1.Stefan KüngŠvajčiarskoGroupama-FDJ9:04 min
5.Matthias BrändleRakúskoIsrael Cycling Academy+ 12 s
6.Tom BohliŠvajčiarskoUAE Team Emirates+ 13 s
9.Erik BaškaSlovenskoBora-Hansgrohe+ 24 s
38.Juraj SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 50 s

BRATISLAVA. Švajčiar Stefan Küng z tímu Groupama-FDJ vyhral krátku časovku na 7,4 kilometra so štartom aj cieľom v Bardejove na 63. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

Švajčiarsky šampión v jazde proti chronometru zdolal technickú trať v čase 9:04 minúty a stal sa aj celkovým lídrom.

Druhý skončil s mankom troch sekúnd Belgičan Yves Lampaert z tímu Deceuninck - Quick Step, tretí bol jeho tímový kolega Luxemburčan Bob Jungels, ktorý vlani na Okolo Slovenska ovládol úvodný prológ v Poprade.

Baška predstihol Bodnara aj Sagana

"Bola to náročná trať s množstvom zákrut hore a dolu. V náročnej konkurencii som musel ísť na svoj limit, ale už v tréningu som sa cítil výborne a prišiel som sem zvíťaziť," uviedol Küng pre RTVS.

Najlepší spomedzi 17 Slovákov v pelotóne pretekov bol Erik Baška z tímu Bora-Hansgrohe. Za víťazným Küngom zaostal iba o 24 sekúnd a obsadil deviatu priečku.

Okrem iných získal aj skalp tímového kolegu a poľského špecialistu na časovky Macieja Bodnara.

"Skúsil som ísť naplno a vyšlo to. Vedel som, že trať je technická, pred pretekmi som si ju dvakrát pozrel. Potešilo ma, že som zdolal Macieja. Má väčšie časovkárske kvality, ale jemu sedia skôr dlhšie a mne kratšie trate," zhodnotil Baška.

Dobrý výkon podal aj Juraj Sagan. Starší brat Petra Sagana nie je vyložený časovkár, ale ako jeden z dvoch slovenských cyklistov sa dostal pod 10 minút.

Výsledný čas 9:55 minúty mu zabezpečil celkové 38. miesto v konkurencii 147 pretekárov.

"Nie som špecialista, ale povedal som si, že to skúsim, aby to dopadlo čo najlepšie. Dôležité je, aby niekto z nášho tímu skončil čo najvyššie. Dve etapy v jeden deň? Naposledy som niečo také zažil ešte v juniorskej kategórii. Keď sa však takto organizátori rozhodli, bolo sa treba prispôsobiť," uviedol Juraj Sagan pre RTVS.

Z Bardejova pôjdu do Ružomberka

Časovka mala štart na Radničnom námestí v srdci Bardejova a na rovnakom mieste sa aj končila. Odohrávala sa na technickej a členitej mestskej trati.

Pôvodne mala trasa dĺžku 6,7 kilometra, ale to sa zmenilo. Z dôvodu nečakaných technických problémov na časti pôvodnej trasy boli organizátori nútení urobiť zmeny v úvodnej časti.

Tým sa trať časovky predĺžila o 700 metrov.

Záverečných 200 metrov v miernom stúpaní po dlažobných kockách bolo identických s predpoludňajšou prvou poletapou, v ktorej triumfoval nórsky šprintér Alexander Kristoff.

Vo štvrtkovej druhej etape na cyklistov čaká presun z Bardejova do Ružomberka. Na trati dlhej 226,6 kilometra bude pripravených päť vrchárskych prémií vrátane stúpaní do Starého Smokovca a na Štrbské Pleso.

V piatkovej tretej etape zamieri pelotón z Ružomberka do Hlohovca, kde sa dá po 200,6 kilometri očakávať hromadný dojazd.

Špurt pelotónu by mali vidieť aj diváci v Senici, kde podujatie vyvrcholí štvrtou etapou začínajúcou v Hlohovci s dĺžkou 142,1 kilometra.

19. september:

2. etapa (Bardejov - Ružomberok s dĺžkou 226,6 km)

20. september:

3. etapa (Ružomberok - Hlohovec s dĺžkou 200,6 km)

21. september:

4. etapa (Hlohovec - Senica s dĺžkou 142,1 km)

Domov»Cyklistika»Časovku na Okolo Slovenska vyhral Küng, Baška predstihol Bodnara