Henrik Kristoffersen.
Henrik Kristoffersen. (Autor: Alessandro Trovati SITA/AP)
SITA|24. nov 2019 o 14:28

Slovák Žampa do druhého kola nepostúpil.

BRATISLAVA. Nór Henrik Kristoffersen sa stal víťazom úvodného mužského slalomu aktuálnej sezóny Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.

Dvadsaťpäťročný rodák z Lörenskogu bol najrýchlejší na svahu vo fínskom Levi, keď sa v druhom kole zlepšil o tri pozície a tesne zdolal druhého Francúza Clementa Noela.

Tretí finišoval Švajčiar Daniel Yule. Jediný Slovák v štartovej listine Adam Žampa neprenikol do elitnej tridsiatky. V prvom kole obsadil nepostupové 50. miesto s odstupom 3,42 s na prvého muža.

Po prvej jazde mal najlepšiu východiskovú pozíciu Noel, ktorý aj v druhom kole začal dobre. V strede trate viedol o 66 stotín sekundy, ale potom urobil chybu a v cieli stratil deväť stotín na víťaza.

Ešte horšie dopadol Brit Dave Ryding, ktorý štartoval ako predposledný a nedočkal sa premiérového víťazstva. Jeho jazda plná rizika sa skončila pádom. Kristoffersen vďaka tomu neprišiel o vedúcu pozíciu a pripísal si 19. víťazstvo kariéry.

Do najlepšej desiatky sa dostala aj dvojica slalomárov s vysokými štartovými číslami. Švéd Kristoffer Jakobsen obsadil šiestu pozíciu s číslom 51, keď zajazdil najrýchlejší čas v druhom kole a polepšil si o pätnásť pozícii oproti prvej jazde.

Nemec Linus Strasser finišoval na ôsmom mieste s číslom 47, keď sa v druhom kole zlepšil taktiež o pätnásť priečok.