24.Marek ČaneckýSlovenskoDukla Banská Bystrica+ 9 s
45.Matúš ŠtočekSlovenskoSlovenská reprezentácia+ 9 s
49.Lukáš KubišSlovenskoDukla Banská Bystrica+ 20 s
69.Juraj BellanSlovenskoDukla Banská Bystrica+ 20 s

RUŽOMBEROK. Kráľovská druhá etapa na 63. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stala korisťou Rumuna Eduarda Michaela Grosua z prokontinentálneho tímu Delko Marseille Provence.

Dlhých 226,6 kilometra cez viaceré kopce z Bardejova do Ružomberka prinieslo v chlade a vetre únik trojice cyklistov, pelotón sa niekoľkokrát potrhal, ale napokon prišiel do centra dolného Liptova pohromade.

Grosu v záverečnom šprinte nečakane zdolal renomovanejších súperov - Belgičana Yvesa Lampaerta (Deceuninck - Quick Step) a Francúza Arnauda Démara (Groupama-FDJ).

Štvrté miesto, rovnako ako deň predtým v Bardejove, zostalo pre najlepšieho Slováka Erika Bašku z tímu Bora-Hansgrohe.

Novým lídrom pretekov a nositeľom žltého trička sa stal Belgičan Lampaert.

Únik mal aj desaťminútový náskok

Vo štvrtkovej etape na cyklistov čakal dlhý presun z Bardejova do Ružomberka. Na trati dlhej 226,6 kilometra bolo päť vrchárskych prémií vrátane tatranských stúpaní do Starého Smokovca a na Štrbské Pleso.

Etapu sprevádzalo nevľúdne počasie, jazdilo sa v chlade, vetre a viackrát počas súťažného dňa aj spŕchlo. Po prvej horskej prémii II. kategórie na Obručnom (21,8 kilometra) bol pelotón stále pohromade.

Až potom sa z neho oddelila trojica Rémy Rochas (Delko Marseille Provence), Martin Salmon (Development Sunweb) a Idar Andersen (Uno-X).

Na ďalšej horskej prémii II. kategórie na Stráňanskom sedle (65,2 kilometra) dosiahli utečenci náskok už ôsmich minút a neskôr ho zvýšili aj na desať minút.

Rýchlostnú prémiu v Červenom Kláštore ovládol Francúz Rochas, do Magurského sedla sa ako prvý vyšplhal Nemec Salmon.

Keďže to bola prémia I. kategórie, získal až desať bodov do vrchárskej súťaže.

Lídrom medzi vrchármi je mladý Nemec

Pred príchodom do Vysokých Tatier nastali viaceré selekcie v pelotóne, teplota vzduchu miestami klesla aj na 5 stupňov Celzia.

Druhá rýchlostná prémia v Tatranskej Lomnici na 97,8 kilometri sa opäť skončila triumfom Rochasa, únik mal stále k dobru päť minút.

Na vrchole vrchárskej prémie II. kategórie v Starom Smokovci bol prvý Salmon a rovnaký jazdec vyhral aj takmer 10-kilometrov dlhé stúpanie I. kategórie na Štbské Pleso.

Cyklisti stúpajú na horskú prémiu v Starom Smokovci na Okolo Slovenska 2019.
Cyklisti stúpajú na horskú prémiu v Starom Smokovci na Okolo Slovenska 2019. (Autor: TASR)

Iba 21-ročný Nemec v stredu vybojoval dovedna 32 bodov a stal sa novým lídrom vrchárskej súťaže. Približne 63 kilometrov pred cieľom Rochas stratil kontakt s vedúcou skupinou, vpredu zostala už len dvojica Salmon - Andersen.

Cyklisti zišli z Tatier do Liptova a v Liptovskom Hrádku sa z víťazstva na poslednej rýchlostnej prémii dňa tešil Nór Andersen.

V tej chvíli mal únik náskok už len dve minúty a pelotón za ním bol rozdelený.

Šprintéri by mali súperiť aj v piatok a v sobotu

Potom sa znova rozpršalo, čo opäť spojilo skupiny v pelotóne. Odvážny pokus dvojice v úniku sa definitívne skončil 20 kilometrov pred cieľom po zvýšenom úsilí pretekárov najkvalitnejšieho tímu v pelotóne Deceuninck - Quick Step.

V Ružomberku na pelotón čakal náročný dojazd - posledných 500 metrov aj po nepríjemných kockách a striedavo s rovinkou aj do kopca so štyrmi ostrými zákrutami.

O etapové víťazstvo rovnako ako v stredu v Bardejove bojovali všetci dobrí šprintéri vrátane Slováka Erika Bašku.

Napokon prešiel ako prvý cieľom Rumun Eduard Grosu, ktorý si v technickej pasáži pred cieľom vybudoval náskok a potom ho už nikto nepredstihol.

Pripísal si šestnáste víťazstvo v profikariére a štvrté v tomto roku.

V piatkovej tretej etape zamieri pelotón z Ružomberka do Hlohovca, kde sa dá po 200,6 kilometri opäť očakávať hromadný dojazd.

Špurt pelotónu by mali vidieť aj diváci v Senici, kde podujatie vyvrcholí štvrtou etapou začínajúcou v Hlohovci s dĺžkou 142,1 kilometra.

• Piatok 20. septembra:

3. etapa (Ružomberok - Hlohovec s dĺžkou 200,6 kilometra)

• Sobota 21. septembra:

4. etapa (Hlohovec - Senica s dĺžkou 142,1 kilometra)

Domov»Cyklistika»Baška opäť bojoval o víťazstvo, kráľovskú etapu prekvapivo vyhral Grosu