Nadal predviedol fantastický obrat, opäť môže ukončiť rok ako svetová jednotka

Rafael Nadal počas zápasu proti Daniilovi Medvedevovi na turnaji majstrov v Londýne 2019. (Autor: Kirsty Wigglesworth TASR/AP)
SITA|14. nov 2019 o 11:35

Nebudem lámať raketu, povedal Španiel.

BRATISLAVA. Nikdy na kurte neodpisujte Rafaela Nadala. Táto veta dlhodobo známa v tenisovom svete nabrala opätovnú vážnosť po stredajšom podvečernom zápase majstrovského turnaja v Londýne.

Španielsky tenisový gladiátor skolil mladého ruského dravca Daniila Medvedeva 6:7 (3), 6:3, 7:6 (4). A to aj napriek tomu, že Nadal v treťom sete prehrával 0:4 a za stavu 1:5 čelil pri vlastnom podaní mečbalu súpera. K ďalším už Medvedeva nepustil.

"V takom momente si poviete, že o päť minút už asi budete v šatni. Na druhej strane tlak opadol, lebo som už takmer prehral tento zápas," opísal Rafael Nadal svoje pocity pri takmer beznádejnom stave 1:5 v treťom sete, citoval ho oficiálny web podujatia nittoatpfinals.com.

"Nadal je 19-násobný grandslamový víťaz a najmä nezlomný tenisový bojovník. V kariére neraz otáčal zápasy, v ktorých už obrazne stál jednou nohou v hrobe. Teraz sa mu to podarilo ukážkovým spôsobom. Po premenenom mečbale sa spočiatku ani veľmi netešil, zrejme chcel vyjadriť úctu zdecimovanému súperovi.

Medvedeva zdolal tento rok už tretí raz

"Nebudem lámať raketu, keď prehrávam 1:5 v treťom sete. Neprestanem sa ovládať na kurte len preto, že veci nejdú správnym smerom. Základ je zostať pozitívny za každých okolností. V tomto zápase som nehral až tak zle, ale súper bol dlhý čas o čosi lepší," vyznal sa Nadal.

Medvedeva zdolal v tomto roku po tretí raz a vždy to bolo v zápase, v ktorom išlo o veľa. Najprv ho prevalcoval vo finále augustového turnaja ATP Masters 1000 v Montreale 6:3, 6:0 a o mesiac neskôr zvíťazil vo vypätej päťsetovej dráme v súboji o kráľa US Open v New Yorku 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4.

Aktuálny súboj v Londýne mal rovnaké herné aj dramatické parametre, len sa hralo na dva víťazné sety. A 33-ročný Španiel sa na konci opäť ocitol v role víťaza, ktorý chváli svojho súpera za predvedený výkon.

Nadal sa musí spoliehať aj na Zvereva

"Daniil je mentálne veľmi odolný. Ak by nebol, nemal by tento rok také skvelé výsledky. Napriek tejto prehre môže byť na seba hrdý. Takýto zápas prehráte možno jeden z tisíc. Ja som mal veľa šťastia, ale zároveň si uvedomujem, aké je to bolestivé pre môjho súpera," doplnil Nadal.

Energický ľavák a čerstvý ženáč má aktuálne v skupine Andreho Agassiho v Londýne zápasovú bilanciu 1:1 a stále šancu na postup do semifinále.

Keďže mladý Grék Stefanos Tsitsipas je už istý postupujúci, Nadal musí veriť vo víťazstvo nad ním a súbežne v prehru obhajcu trofeje Alexandra Zvereva s Daniilom Medvedevom.

V prípade triumfu Zvereva by postúpil práve tento Nemec, keďže má proti Nadalovi víťazný vzájomný zápas.

"Do zápasu s Nadalom dám všetko, aj svoju dušu. Bude to pre mňa vážna skúška a zároveň dobrá príprava na semifinále. Pokúsim sa získať na tomto turnaji čo najviac," uviedol Tsitsipas, vo veku 21 rokov a 94 dní najmladší hráč na turnaji v Londýne.

Djokovič musí zdolať Federera

Triumf nad Medvedevom má pre Nadala aj ďalší dôležitý význam. V aktuálnom rebríčku ATP vo dvojhre Nadal zvýšil náskok pred Novakom Djokovičom na 640 bodov a priblížil sa po piaty raz v kariére ku koncoročnému postu svetovej jednotky.

Ak ho chce zverenec Mariána Vajdu a Gorana Ivaniševiča preskočiť, musí vyhrať celý turnaj.

A prvú vážnu skúšku bude mať už vo štvrtok večer, keď nastúpi proti Rogerovi Federerovi v súboji o priamy postup zo skupiny Björna Borga.

"Ešte stále som v turnaji a chcem sa v ňom udržať aj po zápase s Federerom. Víťaz pôjde do semifinále, zdolaný domov. Jednoduché ako facka," skonštatoval Djokovič.

Domov»Tenis»Nadal predviedol fantastický obrat, opäť môže ukončiť rok ako svetová jednotka