Takú stratu nemala ani v uplynulej zime. Fialkovej prvé preteky nevyšli

Paulína Fialková
Paulína Fialková (Autor: AP/Anders Wiklund)
Miloslav Šebela|1. dec 2019 o 17:50

V šprinte bodovala zo Slovákov len Ivona Fialková.

BRATISLAVA, ÖSTERSUND. Na prvý štart sezóny sa tešila. „Som súťažný typ. Mám rada preteky,“ vravela Paulína Fialková. Do tejto sezóny vstupuje ako slovenská biatlonová jednotka. Po uplynulej zime tréneri aj biatlonistka uznali, že ambície sú znova vysoké.

„Nesľubujem však, že hneď od začiatku sezóny sa postarám o zázrak,“ vravela opatrne.

Necítila sa vo svojej koži

Prvé individuálne preteky jej nevyšli podľa predstáv. Fialková dokonca nedosiahla ani na bodované priečky, čo je u nej už prekvapujúce. V uplynulej sezóne sa jej darilo vždy prebojovať medzi najlepšiu štyridsiatku.

V rýchlostných pretekoch doplatila na slabšiu streľbu. Jeden terč minula v ležke, ďalšie dva na stojke.

Navyše sa neukázala ani v takej bežeckej pohode ako v minulej zime. S bežeckým výkonom nebola spokojná už v sobotňajšej súťaži miešaných štafiet.

„Akoby som skočila do rozbehnutého vlaku. Streľba bola z tých lepších, ale na trati som sa necítila vo svojej koži. Potrebujem sa rozpretekať,“ hodnotila sobotňajšie vystúpenie na facebooku.

V nedeľu na 7,5 kilometri len v porovnaní bežeckých časov zaostala bezmála o minútu. V minulej sezóne patrila medzi najrýchlejšie biatlonistky.

V šprinte obsadila 44. priečku so stratou minúty a 44 sekúnd. Na porovnanie v uplynulej sezóne v pretekoch Svetového pohára bolo jej najhorším umiestnením 35. miesto v stíhacích pretekoch v Osle.

Po skvelých výsledkoch v úvode sezóny je to v prípade Fialkovej menšie sklamanie.

"Na trati som sa dnes cítila oveľa lepšie ako včera, a preto som až neverila vlastným očiam keď som videla ten čas v cieli. Dávala som do toho maximum, naozaj je otázne, kedy ma telo pustí späť k starým výkonom. Streľbu som nezvládla (1+2), nebudem sa vyhovárať ale rovnako sa nebudem ani vzdávať. Sme len na začiatku," hodnotila Fialková svoj výkon v rýchlostných pretekoch na facebooku.

Premiérový štart Machyniakovej

V nedeľu tak v Östresunde bola v cieli spokojnejšia mladšia z Fialkových – Ivona. Skončila na peknom 27. mieste. Bežecký čas mala takmer identický ako sestra, ale na strelnici trafila o jeden terč viac ako Paulína. Minula dva terče v stojke, s ktorou má problémy už dlhší čas. Ak by minula len jeden, mohla byť tesne za top10.

Premiérový štart v pretekoch Svetového pohára absolvovala 22-ročná Veronika Machyniaková. Ukázala bojovný výkon. Na strelnici netrafila dva terče, čo je v porovnaní so súperkami priemerný výkon. Na súperky však nestačila bežecky. Dobehla na 90. priečke s vyše trojminútovou stratou.

Fantastický vstup do sezóny má za sebou naopak posledná víťazka Svetového pohára. Dorothea Wiererová sa v oboch štartoch tešila z víťazstva.

Najskôr pomohla k triumfu miešanej štafete a v nedeľu s prehľadom zvíťazila aj v šprinte. Pre Wiererovú to bolo v nedeľu už ôsme individuálne víťazstvo vo Svetovom pohári.

"Keď som ráno dostala žlté štartové číslo, napadlo mi: "Znova tlak! Ale nakoniec to dopadlo celkom dobre," tešila sa Wiererová v cieli.

Talianka si udržala vysoký strelecký štandard a pridala aj tretí najlepší bežecký čas.

V prvých pretekoch sezóny sa nedarilo ani mužom. Všetci doplatili na slabšiu streľbu, keď minuli po tri terče. Tomáš Hasilla dokonca štyri. Najvyššie skončil najmladší zo slovenských biatlonistov – 23-ročný Šimon Bartko na 76. priečke.

Súťaže v Östersunde pokračujú v stredu vytrvalostnými pretekmi mužov (16.15 h), vo štvrtok nastúpia ženy (16.20 h). Cez víkend budú súťažiť štafety.

Domov»Zimné športy»Biatlon»Takú stratu nemala ani v uplynulej zime. Fialkovej prvé preteky nevyšli