Druhý prišiel do cieľa Francúz Gasly na Toro Rosso.

1.Max VerstappenHolandskoRed Bull1:31:14,678 h
6.Daniel RicciardoAustrálisRenault+10,541 s
  • Nedokončili: Lance Stroll (Kan./Racing Point), Valtteri Bottas (Fín./Mercedes), Sebastian Vettel (Nem./Ferrari), Charles Leclerc (Mon./Ferrari)
  • Celkové poradie MS >>>>

SAO PAULO. Holanďan Max Verstappen na Red Bulle triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Brazílie F1.

Druhý prišiel do cieľa Francúz Pierre Gasly na Toro Rosso s tesným náskokom pred Britom Lewisom Hamiltonom na Mercedese.

Ich vzájomný incident v závere pretekov mal byť prešetrovaný s pravdepodobným trestom pre Hamiltona.

Traťoví komisári po pretekoch dodatočne penalizovali piatimi sekundami Lewisa Hamiltona, ktorý sa posunul až na siedme miesto. Tretiu priečku tak obsadil Carlos Sainz.

Jazdci Ferrari sa zrazili

Preteky sa nevydarili tímu Ferrari, ktorého jazdci Charles Leclerc a Sebastian Vettel doplatili na vzájomnú kolíziu v 65. kole, po ktorej skončili.

Veľká cena Brazílie 2019 obrazom.: fotogaléria

17.11.2019

Víťaz kvalifikácie Verstappen si po štarte udržal pozíciu, už v úvodných zákrutách však došlo k zmene tesne za ním. Tretí Hamilton sa rýchlo dostal pred Vettela a poradie Verstappen - Hamilton - Vettel sa ustálilo na vyše 20 kôl.

V 8. kole zaujala kolízia Ricciarda s Magnussenom, v ktorej si prvý menovaný poškodil predné krídlo, ale obaja pokračovali v pretekoch.

Verstappen predbehol Hamiltona

Z vedúceho tria ako prvý prezul Hamilton v 21. kole, krátko nato šiel do boxov aj Verstappen. Ten sa však pri výjazde z boxov ocitol za rovnako prezúvajícim Kubicom, ktorý ho zbrzdil a na na trať sa vrátil až za Hamiltonom.

Na čerstvých pneumatikách si však veril a elegantným manévrom sa dostal pred Brita. V 45. kole Verstappen druhýkrát prezul, no stihol sa vrátiť pred Hamiltonom.

V 53. kole sa preteky skončili pre Bottasa, ktorý skončil pre technický problém. Na trať prišlo bezpečnostné vozidlo a počas jeho prítomnosti prezul dovtedajší líder Verstappen.

Po reštarte pretekov došlo k viacerým súbojom dvojice Verstappen - Hamilton, z ktorých vzišiel víťazne Holanďan, ktorý ostal na prvej priečke.

Výborné preteky jazdil Albon, ktorý bol po reštarte na 3. priečke pred jazdcami Ferrari. Leclerc s Vettelom svojich fanúšikov vonkoncom nepotešili, keď sa v 66. kole po vzájomnom súboji vyradili. V 70. kole kolidoval Albon s Hamiltonom, ktorý neskôr dostal za tento incident pätsekundovú penalizáciu.

Záverečné podujatie seriálu F1 v sezóne 2019 je na programe 1. decembra v Abú Zabí.

Hlasy:

Max Verstappen, 1. miesto: "V prvom rade chcem pochváliť náš tím. Mali sme výborné zastávky v boxoch a počas celého víkendu aj skvelú rýchlosť, najmä na rovinkách. Bola to pre mňa veľká zábava. Vedel som, že v týchto pretekoch dostanem iba jednu šancu, aby som sa pokúsil o víťazstvo. Tá aj prišla a som rád, že sme ju využili."

Pierre Gasly, 2. miesto: "V závere pretekov som sa v duchu modlil, aby mal môj motor dostatočný výkon, aby som Lewisa udržal za sebou. Som nesmierne šťastný, že sa mi to podarilo. Spomenul som si na všetky pódiá, ktoré som v kariére dosiahol, ale doteraz iba v nižších triedach. Sú to silné emócie pre mňa aj pre celý náš tím. Máme obrovskú radosť."

Lewis Hamilton, 3. miesto: "V závere to bola moja chyba. Ospravedlňujem sa, mrzí ma to. Max bol dnes výborný, mal rýchlosť na rovinkách a nebolo jednoduché udržať s ním krok. Dal som do toho všetko, riskoval som, ale nešlo to. Myslím si, že by mi k lepšiemu výsledku nepomohla ani iná stratégia."