10.Nicolai BrochnerDánskoRiwal Readynez+ 0 s
23.Lukáš KubišSlovenskoDukla Banská Bystrica+ 4 s
61.Matúš ŠtočekSlovenskoSlovenská reprezentácia+ 4 s
78.Juraj SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 26 s

SENICA. Víťazom záverečnej štvrtej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Elia Viviani z tímu Deceuninck - Quick Step.

Taliansky pretekár si pripísal prvé víťazstvo na tomto podujatí a celkovo 78. v profesionálnej kariére.

V špurte zdolal Francúza Arnauda Démara, čím pomohol tímovému kolegovi Yvesovi Lampaertovi k celkovému víťazstvu. Ten sa stal vôbec prvým Belgičanom, ktorý dokázal triumfovať na pretekoch Okolo Slovenska.

"Som šťastný, keďže to bolo veľmi tesné. Arnaud Démare skončil druhý len sekundu za mnou. Preto bolo veľmi dôležité, aby vyhral Viviani a zobral v cieli najviac bonifikačných sekúnd. Ak by etapu získal Démare, predstihol by ma. Preto sme stavili na Eliu, bol najrýchlejší v balíku. Takže on má etapu a mne nakoniec zostal žltý dres, vyšlo to super," povedal v cieli celkový víťaz.

V úniku bol aj Čanecký

Záverečná etapa z Hlohovca do Senice merala 142 kilometrov a už krátko po štarte zaútočil štvrtý muž predošlého ročníka Tour de France Emanuel Buchmann.

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe vyhral prvú horskú prémiu, ale následne bol dostihnutý hlavnou skupinou.

Na méte 120 kilometrov pred cieľom sa definitívne vyprofilovala šesťčlenná vedúca skupina. V úniku bol aj slovenský cyklista Marek Čanecký vo farbách kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica.

Čaneckého po etape vyhlásili za najbojovnejšieho jazdca dňa.

Pelotón však nenechal nič na náhodou a únik nepustil na vyšší než 100-sekundový rozdiel.

Vivianiho rozlúčka s Deceuninckom

Etapa, ktorá okrem piatich horských obsahovala aj tri rýchlostné prémie, finišovala v Senici, kde cyklistov čakal 24 kilometrov dlhý okruh.

Pri nájazde do posledného z troch okruhov mala vedúca skupina stále minútový náskok. Elitné tímy kategórie WorldTour si však situáciu postrážili, a tak boli diváci svedkami hromadného dojazdu.

V ňom mal najviac síl Elia Viviani, ktorý triumfoval vo svojich posledných pretekoch vo farbách tímu Deceuninck - Quick Step.

Arnaud Démare získal za druhé miesto štyri bonifikačné sekundy, ale to mu na celkový triumf nestačilo. Slovenský cyklista Erik Baška obsadil podobne ako v úvodnej poletape či v druhej etape štvrté miesto.

"Zase štvrtý, ani neviem, čo mám k tomu povedať. Preteky som si však veľmi užíval, bolo pekné počasie, mali sme pekné trasy a veľa fanúšikov. Cítili sme, že sme doma a jediné ma mrzí, že sa mi nepodarilo žiadne pódiové umiestnenie ani víťazstvo, po ktorom som túžil," uviedol.

Dres pre víťaza bodovacích pretekov získal Démare, najlepším vrchárom sa stal Nemec Martin Salmon (Development Team Sunweb) a v súťaži pretekárov do 23 rokov triumfoval Nór Torjus Sleen (Uno-X).