3.Veľká Británia+51
4.Taliansko+1:00 min
5.Francúzsko+1:23
6.Švajčiarsko+1:27

BRATISLAVA. Nedeľňajšími pretekmi zmiešaných štafiet tímov v rámci mestečka Harrogate v britskom Yorkshire odštartovali 92. majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike.

Zlaté medaily získala zostava Holandska v zložení Lucinda Brandová, Riejanne Markusová, Amy Pietersová, Koen Bouwman, Bauke Mollema a Jos van Emden.

Víťazi prešli trať za 38:27 min. Na druhom mieste s mankom 23 sekúnd skončili Nemci, na bronzovej priečke sa umiestnili domáci Briti (+51 s) a štvrtý bol tím Talianska, ktorý za Holanďanmi zaostal o rovnú minútu. Slovensko v týchto pretekoch nemalo zastúpenie.

Časovková mixštafeta s tromi mužmi a tromi ženami zažila v Yorkshire premiéru na scéne MS. Nahradila tradičnú tímovú časovku mužov, ktorá sa poslednýkrát uskutočnila na vlaňajšom šampionáte v rakúskom Innsbrucku.

Britskí organizátori pripravili 14-kilometrový okruh. Po tom, ako ho prešiel druhý muž z daného tímu, vyrazilo na trať trio žien. Do výsledku sa následne započítal čas druhej ženy v cieli.

Prezident UCI David Lappartient sa pri zavedení časovkovej mixštafety inšpiroval sledovaním biatlonovej štafety na minuloročných zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

Jednou z pohnútok pre zavedenie mixštafety v časovke bola aj podpora myšlienky o rovnosti oboch pohlaví v športe.

Domov»Cyklistika»MS v cyklistike»Historicky prvými majstrami sveta v tímovej zmiešanej časovke sa stali Holanďania