Slovenský reprezentant Jakub Grigar, ilustračná snímka.Slovenský reprezentant Jakub Grigar, ilustračná snímka.(Zdroj: TASR)

C1 ženy - finále:

1.Andrea HerzogováNemecko100,52 s(0)
2.Jessica FoxováAustrália101,46 s(2)
3.Nadine WeratschnigováRakúsko106,45 s(4)

SEU D'URGELL. Slovenský kajakár Jakub Grigar obsadil na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome desiate miesto.

V nedeľnom finále v španielskom Seu d'Urgell zaostal za víťazom Jiřím Prskavcom z Česka o 13,33 sekundy. Druhý bol domáci David Llorente (+1,70), bronz získal jeho krajan Joan Crespo (+2,96).

Dvadsaťdvaročný Grigar už s vedomím účasti na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu predviedol dravú jazdu. Už v hornej časti trati však ťukol.

V strednej pasáži išiel čisto, veľké problémy mu však spravila protivodná bránka číslo 20, na ktorej stratil mnoho času a navyše mu zasvietil druhý dvojsekundový trest. Tým sa definitívne pripravil o lepšie umiestnenie.

Súvisiaci článok Slovensko získalo na MS vo vodnom slalome zlato hneď v úvodnej disciplíne Čítajte

Hoci nedokázal zopakovať strieborný úspech z MS 2015, cieľ splnil a po OH v Riu de Janeiro 2016, na ktorých obsadil piate miesto, sa predstaví aj na olympiáde 2020 v Tokiu.

"Vo finále sa ide naplno. Začal som úplne zle v prvých štyroch bránkach, úplne mimo lajny. Nechal som tam veľa času a ťažko som sa do toho dostával. Potom som už aj riskoval v ťažkých protivodných bránkach a došli mi sily. Prišla obrovská chyba v spodnej časti, ale zároveň si myslím, že jazda mala aj pekné momenty. Takže moje pocity sú zmiešané," uviedol.

Grigar bol v nedeľu jediný slovenský zástupca na štarte. Jeho kolegovia z K1 Andrej Málek ani Martin Halčin nepostúpili z rozjázd, rovnako ako singlistky Emanuela Luknárová, Monika Škáchová a Soňa Stanovská.

V C1 sa zo zlata radovala Nemka Andrea Herzogová. Vo finále zdolala Austrálčanku Jessicu Foxovú o 94 stotín sekundy. Obhajkyňu titulu obrala o víťazstvo dvojsekundová penalizácia.

Bronz vybojovala Nadine Weratschnigová z Rakúska (+5,93).

Slovensko získalo na šampionáte tri zo štyroch miesteniek do Tokia. Už v piatok prvú vybojovali kajakárky Jana Dukátová a Eliška Mintálová vďaka postupu do semifinále, v sobotu splnili základný cieľ singlisti.

Alexander Slafkovský sa predstavil vo finále a obsadil štvrté miesto, v redukovanom poradí by na OH stačilo aj 16. miesto Matej Beňuša v semifinále.

Ani pre ženy v C1 nezhasli všetky nádeje, o olympiádu ešte zabojujú na M 2020 v Londýne. Tam bude v hre posledná miestenka.