Procházkovej nevyšiel štart do novej sezóny Svetového pohára

Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková.
Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. (Autor: TASR/Michal Svítok)
TASR|29. nov 2019 o 10:53

Bežkyňa na lyžiach nepostúpila z kvalifikácie šprintu v Ruke.

RUKA. Slovenským reprezentantom v behu na lyžiach Alene Procházkovej a Jánovi Koristekovi nevyšiel vstup do nového ročníka Svetového pohára.

Vo fínskom stredisku Ruka v piatok nepostúpili z kvalifikácie šprintu klasickou technikou medzi tridsiatku najlepších.

Procházková v eliminácii obsadila až 67. priečku. Jej manko na najrýchlejšiu Luciu Scardoniovú z Talianska narástlo na 18,19 sekundy. Na 1,4 km dlhej trati dosiahla čas 3:21,20 min, na postup jej chýbalo viac ako osem sekúnd.

Fallovej víťazný únik

Na štart sa postavilo spolu 92 bežkýň, v kvalifikácii stroskotali napríklad aj Nórka Heidi Wengová, či Švédky Charlotte Kallová a Frida Karlssonová.

Súťaž vyhrala Nórka Nóri Maiken Caspersen Fallová, ktorá v mrazivom počasí zaútočila vo finále približne v polovici trate a v závere jej tempu nestačila žiadna zo súperiek.

V cieli mala výrazný náskok 2,33 sekundy pred Švédkou Jonnou Sundlingovou, tretia skončila Američanka Sadie Maubetová Bjornsenová. Polovicu finálovej zostavy tvorili reprezentantky Nórska.

"Táto trať patri medzi moje obľúbené. Je veľmi náročná, takže v cieli som vždy na konci so silami. Som rada, že mi to dnes vyšlo," povedala Fallová po svojom 20. víťazstve v SP.

Suverénny Kläbo

Koristek skončil v kvalifikácii takmer na chvoste štartového poľa na 103. mieste časom 3:06,22 min. Najrýchlejší bol celkový víťaz SP z uplynulej sezóny Nór Johannes Hösflot Kläbo. Koristek na neho v cieli stratil až 28,8 sekundy, za sebou nechal iba troch súperov.

Vo finále Johannes Hösflot Kläbo, obhajca veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v SP i malého za šprint, nadelil súperom viac ako štyri sekundy.

Druhé miesto obsadil jeho krajan Paal Golberg s odstupom 4,17 s, tretí bol Francúz Richard Jouve (+4,62). Tesne za stupňami víťazov dobehol druhý muž celkového poradia seriálu v minulej zime Rus Alexander Boľšunov.

"Vlani som tu vyhrať nedokázal, takže teraz musím byť spokojný. Som šťastný, že mi úvod pohára vyšiel na jednotku," vyhlásil v cieli.

Na severe Európy ešte slovenskú dvojicu čakajú v sobotu dištančné preteky klasicky a v nedeľu stíhačka voľne na 10 resp. 15 km.

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Procházkovej nevyšiel štart do novej sezóny Svetového pohára