Team Emirates3:21:48 h
6.Rudy BarbierFrancúzskoIsrael Cycling Academyrovanký čas
27.Lukáš KubišSlovenskoDukla Banská Bystrica+14 s
42.Marek ČaneckýSlovenskoDukla Banská Bystrica+14 s
55.Róbert MálikSlovenskoSlovenská reprezentácia+14 s

BRATISLAVA. Úvodná poletapa na 63. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa v Bardejove (138,2 km) stala korisťou Nóra Alexandra Kristoffa z tímu UAE-Emirates.

V záverečnom hromadnom špurte na kockách na Radničnom námestí mierne do kopca Kristoff zdolal dvojicu jazdcov z tímu Deceuninck - Quick Step Dána Michaela Mörköva a Taliana Eliu Vivianiho.

Štvrtý skončil najlepší zo Slovákov Erik Baška, ktorý je na domácich pretekoch šprintérskym lídrom tímu Bora-Hansgrohe. Poradie priniesol oficiálny portál pretekov Okolo Slovenska.

Úradujúci majster Európy Viviani bol azda najväčším favoritom úvodnej poletapy v Bardejove a jeho okolí. V rámci nej cyklisti absolvovali 138,2 km v mierne zvlnenom teréne.

Únik si nevypracoval rozhodujúci náskok

Jazdilo sa v chladnom počasí a silnom premenlivom vetre, čo neprialo rýchlemu priebehu. Prvý skorý únik sa ešte neujal, ale druhý už áno.

Po ôsmich kilometroch sa ocitlo pred pelotónom šesť cyklistov - Alexandre Delettre (Delko Marseille), Kenny Molly (Wallonie-Bruxelles), Rasmus Wallin (Riwal), Anders Skaarseth (Uno-X), Florian Kierner (Team Feldermayr) a Erik Fetter (Pannon Cycling Team).

Únik bol bez slovenského zastúpenia a zakrátko si utvoril náskok 2:15 min. Na horskej prémii II. kat. Vaníškovce zvíťazil a 6 bodov do vrchárskej súťaže si pripísal Belgičan Molly.

Väčší ako dvojminútový náskok jazdcov v úniku sa už nezrodil, lebo tempo vzadu kontroloval najsilnejší tím Deceuninck - Quick Step.

Po necelých 73 km cyklisti po druhý raz prešli cieľovým priestorom, čo bola zároveň aj rýchlostná prémia. Vyhral ju Rakúšan Kierner a pripísal si 8 bodov do bodovacej súťaže.

Posledné metre patrili šprintérom

Približne 30 km pred cieľom sa vedúca skupina rozdelila na dve časti a vpredu zostala už len trojica Delettre, Skaarseth a Wallin.

Zatiaľ čo Francúz, Nór a Dán mali vpredu stále 50 sekúnd k dobru, zostávajúcu trojicu už pohltil pelotón.

V záverečných 20 km zostala vpredu už len dvojica Wallin a Skaarseth, ich snaha sa definitívne skončila 9 km pred cieľom.

Od tej chvíle už pokračoval pelotón pokope a najsilnejšie tímy vytvárali pozície pre svojch šprintérskych lídrov.

V technickej koncovke v centre Bardejova sa napokon presadili favoriti. Víťazom sa stal Nór Alexander Kristoff pred Dánom Michaelom Mörkövom a Talianom Eliom Vivianim. Najlepší zo Slovákov Erik Baška finišoval ako štvrtý.

Baška nie je so štvrtým miestom spokojný

Pretekár tímu Bora-Hansgrohe síce v špurte zdolal napr. Francúza Arnauda Démara, ale so svojim výkonom nebol stopercentne spokojný.

"Snažil som sa bojovať o etapové víťazstvo. Štyristo metrov pred cieľom som bol piaty a neskôr aj tretí. Potom som však videl, ako Viviani špurtuje zo sedla a skúsil som to aj ja. Bohužiaľ, nebolo to rýchlejšie," vysvetľoval 25-ročný odchovanec dohňanskej cyklistiky

Mrzelo ho, že znalosť posledných metrov nezužitkoval vo svoj prospech.

"Cieľom sme prechádzali viackrát, pozrel som si ho pozorne a skúšal som rôzne varianty. Štvrté miesto pre mňa nie je dôvodom na spokojnosť, ale beriem to ako dobrý štart do ďalších etáp," dodal aktuálne najlepší slovenský cyklistka vo výsledkovej listine.

Cyklistov čakajú aj stúpania v Tatrách

Už v stredu popoludní od 15.30 h pokračuje podujatie druhou poletapou, ktorou bude mestská časovka v Bardejove na 6,8 km. Vo štvrtkovej 2. etape na cyklistov čaká presun z Bardejova do Ružomberka.

Na trati dlhej 226,6 km bude pripravených päť vrchárskych prémií vrátane stúpaní do Starého Smokovca a na Štrbské Pleso.

V piatkovej tretej etape zamieri pelotón z Ružomberka do Hlohovca, kde sa dá po 200,6 km očakávať hromadný dojazd.Špurt pelotónu by mali vidieť aj diváci v Senici, kde podujatie vyvrcholí štvrtou etapou začínajúcou v Hlohovci s dĺžkou 142,1 km.