Kipchoge po tom, čo dobehol do cieľa za menej ako 2 hodiny.
Kipchoge po tom, čo dobehol do cieľa za menej ako 2 hodiny. (Autor: AP/Ronald Zak)
Miloslav Šebela|12. okt 2019 o 12:44

Keňan dosiahol čas 1:59:40.

BRATISLAVA. Od začiatku bol vážny a sústredený. Nebolo na ňom badať žiadne emócie. Po viac ako hodine a pol rýchleho behu sa však začal Eliud Kipchoge usmievať.

Ako pred koncom maratónu zrýchľoval, naberali na obrátkach aj jeho emócie.

Vystretou rukou ukazoval medzi fanúšikov. Tesne pred cieľom namieril prsty oboch rúk na svoje oči a potom ich vystrel smerom k časomeru.

Akoby všetkým ukazoval: Pozrite na ten čas. To je niečo!

Kipchoge sa stal prvým človekom, ktorý dokázal zabehnúť vzdialenosť maratónu rýchlejšie ako za dve hodiny.

Vzdialenosť 42,195 km zabehol vo Viedni v rámci Ineos 1:59 Challenge za 1:59:40 hodiny. Je to najrýchlejší čas histórie v maratónskom behu.

"Chcel by som týmto výkonom inšpirovať. Ľudské telo nemá hranice. Aj vy to môžete dokázať," povedal Kipchoge.

Vodiči sa na rekord pripravovali

Táto hodnota však nemôže byť svetovým rekordom. Pri sobotňajšom behu Kipchogemu pomáhali udávať tempo vodiči.

Tí sa však pravidelne menili, nebežali teda s ním celú vzdialenosť.

Podľa pravidiel nebolo ani občerstvovanie, keďže Keňanovi podávali vodu a energetické gély z bicykla.

V skupine bežcov, ktorí ho sprevádzali, boli majstri sveta aj olympijskí víťazi. Tých rozdelili organizátori do piatich skupín po sedem ľudí.

Piati bežali zoradení do V-formácie pred Kipchogem, ďalší dvaja za ním. Po každých 4,8 km sa skupiny vymenili.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»On priam letel, vravel Froome. Kipchoge zabehol ako prvý človek maratón pod dve hodiny